LEYDSCHE COURAN 1845. N°. 87. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond uit. MAANDAG, 21 JULIJ. V» De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BEXINEJNLANDSCHE BERÏGTEIV. LEYDEN, 19 Julij. Uit cene aankondiging in de Haarlemsche Courant van liedenonder- leekend door den Heer R. B. van den Bosch, zien wij dat eenige Nederland- sche kruidkundigen, ter bevordering der studie van de Flora van hun Vader land, eene bijeenkomst alhier zullen houden in het Hotel du Lion d'Or den 15,lc'n Augustus aanstaande, des voormiddags te 10 ure, en dat alle be langstellenden uitgenoodigd worden, om aan bunne beraadslagingen te komen deel nemen. Z. SI. heeft henoemd tot Ridder der Militaire SVillems-Orde 4de klasse, B. van Ochten, gepasporteerd wachtmeester van de Oost-Indische ruiterij, ter belooning van zijne in den oorlog op Java van 18251836 bewezene diensten. Tot Lector bij de wis- en natuurkundige faculteit aan de Akademie te Utrecht heeft Z. SI. benoemd Dr. C. II. D. Buys Ballotgeheel zonder be zwaar van 's Rijks schatkist. Uit eencn vergelijkenden staat van de opbrengst der middelen in de 6 eerste maanden van 1845 met die van 1844, blijkt, dat de directe be lastingen de in- en uitgaande regten enz.de accijnsen en de posterijen ƒ375,821,56£ meer, doch de registratie, zegel- en successic-regtcnhet regl van waarborg op gouden en zilveren werken en de loterijen 27,724 minder hebben opgeleverd zoodat de opbrengst 331,561 meer is geweest dan in 1844. De middelen om in 's Rijks behoeften te voorzienzijn voor 1846 en 1847 geraamd als volgt: directe belastingen ƒ18,159,200; accijnsen ƒ19,416,300; indirecte belastingen ƒ9,694,500; in- en uitgaande regten en scheepvaarten ƒ4,842.000; regt van waarborg op gouden en zilveren werken 139,772 domeinen ƒ1,739,350; posterijen ƒ1.330,000; loterij ƒ500,000; jagt en visscherij 100,000; opbrengst van verkoopingen en verschillende ontvangsten 1,256,200 vaste rente op België 400,000uilkccring voor de renten ten laste van de geldmiddelen der overzeesche bezittingen ƒ6.500,000; voor- loopig beschikbaar op het vermoedelijk batig slot der koloniale administratie hier te lande 6,665,000. Totaal 70,742,322. Den 17dcn is de 3Üste vergadering der Algemeene Hervormde Synode op de gewone wijze te 'sGravenhage gesloten. ROTTERDAM, 18 Julij. Wij vernemen dat het adres onlangs door dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland bij de Provinciale Staten van Zuid-IIolland ingezonden en gerigt tegen den Heer F. van Vollenhoven, hoofdingeland van Schieland, in de ver gadering der Staten den 15den en 16den dezer is ter tafel gebragt, en dat door hen is begrependat er geenc termen bestonden oin aan het verzoek van dijk graaf en hoogheemraden te voldoen vermits, wat zoude aangaan misbruiken van bestuur, het collegie van Schieland is gesteld onder het toezigt van de vergadering van heeren Gedeputeerde Statenen dit toezigt ten dien aan zien voor genoegzaam behoort te worden gehouden terwijl ook door den heer van Vollenhoven geenszins over zoodanige misbruiken is geklaagd, maar hoofd zakelijk over de misbruiken van de inrigting van het bestuur en is verlangd verbetering van bet Reglement van Schieland. AMSTERDAM, 18 Julij. De aanbesteding van het gebouw, de bad- en kleedkamers, benevens alle betimmeringen (uitgezonderd de vroeger reeds aanbestede fundering van het gebouw en het paalwerk) van de zwemschool en hadinrigting, welke onder di rectie van den Heer PJoening alhier wordt opgerigt, heeft eergisteren in het Wapen van Amsterdam plaats gehad en is gegund aan de Heeren J. J. Vis, K. ten Bruggenkate en J. Vrendenberg voor de som van 18.900. De Inrigting zal bestaan in een Hoofdgebouw, voorzien van Entreekamer voor Heeren en een dito voor Dames, Woning voor den Directeur en onder een Dak de 12 besloten Baden, waar men het stroomende IJwater of Warme Ba den naar verkiezing zal kunnen gebruiken. Voor baders en zwemmers zijn drie bassins ingerigt. Een uitsluitend lot baden, een tot het aanleeren van het zwemmen en een voor geoefende zwem mers, omringd met 54 eenvoudige, echter zeer doelmatige kleedkamers. Voor het gebruik van militairen wordt een daarnaast gelegen afzonderlijk bassin en een grootc loods tot kleedkamer ingerigt. Aangaande de schepelingen van het schip Jan HendrikKapt. Eickel- berg, van Rotterdam naar Batavia, op de St. Paulus-rots verongelukt, wordt van Deal van den 13den dezer nog gemeld, dat de Kapitein en 9 man gered en te Duins waren aangebragt; 4 man waren verdronken, 8 anderen hadden in eene boot de rotsen verlaten, terwijl het getal dergenen die op de rots zijn achtergebleven 11 bedraagt; wegens harde en zware zee hadden de sloepen van het Engelsche schip Chance hen niet kunnen bereiken. MAASTRICHT, 16 Julij. Dezer dagen hebben de deelnemers in de spoorweg-Maatschappij van deze stad naar Akenalhier cene vergadering gehouden in welke een verslag van den staat der zaken gelezen is. Daaruit blijkt dat de voorloopige werkzaam heden voltooid zijnen dat de begrooting der kostendie voor den zijtak naar de kolenmijnen op Pruissisch en Nederlandsch grondgebied daaronder begrepenbepaald is op 4,439,000zoodat nog ruim 350,000 voor de exploitatie beschikbaar zal zijn. Vervolgens is over de statuten beraadslaagd en is het door de Commissie gedane voorstelbehoudens eenige kleine wijzi gingen goedgekeurd. Meer dan 10,000 actiën waren in deze vergadering vertegenwoordigd. Ook is het bestuur en de commissie van controle benoemd. BUITEJNLAJNDSCHE BERIGTEN. AHEUW-ZEELIM». 27 Maart. De berigten van deze dagteekening melden dat er op r ieuw bloedige ge vechten waren voorgevallen tusschen de inboorlingen en Engelsche kolonisten. Deze laalsten hadden veel volk verloren en aanzienlijke bezittingen waren verwoest. Men kan het etablissement van de Eilanden-baai als verloren beschouwen. Met uitzondering van de haven Aukland waren de inboorlingen van al de eilanden meester. Aangemoedigd door hunnen voorspoed hadden zij een schip naar Sidney gezonden om oorlogsvoorraad te halen. In cén woordde kolonie was in den gevaarlijkstcn toestand. Ongelnkkig hebben de overige koloniën van Australië niet genoeg troepen om ze te kunnen mis sen en versterking naar Nieuw-Zeeland te zendendit was dan ook de oor zaak van de menigvuldige nederlagen. TEXAS. 15 Junij. Er was een wapenstilstand met Mexico geslotenin afwachting van de be slissing nopens het vraagstuk van de inlijving. Het schijnt dat de verkiezingen alhier meest ten voordecle van dien maatregel uitvallen. Inmiddels zenden de Vereenigde Staten eene aanzienlijke magt naar de golf van Mexico, ten einde laatstgemeld land te weerhouden van vijandelijkheden ingeval tot de inlijving wierd besloten. SPANJE. BAR.CELONA, 11 Julij. De Generaal Concha, die den 8slen van hier naar Sahadell vertrokken is, alwaar het hoofdkwartier der opstandelingen zich bevond, is in den avond voor die stad aangekomen en heeft terstond bevel tot den aanval gegeven. De opstandelingen hebben niet lang tegenstand geboden, en zijn gevlugt met achterlating van 25 dooden en een groot aantal gevangenen. Terstond daarna is de Generaal Concha naar Tarrasa voortgerukt. Sedert twee dagen zijn te Barcelona een groot aantal personen in hechtenis genomen. De rust is lot nog toe niet gestoord. De gemeenschap met Ma drid over Saragossa is hersteld, daar de opstandelingen, zoodra zij vernamen dat er troepen tegen hen in aantogt waren uit Molins del Rey geweken zijn. Dezen morgen zijn 8 personen, die te Badalona in hechtenis genomen waren, hier binnengebragt en terstond aan den regter overgegeven. De militaire overheid heeft op de stoomboot le Balear beslag gelegd ten einde daarmede uit Valencia troepen te doen halen een ander vaartuig is tot dat einde naar de Balearische eilanden gezonden. AVanneer de versterkin gen aangekomen zijn, zal de Kapitein-Generaal beter in staat wezen om af doende maatregelen tot onderdrukking der onlusten te nemen. Vóór zijn ver trek heeft hij een bevelschrift uitgevaardigd, waarbij alle zamenscholingen en het dragen vau wapenen, zelfs van stokken, verboden, en eene militaire

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1