de wapenen innemen en daar de stad 30,000 fabrijkarbeiders telt, die weinig of niets te verliezen hebbenis het geen wonder dat men den strijd tegen staatsgeweld durft ondernemenwaarom hetin weerwil der nederlaag van 1843 door het geschut van Montjuieb, voorbarig zou zijn, op de rust van Barcelona te rekenenwelke nog zoo menige oude veete uit te wisschenzoo menigen ouden haat te bekoelen, zoo menig nieuwen burger voor de belangen harer nijverheid te winnen heeft. Het stedelijk bestuur heeft allerlei maatregelen genomen om het oproer te be zweren, Onder anderen heeft heteene nieuwe breede straat geopend, die op bet constitutie-plein uitkomt, vroeger het hoofdkwartier van het oproer, wijl het van geenen kant met soldaten genaakbaar was. Hel daar staand paleis der pro vinciale afgevaardigden heeft een zonderling voorkomen. De hoofdingang is gedekt door een' muur in een halve cirkel, rijkelijk met schietgaten voorzien. Inwendig bevat het ook al verdedigingswerken. In dit paleis worden de oorkonden van de kroon van Aragon bewaarden sedert eenige jaren is het doeltreffender ingerigt. Ik hield mij bij de bezigtiging van het voornaamste gedeelte overtuigd, dat het geschiedkundige rijkdommen bevatwaarvan de wereld geen denkbeeld heeft. De oorkonden klimmen tot de vroegste tijden van het Graafschap Barcelona op zij zijn meestendeels in eenen katalogus gebragt, en van velen bestaan zorgvuldige afschriften. Al deze bouwstoffen liggen tot hiertoe zoo goed als ongebruiktwant de heden- daagschc Spanjaarden zijn de mannen niet voor geschiedkundig onderzoek en het buitenland heeft zich tot hiertoe om de oorkonden van Arragon niet be kommerd. ITALIË. ROME, 14 Julij. Men verhaalt dat Don Carlos zijn verblijf alhier zou vestigen en wel in het hotel van het Spaansche Gezantschap, dat hem daartoe door den Paus zou worden aangewezen. Sedert men hoop heeft op eene beslechting van de kerkelijke zaken met Spanje, zijn hier honderde Spaansche geestelijken die als ballingen rond zwierven, met blijde hoop op terugkeer naar hun vaderland vervuld daar de propaganda hen allen derwaarts wil zenden. Prinses Albert van Pruissen is den 6dcn dezer uit Napels ter zee naar Ge nua gereisdom zich naar hare villa Sommariva aan het meer Como te be geven. Het ergerlijk misbruik om de ernstige Gregoriaansche kerkmuzijk met operamuzijk te vermengen, begint meer en meer de aandacht te trekken. De zer dagen is er te Rome een Italiaansch geschrift uitgekomen over de instel ling van het Gregoriaansche Kerkgezang, zamcngestcld ten dienste der geeste lijkheid en naar het nieuwe stelsel bewerktwaarin wordt aangewezen tot welk eene hoogte dit misbruik van de voor de godsdienst zoo ongepaste opera-muzijk met de gewone kerk muzijk te vermengen, welk misbruik ook elders niet vreemd is, in de Italiaansche kerken is geklommen. SWIT§ËRLANU. ZURICH, 20 Julij. In de zitting van den Landdag van den 18deD heeft de krijgsraad van het Bondgenootschap een nieuw crediet van 55,000 fr. aangevraagd. Reeds was dit jaar 400,000 fr. als buitengewoon crediet verleend voor de laatste ligting van troepen. Veertien kantons verlangden dat de krijgsraad nog gedurende deze zitting zijne rekening ten dien aanzien zou mededeelen. De Hoofdman Anton Bulder, een der gevangenen te Lucern, is in den nacht van den lldcn op den 12den, terwijl een landjager aan zijne zijde sliep, ontvlugt. NEUFCHATEL, 18 Julij. De Communisten (die gemeenschap van goederen willen), zoowel de Duit- sche als.de Zwitsersche, die ons Kanton sedert eenigen lijd waren ingetrok ken zijn thans geheel verdwenen. Een gedeelte van hen hebben zich gewend naar den kant van Solothurn en Bazel-Landschapde overigen hebben zich in Fransch Zwitserland verspreid, waar die secte vele aanhangers onder de werklieden vindt. In de Duitsche kantons is deze wettelooze sekte met open armen ontvangen door de zoogenaamden Heimatliloscnmenschen die noch woning noch bezitting hebben wier getal in de laatste jaren op eene veront rustende wijze is toegenomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Julij. Eergisteren is de tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid gesloten. Zij bevatte zeer veel schoons en deugdelijks in allerlei vakken. Meden heeft de Keizer eigenhandig de medailles aan de bekroonden uitgedeeld in de rid derzaal van den Ilofburgt, in tegenwoordigheid van vele rijksgrooten en groot officieren, De Stephanus-toren, aan welke voor twee jaren aanmerkelijke herstel lingen zijn gedaanzal naar men zegt van wege bouwvalligheid tot aan het uurwerk worden afgebrokenom naderhand van nieuws te worden opge trokken. BEIJERE1V. In Frankenland en in de overige Oud-Beijcrsche provinciën is de graanoogst reeds begonnen en valt zeer gunstig uit. BADEN. HEIDELBERG, 10 Julij. De administratie van de Katholijke kerk alhier heeft een adres aan den Aartsbisschop van Freiburg gezonden, om de zamenrocping te vragen van eene Synode, sedert 350 jaren reeds verlangden welke in deze dagen van onrust en verwarring noodzakelijk is geworden. ENGELAND. LONDEN, 19 Julij. De Commissie tot verbetering en verfraaijing der stad heeft een plan beraamd tot het aanleggen van nieuwe, breede straten, die uit het westelijk einde der hoofdstad een ruimeren toegang tot de City moeten verschaffen en de hinder nissen wegnemen thans door de menigte rijtuigen veroorzaaktdie niet zel den in Holborn en het Strand den weg als versperren. Eene zware brand die door het onvoorzigtig omgaan met licht in eene slaapkamer ontstaan schijnt te zijn, heeft laatstleden Donderdag het fraaije landhuis Tulloch-Castle bij Dingwall in het Graafschap Rosstoebehoorende aan den Ileer Duncan Davidson, grootendeels in de asch gelegd, waarbij onder anderen een groot aantal kostbare schilderijen zeldzaamheden en juweelen te loor is gegaan. Den 17de" April heeft de Gouverneur van Ceylou aan de Opperhoofden en Priesters van het volk een besluit der Engelsche Regering medegedeeld, waarbij besloten is, dat die Regering de afgoderijen der Buddhadienst niet langer meer zal beschermen. Te Canton waren den 2den April eenige Engelschen door het gemeene volk mishandeld; de Engelsche Gouverneur van Hong-Kong had voor dezen inbreuk op het verdrag vergoeding gceischt. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Julij. De schceps-kapitcin Bonnefonds, een onzer verdienstelijkste zeelieden, heeft een vernuftig mcchanismus uitgevondenwaardoor een schip zonder behulp der zeilenzich kan omwenden. Proefnemingen in het klein genomenheb ben eene volkomene uitkomst opgeleverd. Daar het beginsel der uitvinding door den raad der admiraliteit is goedgekeurd geworden is ook reeds eene commissie voor de proeven in het groot benoemd; als, gelijk wij hopen, deze proefnemingen gelukken, zullen wij met voordeel tegen de stoomschepen kun nen mededingen de zaak is dus van het grootste belang voor de toekomst onzer zeemagt. BELGIË. BRUSSEL, 24 Julij. Men verzekertdat aan den Koning eene nationale petitie zou ingeleverd wordenten einde hem te verzoeken bij den H. Stoel eveneens te handelen als de Fransche Regering om België van de Jesuiten te bevrijden. De Directie van de Militaire Marine heeft te Londen eene ijzeren stoomboot gekocht, welke geheel gereed en gemeubileerd voor 280,000 fr. zal geleverd worden, zij moet 1° Januarij 1846 gereed zijn. Twee andere stoombooten zul len te Antwerpen voor het huis Cockcrill gebouwd worden naar modellen door Engelschen geleverd voor 1,000 M. De Moniteur bevat een Koninklijk besluit, waarbij de verleende ver gunning nog gedurende dit jaar wordt gehandhaafd, om tegen verminderde regten, 7,000,000 Ned. S koffij uit Nederlandsche Koloniën en 180.000 Ned. tabak te mogen invoeren. ANTWERPEN, 24 Julij. De Jesuiten hier te lande hebben in Henegouwenop de uiterste grenzen bij Frankrijk, twee gebouwen van grooten omvang aangekocht, om er scho len in op te rigten, waarheen Fransche familiën hunne kinderen kunnen zen den, om ze aan het onderwijs der Jesuiten over te leveren. Tc Courcclles, in Henegouwen, is zekere Nikolaas Baude in zijn 100stc jaar overleden. Zijn broeder had het nog verder gebragthij stierf in zijn 106de jaar. Beiden genoten tot in hunne laatste oogenblikkcn de beste ge zondheid. Te Herffelingenin Braband, heeft een landbouwer onder ecnen ouden boomstam een potje gevonden, bevattende omtrent 200 gouden munten, he- hoorende tot de Regering der Hertogin Joanna van Braband (13551405). De ecrw. Heer Torfs Onder-Pastoor te dier plaatsheeft een gedeelte dezer munten aangekocht. ADTERTENTIEN. Heden beviel van een welgeschapen ZOON, ELISABETH LUTSELAAR geliefde Echtgenoot van soeterwoüde, M. II. BRASKAMP. 24 Julij 1845. Na een langdurig lijden overleed heden ten huize harer Moeder Mejufvrouw Wed. J. LAGAS, Geb. Kaldenberg. Leyden Wed. J. A KALDENBERG 23 Julij 1845. Geb. van Dissel. Mede uit naam mijner Kinderen en verdere betrekkingen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3