LEYDSCHE De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond. vit. WOENSDAG, 13 AUGUSTUS. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; da afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINJNEJNLANDSCHE BERÊGTEN. LEY DEN, 12 Augustus. Voor den opbouw der al'gebrande I'rotestantsche kerk te Smyrnavan welke ramp wij in ons nommer van 11. Vrijdag den 8stcn berigt hebben gegeven, met uitnoodiging aan degenen die tot dien opbouw iets wilden bijdragen hunne giften aan het bureau onzer Courant te willen bezorgen, is ingekomen van **yiO, van Z ƒ7 en van B ƒ0.50, welke giften over Amsterdam aan den predikant dier gemeente, den Wel Eerw. Zeer Gel. Heer Verwcyde, zullen worden toegezonden, blijvende de gelegenheid ter inzending alhier nog cenigc dagen geopend, terwijl het overbodig zal zijn op de behoefte te wijzen dezer gemeente, die, te midden van eene Turksche bevolking, haar kerkge bouw heeft verloren bij cenen brandwelke tevens hare leden door bijzondere verliezen buiten staat stelt, uit eigene middelen in den opbouw te voorzien. Nadat Z. M. den 7dc" in Londen een' maaltijd bij den Russischen Gezant, ter zijner eer gegeven, had bijgewoondheeft H. D. den 8stcn van een aantal aanzienlijke personen afscheidsbezoeken ontvangen. Aan den Burggraaf Ha- warden en Kapt. Nelson Hood, die H. D. door de Koningin waren toege voegd, schonk Z. M. prachtige gouden met briljanten versierde snuifdozen, waarop Zr. Ms. geëmailleerd portret prijkt. Z. M. heeft vervolgens bezoeken afgelegen bij de Gravin van Jersey en Baron Dedelbij wien Z. M. een ontbijt gebruikte. Op zijnen weg derwaarts leide Z. M. een bezoek bij den Generaal Sir G. Murray af. Voor zijn vertrek betuigde Z. M. aan den Heer Mivart zijne tevredenheid voor de ten zijnent getroffen schikkingen en herinnerde zicli zijne vroegere verblijven aldaar in 1831 en 1836, en zeide, dat bij hoopte in bet volgend jaar hem nog eens met een bezoek te zullen vcreeren. Z. M. schonk aan de bedienden van de Koningin eene som van 200 en liet eene aanzienlijke gift na voor de politie-beambten. Ten 5 ure was Z. M. vertrek bepaald en alle maatregelen te Woolwich daartoe genomen. Bij H. D. aankomst te Woolwich werd Z. M. begroet door bet gejuich der aldaar zaamgevloeide menigte; Sir Francis Collier en Lord Bloomfield ontvingen Z. M. hij het afstappenterwijl de muzijk van het ar tillerie-korps het Wilhelmus van Nassauwen aanhief. Vervolgens begaf Z. M. zich vergezeld van eene menigte hooge ambtenaren en officieren naar de lan dingsplaats en ging aan boord, onder bet salueren van de daarliggende schepen. Bij het aan boord komen van de Cycloop paradeerde bet volk in het wand en werd een koninklijk saluut afgevuurd. De Koninklijke Neder- landsche standaard werd gehescbcn van den grooten mast van het stoomschip en van het doken het schip begaf zich 5 minuten voor 5 ure onder zeil onder bet gejuich der manschap van al de zich daar bevindende sche pen, bet salueren van de daartoe aangekomen batterij artillerieën van de batterijen van het dok. Herhaaldelijk groette Z. M. op de meest minzame wijze en was zigtbaar hoogst voldaan over de hem hier te lande ten deel ge vallen ontvangst. Z. K. H. Prins Albert, welke met zijne gemalin dien dag te Londen was aangekomen, bad Z. M. nog vóór zijn vertrek een bezoek gebragt. Na ecnen overtogt van 16| uur kwam Z. M. den 9Jcn, des morgens te 10 ure, te Hellevoctsluis aan met het stoomschip Cycloop, en werd met een saluut begroet door Z. M. oorlogsbrik Courier. Z. M. ging onmiddelijk over op bet stoomjagt de Leeuw, waarop Z. K. II. de Prins van Oranje en Z. Exc. de Vice-Admiraal Rijk, Z. M. waren te gemoet gekomen, en zette de reis naar Rotterdam voort. Aan de Nieuwe Sluis aangekomen werd Z. M. gesalueerd door de aldaar gestationeerde kanon neerbooten, Omstreeks half twee ure verkondigde de nationale vlag van den toren der groote kerk te Rotterdam dat Z. M. de stad naderde. Bij bet opvaren werd bet Koninklijk jagt begroet door de saluutschoten van bet op stroom liggende koopvaardijschip de Zuid-Hollandtoebehoorende aan de Hoeren C. Vlier boom en Zoon en daarna door die van bet wachtschipde brik Pegasus waarvan de manschap in bet want paradeerde. Z. M. stapte met H. D. gevolg op de Rijks werf aan wal. Eene menigte volks bad zich bij 's lands werf verzameld, on begroette den Koning bij zijn vertrek met luid gejuich; welke blijken van gehechtheid door Z. M. met zijne gewone minzaamheid werden Jieantwoord. Z. M. is omstreeks 4 ure in de Residentie teruggekeerd. De Minister van Finantiën heeft den houders van de abusivelijk in om loop gebragte Coupons van opgezegde Domein-Losrenten 5 pCt. O. I. Losren ten en 4 pCt. O. I. Obligatiën van 1836, herinnerd, dat die Coupons bij uitsluiting alleen betaalbaar zijn ten kantore van den Agent van bet Minis terie van Finantiën te Amsterdam. Eene naamlooze maatschappij heeft bij de Regering aanvraag gedaan tot het aanleggen van ecnen spoorweg van het Entrepot-Dok te Amsterdam naar Deventer met eenen zijtak over Nijkerk, Harderwijk, Elburg en Hattem naar Zwolle; welke spoorweg den naam van de groote Vereeniging zou dragen. In het verslag van de Gedeputeerde Staten van Zeeland leest men onder anderen In een verzoek van het Stedelijk Bestuur van Goes, om dc's Hecr-Hen- drikskinderen-poort dier stad, als in cenen bouwvalligen toestand verkeerendc, te mogen afbrekenis door de Hooge Regering niet bewilligdop grond van Zr. Ms. begeertedat voortaan nergenswaar poorten of wallen aanwezig zijn, de wegruiming daarvan plaats hebbe. ROTTERDAM, 11 Augustus. De Nieuwe Rotterdamsclie Courant beeft heden de tijding ontvangen uit Delft, dat gisteren tusschen twee en drie ure in den namiddag aldaar is overleden de zich noemende Hertog van Normandyc, volgens beweren tweede en eenig overgeblevene zoon van den ongelukkigen Koning van Frankrijk, Lodewijk XVI. Volgens zijne opgave was hij in 1792 uit de gevangenis du Temple door iemand gered die hem gedurende eenigen tijd bij zich gehouden en het ge rucht van zijn' dood bad verspreid. Later beeft bij in Duitschland rondge zworven en zich op de werktuigkunde toegelegd. Daarna begaf bij zich naar Engeland, waar bij uitgebreide werkplaatsen had, tot het doen van proeven en de toepassing daarvan op de krijgswapenenonder toezigt van een artillerie- comité, die met een gunstig gevolg werden bekroond. In den loop van den afgeloopen winter stak bij naar herwaarts over, en vertoefde geruimen tijd hier ter stede. Hij trad met onze Regering in onderhandeling wegens het afstaan van het geheim zijner uitvindingen. Onderscheidene proeven werden door hein nabij Breda genomen. Thans bevond bij zich te Delft, om daar verder werkzaam te zijn. Hij was ruim 60 jaren oud. Zijne gelijkenis met de portretten van Lode wijk XVI was verwonderlijk het kenmerk der Bourbons lag op zijn gelaat en in zijne gestalte uitgedrukt. Wij willen in geen onderzoek treden, zegt genoemd blad, of bij de persoon was, dien bij voorgaf te zijn. Wij weten alleen, dat hij herhaaldelijk beeft blootgestaan aan meer dan eenen moord-aanslagde laatste nog te Londen in Januarij jl.terwijl hij in zijne werkplaats bezig was; wij ten minste kunnen niet geloovendat bij hem kwade trouw beeft geheerscht. Hij was overtuigd dat hij de persoon was, dien hij voorgaf te zijn. Ieder die hem beeft gezien en met hem in aanraking is geweest, zal gereedelijk bekennen, dat bij dien eenvoudigen man, met dat open gelaat, geen bedrog kon schuilen. In Engeland beeft bij vele voorstanders gehadaanzienlijke Franschcn hielden hem voor den Hertogen nog op dezen oogenblik bevond zich een hoog adelijke Franscbman bij hem. Wij laten aan de geschiedenis over om het geheim te ontsluijeren. DORDRECHT, 11 Augustus. De feestelijke vereeniging der Harmonie-Gezelschappen van Bergen-op-Zoom Breda, Gouda, 's Hertogen boscbZierikzee, Rotterdam, met het alhier ge vestigde Gezelschapbeeft op den 9den dezer plaats gehad. De deelneming en de geestdrift waren algemeen. Niets was er gespaard om bet feest zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Dc plegtige optogt der verschillende Harmonie-Gezelschappen met hunne vaandelsvoorafgegaan door eene eerewacht schutterij en eene ccrewacht tc paard, met haar vaandel, en gesloten door eene afdeeling kanonniers, de intogt in liet Hof van Hollandde uitvoering zoo der gczaincntJijke als der afzonderlijke stukkende plegtige uitreiking der medailleshet beeft alles de verwachting zeer verre overtroffenallen hebben blijken gegeven, bezield tc zijn met liefde voor dc edele toonkunst, allen hebben getoond dat Nederland niet. behoeft achter te staan voor den vreemde.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1