-p-rond in Spanje was tol nu toe in bezit van grootc grondhecren en van de doade band,, en werd alleen door de pachters bebouwd. Sedert de intrekking van kerk- en kloostergoederen is die onevenredigheid ecnigzins verminderd hoewel bet groote eigendom toch nog steeds bet overwigt over het kleinere heeft. Uit die omstandigheid dat het mcerendcel der Spaansche boeren uit pachters bestaat, verklaart zfch het bij den eersten blik onbegrijpelijk ver schijnsel, dat de opheffing der tienden en invoering van den grond- en kerk belasting bij de boeren ongunstig is ontvangen. Want bij bet vervallen der tienden hebben de grondbezitters gewonnen, daar zij den pachtprijs naar even redigheid dier verligting hebben verhoogd, en zulks niet in evenredigheidmaar veel xneer. De boeren betaalden namelijk niet de volle tienden aan de kerk, maar hoogstens een vierde of een vijfde; eene soort van achterhouding, die tot gewoonte was geworden en nu meent de eigenaar al grootmoedig te zijn wanneer bij bet voordeel van de volle tienden met den pachter deelt. Op die wijs betaalt de pachter zijn' landheer noch veel meer dan hij de kerk be taalde, en daarbij komt dan de nieuwe belasting, die door de ongelijke vcr- decling zwaar op enkelen drukt en toch als nieuwe belasting gebaat is, zoodat het tegenwoordige geslacht zich met de vervanging van de tienden voor de grondlasten nog slecht kan verzoenen. Dagbladen zijn hier bijna niet, maar eene bezetting van 3,000 man. De Regering mistrouwt nog de stemming der bevolking van Grenada, die zeer ontevreden is over de voortdurende ontwapening der nationale garde. Maar in de meeste steden aan de Middelfandsche zee liggen zulke sterke bezettin gen, dat men moeijelijk begrijpen kan, van waar de troepen voor het overige gedeelte des rijks moeten worden genomen, dewijl het Spaansche leger toch niet boven de 90,000 man telt. Overigens doen de overdrevene omwcntelings- gezinden in Grenada zoo als overalin zak en assche boete voor het aandeel dat zij in den opstand hebben genomen. ITAIilE. ROME20 Augustus. Het Pauselijk Bestuur is tot het merkwaardig besluit gekomen om de tol tarieven op de belangrijkste koopwaren 30, 40 ja 50 ten honderd te ver minderen. Men moet in dien maatregel geen zuivere hulde zien aan de be ginselen der handelsvrijheid maar veel meer den drang der noodzakelijkheid waaraan die Regering wijselijk toegeeft. Sedert onheugelijke tijden werd op al de grenzen de onbeschaamdste smokkelhandel gedreven en zoo trok de schatkist niets. Maar nu de matige regten deze stijven zullen, blijft de vraag over, wat er van de smokkelaars worden zal; dit is geen geringe zwa righeid voor den Pauselijken Staatreeds meldt men dat vele smokkelaars zicli hij de rooverbenden hebben gevoegd, welke den omtrek van Rome ver ontrusten. Het is een goed voorbeeld voor de zuidelijke Staten, waar de smokkelhandel tot hiertoe de meest bloeijende was. De Russische Geheimraad von RutenielT, onlangs van Napels geko men, begeeft zich naar Genua, om II. K. II. de Grootvorstin Helena zijne opwachting te makenwelke hier vroeger met veel voorkomenheid werd ontvangen. NAPELS19 Augustus. Het bevalt de Koninklijke familie te Castellamarc uitnemend, waar vele Napelsche gezinnen de zeebaden gebruiken. Het ontbreekt hier echter nog aan welingerigte vereenigingspunten voor vreemdelingen. De berbergen zijn duur en middelmatig, de gaarkeukens en koffijhuizen slecht. Een open tafel bestaat nergensen slechts zeldzaam verschijnt ccn allcdaagschc troep ten tooneele. De rijke Milancsche Markgraaf Ala heeft clen schoonen bouwval van het kasteel waarvan de stad den naam draagt, gekocht, om het in den mid- delecuwschen stijl te herstellen. Hoe heerlijk zou dit oord kunnen worden, als smaakvolle kunst de welige en grootsche natuur ondersteunde. De Minis ter Santangelo, Voorzitter der bijeenkomst van natuurkundigen, heeft zijn tweede programma omtrent de uiterlijke inrigting nog niet mcJegedecld. In middels zijn in het paleis Franca-Villa spijzen en dranken in een nieuwe gaar keuken tot matige prijzen te bekomen. OOSTENRIJK. WEENEN24 Augustus. De spoorweg van Olmulz naar Praag, ter lengte van 34 mijlen, is den 20stcn dezer geopend. De weg slaat in verbinding met dien van Olmutz naar onze stad. Lij de plegtigheid was de Aartshertog Karei Frans, de vermoedelijke troonopvolger tegenwoordig. De feesttrein is gisteren van Praag alhier terug gekomen. ra i: a e x. Uit de streken van Coblcntz wordt gemeld, dat de oogst aldaar overvloedig was; tarwe, spelt en garst waren zeer gunstig uitgevallen, de rogge echter minderdoch deze was toch ook voldoende. De rotting der aardappelen had ook daar plaats. De zoon van den lieer Rourzoulsehsey, het hoofd van de Duitsch-Katho- lijken te Postdam, is in den morgen van den 31slca, door G wonden ver moord in de Havel gevonden. Hij had den avond te voren in een koffijbuis vrolijk doorgehragt. SCIINEIDEMUHL, 23 Augustus. De geestelijken der Duitsclie-Kath. Kerk Czersky Sanger en Muller weder leggen in de Voss. Zeitung van den 26sten dezer het bsrigt van dit blad vermeldende dat de gemeente Schneidemiihl en Thorn de Augsburgsche ge loofsbelijdenis hadden aangenomen, om door den Staat te worden erkend. In waarheid komt hare geloofsbelijdenis in de wezenlijkste punten met die van Augsburg overeen, maar zij verwijdert zich ook niet verder van de R.-Kath. Kerkclan ten opzigte der mcnschelijke overleveringen en misbruiken die bij deze zijn ingeslopen. De Dnitsclie KaLh. Kerk plaatst zich dus onder bescher ming van den Munsterschen vrede van 1648, en onder die der wetten van het Duitsche Verbond en van den Staat. Zij hebben geen ander doel dan de aan- matigingen der Roomsche hiërarchie en de voor de Godsdienst schadelijke mcnschelijke overleveringen tegenstand te bieden, zonder in het minst liet geopenbaarde geloof te loochenen of te verzwakken zoo als hetzelve in de eenstemmige overlevering van alle eeuwen bevat en gehandhaafd is. Voor zich haar eigene eeredienst en kerkelijke gemeente bewarende, onderhouden zij eene broederlijke eenheid met de R.oomsch Kalh. kerk en hare ledeneven als met allen die de grondleer des Christendoms onderhoudenbroederlijke eenheid op geloof, hoop en liefde gegrond. RADEN. HEIDELBERG2G Augustus. Dr. Gabriel Joseph Weill, Israëliet, door verscheidene taal- en oudheid kundige werken met roem bekend en leerling van den vermaarden de Saey te Parijs, is tot Hoogleeraar in de Oostersche talen alhier benoemd. SOTIA. 28 Augustus. Gisteren avond zijn alhier aangekomen de Koningin van Engelandhaar Gemaal en de Koning en Koningin der Belgen. De stad was feestelijk versierd en er bevinden zich eene menigte vreemdelingen. Het groote Lodewijks-kanaaldat den Donau met den Main verbindt, is den 253tcn het eerst in zijne geheele lengte bevaren. ENGELAND. LONDEN1 September. Het standbeeld van wijlen den Hertog van Sussex, hetgeen voor de groote Vrijmetselaars-loge hij den beroemden beeldhouwer Bailey besteld is, zal 1,800 guinjes aan arbeidsloon kosten; het stuk Cararisch marmer, waaruit het gehouwen wordt, kost 280 guinjes. Nog een ander beeld van den Hertog wordt door denzelfden kunstenaar voor 1000 guinjes vervaardigd. De oogst valt door het gunstig weder bijna overal wel uit. De prijzen der granen zijn zeer gedaald. Er is een locomotief van de grootste soort op den Bristol Birmingham- sclicn spoorweg in werking gebragtgenaamd Great-Brilainwelke een' last van 1000 Ion kan vervoeren. Te Birmingham is eene stalen pennen-fabrijkwaarin 100 mcnschcn arbeiden, terwijl in eene andere 250 menschen werkzaam zijn, die jaarlijks 40 tonnen of 4,000 Nedcrl. ffi staal verwerken. Uit elke ton worden 10,000 gros, of 1,440,000, dus jaarlijks 57,600,000 stalen pennen vervaardigd, waartoe anders bijna twee millioen ganzen hunne schatting moesten betalen. De beide bodems, welke de laatste schipbreukelingen van den Jan Hendrik hebben opgenomen, hebben veel gevaar geloopen van te vergaan; dc eene naar Liverpool bestemdwerd zwaar lek en is slechts door nacht cn dag tc pompen, lens kunnen blijven, de andere, naar Brasilië bestemd cn met steenkolen geladen, geraakte in brand, en brandde verscheiden dagen voor het zijne bestemming bereikte. FRANKRIJK. PARIJS, 2 September. De Minister Guizot gelieel hersteld zijnde, heeft hij Koninklijk bevelschrift zijne portefeuille van Buitenlandsche Zaken weder opgevat. Den 29slen heeft zich dc Baron Achile de Maynard, bekend door zijne gedichtenwelke hij aan de Lamartine heeft opgedragenvan den to- - ren van Notre Dame naar beneden geworpen cn is te pletteren gevallen. Men verliest zich in gissingen over de oorzaak dezer wanhopige daad, daar hij eerst sedert 14 dagen gehuwd en bezitter was van een aanzienlijk vermo gen. Hij zou met zijne jonge vrouw cn zuster eene reis naar de hoorden van de Charente te begevenwaar hij een kasteel had. Het Paiijsche Dagblad Democratie Pacijiqueheeft eene inschrijving geopend om eene medaille te doen slaan ter eer van Sue en zijn' Joodsehen Wandelaar; de minste inschrijving mag 50 centimes bedragen. Het Bulletin des lois deelt denofficiëlen tekst mede van het verdrag van den 18Jcn Maart 11. tusschen Frankrijk en Marokko, hetwelk niet slechts een traktaat is ter bepaling der grenzen, maar ter vestiging van beginsels wier gevolgen dagelijks in Afrika merkbaarder zullen worden. De Keizer van Ma rokko plaatst zich op eene lijn met een Christen Souvcrcin, 'tgcen de onder handelaar niet dan met dc grootste moeite heeft kunnen gedaan krijgen. Algerie, nog voor weinige jaren eene Turksche bezitting, afhankelijk van den Groolen Heer, wordt door den Keizer van Marokko erkend als een rijk dat geregeerd wordt door den Keizer der Franschen. Hij noemt de Turken, raias onderdanen van Frankrijk, tot hiertoe iels ongehoords in de Turksche diplomatie, en erkent zelfs de heerschappij van Frankrijk over al de stammen der kleine en groote woestijnal waren zij op Marokkaansch grondgebied ge legerd, zonder dat deze bepaling, die cigenllijk op Abdel-Kadcr ziet, wcdcr- kcerig is. ESEEGIE. ANTWERPEN2 September. II. M. dc Koningin van Engeland zal van Duilschland wederom hier hecnr komenom zich vervolgens naar hare Staten te begeven. Zij wordt den GlU'a verwacht, cn er zullen ccnige leesten ter barer eer plaats hebben.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3