LEYDSCHE COURANT./ N°. 107. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. VRIJDAG, 5 SEPTEMBER. De Prijs dor Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEISLANDSCHE BER1GTE1V. LEYDEN, 4 September. Heden wordt albier op de gebruikelijke wijze de verjaardag gevierd van den Erfprins van Oranje, Willem, oudsten Zoon van HH. KK. HH. den Kroonprins en Kroonprinses. Gisteren avond omstreeks half acht ure, viel een meisje van 8 jaren, op de brug van de Koepoort, door het wijken voor een rijtuig, in den singel. De Commies der Stedelijke Belasting J. H. Timpgaat zonder zich te beden ken te water en het gelukt hemna herhaalde pogingen en met veel inspan ning het kind van den grond te halen en aan de hopelooze moeder terug te geven. Ten behoeve van Willem Vermeer, wiens schuit door de hoos van den 19llen Augustus is omgeslagen, is ons nog door het Herv. Armbestuur ƒ1. toegezonden1.1. Zondag bij de Kerk-collecle ontvangen. In het Dagblad van 's Gravenhage leest men in een ingezonden artikel, dat in cene der grootste steden van ons Vaderland, een bezitter en verhuurder van vele landerijen en velden en die daaruit zijn grootste middel van bestaan trekt, aan zijne huurders, wegens het misgewas der aardappelen, de gelieele liuur heeft kwijtgescholden. Deze edelmoedige daad wordt vermeld om an deren tot navolging aan te sporen. In Augustus zijn op den Ilollandschen Spoorweg vervoerd 73,391 per sonen, en is ontvangen 71,314.33^, hetgeen met de ontvangst der vorige maanden van dit jaar maakt ƒ449,867.271. Gedurende de afgeloopen 8 maanden waren 439,438 reizigers vervoerd. Het getal reizigers bedroeg in Augustus van deze stad 10,443, van 's Gravenhage 16,458, van Haarlem 16,628van Amsterdam 24,701de overigen aan de verschillende Stations ingenomen. AMSTERDAM, 3 September. De Raad dezer Stad heeftin plaats van wijlen Mr. J. H. van Reenentot Curator van het Athenaeum en der Latijnsche scholen benoemd Mp. P. J. Teding van Berkhout. ZWOLLE, 2 September. Met betrekking tot den aankoop der Dedemsvaart door de provincie verne men wij met groot genoegen dat er bepaald uitzigt bestaat tot het bekomen der daartoe benoodigde gelden op de door de provinciale Staten gestelde voor waarden door gesloten overeenkomst met het huis Leembruggen Guepin en Muyskente Amsterdam. GRONINGEN, 2 September. Uit Nieuwolda schrijft ons een geacht landbouwer het navolgende: Nadenkende over de waarschijnlijke rampspoedige gevolgen van het hier en elders algemeen heerschende bederf onder de aardappelenzoo viel mij in gedachtenof men dezelve niet, zoo als appelen en eenige andere tuinvruch tenzou kunnen droogen, en alzoo voor den aanstaanden winter en het voor jaar bewaren. Hieromtrent mijne gedachten medegedeeld hebbende aan T. J. Wildeman, brood- en kleinbakker te Wagenborgen, is dit droogen ter stond door hem beproefd en bevonden dat niet alleen het droogen zeer wel doenlijk, maar ook de smaak derzelve, gestoofd zijnde, zeer goed is. Hoogstwaarschijnlijk zullen dus die aardappelen, welke tegenwoordig aan een bijna zeker bederf en verrotting blootstaan, gedroogd zijnde, in den toeko menden winter en het voorjaar, met andere spijzen vermengd, of alleen ge stoofd bijna of even smakelijk en voedzaam zijn als in haren natuurlijken slaat. Nog is ons het volgende ter plaatsing toegezonden Plaatsvervangers van Aardappelen. Bij het groot gemis van de zoo gewigtigc aardappelenmeent men de gemeente- en armenbesturenals ook bijzondere personen oplettend te moeten maken op de paardenboonendie, althans in de provincie Groningen en waarschijnlijk ook elderseenen goeden oogst belovenen die eenin de pro vincie Groningen niet ongebruikelijk, krachtig en gezond voedsel opleveren, waarvan men slechts eene geringe hoeveelheid ter voeding behoeft en waarbij ook het water, waarin de boonen gekookt zijn, voedende eigenschappen bezit. Ook de goed staande koolwortelen en vele moesgewassen zullen een niet onhelangrijken steunbij de algemecne schaarschtc aan levensmiddelen geven. MIDDELBURG, 2 September. Bij Koninklijk besluit van 28 Augustus 11. is aan den heer D. Dronkers toestemming verleend tot het aanleggen van eenen spoorweguitgaande van deze stad door de provinciën Noord-Brahand en Limburg. Deze weg staat in verband met een plan om eene haven in te rigtenbestemd voor de meest diepgaande schepen, om langs den koristen afstand de Noordzee met den Rhijn te verbinden. Z. K. K. H. de Aartshertog Frederik van Oostenrijk is Zaturdag te Vlissin- gen aangekomenheeft aldaar het merkwaardige in oogenschouw genomen en is Zondag naar Antwerpen vertrokken. TILBURG2 September. Gisteren heeft ook alhier cene luisterrijke vereeniging van handboog-schutters- gezelschappentot het houden van een' wedstrijd, plaats gehad. Zestien schutterijen hebben daaraan deelgenomen. De eerste prijs, bestaande in eene gouden medaille, is behaald door de schutterij van Stratum. HEUSDEN, 2 September. Op verschillende plaatsen in het land van Altona heeft men vóór eenige wekenbij het slechte vooruitzigt van den aardappelenoogstop nieuw land toebereid en aardappelen gepootwelke aanvankelijk welig loof gemaakt heb ben tot ongeveer een' voet boven den grond doch waarin zich thans weder dezelfde versterving en bederf vertoonen. BUITENLAJNDSCHE BERIGTEN. «OST-INIHE. Het Journ. des Débals deelt een uitvoerig uittreksel mede van brieven uit Batavia van den 28stcn Aprilbetrekking hebbende tot het verblijf van den Franschen Gezant in China, den Heer de Lagrené, en van verscheidene andere leden van zijn Gezantschap op Java. De zeer gastvrije en allezins ver- eerende ontvangstwelke deze Franschendie met het Fransche fregat Cléo- patre, onder den Schout-hij-Nacht Cécille, den 2<Ien April jl. ter reede van Batavia waren aangekomenoveral in de Nederlandsche bezitting genoten hebben, wordt in deze beriglen ten hoogste geroemd. De Heer de Lagrené heeft onder anderen eene uitnoodiging van den Heer Reynsttoen nog waar nemend Gouverneur-Generaalontvangen om eenige dagen op Buitenzorg te komen doorbrengen. De Fransche Gezant heeft die uitnoodiging aangenomen, »ook zoo als het genoemde dagblad het uitdrukt, omdat hij wenschte dat bewonderenswaardig stelsel van administratie en cultuur, hetwelk deze schoone en rijke Nederlandsche kolonie tot zulk eenen hoogen trap van welvaart heeft opgevoerd, in zijne resultaten gade te slaan" Hij heeft vervolgens eene reis door de provinciën CheribonPekalongan en Kadoe gedaan, en overal, vol gens het Journal des Débats, reden gehad, om zich over de wijze, waarop hij door de Nederlandsche ambtenaren werd onthaald en door de inlandsche bevolking begroet, zeer te beroemen. De Heer de Lagrené heeft daarna ook Samarang en eenige andere punten bezocht, terwijl de Schout-hij-Nacht Cécille mede eene reis door de binnenlanden van Java heeft gedaan. Het verhaal eindigt met de beschrijving van twee feestendie door de militaire en bur gerlijke sociteiten te Batavia ter eere van den Gezantgegeven zijn. Hij heeft den 27sten April die hoofdstad verlatenom naar Macao terug te kee- renwaar hij de aankomst der bekrachtiging van het verdrag tusschen China en Frankrijk zou afwachten. MADAGASKAR. Een dagblad van het eiland Mauritius bevat onder dagteekening van den 28stea Junij, het verslag van eenen krijgstogt door de Franschen en Engcl- schen tegen Madagaskar ondernomen met drie schepen, om de Koningin Ra- navolo Manjaka te dwingen, meer voordeelige voorwaarden aan de zich op dat eiland bevindende Europeanen toe te staan. Het gevolg van den togt, welke tegen de stad Tamatave gerigt was, is geweest, dat de Engelschen en Fran schen zijn teruggeslagen met achterlating van 24 dooden onder welke 3 offi cieren 54 man was gewond; hun legertje had slechts uit 350 man beslaan; ook de schepen waren zeer gehavend. Eene poging om de roerende goederen der Europeanen op de schepen te bergenmoet gelukt zijn. De stad was gedeeltelijk in brand gestoken en de schepen zouden zich verwijderen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1