LEYDSCHE VRIJDAG, 8 AUGUSTUS. t; liI>M;.\LAl>DS( III: BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is ƒ13 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. LEYDEN7 Augustus. Heden morgen ontstond er brand op de Vlietop de hooizolder van J. Zinkveildoor het broeijen van versch hooi. Door spoedige en doeltreffende hulp is na eenige uren het gevaar gewekenhoewel de vlam niet was uit geslagenis de werking der spuiten toch noodig geweest, en blijft der- zelver aanwezigheid bij het uitgehaalde broeijende hooi noodzakelijk. Alles was voor brandschade verzekerd. De prachtige, oorspronkelijke Japansche Lelie (iLlium Speciosumïhunh. Var. Latifoliumthans in vollen bloei staandeis voor de respect. Leden der K. N. Maatschappij tot Aanmoediging van den Tuinbouw te zien, in de Kwee- kerij ten behoeve van voorn. Maatschappij alhier. Het volgende, betreffende het misgewas der aardappelen, ons heden toegezondenverleenen wij gaarne eene plaats «Iemand die met handen-arbeid in de aardappelteelt zijn bestaan moet vin den, heeft in den morgen van den 5den Augustus 1845 toevallig ontdekt, dat de aardappelen van die struiken of pollen (onder welken naam de aardappelplant gewoonlijk wordt aangeduid)welke hij Maandag den 3dcn Augustus wat had geligtom dezelve Woensdag morgen te rooijenin dien korten tijd zeer ten goede waren veranderd, als zijnde drooger en blanker, terwijl de aardappelen van de planten welke in dien zelfden tijd vast in den grond waren blijven staangeheel bedorven waren. De ontdekking is geschied bij vrij ver gevorderde zieke planten, van de zoogenaamde Vriessche en Roode aardappelen in kleigronden. «Steller dezes, ooggetuige dezer verandering ten goede, komt zulks van zoo veel aanbelang voordat de beproeving van het ligten der planten in het algemeen zeer wenschelijk is, om daardoor nog te redden wat te redden is. Hij biedt zich aan des gevorderd, om verdere inliglingen te geven aan die genen welke het zullen verlangen. Adres franco onder de letter Saan den uitgever dezer Courant." De wel-eerw. zeer gel. Heer Verweyde, Pred. bij de Protestantsche gemeente te Smyrnaheeft berigtdat ook bet kerkgebouw aldaar door den brand is vernielden roeptdaar de middelen tot opbouw ontbrekende christelijke liefdadigheid zijner landgenooten in voor eene der oudste en merkwaardigste christen-kerken der gansche aarde, eene der zeven gemeenten van Klein-Azië, welke in het tweede Hoofstuk der Openbaring van Johannes worden vermeld en tot welke onder anderen gezegd wordt: Vreest geen der dingen die gij lijden zultII. 10a. Deze woorden mogen die gemeente ook nu nog bemoedigen en haar vertrouwen doen stellen op den Heer der gemeente, dat die de harten tot liefdadigheid bewegc, opdat zij zich eerlang in een ver nieuwd kerkgebouw moge verheugen. De uitgever van dit blad zal zich gaarne belastenom hetgeen men hier ter stede tot dat einde wilde afzonderente Amsterdam ter vertrouwde over making te bezorgen. De Minister van Finantiënin ervaring gekomen zijndedat sommige houders van opgezegde domein losrentenzoo mede van 5 pCt. Oost-Indische losrenten en van 4 pCt. Oost-Indische obligatiën in 1836 uitgegevennog steeds in gebreke blijven ondanks de herhaalde oproepingenom de aflossing of verwisseling hunner schuldbrieven, ten kantore van den Staatsraad, Agent van het Ministerie van Finantiën te Amsterdamte doen geschiedenen dat zij middelerwijl voortgaan met het afzonderen en in omloop brengen van de coupons tot die aflosbaar of verwisselbaar gestelde effecten behoorenderoept bij deze de belanghebbenden andermaal op, om tot de aflossing of verwisse ling ten spoedigste over te gaanmet opmerkingdat bij de inlevering tot dat einde van de voorzeide schuldbrieven moet worden bijbetaald het bedrag der daaraan ontbrekende coupons, welke na de aflosbaar- of verwisselbaar stelling verschenen en door de houders in omloop mogten gebragt zijn. Voorts wordt aan de houders van de alzoo abusivelijk in omloop gebragte coupons bij deze herinnerddat die coupons hij uitsluiting allen betaalbaar zijn ten kantore van den Agent van het Ministerie van Finantiën te Am sterdam. 's GUAVENHAGE 6 Augustus. Gisteren avond zijn HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje met II. D. kinderen in deze residentie teruggekeerd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in aanmerking genomen heb bende dat de heffing der tienden meer en meer erkend wordt eenen nadeeli- gen invloed te hebben op den landbouw en eenen hinderpaal daarstelt legen het invoeren van verbeteringen daarinwelke elders reeds met vrucht zijn aangewend, hebben de besturen der steden en gemeenten uitgenoodigd om voor zoo ver hunne stad of gemeente geregtigd mogt zijn tot de heffing van tienden, bij den sledelijken of gemeenteraad in beraadslaging te brengen, om de eigenaars der landen toe te laten tot den afkoop der tiendenop gelijke voorwaarden als zulks door de administratie der domeinenof door de domei nen welke aan Z. M. den Koning behooren wordt toegelaten. AMSTERDAM, 6 Angustus. Eergisteren overleed alhier, in den ouderdom van ruim 62 jaren, Mp. Jacobus Henricus van ReenenRidder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw Lid van de Staten van Noord-Hollandvan den Raad dezer Stad, Curator van het Athenaeum en der Latijnsche Scholen alhier, enz. Veelvuldig waren bij afwisseling de vakkenwaaraan bij met ijver en trouw deel nam. Als Hoogleeraar aan de Doorluchtige School alhierwist hij zich door hulpvaardigheid en rcgtsgeleerdheid de achting en liefde zijner Leerlingen te verwerven. Later werd hij tot andere gewigtige betrekkingen geroepen. Letterlievend, welwillend en hulpvaardig was hij gaarne met. zijne veelvuldige kennis en ondervinding werkzaam en anderen naar zijne beste inzigten en vermogens ten dienste. Minzaam en regtschapen van aardwas hij als mensch, burger en christen geacht, als echtgenoot, vader, bloedver want en vriendmet regt geëerd en geliefd. Voor den brand, den 13den April 1844 te Aalsmeer gewoed hebbendeis door de provincie Noord-Holland ƒ25,535.941door Zuid-Holland 10,449.39 j gegevenen bovendien nog 6,174.24 aan bijzondere giften ingekomen te zamen ƒ42,159.58. Hiervan is voor den herbouw van woningen besteed 17,760.00voor meubelen en kleeding 15,752.44 voor schadevergoeding door het verlies van koopmans-goederen 5,830.00 voor gereedschappen ƒ2,600.00, voor vracht- en drukloonen enz. ƒ217.14; te zamen 42,159.58. Heden is alhier de gewone Jaarlijksche Algemeene Kerkelijke Vergadering der Herstelde Evangelische Luthersche Kerkin het Koningrijk der Nederlan den door Z. Exc. den MinisterBaron van Zuylen van Nycveltop de ge bruikelijke wijze geopend geworden de Voorzitter is de Heer Helper Sesbrug- gerPredikant alhierVice-Voorzitter EvertsPredikant te Enkhuizenen Secretaris UckermanPredikant alhier. C1IINA. CANTON, 6 Junij. Het Keizerlijk edict omtrent de toelating van het Christendom is in de volgende bewoordingen bevat «Ki-Ying, Eerste Minister, Keizerlijk Commissaris en Onderkoning van de provinciën Kwantung (Canton) en Kwangsibrengt nederig het volgendbe hoorlijk opgesteld vertoog voor den troon »»]k, uw Minister, bevind, dat de Christelijke godsdienst diegene is, welke de Natiën der westelijke zeeën vereeren en belijden. Hare voorschriften leeren de deugd en de goedheiden laken slechtheid en ondeugd. Zij is in China ingevoerd en verbreid geworden in de dagen van het stamhuis Ming in eenen tijd, toen geenerlei verbod daartegen bestond. Sedert hebben naar men vermeld vindtde overheden omdat er Chinezen warendiede leer stellingen van deze godsdienst belijdende, zich daarvan bedienden, om kwaad te bedrijven, een onderzoek bewerkstelligd cn straffen opgelegd. Tijdens de regering van Kia-King werd bet eerst eene bijzondere bepaling 1ot het kastijden dezer overtreding in het wetboek opgenomen, waardoor de Chinesche Indianen in werkelijkheid belet werden de misdaad Ip plegen strekkende het verbod zich niet uit tot de godsdienst, door de vreemde Natiën van het westen ver eerd. Nu is het kennelijk, dat de tegenwoordige gezant Lagrcnée gevraagd heeft, dat de Chinezen, die deze godsdienst volgen en overigens in het oog der wet onschuldig zijn, voor dat feit van alle kastijding bevrijd mogen blij ven; en vermits dit bewerkstelligd schijnt te kunnen worden, vraag ik, uw

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1