'sGRAVENHAGE, 23 Julij. Z. M. de Koning is heden middag omstreeks half een ure uit deze residentie vertrokken, zich naar Engeland begevende. Hoogstdezelve is het eerst naar Rotterdam vertrokken om zich van daar per Stoomjagt de Leeuw naar Helle- voetsluis te begeven, alwaar zich het Stoomschip de Cycloop zou bevinden, j hetwelk den Koning naar Londen zal overvoeren. Z. M. wordt binnen acht j dagen terug verwacht, om alsdan het Groothertogdom Luxemburg te bezoeken. Rij de tenuitvoerlegging van het handelstractaatin 1844 tusschen het j tolverbond en België geslotenwas nader bepaald gewordendat de invoer van Belgisch ijzer in het tolverbond tegen het verminderd regt niet alleen j te lande, maar ook langs den Rhijn zoude kunnen plaats vinden, doch niet dan met Duitsche of Belgische schepen. Ten gevolge van de vertoogendoor de Nederlandsche Regering daartegen ingebragt, zal die invoer voortaan ook met Nederlandsche schepen kunnen plaats hebben. De Kunstspiegel behelst in een Bijblad eene naauwkeurige opgave der op de onlangs alhier gehouden Tentoonstelling aangekochte Schilderijen en Kunstwerken, als: a door Z. M. den Koning 24; b voor de verloting, die op Vrijdag en Zaturdag11 en 12 dezer alhier gehouden is 29 en c door particulieren 24 stukken te zamen 77 kunstwerkendoor elkander geschat op een bedrag van nagenoeg 1,000 het stuk. YVij hehben dezer dagen (leest men in den Kunstspiegelalhier van nabij kennis gemaakt met eene verzameling van twintig schilderijen, waaron der uitmunteneen Italiaanseh Landschap van J. J. van Oseen ander van P. G. van Os, nog een ander van Van Os en Bauer (met woelend water), voorts twee andere van ïlelmans en Offermans, verder eene Kerk van binnen door Vervloet, een Historiestuk door Moritzeen Bloemtafereel van Mevrouw Moritz, een Maanlicht door Verhoogh, een woelend en stil Water beiden door j Koekkoek, een tooneel der Bataille van den 18(Ien Junij 1815, bij Waterloo, door Moerenhout, en een AVater bij Maan- en Kaarslicht door Groothuis en Verhoogh. De geachte eigenaar wil zichuit hoofde zijner klimmende jaren van dit belangrijk kabinetje ontdoen, wanneer zich daarvoor in eens af eene goede gelegenheid opdeed. Tot dat einde wordt de aandacht der liefhebbers van het penseel op deze kleine collectie gevestigd en heeft zich de redactie van den Kunstspiegel bereid verklaard, tot het mededcelen van nadere bijzon derheden en het aangaan van onderhandelingen tot de overneming wanneer men zich ter verkrijging van inlichtingen in geschrifte of persoonlijk bij haar zou willen vervoegen. AMSTERDAM, 23 Julij. Gisteren is alhier aan het etablissement van de Ileeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heelmet het beste gevolg van stapel en te water gelaten het ijzeren stoomsleepvaartuig Frankfurtzijnde het tweede stoomsleepschip al- hier voor rekening van de Frankfurter stoombootmaatschappij voor de vaart tusschen Holland en Biberich gebouwd. Weinige dagen te voren waren van dezelfde werf twee ijzeren ligters voor die maatschappij afgeloopen. Aan dezelfde fabrijk is ook opgedragen het gieten in brons van het kolossale standbeeld van Willem I, Prins van Oranje, waarvan het model door onzen verdienstelijken stadgenoot, den Heer Roijer, is vervaardigd. UTRECHT, 23 Julij. Heden overleed op de Buitenplaats Beek en Rooijenonder Seist, de Hoog- Welgcb. Heer W. lt. Baron van Heeckeren van Brandsenburg, Lid en Secre- j taris van de Ridderschap dezer Provincie. Vroeger als Burgemeester dezer Stad daarna als Lid van Gedep. Staten en waarnemend Gouverneur, bewees hij zoowel der Stad als Provincie zijner inwoning gewigtige diensten. Na zijne aftreding als waarnemend Gouverneur, verkozen tot Afgevaardigde ter Tweede Kamer der Staten-Generaalheeft hij die betrekking in weerwil van zijnen gevorderden leeftijd en van den staat zijner gezondheid, welke de laatste maan den steeds zorgelijk was, zoo lang zijne krachten zulks toelieten, met ijver en naauwgezetheid vervuld. NIJMEGEN, 22 Julij. In de dennenbosschen onder Groesbeek is, behalve de rups, welke op de Vcluwe zoo vele schade aanrigt, nog eene andere soort van rups ontdekt, uit welke zich de vlinder ontwikkelt, die den naam van Non (Bombyx-Monacha) draagt. Deze rups is grooter en vooral veel dikker dan de gewone den-rups, en daarbij harig. Zij is dus gemakkelijk van de andere soort te onder scheiden. HARLINGF.N22 Julij. Volgens een hier aangebragt berigt, hadden de Groenlandsvaarders Dirkje Adama en Spitsbergen, beiden van hier, ieder een visch gevangen en 2,000 robben geslagen. lïUITEiNLAINDSCHE BER1GTEN. EGYPTE. ALEXANDRIE, 26 Junij. De Turksche magt is op het punt om in Arabië geheel vernietigd te wor den daar de Wachabieten van Dareyeh Nedsch en Assir een verbond geslo ten hebben, om tegen de Turken gemeenschappelijk te handelen. De Onder koning hcel't de Porte daarop opmerkzaam gemaakt en geraden, om in tijds maatregelen te nemen, daar ook Egypte bijna geheel van troepen ontbloot is. De Onderkoning heelt nu tot het bouwen van den Nijldam besloten, volgens het plan van den Franschen ingenieur, den Heer Mongel., Reeds zijn contracten tot leveringen van stoommachines enz. aangegaan en is naar Frank rijk de order gezondenom de noodige handwerktuigen aantekoopen. Deze onderneming zal groote sommen kosten en gedurende eenige jaren vele dui zend handen aan den landbouw onttrekken; al gelukt de onderneming, waar aan nog velen twijfelen, zoo zal daarmede, ten minste voor en aleer de bevol king van Egypte zich verdubbeld heeft, waartoe nog weinig uitzigt bestaat, daar dezelve eer afneemt, niets gewonnen zijn, als dat vele duizend akkers land meer, welke konden bebouwd worden, braak zullen liggen. RUSLAND. In een der Engelsche dagbladen leest men het volgendeHet gezin van Keizer Nikolaas van Rusland, dat uit vier zoons en drie dochters bestaat, is van de wieg af aan door Engelsche minnen en gouvernantes onder het opzigt eener oude Scholtin, die de bonne van den tegenwoordigen Keizer in zijne kindsheid geweest is, opgepast en verpleegd geworden. Deze Schottin heeft den rang van Generaal (want in Rusland wordt alles naar militaire schaal ge- melen), zij werd met de Sb Andreas-orde versierdtot den adelstand verhe ven en rijk gemaakt. Vóór nu 55 jaren kwam deze vrouw met eene koop mansfamilie, die op goed geluk at naar Petersburg ging, als een dienstmeisje naar Rusland. Een gelukkig toeval verschafte haar eene aanstelling als on der-kindermeid in de familie van Keizer Paulalwaar zij inzonderheid zich met den tegenwoordigen Keizer had bezig te houdendien zij leerde Engelsch spreken. Zijne verkleefdheid aan haar was zoo groot, dat hij haar, toen zij in het huwelijk trad, aan het hoofd van het toezigt-personeel over zijne kin deren aanstelde, alwaar zij eervol alle militaire graden tot op haren tegen woordigen Generaals-rang is doorgegaan. Sedert het verblijf van den Keizer in Warschau, zijn er wederom eenige grondeigenaars gevangen genomen, zoo als men meent, wegens hunne betrek kingen met het buitenland. ZWEDEN. STOKHOLM, 10 Julij. De hoogste Regtbank heeft thans haar vonnis bekend gemaakt in de zaak van den schilder Nilson, die tot de Roomsche kerk is overgegaan; zij heeft hem uit Zweden verbannen. GRIEKENLAND. ATHENE, 6 Julij. Men verwacht hier den Russischen Grootvorst en den Hertog van Mont- pensier, zoon van den Koning der Franschen. Tot Afgevaardigde der Hoogeschool is verkoren de Hoogleeraar in de Philologie en Bibliothecaris des Konings, de Heer Johannonen tot Rector voor dit jaar de Hoogleeraar Olympius. Men klaagt hier te land zeer over de buitengewone menigte sprinkha nen welke de velden wijd en zijd verwoesten. In Attika is de gansche be volking opontboden om er jagt op te maken. In de nabijheid van Marathon heeft een razende wolf 11 boeren ver wond, 8 zijn er van gestorven; 18 door den wolf gebetene honden zijn dood geschoten. Men heeft vergeefs alle pogingen aangewend om het razende dier meester te worden. SPANJE. Wij laten hier den tweeden en derden brief volgen eener reeks brieven van een' reiziger uit Spanje, van tijd tot tijd in de Ally. Augsb. Zeit. medege deeld. Wij hebben den eersten in ons Nommer van den 21st<;n dezer opgeno men. Zij bevatten vele bijzonderheden omtrent dit rijk; waarom wij onzen lezers geene ondienst meenen te znllen doenom ook de volgenden van tijd tot tijd geheel of hoofdzakelijk in ons blad op te nemen. II. De citadel van Barcelona, die in 1842 vernield was, is weder hersteld. Een paar honderd gevangenen werken bij de nieuwe poort om de puin van een gedeelte der stadsmuur van 200 schreden lengte op te ruimen. Aan den ande ren kant der stad bij de poort naar Garcia ligt ook een eind stadsmuur omver, maar dit wordt nog niet opgeruimd, omdat men de stad daar vergrooten wil. Er is ook bij de steeds toenemende bevolking meerdere ruimte noodig, daar de huurprijzen onmatig hoog, de huizen van onder tot boven opgepropt vol zijn en men in de naauwe straten dreigt te verstikken. De tegenwoordige Kapitein-Generaal is gunstig voor de vergrooting der stad gestemd en hij is rijk genoeg om er zelf aanzienlijke opofferingen voor te doen. Geen stad kan drukker zijnvele ambachten worden op straat gedrevenzoo dat er voor de 200,000 menschen, die Barcelona zou bevatten, bijna geen plaats voor komen en gaan overschiet. De j uiste som der bevolking is onzekeraan de statistiek is hier zoo weinig gedaandat de Heer Cormenin zelfs met behulp der overheid niet eens kon te weten komenhoe groot het aantal overigheidspersonen in de provincie Bar celona was. Onder zulke omstandigheden kan men geene bepaalde opgaven omtrent de nijverheid doen, maar zeker is het dat Barcelona verscheidene straten heeft die vari allerlei winkels wemelen, en er heerscht hier immer eene drukte als in andere steden van Europa op druk bezochte jaarmarkten. De welvaart is er dan ook groot en algemeen, en de geldzaken schijnen er op vasten voet te staan, daar zelfs gedurende den opstand van drie maanden in 1843 belangrijke wissels getrouw werden betaald.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2