lïUITEINLAjNDSCHE BERIGTEN. hoogd en verzwaard zijnals volgens menschclijke berekening ruim voldoende is, om voor het duurzaam behoud der aangewonnen gronden gernst te wezen. De werken zijn steeds met den grootsten spoed en magt van volk voortge zet, waartoe bet weder bijzonder gunstig beeft medegewerkt; de gronden voldoen ruimschoots aan de verwachting wat hoedanigheid en wat ligging voor de afwatering betreft. Aan de middelen tot dit laatste is mede reeds veel gedaan, zijnde cene sluis voor de afwatering van den westpolder bijna gereed, en is men bezig met de fundering der groote zeesluis, die geheel is aanbesteed en waarvan men dit jaar nog een goed gedeelte wenscht op te metselen. Nog voor den winter zullen, naar alle waarschijnlijkheid, de middelen van bemaling in het werk worden gesteldzoodat men de landen van dit westelijk gedeelte reeds in den volgenden zomer hoopt in cultuur te kunnen brengen. Met de omdijking van bet oostelijk deel en de voltooijing der groote zeesluis zal in het aanstaande voorjaar vroegtijdig een aanvang worden gemaakt. GRONINGEN, 24 Julij. Gisteren heeft alhier het jaarlijksch examen der kweekelingen van het Instituut van Doofstommen plaats gehad; bet werd met eene korte rede van Dr. C. Guyot, lid van de hoofddirectie en eersten Onderwijzer geopend, waarna het examen en de prijsuitdeeling plaats gehad. Twee kweekelingen bedankten uit naam van hunne medeleerlingen, de een in krachtige gebaren, de ander met luider stem. Met getal der kweekelingen bedraagt thans 150; 17 kon den de school verlaten als genoegzaam volleerd, na hunne geloofsbelijdenis volgens het kerkgenootschap, waartoe zij bchooren, te hebben afgelegd. 'sHERTOGENBOSClI, 23 Julij. Van alle zijden der Meijerij en verder gedeelte dezer provincie verneemt men dat de oogst allergezegendst staatop sommige plaatsen is men reeds bezig het koren te maaijende boekweit staat buitengewoon goed. Wat den aardappel betreftdeze stond zeer schoon bloeijenddoch heeft sedert een paar dagen een treurig aanzien gekregen. In de omstreken der Maas, aan de Gelderschc zijde, alsook in het land van Heusden, is het loof geheel zwart geworden. De landman schrijft dit toe aan de buitengewone hitte, die wij gehad hebben. EGYPTE. ALEXANDRIE, 1 Julij. De Hertog van Montpensier is den 30stcn Junij alhier aangekomen. De Onderkoning heeft hem zeer beleefd ontvangenhij is het eerst naar den jongen Vorst toegegaan die hem den anderen dag een tegenbezoek gebragt heeft. Van hier zal de Hertog naar Kaïro vertrekken. De Onderkoning heeft niet gewild dat de Hertog een ander vaartuig dan het zijne zou nemenom den Nijl op te vareneen ander vaartuig van Said-Pacha zal het eerste ver gezellen, onder bevel van den Pacha zei ven, en een derde zal de tenten en de mondbehoeften bevatten. Dc Onderkoning, zegt een bijzondere brief, welke dit berigt mededeelt, is 76 jaren oud, is eer klein dan groot, doch heeft cene edele houding. Zijn baard is geheel wit; zijn gang is vast; zijn gelaat heeft cene zeer krachtige uitdrukking. TURKYE. SMYRNA, 5 Julij. Den 3den dezer is deze stad bijna voor een derde gedeelte door een hevigen brand verwoest, te grootcr ramp omdat zij zich van den verschrikkelijken brand van 1841 pas begon te herstellen. Van de 900 huizen der Armeniërs zijn er slechts een 30-tal staande gebleven en het grootste gedeelte der huizen van de Griekscbe Kalholijken zijn vernieldterwijl nog daarenboven 30 groote huizen van de wijk der Frankenhet St. Anthonie-Gasthuis en het groot ge bouw der Charitaten verwoest zijn in het geheel zijn bijna 7,000 woningen in de asch gelegdonder welke vele w inkels en magazijnenwaaruit niets is kunnen gered woiden. Dc sehadc is ontzettend groot. Duizendc in woners zwerven van huisvesting en voedsel beroofdin de stad om. De brand was in cene herberg aangekomennam door een' hevigen wind gedurig in felheid toe, en kon eerst na 17 uren gewoed te hebben, worden gebluscht. De manschap van de voor anker liggende schepen had allen mo gelijken bijstand geboden. TRIPOLI. Een brief in een Fransch blad, onder dagteekening van den 20stcn dezer medegedeeld, bevat het volgende: AVij vernemen, dat de Bey van Tripoli aan dien van Tunis den oorlog heeft verklaard. Een brief uit de stad Tunis van den 9,lcn dezer meldt, dat de Bey te gelijk de tijding ontving, dat de oorlog verklaard en dat de vijandelijkheden op de grenzen reeds begonnen waren. ALGERIE. ALGIERS, 16 Julij. Abd-el-Kader is weder op Marokkaansch grondgebieden tracht op nieuw dc Zuidelijke stammen in beweging te brengeninzonderheid de bergstreek van Djebcl-Amourwaar men veel schoon houtgewas en vruchtboomen vindt en veel graan in de valleijen. Dit land telt tien dorpen aan de oevers der rivierenheeft nog niets door den oorlog geleden en kan meer dan 3,000 man voetvolk en 800 ruiters op de been brengen. Het hoofd van dien stam Djel- loul-ben-Yahia is in de kracht zijns levens, oefent er grooten invloed en wordt als zeer dapper en bekwaam geroemd. Hij beschikt over groote inkomsten doch hij tracht zoowel Abd-el-Kader als de onzen te ontzien en te misleiden. Abd-el-Kader rekent ook op de stammen van Sahara [doch er bestaat geen reden om ons over zijne pogingen om oproer te stichten, te verontrusten een voorzigtig en verlicht beheer zal al die zaden van wanorde verstikken en de rust bevestigen. Den 29slcn der vorige maand heeft de Generaal Cavaignac een' belangrijken strooptogt op de Hamyanes Ghabaras gedaan, waarbij hij 300 kamelen, om trent 12,000 schapen en een aanzienlijken buit heeft bemagtigd. Er is geen man bij verloren; de Arabieren hadden een dozijn dooden. Den 3den Julij is dc Generaal te Seydon teruggekomen zijne troepen vooral zijne ruiterij had den buitengewone ontbeeringen en vermoeijenissen uitgestaan. Nogtans vor derden de omstandigheden dat zijne afdeeling na vierentwintig uren rustter regeling van zijn convooi weder optrok. Den 5den Julij heeft de Generaal bij de putten van Ghor zijne tenten opgeslagen. RUSL AND. PETERSBURG, 16 Julij. Z. M. de Keizer heeft den 14dcn het geheel van graniet gebouwde fort Alexander, te Kroonstadt, gewapend met 120 stukken, ingewijd. Bij deze plegtigheid lagen 18 linieschepen, waaronder 3 driedekkers, verscheidene fre gatten en kleinere bodems, benevens twee afdeelingen kanonneersloepen op de reedevan welke honderde vlaggen woeijen en die van tijd tot tijd eere- schoten deden. Het Ural- en Altaigebergte levert thans veel goud op en vermeerdert nog jaarlijks de opbrengst, zoodat hetzelve alle vroegere door hunnen rijkdom aan goud beroemde landen, als Peru, Brazilië, Nieuw-Grenada, enz. verre achter zich laat. SPANJE. BARCELONA, 18 Julij. II. M. de Koningin heeft onze stad gisteren verlaten en zich naar Valencia begeven. Het is nog niet zeker of zij de Baskische provinciën bezoeken zal. In de omstreken van Cervera hebben tusschen de troepen en de opstan delingen den 13 en 14den nog eenige schermutselingen plaats gehad, waarbij de laatsten verdreven zijn en eenige gevangenen verloren hebbendeze zijn bier heen gebragt. Er is wederom ruiterij van hier vertrokken om de vervolging- voort te zetten. Te Tarragone en te Reuss hebben eenige oproerige bewegingen plaats gehad, welke door de wapenen zijn moeteu beteugeld worden in de eerstge- melde plaats hebben daarbij twee en in dc laatste tien personen het leven verloren. Onderscheiden belhamels zijn gevangen genomen en deels naar elders vervoerd, deels aan een' krijgsraad overgeleverd. Er zouden zich op on derscheiden punten van Katalonie benden opstandelingen gevormd hebben. Vervolg der Brieven van een1 Reiziger in Spanje. III. Men is heden zeer rustig te Barcelona. Het werd ons onder geleide van een onder-olficier van wege den bevelhebber toegestaan, om het kasteel of de vesting Montjuich te bezoeken. Vesting is de ware benaming voor Mont- juich want de werken hebben een omvang van meer dan een halfuur. Zij is naar de landzijde met vier verdedigingslinien voorzienterwijl zij aan de zeekant door eene steile en ontoegankelijke rots gedekt is, een steencn wal tot veiligheid overtoereikend. Men behoeft geen krijgsman te zijn, om zich bij den eersten blik te overtui gen, dat Montjuich een plaats is, tegen welke moed en geweld niets vermogen. Het werd door Philippus V begonnen en onder Karei III voltooid, (1762-1788) en zou niet minder dan 20 millioen piasters hebben gekost. De casematten kunnen 3,000 man bergeneen getal dat niet groot genoeg schijnt voor de uitgebreidheid der vesting, maar genoegzaam ter harer verdediging, bij hare natuurlijke sterkte. De bezetting is nu niet talrijk, maar er liggen eenige dozijnen met kartetschen geladene 24-ponders naar de stad gekeerd »want," zeide onze Korporaal men kan niet weten wat heden of morgen gebeuren kan." De vesting bestrijkt de haven zoo zeer dat er zonder toelating niets in of uit kan gaan, en zij alle blokkade onmogelijk maakt. De Spanjaarden bewe ren dat Montjuich alleen door uithongering of verraad te nemen is. Men heeft er een regenbak, die, volgens den bevelhebber, voor de voltallige bezet ting voor zeven jaren water kan bevatten en goed blijven. AVij verzochten ver- geels die regenbak te ziendit was bij de vrees voor vergiftiging uit wraak- of dweepzucht streng verboden. Bij de beschouwing van dat kasteelen van de daaronder gelegene sterkte Atanazares, en de sterkten Pio en Canaletas aan de andere zijde der stad welker werken te zamen Barcelona van alle kanten bestrijkenbegrijpt men niet hoe de inwoners een' opstand hebben durven wagen want de sterkte Atanazares bestrijkt de hoofdstraat der stad, de Ramblehare voornaamste kaai en grootste pleinterwijl ter zijde vart de haven de citadel de havenvoorstad Barcelonetta, het volkrijkste vierdedeel van Barcelona, behecrscht, en ook de wegen naar Madrid en A'alencia onder haar bereik heeft, terwijl die vijf groote werken nog door meerdere kleine worden aangevuld. Leert men echter de stad nader kennenzoo ziet men weldra waarom de bevolking, in weerwil van al dat dreigende geweld, zich stoutmoe dig durft verzetten. Iedere straat is hier eene natuurlijke vesting, ieder huis een burgt. In die enge stratentusschen die torenhooge huizen zou een gansch leger te gronde gaan eer het slechts het kleinste deel der stad had bemagtigd. De belegeraars kunnen Barcelona vernielen maar nimmer met

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2