LEYDSCHE COURANT. BIIVINENLAIVDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 27 AUGUSTUS. Zaterdag avond uit. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 Augustus. Onze lezers zullen zich herinneren dat bij de uitbarsting van de geweldige hoos onder Alphen een scheepje op den Rhijn is omgeslagen, en een meisje is verdronken. W. Vermeer, schipper op dat vaartuig, met vrouw en twee zonen gered, zijn nu beroofd van hunne geheele uitrusting, al wat zij aan boord hadden van klcederen en huisraad is verloren of bedorven. Voor dit gezin is aan het bureau dezer Courant ingezonden ƒ3.00, met verzoek het verder aan de weldadigheid aan te bevelen aan hen, die mogten genegen zijn iets voor hetzelve af te zonderen. Het onderzoek door den Gouverneur onzer provincie omtrent de te veld staande aardappelen bevolen, heeft kenbaar gemaakt, voor zoover zulks 'sGra- venhage en Scheveningen aangaat, dat alle aardappelen min of meer door de ziekte zijn aangetast; dat zulks duidelijk aan de vroege besterving der stengels is waar te nemen; dat de zoogenaamde vroege aardappelen het minste, daaren tegen de eigenlijke winteraardappelen zeer veel geleden hebben; dat evenwel •de hooge of zware gronden het meeste vooruitzigt opleveren van een redelijk gewas. Men mag het er dan ook veilig voor honden dat de veelvuldige regen zeer nadeelig op het gewas gewerkt heeft. Op zijn hoogst genomen, zullen •de helft der zandaardappelen bruikbaar zijn, terwijl de aardappel zelf klein "van stuk is bevonden, uit hoofde dat die door de ziekte in den verderen groei is belemmerd. Wat het Westland en de omstreken van den Leydschendam betreft, het laat zich aanzien, dat aldaar het grootste gedeelte zal verloren zijn; doch ge- lukkiglijk staat de tarwe en rogge, voor zoover die aldaar verbouwd worden, viiet ongunstig en is er reeds veel goed gewonnen binnen. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden, de •navolgende schepen, als: Voor Amsterdam: Pollux, Kapt. Klein; Christoph. Columbus, Weiger; Maximiliaan Theodoor, Boelhouwer; Anna en Elise, JaskiZeemanshoop, Teensma. Voor Rotterdam: Mary en Hillegonda, Kapt. •MartensBroedertrouwBrouwer van Dordrecht. Voor DordrechtTimor, Kapt. Borghorst. In het Handelsblad leest men hel volgende: Wij zijn in staat de volgende bijzonderheden mede te deelen, aangaande de examina, welke ingevolge het besluit van 23 Mei dezes jaars, omtrent de toe lating van Studenten tot de Hoogeschool en Athenaea, door de te dien einde benoemde commissie te 's Gravenhage, sedert het begin dezer maand zijn af genomen. De werkzaamheden van gezegde commissie spoeden namelijk ten einde, en wij haasten ons, aan de algemeenc nieuwsgierigheid omtrent de in- rigting en den uitslag dezer veelbesprokene examina te voldoen. Zoo als men weet, hebben deze examina in de zaal van het gebouw aan den Boschkant (ook het gewone lokaal der tentoonstellingen) plaats gehad. Een 160-tal candidaten hadden zich aangemeld, maar, zoo als wij vernemen, zijn eenige van hen niet opgekomen. Opdat zij niet te langen tijd zouden duren, waren de examina derwijze ingerigt, dat er eiken dag een tiental jonge lieden tegelijkertijd, doch elk afzonderlijk, door een der zes examinatoren (aan afzonderlijke tafeltjes ge zeten) konden geëxamineerd worden. Hierdoor werd veel weggenomen van het indrukwekkende en ontmoedigende, dat anders het geheel vreemde der com missie voor de te examinerenden moest hebben, daar het geheel meer den vorm verkreeg van eene zamenspraak, welke buitendien door de minzaamheid der examinatoren, die wij hebben hooren roemen, nog meer bemoedigend ■werd. Ten einde onpartijdigheid in het afnemen der examina te bevorderen, bleven de namen der candidaten voor de leden der commissie, behalve den President (die niet medeëxamineerde) geheim, en werden zij alleen door nom mers onderscheiden. Voor het overige werd het onderzoek, naar wij verne men, met de behoorlijke naauwgezetheid en gestrengheid gedaan, ofschoon er in die vakken, welke men ingevolge de bepalingen van gezegd besluit, als nieuw bijgekomen en dus als meer vreemd voor de candidaten bij deze eerste gelegenheid, mag beschouwen, meerdere toegevendheid werd gebruikt. Wat nu den eind-afloop dezer examina aangaat, moeten wij bekennen, dat dezelve aan velen ongetwijfeld alles behalve bevredigend zal toeschijnen. Van het ge heele getal der geëxamineerden is namelijk omstreeks de lielft afgewezen. Voorzeker een aanmerkelijk verschil met hetgeen vroeger plaats had, toen men nagenoeg nimmer van weigeringen tot toelating hoorde. Hetzij deze ongun stige uitkomst voor velenaan de meerdere gestrengheid en onpartijdigheid van de leden der commissie, of aan het vreemde en meer moeijelijke der examina moet toegeschreven worden, zeker is het, dat men allezins de wijze hoort roemen, waarop zich de commissie van de haar opgedragene taak heeft gekweten. Aloge zij in het volgende jaar even zoo goed zaamgesteld zijn! Ook hopen wij, dat het der regering moge behagen, eenige bijzonderheden, na den gcheelen afloop der examina, publiek te maken. 'sGRAVENHAGE, 25 Augustus. De Koning heeft bij besluit van den 14(lcn Julij 1845 bepaald Dat de jaarlijksche bijeenkomst van de verlofgangers der Nat. Militie weder op den lsten September zal plaats hebben. Dat de manschappen alleen uit de ligtingen van 1842 en 1843 zullen worden genomen. Dat van het bijwonen der bedoelde oefeningenbij voorkeur zullen worden vrijgesteld zoodanige miliciens, die ter aanvulling van ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen zijn gehouden en derhalve langer dan drie maanden in dienst zijn geweest. Dat de verlofgangerswier tegenwoordige verblijfplaatsen niet meer dan zes uren afstand van hun corps verwijderd zijn, even als in 1844, door het bestuur der plaatsalwaar zij zich bevindenzullen worden gelastziph regtstreeks naar hun corps te begeven en dat dezen geen reisgeld zal worden verstrekt. Dat zulks ook mag worden toegestaan aan hen, die de reis op éénen dag kunnen volbrengen. Dat al de overigen zich in de hoofdplaatsen der provinciën moeten vervoe gen ten einde van daarnaar hunne corpsen te worden geleid. Dat de manschappen op den 30stcn September wederom met groot verlof zullen worden teruggezondenop dezelfde wijze terugkcercndeals zij geko men zijnen Dat zijdie niet op hunnen tijd opkomenzoo veel langer zullen moeten blijven als zij later gekomen zijn. De Gouverneurs der provinciën hebben de gemeentebesturen aanbevolen, voor de geregelde opkomst der verlofgangers zorg te dragenzijnde voor Leyden den lsten Sept. voor een gedeelte van het vijfde regiment Infanterie, en hun te doen aanzeggen dat zij zich zullen behooren te voorzien van al hunne kleedingstukkenen te verwittigendat zij die hunne klecding ver waarloosd of van de hand gedaan hebbendaarvoor zullen worden gestraft dat op de verlofpassen van hen die zich regtstreeks naar hun corps begeven op de keerzijde de dag hunner opzending moet worden vermelddaar zij anders worden teruggezondenen den verloren tijd moeten inhalen terwijl daarenboven nog in sommige gevallen aan hen eene disciplinaire straf kan worden opgelegd. Men verneemt dat bij Koninklijk besluit aan den Heer H. .1. Nassau Rector der latijnsche school te Assen, bij vernieuwing, voor den tijd van 5 jaren, is verleend eene jaarlijksche toelage van ƒ500, en zulks uit aanmer king van de doelmatige inrigting dier school. Z. Al. heeft van de hand gewezen het verzoek om gratie van de dood straf, ingediend door den matroos J. Charmel, tot die straf verwezen wegens poging van moord op zijn' Commandant. Z. K. K. H. de Aartshertog Frederik van Oostenrijk, neef des Keizers, is 11. Vrijdag alhier aangekomen, heeft nog een bezoek bij Z. AI. afgelegd, is bij die gelegenheid door II. D. vereerd geworden met het Grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw, heeft dien avond eene soirée en Zatur- dag een gala-diner bij H. K. H. de Prinses van Oranje bijgewoond. Z. K. K. H. heeft Zondag 11. het groote stoomwerktuig, genaamd de Leeghwaterbezigtigd en een uitstapje naar Amsterdam gedaan. Gisteren zou Z. K. K. II., vergezeld van Z. Exc. den Alinister van Alarine, den Heer Rijkzich naar Rotterdam hebben begevenom aldaar de landswer- ven en de stoomwerk-inrigting van Feijenoord te bezoekendoch eene ligte ongesteldheid heelt H. D. daarin verhinderd. Het is bekend, dat de Aartshertog Frederik Vice-Admiraal is van de Kei zerlijke marine en bevelhebber over het smaldeel in Venetië en dat Z. K. K. H. tijdens het bombardement van St. Jean d'Acrein 1840, het fregat Rcllona commandeerde.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1