LEYDSCHE COURANT. 1845. N°. 102. MAANDAG, 25 AUGUSTUS. BINNEJNLANDSCHE BERIGTEN. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond uit. De Prijs dor Courant is f 18 in het jadr; de afzonderlijke nommers worden tegen lOfht- Centen afgegeven. LEYDEN, 23 Augustus. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 9de geboortedag van Z. K. H. Prins Willemjongste zoon van HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden. Het fregat de Zuidpool, Kapt. Brunn, ter walvischvangst uitgerust, en waarvan wij in N°. 100 hebben melding gemaakt, zal omstreeks 3 jaren afwezig blijven beeft onder anderen 40,000 pond vleesch en spek aan boord en 160,000 kan water; terwijl de manschap, bestaande uit 36 koppen, zich verbonden beeftom gedurende de reis geen sterken drank te gebruiken zoodat deze dan ook niet aan boord is. 's GRAVENHAGE 22 Augustus. Z. M. beeft den Schout-bij-Nacht D. Buys benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw; en aan den Heer T. van Dam van Issclt op zijn verzoek eervol ontslag gegeven als Attaché bij bet Departement van Bui- tenlandsche Zaken. Z. M. heeft tot Lid der Commissie van Onderwijs en Schoolopziener in de tweede afdeeling van het derde schooldistrict in Zuid-Holland benoemd den Heer H. J. Sleurs, wonende te Bodegraven. De Minister van Finantiën heeft ter kennis gebragt, dat, ten gevolge van de in de vorige maand plaats gehad hebbende aflossing van eenige ont brekende biljetten, welke niet tijdig daartoe door de houders waren aangebo den alle schatkistbiljettendaargesteld krachtens de wetten van 27 Decernb. 1840, en van 19 Junij 1843, met den lsten dezer volledig waren ingetrok ken en buiten omloop gesteld. De Ministers van Justitie en Oorlog hebben berigt, de eerste dat hij den 26sten en de tweede dat bij den 26stcn dezer en den 2den September geen gehoor zal verleencn. De Arrondissements Regtbank alhier heeft heden P. A. de Haas, uitge ver van den Ooijevaar, ontslagen van regtsvervolging op de aanklagt van te hebben gehoond en gesmaad wijlen Z. M. Willem Frederik Graaf van Nas sau, doch ter zake van het boosaardig en openbaar hoonen en smaden van Z. M. den regcrenden Koning, op grond van art. 1 der wet van 1 Junij 1830veroordeeld tot twee jaren gevangenis en in de kosten. In de andere zaak tegen J. du Mee en P. A. de Haas, is du Mee vrijge sproken, als wel hebbende gedrukt, doch niet verspreid, en is de Haas, ter zake van het verspreiden van Liedjeszonder naam van schrijver of druk ker, op grond van art. 283 Wetboek van Strafregt, veroordeeld tot twee maanden gevangenis en in de kosten. Den 9den September e. k. zal voor den Hoogen Raad beliandéld worden de zaak van P. Cléban Mr. D. Donker Curtius zal hem verdedigen. ROTTERDAM, 22 Augustus. Heden avond om 7 ure kwamen alhier aan 1111. MM. de Koning en Ko ningin, HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Alexander. De Vorstelijke personen werden verwelkomd door den Burgemeester, en scheepten zich dade lijk aan 'sRijks werf in op het stoomjagt de Leeuw, om daarmede de reis naar Luxemburg te doen. DORDRECHT, 22 Augustus. Omtrent den brand te Zwijndrccht kunnen wij berigten dat dezelve zich beeft bepaald tot de in onze vorige vermelde pandendochten gevolge van den buitengewoon grooten voorraad turf en andere brandstoffen in de keeten aanwezignog tot in den morgen van gisteren geduurd heeft. Uit voorzorg bleef men nog gisteren den geheelen dag onafgebroken werkzaam om het brandende puin nat te houden. Omtrent de oorzaak van den brand en de plaats waar dezelve begonnen isblijft men nog altijd in het onzekere. In de op Woensdag te Amsterdam gehouden veiling der hellt van 330,451 balen Java kolïij zijn van de 65 kavelingen slechts eenige nommers van 27A tot 29 cents verkocht en de overige allen opgehouden. In de op gisteren te Rotterdam door de Nederl. Handelmaatschappij ge houden veiling van suiker, is alles naar qualiteit verkocht van 33.tot ƒ47.50. AMSTERDAM, 22 Augustus. Het Provinciaal Geregtshol van Noord-Holland heeft den 19dc" dezer tot de straf des doods veroordeeld P. Pielerse OutJ. Pieterse Out en J. Lemmers wegens diefstal met braak, bedreiging van moord en verwonding, gepleegd ten huize van de weduwe P. Swagerman, den 22sten Februarij 11., te Bovcn- carspelna reeds wegens misdaad te voren gestraft te zijn geweest. Het Comité der Spaansche Fondsenhouders alhier heeft den Heer L. Druk- ker, een' man, die de kracht en den invloed der Nederlandsche Beurs kent en van hare zienswijze doordrongen isuitgenoodigd om zich naar Madrid te begevenen met de Spaansche bewindslieden over de belangen der Nederland sche schuldeisehcrs te onderhandelen. Genoemde Heer heeft die uitnoodiging aangenomenen zal in den loop der aanstaande maand die reis op zijn eigen kosten ondernemen. Met regt vreesde men, omtrent de uitwerkselen van den zoo geweldigen stormwinddie in den avond van 11. Dingsdag opgestoken was en gedurende den volgenden nacht en dag heeft voortgeduurd treurige berigten te zullen ontvangen. Hieronder deelen wij eenige derzelve uit de zuidelijke streken van ons land mede. Ook de meer onmiddelijkc nabuurschap dezer stad is niet vrij gebleven. In de Stommeer, ten oosten van Aalsmeer gelegen en onder die gemeente behoorende, heeft eene windvlaag, die men er voor een hoos ge houden heeft, kap, as, roeden en het verder getimmerte van den watermo len, door den molenaar Tapsvoort bemalen en bewoond, weggerukt en geheel den molen zoodanig geteisterd, dat hij genoegzaam vernield is. In het oost einde van Aalsmeer zelf zijn voorts twee huizen omvergewaaid en is een derde beschadigd. Sommigen willen zelfs, dat er onder die gemeente zeven wonin gen beschadigd zouden zijn. De hoos was van een' geweldigen slagregen ver- zeld en dreef aan uit het zuid-oosten; er zijn eenige lieden, die meenen gezien te hebben dat drie onderscheidene hoozen zich tot eene hebben vercenigd. In onze stad verneemt men niet, dat ecnig noemenswaardig ongeluk heeft plaats gehaddan alleen het om ver waaijen van onderscheidene hoornen. UTRECHT, 21 Augustus. Men meldt ons uit Hekendorp, dat aldaar op den 18dfr> dezerin het gehucht ondar den naam van Goeverwelle bekend de eerste steen is gelegd van eene kerk voor de Hervormdendoor den Predikant G. Steenhof, van Oudewater, na voorafgegane gepaste toespraak aan de belangstellende schare van toeschouwers en bede om gelukkige voortzetting en voltooijing. ZWOLLE, 21 Augustus. Met 31 van de 54 stemmen hebben de Staten der Provincie Overijssel heden gekozen tot lid van de Tweed Kamer der Staten-Gcneraalden Heer J. C. Baron van Hacrsolte van Haerst. GRONINGEN, 21 Augustus. Men verneemt, dat van wege het 'sLands Regering, de noodige orders zijn gegevenom buitenslands een' aanzienlijken voorraad aardappelen aan te koopen en dien voorraad in dit Rijk tot een vast te stellen prijs aan de beurs te brengenten einde de rampwelke door de ziekte onder dit voortbrengsel is ontstaanzoo veel mogelijk te lenigen. Zondag avond is bij Grijpskerk een manslag gepleegd. De twist was ontstaan over het betalen van eenige weinige stuivers, en ook in dit geval moet de jenever wederom den hoofdrol gespeeld hebben. OOSTBURG, 19 Augustus. Heden namiddag omstreeks vier urewerd door eene windhoos een arbei derswoning en schuurtje, staande aan den weg naar Sluis, nog eene schuur en wagenhuis, staande in den Noordwijk of Oudestad alsook een korenwind molen geheel vernield voorts zijn vele hoornen ontworteld en andere huizen beschadigd. De hoos kwam uit het zuidwesten en ging naar het noordoosten, in de rigting van Groede, waar men zegt dat ook veel schade daardoor is aan- gerigt. ZEVENBERGEN, 20 Augustus. Dit welvarend dorp is gisteren voor een groot gedeelte verwoest. Ongeveer ten 5 ure des namiddags brak een zwaar onweder los, terwijl spoedig daarop eene hevige hoos, uit het zuidwesten in eene lange streek alles vernielde wat zij op haren weg ontmoette', en huizen en schuren, langs de haven en in de achter-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1