LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 20 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het do afzonderlijke nommers worden tegen Centen afgegeven. LEYDEN, 19 Augustus. Z. M. heeft tot Arrondissements-JJker der maten en gewigten alhier benoemd den Heer F. G. Gunning. Gisteren tegen den middag ontstond alhier brand in cene kuiperij op de Middelstcgrachtwelke zoo spoedig toenam, dat in weerwil ran de oogenblik- kelijkc overvloedige hulp het pas onlangs opgetrokken gebouw tegenover de zeepziederij der lleeren Dros en Gebr. Tieleman, en mede aan deze toe- behoorende, bijna geheel is uitgebrand en de belendende huisjes aanmerkelijke schade hebben bekomen. Naar men verneemt was het gebouw tegen brand schade verzekerd. Uit een uittreksel van een' brief van Prof. Blume aan een' zijner vrien den in Amsterdam aan het Handelsblad medegedeeld, blijkt, dat genoemde de tegenwoordige ziekte der aardappelen beschouwt, als eene algemeene water zucht door hem meer dan eenmaal op Java waargenomenen ontstaan door bet natte en ongestadige wederwaartegen menschelijke krachten niets ver mogen. Hij houdt het eten van dergelijke ziekelijke aardappelen voor schade lijk. Uit Waalwijk wordt berigt, dat over de Langestraat en aangrenzende gemeentenmeer geruststellende berigten waren ontvangen de stengel bleef groen, leverde nieuwe schoten op, de aardappel bleef gaaf, zuiver en zonder bederf. 's GRAYENHAGE18 Augnstus. Z. BI. heeft den Heer Mr. J. B. van Son, voorloopig belast met de di rectie van het Ministerie voor de zaken der R. K. Eeredienst, benoemd tot Minister bij dat Departement: en tot Ridder der Orde van den Nederlandsehen Leeuw Ds. D. R. Uckermanoudsten Predikant bij de Herstelde Evangelisch- Luthersche Gemeente te Amsterdam. Z. BI. heeft benoemd tot Griffier bij de Arrondiss.-Rcgtbank te Zutphen, BIr. B. A. Roelvink, thans Substituut-Officier. II. BI. de Koningin en Z. K. 11. Prins Alexander zijn Zaturdag van Soest- dijk in deze residentie wedergekeerd. Er zijn brieven van de Villa Sommariva gekomen die melden dat de luchtgesteldheid van Italië voor 11. K. II. Prinses Albert van Pruissen niet geschikt is, en haar geneesheer Vehsemeijer haar heelt aangeraden om weder naar het kasteel van Kaments terug te keeren, waar de frissche en opwek kende lucht der Silesische bergen altijd op de gezondheid van H. BI. zulke heilzame uitwerking heeft gehad. AMSTERDAM, 18 Augustus. Ten tweeden male is de Maatschappij van Reederij tot de walvisc.hvangst in de Zuidzee, onder bestuur van de Heeren Gebr. Reelfs, 0p het punt om een schip daartoe uitgerust, van voor deze stad naar zijne bestemming te doen vertrekken. Ruim een jaar geleden was een eerste vaartuig, de Anna en Louisatot hetzelfde oogmerk onder zeil gegaanomtrent hetwelk thans be rigt ontvangen is van den 13den Jan. 11., op welken tijd het schip zich in de Moluksche Passaat bevond en één spermacetivisch had geslagen. Het thans op het IJ voor deze stad zeilvaardig liggende schip is een fregatgenaamd de Zuidpoolgevoerd door Kapitein T. A. Brunn en bemand met 36 koppen. Gisteren is het bezocht geworden door den Heer H. A. van Karnebeek Adjudant van Z. BI. den Koning door Z. Exc. den Heer Gouverneur van Noord-Holland, twee leden uit het bestuur der Handel-Maatschappij en ver scheidene andere aanzienlijken, bij welke gelegenheid door de booten, die bij de vischvangst moeten dienen, op het IJ gemanoeuvreerd is, hetwelk, gelijk de inrigting van geheel het schip, door de aanwezige gasten met veel genoegen beschouwd is. De tweede en laatste Harlinger-Grocnlandvaardcr Spitsbergen is den 12deD dezer in het Vlie binnengekomen met een visch en 1900 robben. Eene geachte hand schrijft het volgende, den 14den dezer, uit Vriesland: »lk kan u melden, dat de ziekte onder de aardappelen bij ons slechts in eenen zeer ligten graad is en, bijaldien ze niet erger wordt, ik het van geen belang oordeel. liet natte koude weder, geloof ik, is zeer weldadig tegen dit ongemak; wij eten dagelijks aardappelen uit onzen tuin, welke zeer goed zijn. Deze natte, onstuimige, koude dagen hinderen ons in ons akker werk; gelukkig zijn wij met het zaaddorschen nog niet begonnen; alles is bij zonder achterlijk. De rogge belooft goed, zoo ook de overige vruchten." Laatstleden Zaturdag is uit de werkplaats van den beeldhouwer, den Heer Royer, naar de fabrijk der lleeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel vervoerd, het door den Heer Royer vervaardigde model in pleister van het standbeeld van Willem den Zwijger, hetwelkin metaal gegotenop de groote markt der stad 's Gravenhage zal worden opgerigt. ASSEN, 16 Augustus. Alhier werden dezer dagen eenige Engelsche ingenieurs verwacht, die het terrein zouden opnemen voor de ontworpene kanalisatie der provincie. Dit plan kan onberekenbare voordeelen voor de schatkist en landeigenaren aanbrengen. De waarde der veenen toch, die door de kanalisatie zal kunnen afgevoerd wordenbegroot men op veertig millioenen guldens. Onderscheidene nieuwe dorpen of veenkoloniën zullen er ontstaan de afgraving zal op vele plaatsen een voortreffelijker: ondergrond gevenen vooral ook zal het kanaal met betrekking tot den afvoer van steenen die in onnoemelijke massa zonder nut en als verloren in de heidevelden liggenvan groote waarde worden. Vele honderdduizende lasten kcijenvan verschillende afmetingenliggen op of even onder de oppervlakte van den grond verspreiddiehoe dienstig voor onze zeeweringenongebruikt moeten blijvenom de verzwarende trans portkosten. De keijen zijn even goed als de Noordscheen beter dan de Vil- voordsche en Doorniksche, of die uit de steengroeven te Quenast, van welke Amsterdam eerstdaags nog eene leverantie vraagt van honderdduizend stuks. De voor onze waterwerken noodige keijen worden nu aangevoerd met zeeschepen a ƒ13 het last, daarna gelost en vervoerd a 2 het last, zoodat ze op ƒ15 komen. De. even goede of zelfs betere Drentsche keijen rekent men bij het bestaan van een kanaal op ƒ10 per last. En hoe dienstig zullen ze tevens zijn voor den aanleg van Mac-Adamswegen. De provincie Drenthe is groot 266,278 bunders. Hiervan is ongeveer twee derde gedeelte woeste grondnamelijk heiden veenen en waterplassen. De heidevelden beslaan eene oppervlakte van bijna een honderd achttien duizend en de veenen ongeveer zestig duizend bunders. De dikte of hoogte der veenstof verschilt natuurlijk zeer veel, zelfs op korte afstanden; maar er zijn plaatsen waar het veen in ongerepten staat eene diepte van twintig voeten heeft. De bezakte en ter graving bereide veenen zijn dikwijls van 6 a 8 voe ten dikte. De noordoostelijke en oostelijke zoom van Drenthe, van Annerveen en Gieterveen langs Groningen en Hanover tot aan het Schoonebeeker diepis na genoeg geheel met hoog veen beslagen, bekend onder den naam van de Oos- termoersche en Zuiderveldsche veenen. Deze aaneengeschakelde oppervlakte hoog veen beslaat minstens veertig duizend bunders, verkeert voor het grootste gedeelte nog in den natuurlijken ruwen staat en is niet zelden 19 a 20 voet dik. De meeste onbebouwde gronden zijn een gemeen eigendom bekend on der den naam van markegronden. De oppervlakte onbebouwde grond in banden van partikulieren is zeer ge ring. Ook is er weinig gemeente of domein-grond. De gemeentegrond (waar van de helft woest) bedraagt slechts duizend en die van het domein ruim vier honderd bunders. De provincie heeft bijna geen grondeigendom. De ge- heele oppervlakte der marken in Drenthe bedraagt een honderd en vijftien duizend bunders. De gemeente Emmenmet eene bevolking van ongeveer drie en twintig honderd zielen, heeft aan markegrond bijna negentien duizend bunders. Welk een gunstigen invloed zal de kanalisatie uitoefenen op de ont ginning dier uitgestrekte heidevelden! VEREEMODE STATEN. NEW-YORK, 30 Julij. Eene groote ramp heeft deze stad getroffendaar een zware brand den 19<lea 302 huizen verteerd, en eene schade van 25,000,000 heeft veroor zaakt ook zijn eenige menschen daarbij omgekomen. De schade is wol meest door de assurantie-kassen gedekt, doch daardoor zijn dezelve dan ook uitgeput.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1