z. Exc. de Minister van Marine heeft de daarbij belanghebbenden ver' wittigddat deszelfs gewone audicnte op Vrijdag den 25st«" Julij aanstaande geen'plaats zal hebben. Men verzekert dat ook dit inet 'sKonings vertrek naar Londen in verband staat. De Hoogc Raad heeft, bij arrest van 24 Junij jl., verworpen het be roep in cassatie, ingesteld door P. W. van der Ploeg, Kolonist op de Ommer- schans, die, bij arrest van het Prov. Geregtshof van Overijssel, van 11 Maart 1845wegens poging tot brandstichtingis veroordeeld tot de straffe des doods. ROTTERDAM, 20 Julij. Wij vernemen dat voor Brielle de ketel der stoomboot Ocean die de brie ven van Londen naar herwaarts overbragt, is gesprongen. Er zijn 3 van de stokers gekwetst; de passagiers en overige manschap zijn onbezcerd. AMSTERDAM, 21 Julij. De luchtreiziger Kirsch heeft eergisteren avond weder eene reis ondernomen is ten 7J ure statig opgestegen en een half uur daarna, omstreeks de Dui- vendrechtsche brug behouden nedergekomen. ZWOLLE, 18 Julij. De Provinciale Staten hebben in hunne vergadering van gisteren, in plaats van wijlen den Graaf van Rcchterentot lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal benoemd den Heer Mr. J. Cornelissen, te Steen wijken wel bij de tweede stemming met 29 stemmen van de 50 tegenwoordig zijnde leden. VLISSINGEN, 18 Julij. Aan den bodem der maritime Doksluis schijnt, naar men verneemt, een be langrijk gebrek te bestaan hetwelk onvermijdelijk herstelling vordert, waartoe ccne som van ƒ300,000 zou worden aangewezenwelke herstelling in bet aanstaande voorjaar zou aanvangen. 'sHERTOGENBOSCH, 18 Julij. Men beeft er sinds jaren op gewerkt, om het plan van een uitwaterings kanaal tot stand te brengen, ter voorkoming van het zoo schadelijke onder - loopcn van aanzienlijke polders. Men is daarin nooit kunnen slagenom dat men geene eenstemmige medewerking der daarin betrokkene polderbestu ren beeft kunnen verwerven. Thans hebben eenige werkzame mannen van deze stad een plan ontworpendat eindelijk de mogelijkheid opent om tot een gunstig uitkomst te geraken. Dat plan hebben zij onder medewerking van verscheidene polderbesturen in den vorm van een adres aan de Pro vinciale Staten aangeboden, die het aangegeven denkbeeld hebben goedge keurd. De vergadering heeft bereids eene Commissie gelastom namens de Provinciale StatenZ. M. daartoe de voorstellen te doen. BU1TEJNLAJNDSCHE BERlGTKfl. NIEUW-ZEELAID. Dit land is thans in eenen staat van volkomene regeringloosheid. De hoofd stad Auckland is met landloopers van het Noordereiland vervuld, die uit de Botany-Baai komen. Sedert het gevecht van Kororarika zijn er meer dan dui zend aangeland. De blanke wilde is meer te vreezen dan de zwarte. De straten zijn dag en nacht met die ellendelingen vervuld, dronken matrozen, soldaten, plankenzagers en sjouwers, die de inboorlingen, zoowel mannen als vrouwen, beleedigen en mishandelen, zonder dat eenig gezag de orde zoekt te herstellen of de misdaden straften, liet schijnt, in waarheid, als of er bevel was gegeven om dien staat van zaken te doen voortduren. De policie-magis- traat van Botany-Baai en bare dienaren slenteren met de handen in den zak rondin lijdelijke afwachting naar 't schijnt van hetgeen er gebeuren zal. Bij de minste twist die er uitbreekt wordt de stad Auckland geplunderd en ver brand! De woning van den Katholijken Eransehen Bisschop Pompalier is de eenige die te Kororarika is gespaard. l)e mijnen, de suikerfabrijkende touw- banen van bet zeewezen en al de andere op het land verspreide inrigtingen zijn verlaten. De werklieden zijn in menigte hier aangekomenmaar nie mand hunner wil zonder veel verhoogd loon aan het werk gaan. Men ziet onder eene dergelijke regering niet hoe er aan dezen staat van zaken een einde zal komen. HAAF DE GOEDE HOOP. 21 Mei. De berigten van deze dagteekening melden dat de spoedige en krachtige maatregelen der Regering den opstand gedempt en tie Boeren tot onderwerping gebragt hadden. Door de Engelsche troepen omringdhadden zij de wapenen nedergclegddit was zonder bloedvergieten toegegaanin eene voorloopige schermutseling waren twee Boeien gesneuveld. TRIPOLI. 10 Julij. Onderscheiden Turksche bodems hebben bier bij de 5,000 soldaten ont scheeptwelke deel moeten nemen aan eenen inval in Tunis van de landzijde. Zoo als bekend is, had de Porie reeds voorleden jaar getracht den Bey van Tuniswelke onafhankelijk van de Porte handelen wilvan den zeekant aan te vallen doch was dit door de Franschen belet. De Porte rekent nu op het misnoegen van een gedeelte der bevolking van Tunis met de beslaande Regeringom haar oogmerk in bet onderwerpen van den Bey te zullen be reiken. Deze inval, zegt het Engelsch blad the Timeszou eene zeer gewigtige gebeurtenis zijn, en aan ons kabinet nog meer verlegenheid baren, dan de laatste vijandelijkheid tusschen Marokko en Frankrijk. Deze laatste mogend heid toch weet het, dat, zoo de Turken eenmaal in het bezit van Tunis wa ren, hare etablissementen in Algerie ten prooi zouden wezen van gedurigen oproer en wanorde. De Franschen zullen dus zeker met alle kracht van wa penen eiken aanval der Turken tegen Tunis trachten te beletten, en de uit komst zou geen oogenblik twijfelachtig zijn. Ook hoopt dat blad dat de staatkunde van Engeland Tunis aan de Turken niet zal opofferen, daar de Tunezen zich altijd gunstig voor Engeland betoond hebben en de Rey zeer welwillend voor de Engclsehen gezind is. RUSLAKD. PETERSBURG, 3 Julij. De nicuw-Russische provinciën lijden zeer aan de gevolgen eener sedert zes weken aanhoudende droogte. Groote zwermen sprinkhanen hebben aldaar de velden en wijngaarden verwoest. In Kertsch bereikte de hitte, den 17den Junij eene hoogte van 25 tot 26° R. in de schaduw (90° F.); alle gewassen verdor den. liet pud hooi klom in prijs tot 20 kopecken zilver; iets ongehoords voor deze plaats in bet midden van den zomer. Gelijke klagtcu boort men nit de Oostzce-provinciën. Bij den uitgeputten voorraad van granen wordt bet gebrek aan dezelve steeds voelbaarder, waarbij nog ten gevolge van het groot verlies van vee, in den afgeloopen winter, het gebrek aan vleesch komt. Beide on ontbeerlijke levensbehoeften zijn alzoo zeer in prijs gestegen. De hoop, om dit jaar door een' rijkelijken oogst het misgewas van het vorig saisoen vergoed te zien, is zeer gering, daar ook in deze provinciën eene aanhoudende dorheid geheerscht beeft. Onder de verwoestende veeziekten, die in den afgeloopen win ter in vele gouvernementen des rijks woeddenwas die het hevigste, welke in het gouvernement Witepsk werd waargenomen. Bij het slagten van aan deze ziekte lijdende dieren, vond men in hunne levers een soort van wormen, die J duim lang en duim breed waren, niet zelden gepaard met duidelijke sporen van door dezelve aangerigte verwoestingen in het aangetaste orgaan. Deze ziekte was bet gevolg van een natten zomer en een mislukten oogst. Met goed gevolg werd daartegen zoete kwik, kampher, honig en meel, tot een vast deeg gemengd, aangewend. Het zieke dier bekwam daarvan des morgens en des avonds een stuk ter grootte van een noot. SPANJE. MADRID, 12 Julij. Door de officiële Courant worden twee Koninklijke besluiten medegedeeld, het een betreffende de organisatie van den Staatsraadwelke zoo lang reeds verwacht werd en het andere de nieuwe wet op de drukpers. Bij deze wet wordt de Jury opgeheven en die vervangen door een geregtshof van 6 perso nen. De vonnissen moeten uitgesproken worden door de meerderheid van 4 regters. BARCELONA, 13 Julij. De opstand is zoo goed als geëindigd. De Generaal Concha is gisteren hier teruggekeerd na zijne troepen in 6 afdeelingen te hebben verdeelddieom de laatste overblijfselen van tegenstand te vernietigenhet gebergte moeten doorkruisen. De overwinning over de opstandelingen moet echter duur be haald en onder anderen te Molins del Rey een hevig gevecht geleverd zijn, waarin aan beide kanten veel volk gesneuveld was. De gematigdheidwelke de Regering bij het onderdrukken van den opstand getoond heeft, in verband met de amnestie verleend aan hen die bin nen drie dagen naar hunne haardsteden waren wedergekeerd, heeft een zeer goede uitwerking gedaan. Bijna alle boeren uit den omtrek van Barcelona welke deel aan den opstand hadden genomen hebben hunne wapenen reeds afgelegd. Eenige gevangenen zijn losgelaten anderen zullen naar de Canari- sche eilanden worden overgevoerd. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 Julij. Volgens eene bepaalde uilnoodiging van H. M. de Koningin van Engeland en Z. M. den Koning van Pruissen, zou de Vorst van Mcttcrnicli, ter ont moeting van beidenzich naar zijn slot Johannesburg begevenhij zou er den 30sten aankomen. PRUISSEN. BERLIJN, 18 Julij. De Koning stelt zich voor om bij gelegenheid van het verblijf van Koningin Victoria in de Rhijnprovincie, feesten te doen plaats hebben, op welke door een zeer talrijk personeel verscheidene beroemde stukken van oude en nieuwe Duitsehe meesters, die in Engeland weinig of niet bekend zijn, zullen worden uitgevoerdwaaronder de Hemelvaart-Cantate van Emanuel Bach de dood van Jezus, Oratorium van Graün; Cosi fan tutte, Opera van Mozart; II Croc- ciato in Egitto, Opera van Meyerbeer; de Ouverture en Kooren van Herrmann von Unna van den Abt Vogler. De Koning heeft den Heer Meyerbeer eenen eigenhandigen brief gezonden bij welken Z. M. den beroemden toonkunstenaar met het beheer van de uit voering dier muzijk belast en hem uitnoodigt dat hij Z. M. op den reis naar de Rhijnprovinciën volge. De Heer Felix Mendelssohn-Barlholdy is naar Coblentz vertrokken, om daar de beoefening en repetitien der kooren, die een deel dier muzijk uitmaken, te regelen. De Heer Wieprecbt, Directeur van de muzijk der Koninklijke Garde gaat ook derwaarts, om de uitvoering van serenades en groote krijgsmuzijk

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2