LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 16 JUL1J. BTNNENLANDSCHE BERiGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 15 Jnlij. Tot rectificatie van hetzoo inen hoopt niet met boos opzet, geheel abusief gestelde en in ons voorgaand Nummer medegedeelde berigt uit Groningen zijn wij van goederhand in staat gesteld onze lezers te vergewissen dat de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerkgeenszins besloten heeft de ter zake der zes bekende Artikelen bij haar ingekomen Adressen zonder kennisneming ter zijde te leggen en evenmin dat zij besloten heeft de gezegde zes Artikelen op nieuw in handen te stellen der Synodale commissie; maardat de Ilooge Kerkvergaderingna in de eerste plaats besloten te hebbenom de onderhavige zaak der regeling van de betrekking der Theolo gische Faculteiten op de Nederlandsche Hervormde Kerk door de Algemeene Synodale Commissiein overleg met de drie Theologische Faculteiten en daar toe in correspondentie tredende met de bevoegde kerkelijke Besturen ot bijzon dere personenin haren geheelen omvang nogmaals geheel te doen onderzoe ken daaraan onmiddelijk een tweede besluit heeft toegevoegdom al de ter dezer zake hij de Synode ingekomen consideration, advijzen, adressen, enz. mede ten fine van onderzoek, in banden der Algemeene Synodale Commissie te stellen, opdat deze aan ccne volgende Synode deswegens rapportere en, zulks noodig oqrdeelende, nieuwe voorstellen doe. Gisteren had het Examen en do Prijsuitdeeling onder de Kweekelingen van het Paedagogium, voor het onderwijs der Oude Talen, onder het bestuur van den Wel-Ed. Zeer Gel. Heer J. J. de Gelder, Phil. Theor. Mag. Lit. Hum. Doctor, in de Stads-Gehoorzaal plaats. Twee Kweekelingen der hoogste Klasse hielden door henzelven opgestelde redevoeringen, namelijk: S. C. II. Nederburgh de TherameneAgnonis filio en W. Terpstra de Judicio Bruti. Daarna wer den den Jongelieden eenige vragen ter beantwoording voorgesteld, en eindelijk de Eereprijzen aan de onderscheidene Jongelingen in de verschillende klassen uitgedeeld, namelijk (in rangorde van de klassenverdeeling voor de Oude Talen): Eerste Klasse. Aan W. Terpstra, een prijs voor de Oude Talen en een voor het Duilsch, eerste klasse; aan S. C. H. Nederburgh, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de Oude Geschiedenis, eerste klasse; aan AV. P. Wolters, een prijs voor de Onde Talen en een prijs voor het Duitsch, eerste klasse; aan W. van der Veen, een prijs voor de Oude Talen en een voor het Fransch en Engelsch, eerste klasse. Tweede Klasse. Eerste Afdeeling. Aan N. de Keyzer, een prijs voor de Oude Talen; aan P. F. Hubrecht Jr., een prijs voor de Oude Talen; aan J.AV. van de laar, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Nieuwe Geschie denis, derde klasse, een prijs voor het Engelsch, derde klasse, en een Getuig schrift voor het Teekenen; aan F. J. Tyndall, een prijs voor de Oude Talen. Tweede Klasse. Tweede Afdeeling. Aan H. P. van Kaathoven, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Fransch, tweede klasse; aan J. C. M» Adriaans, een prijs voor de Oude Talen en voor het llollandsch, tweede klasse, aan II. M. Adriaans, een prijs voor de Oude Talen; aan K. C. J. Teerlink, een prijs voor de Oude Talen, de prijs-voor de Oude Geschiedenis, tweede klasse, en de prijs voor het Hollandse!), tweede klasse; aan K. WilJebrands, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voorde Wiskunde, derde klasse, en een prijs voor het llollandsch, tweede klasse. Derde Klasse. Aan F. C. R. Bentfort, een prijs voor de Oude Talen; aan J. J. E. Bentfort, een prijs voor de Oude Talen; aan T. H. van der Looy, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, tweede klasse, de prijs voor de Wiskunde, eerste klasse, en een prijs voor het Duitsch, tweede klasse; aan H. W. Fangman, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Hollandsch, tweede klasse; aan J. J. de Lange, een prijs voor de Onde Ta len, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, eerste klasse, de prijs voor de Wis kunde, tweede klasse, en een prijs voor de Duitsche, Hollandsche en Engelsche Talen eerste klasseaan C. J. van Belleen prijs voor de Oude Talenaan J. van Kaathoven een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Fransch, tweede klasse; aan F. A. de Mey van Alkemade, een prijs voor de Oude Talen. Vierde Klasse. Eerste Afdeeling. Aan K. R. van Oldcn, een prijs voor het Hollandsch, tweede klasse; aan J. T. F. U. Lauts en C. Broers, elk een Getuigschrift voor de Oude Talen; aan A. van Trotsenhurg, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Hollandschtweede klasseaan J. H. S. G. Rynbende, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de AViskunde, vierde klasse, en een prijs voor het Hollandsch, tweede klasse; aan A. II. Verster, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de AViskunde, vijfde klasse, eerste af deeling, en een prijs voor het Hollandsch, derde klasse; aan V. A. von AVatten- wyl, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Fransch en Hollandsch, derde klasse. Vierde Klasse. Tweede Afdeeling. Aan AV. 11. Stoffels, een prijs voor de Oude Talen en voor het Duitsch, derde klasse. Voorbereidende Klasse. Aan J. H. G. Vosmaer, een prijs voor het Prak tische Cijferen, en een prijs voor het Fransch en Hollandsch, derde klasseaan L. A'isser, een prijs voor de Vaderlandsche Geschiedenis en een prijs voor de AViskunde, vijfde klasse, tweede afdeeling; aan I. J. Dermout, A. A. W. Hu brecht en C. W. H. van Kaathoven, elk een prijs voor de Fransche Spraakleer; aan P. J. M. de Gelder, een prijs voor de Hollandsche Spraakleer; aan G. A'os- maer, een prijs voor de Fransche Spraakleer en een prijs voor de Fransche Taal, derde klasse; aan R. J. C. Stoflels, een prijs voor de Hollandsche Spraakleer. Eindelijk werden de Kweekelingen D. van Foreest, AA'. F. Hanjoel, D. Lod der, C. J. van der Hoek en M. AV. Nimmo met lof vermeld, daar zij de lessen te korten tijd hadden bijgewoond oin naar prijzen of getuigschriften te kunnen mededingen. Na den afloop bedankte de veelbelovende Jongeling, J. W. van de Laar mede uit naam zijner medemakkers, in eene korte, door hem zeiven opge stelde toespraak, de toehoorders voor hunne tegenwoordigheid. Thans zijn al de 7 haringjagers uit de vloot teruggekeerd, namelijk den 12den de 4(le te Vlaardingen met 193, den 13den de 5de te Amsterdam met 210en de 14den de 6dc en 7de te Vlaardingen met 545 ton haringde berigten bleven bij voortduring zeer gunstig; de prijs van den vollen haring was op ƒ150 en van de maatjes op 175 per ton bepaald. De provincie Drenthe telde op 1 Januarij 11. 79,110 inwoners, als 69,781 Hervormden, 3,757 R. Katholijken, 3,375 Christelijk afgescheidenen, 278 Lutherschen120 Doopsgezinden1,750 Israëliten en 49 van niet ge noemde gezindheden. •s GRAVENHAGE14 Julij. Z. M. heeft tot ridders der orde van den Nedcrlandschen Leeuw benoemd den Kapitein der infanterie W. J. Knoop, den Ritmeester AV. Baron van der Duyn van Maasdam, den Leeraar der lste klasse, met den titel van Lector in de wiskundeJ. Badon Ghybenallen bij de Koninklijke militaire Aka- demie, en den lstcn Luitenant der Kavallerie F. M. Baron van der Capellen, instructeur bij dc rijschooldaaraan toegevoegd. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland Mr. H. C. Hooft GraaflandRegter in de Arr.-Rcgtbank te Amsterdam. Gisteren avond om 11 nre is Z. M. met een buitengewonen Spoortrein van Soestdijk teruggekeerd. Z. K. H. de Prins van Oranje is Zaturdag weder naar het Loo vertrokken. Dc Ministers van Binnenlandsche Zaken en Finantiën hebben aan den Heer Soetens, onder nadere goedkeuring der regeringen van Amsterdam en Haarlem, vergunning verleend, om tussehen die beide steden een asphalt- spoor te leggen. De Gouverneur dezer Provincie heeft bekend gemaakt, dat er eene Commissie uit de Gedeputeerde Staten benoemd is, om aan de belanghebbenden, wier eigendommen gelegen zijn op den weg, welken dc Spoorweg van hier naar Rotterdam zal nemenen die in geene minnelijke schikking tot afstand kun nen komen de noodige inlichtingen te geven en hunne belangen te hooren. Deze Commissie zal op verschillende dagen in de onderscheiden gemeenten te spreken zijn. ROTTERDAM, 14 Julij. Men verneemt dat dezer dagen door het Collegic van Schieland aan de Sta ten van Zuid-Holland is ingediend een adres, daarbij onder anderen te kennen gevende: dat zij uit de dagbladen van den lsten Julij hebben moeten ontwa ren, dat door den Heer Francois van VollenhovenHoofd-ingeland van Schie land, een adres ingediend is, in hetwelk verregaande beschuldigingen en hoogst beleedigende aantijgingen tegen hunne administratie worden gevonden. Reeds lang genoeg zijn zij door openbare adressen van genoemden Hoofd-ingeland, ook bij uwe vergadering, aangevallen, dan dat zij dit langer zoude mogen dulden.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1