COURANT;' LEYDSCHE N°. 91. WOENSDAG, 30 JULIJ. BINNENLAN DSCIIE BERIGTEN. De Prijs dor Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. LEY DEN, 29 Julij. Z. M. is den 24sten dezer, des namiddags omtreut halt' twee ure voor Wool wich aangekomen. Er waren daar alle toebereidselen gemaaktom Z. M. met de verschuldigde eerbewijzen te ontvangen. Eene eerewacht van de Ko ninklijke mariniers en eene veldbatterij welke laatste de eereschoten moest doen waren te Woolwich aangekomen en twee rijtuigen der Britsche Konin gin waren naar dat punt gezondenom voor het gebruik des Konings en van zijn gevolg te dienen. In eene sloep, die den Koninklijken Neder- landschen standaard voerde, is Z. M. aan wal geroeid, en daar onder anderen door den eersten Lord der Admiraliteit, Graal'Haddingtonen een aantal Britsche zee officieren ontvangen. Ook de Nederlandsche Gezant te Londen, de Heer Dedclheeft den Koning dadelijk te Woolwich begroet. De Koninklijke Nederlandsche standaard wapperde van een der gebouwen van het hof van Woolwich, zoolang Z. M. zich daar bevond, en onder bet lossen van eereschoten is Hoogstdezelve, na een zeer kort verblijf, van daar naar Londen vertrokkenwaar Z. M. in Mivarts-hótel zijnen intrek heeft genomen. Den 25sten dezer in den namiddag heeft de Koning Londen verlatenom de Koningin en haren Gemaal, op Osborne-house, op het eiland Whigt, een bezoek te geven. Z. M. heeft de reis van Londen naar Portsmouth, langs den spoorweg, in 2 uren en 10 minuten gedaan, door verscheidene edellieden vergezeld. Bij de aankomst werd Z. M. door Z. K. II. Prins Albert, kort te voren van het eiland Whigt naar die zeeplaats overgestokenontvangen. Onder het lossen van eereschotenhebben Z. M. en Z. K. II. zich vervolgens te Portsmouth aan boord van the Fairy ingescheept, welk Koninklijk stoom schip de Nederl. vlag en den standaard van Prins Albert voerde, en reeds tusschen vijf en half zes ure van denzelfden namiddag is bet Koninklijk ge zelschap te Osborne, op AVhigtaan land gekomen. De berigten voegen er hij, dat de Koning op dat eiland zijn verblijf zal houden op het kasteel van Norris, hetwelk op last van Koningin Victoria daarvoor in gereedheid was gebragt. Z. M. zon echter, naar men meende, spoedig weder naar Londen terugkeeren. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht geworden de navolgende schepen, als: Voor Amsterdam,: Barend Willemkapt. J. RiekelsPrins Maurits, kapt. J. J. Bart; Wilhelmina Catharina, kapt. C. EhrenspergerJava's Welvaren, kapt. T. Gollards; Mathilde, kapt. Hk. de Jong; Sara Alida Maria, kapt. H. A. Tekelenburg; Orion, kapt. J. van der Linden; Jacob Cats, kapt: N. N.de beide laatsten van Dordrecht. Voor RotterdamGraaf van Hogendorp, kapt. D. de Haas; Zuid-Holland, kapt. O. Lindeman; Bonjol, kapt. D. Voogd Anspachvan Oldenbarneveld kapt. O. Kievyt; Boerhave, kapt. II. U. Visser; Marij en Ilillegonda, kapt. J. Martens. Voor Middelburg: Paulina, kapt. N. N. 'sGRAVENHAGE, 28 Julij. Bij Koninklijk besluit van den 17den dezer, is de Staats-Commissie, be noemd bij dat van den 205tcn Augustus 1844 tot het vervaardigen van wet telijke verordeningen ter regeling van de aanspraken der tegenwoordige en toe komstige burgerlijke ambtenaren en van hunne weduwen of weezen op pen sioen ten laste van den staat, ontbonden, met dankbetuiging voor de in dezen door haar bewezene belangrijke diensten. Z. M. heeft de straf des doods waartoe K. Winkels van Rotterdam we gens geldsnoeijerij veroordeeld was, veranderd in geeseling, brandmerk met den strop om den hals en 20 jaren gevangenisstraf. Naar aanleiding van eene aanschrijving van Z. Ex. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, zijn de stedelijke en gemeente-besturen opmerkzaam gemaakt: 1°. Dat de wet van den 28sten November 1818 Staatsblad Na. 40) en het Koninklijk Besluit van den 15dcn Januarij 1820, betrekkelijk het onderstands domicilie voor vreemdelingen, medebrengen, dat degenen die zes jaren onaf gebroken in ééne gemeente gewoond hebben, daardoor te dier plaatse onder stands-domicilie krijgen, zelfs dan wanneer zij niet uitdrukkelijk in de ge meente zijn toegelaten, mits, en dit moet niet worden uit het oog verloren, dat zij gedurende dien tijd onbedeeld zijn gebleven en de opgelegde belastingen hebben betaaldzoodat zijbij het ontbreken van eene der beide laatstgenoemde omstandigheden, geen domicilie van onderstand hebben kunnen verkrijgen. 2°. Dat de strekking van de nopens dit onderwerp uitgevaardigde circulaire onder anderen medebrengt, dat vreemdelingen alleen dan tot den arbeid bij 's rijks en provinciale werken kunnen worden toegelaten, wanneer het blijkt, dat zij op de wijze sub N°. 1 hierboven omschreven, domicilie van onderstand in eene Nederlandsche gemeente hebben verworven; en dat, vermits zulks al leen door eene zesjarige onafgebrokene inwoning kan plaats hebben, de vol gende woorden, welke in de voormelde circulaire voorkomen: kunnende zelfs ter beoordeeling van het Plaatselijk Bestuur eene vierjarige inwoning die reeds regt op onderstand geeft, als een geldig bewijs tot voorschreven einde worden toegelatenmin juist in de ministriële aanschrijving zijn gebe zigd en als vervallen moeten worden aangemerkt, daar het bewijs van eene vierjarige inwoning van eenen vreemdeling, voor de bewuste toelating niet als geldend behoort te worden aangenomenen in allen gevalle de wet zoo wel aan vreemden als aan ingezetenen regt op onderstand geeft, maar alleen het on derstands-domicilie van behoeftigen heeft geregeld. Een persoon zeggende in Noord-Braband te wonenhad onder bedrie- gelijke voorgevens, zich den toegang in het huis van eenen schoenmaker te Schevcningen weten te bezorgen en aldaar eene portefeuille, waarin zich onder anderen rekeningen bevonden, ontvreemd. Deze rekeningen heeft hij getracht te ontvangen, doch is in zijne pogingen niet geslaagd, evenmin als in het aan bieden van twee acceptatiendie vermoedelijk valsch zijn, en door hem voor eenen spotprijs zijn aangeboden, groot 75 en 110. Daar de bedoelde per soon, die voorgeeft voor priester gestudeerd te hebben, en onderscheiden talen spreekt, misschien wel op zijne reis door dit land meerdere opligtingen zal beproevenen het tevens is te vermoeden dat hij voorzien is van valsche ac ceptatien of wisselbrieven, zoo acht men het van belang op te geven dat hij omstreeks 40 jaren oud scheen te zijn, zwart haar en zwarte wenkbraauwen had, middelmatig van gestalte, en gekleed was met eenen bruinen zomerjas, zwart vest en gestreepten zomerbroek. De bedoelde persoon, die eenen Noord- brabandschen tongval had, heeft verhaald naar Leeuwarden of Groningen te reizen. AMSTERDAM, 27 Julij. De groote wedren gisteren op de heivlakte tusschen Bussem en Laren ge houden, is met den besten uitslag, door het heerlijkste wederbekroond geworden. Vroeg in den ochtend begonnen de voorbereidende werkzaamhedenen ook reeds hier en daar feestelingen op te dagen, wier getal meer en meer aan groeide. Het voor den wedren bestemde terrein was voortreffelijk gekozen en daartoe ingerigtde plaatsing der toeschouwers op eene wel ingerigte en ge makkelijke tribune voor omstreeks 1,000 personenalsmede de menigte rij tuigen en wagensmitsgaders duizende aanschouwersrondom het ruime renperk geschiedde met de meeste orde; terwijl eene afzonderlijke met groene festoenen en vlaggen prijkende tribune opgerigt waswaarop Z. K. H. Prins Alexander met Hoogstd. gevolg zich bevonden. Ten 11 ure begon de wedstrijd, atgewisseld door de weluitgevocrde harmo- nie-muzijk en was te 4J ure al'geloopen. De Prijs van ƒ100 voor de Harddraverij voor Rijpaarden, is toegekend aan het paard Fix, van den Heer Prosch. Prijs van ƒ25 aan het paard Hector, van den H. F. 'l'jeenk qq. De Prijs van ƒ250 voor den Wedloop, gewigt onbepaald, aan het paard Miss Speat, van den Heer II. Willink. Prijs van ƒ50 aan het paard Emmcline, van den Heer Prosch. Wedloop. Gewigt bepaald. Prijs: Een zilveren ornements-vaas, hoog 18 Amst. duimen, met opengewerkte gedamasceerde randen en een uitmun tend bewerkt Engelsch paard met Jockey tot knop, ter waarde vanƒ400, is toegewezen aan het paard Gerfauït, van den Heer E. L. Baron van Tuyll van Serooskerken. De Prijs van ƒ250 voor de Wedloop met Hindernissen (hekken om over te springen), aan het paard Commedie, van den Heer Prosch. Prijs van ƒ50, aan het paard Normavan den Heer Seidler. GRONINGEN, 24 Julij. Het fonds van wijlen den Heer J. Oomkens, in leven Boekhandelaar alhier, op den 21 en 22stcn dezer verkocht, heeft nagenoeg 42,000 opgeleverd.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1