Samarinda hadden, verschrikt door de komst van nieuwe oorlogsvaartuigen, huis en have verlaten eri zich op de vlugt begeven. De Nederlandsche Commissaris heeft, terstond na zijne aankomst te Sama rinda, een der voornaamste beambten van den Sultan naar diens verblijfplaats Kotta Bangon gezonden, met een brief, waarin berigt werd, dat hij, ten einde den Sultan een blijk van vertrouwen te geven, denzelvcn te Samarinda zou afwachten. De Sultan is daarop, den 8sten October, te Samarinda ge komen, en heeft den volgenden dag een bezoek bij den Commissaris afgelegd. In deze bijeenkomst heeft de Sultan ophelderingen gegeven omtrent de gebeurtenissen in Koetie, waarover bet Nederlandsche Gouvernement zich te beklagen had, en de Commissaris beeft daarop verklaard behoudens nadere goedkeuring der Regering, genoegen te nemen met des Sultans verant woording en genegen te zijn om de betrekking van Koetie tot de Re gering op vastere grondslagen te vestigen en daartoe met denzelven eene nieuwe verbindtenis aan te gaan. De Sultan heeft over dit voorstel zijne blijdschap te kennen gegeven en daarop is denzelven het ontwerp van een nieuw contract uitgereikt, 't welk den Octolrer, onder het losbranden van het geschut, is geteekend: bij welke gelegenheid aan den Sultan en de Rijksgrooten, als een vriendschaps bewijs van onze Regering, geschenken zijn uitgereikt. Bij dit nieuwe contract is de Nederlandsch Indische Regering andermaal erkend als wettig Opperheer, om deszells gezag te blijven uitoefenen door middel van den resident ter Zuid- en Oostkust van Borneo. Voorts zijn daarbij geregeld de grenzende briefwisseling en erfopvolgingonder toezeg ging van hulp en bijstand aan de onderdanen der Regering; terwijl de Sultan zich ook heeft verbonden, geen deel te nemen aan zeerooverij, nog te dulden dal daartoe nitrustingen geschieden. De thans gebruikelijke tollen zullen worden geheven, docb schepen of praauwen, van buiten komende, zullen zonder verlof de rivier niet verder mogen opvaren dan Samarinda. Aan den Sultan is toegestaan het voeren van de Nederlandsche vlag, vereenigd met die van Koetie, zijnde geel met cenen veelkleurigen tijger. Den 13den Octo ber heeft de Commissaris Koetie verlatenen is hem uitgeleide gedaan door den Sultan en Rijksgrooten, van welke bij menigvuldige blijken ontving van goede gezindheid en vertrouwen op de Regering. Langs de kusten van Pckalongan, alsmede langs de kusten der residentie Sainarang, hadden zich zeeroovers vertoond. Tegen de eerstgenoemden waren twee groote praauwen, voorzien van de noodige bemanning en wapening, uitgezonden, ter bescherming van de kleine vaart en de visscherij. VfiREENI«»E 8T1TM. NEW-YORK, 17 Junij. De gewezen President der republiekJacksonin het vorige jaar afgetre den, is den 8s,en dezer, na eene slepende ziekte, overleden. De franscbe Minister te Mexico is door een opgewonden hoop volks gro velijk beleedigd. Ilij heeft deswegens voldoenig erlangd, en zoude, bij ge breke daarvan, alle diplomatieke gemeenschap afbreken. Men houdt het voor twijfelachtig, of het bewind wel krachtig genoeg is, om, in dat opzigt, het regt der volken te handhaven, en de bewindslieden oordeclen het zeer waarschijnlijkdat de Noord-Americanen 'er steeds op bedacht zijnom ook in Mexico onrust en tweedragt te kweeken, ten einde, met den tijd, geheel deze landstreek aan zich te trekken. De Natuurkundige Dr. A. C. Koch, die in 1840 in den Staat Missouri het geraamte van het groote Missourium heeft ontdekt, heeft thans weder in den Staat Alabama, Graafschap Washingtonin geelen kalksteen een geraamte van een kolossaal dier ontdekt, waarvan hij deze beschrijving geeft: Men kan dit dier den koning der koningen van het kruipend gedierte noemen. Het lrijna geheel volledige geraamteheeft eene lengte van 104 voet. De vaste deelen van den ruggegraat zijn 1418 duim lang, hebben 812 duim doorsnede en wegen door elkander 75 pond. De zeer lange kinnebakken be vatten 40 snijtanden, 4 hondstanden en 8 kiezen. Allerwaarschijnlijkst be hoorde dit dier tot de vleeschvretende. De oogen moeten zeer groot en ver uitstekend geweest zijnuit eene soort van vinnenwelke onder deze over blijfselen worden gevonden, blijkt, dat het dier de groote rivieren en den oceaan bewoonde. Dr. Koch heeft het Zeulodon Sillimanii genoemd. KAAP DE GOEDE HOOP. KAAPSTAD, 6 Mei. De vijandelijkheden tusschen de uitgeweken boeren en de Griqua's zijn uitgebarsten en troepen van hier naar hel tooneel van den oorlog gezonden om tegen de boeren te handelenzelfs zou er een oorlogschip met troepen naar Mauritius stevenenom dezelve te Port Natal te doen landen en de boe ren in den rug te vallen. Het verwekt hier groot misnoegen dat de Rege ring regtstreeks voor de inboorlingen partij trekt, aan wie alleen de schuld van de ontstane botsingen ligt. ITALIË. ROME, 23 Junij. Volgens het eigen zeggen van den Kardinaal Cappaccini aan ecnige goede vrienden, werkte hij reeds sedert verscheiden jaren aan geschiedkundige ge denkschriften, die deels zijne betrekkingen tot de uitstekende staatsmannen onzer eeuw, deels algemeen belangrijke zaken van onzen tijd uit de regering van Pius VII, Leo XII, Pius VIII en Gregorius XVI nader zullen toelichten. Naar de verzekering van een bloedverwant des overledene, heeft men deze, tot een naauwkeurige kennis van de gewigtigste gebeurtenissen onzer eeuw gewis onschatbare bijdragen, uit de pen van zulk een groot man, onder zijne schriftelijke nalatenschap, deels uitgewerkt, deels ten minste in eene gere gelde orde gevonden. Men zegtdat deze gedenkwaardigheden door den druk zullen openbaar gemaakt worden. Zeer rijk aan geschiedkundige ophelderin gen kan daarin dat gedeelte uitvallen, hetgeen de correspondentie van Capac- cini met W. v. Humboldt, als voormalig Prnissisch gezant in Rome, den staats-kanselier Hardenberg en vorst Metternich bevat. TURIN, 27 Junij. De Koning en de Hertog van Genna zijn den 21sten van hunne rondreis door Savoije terug gekeerd. De onvermoeide bezigheid des Konings op de gansche reis was oorzaak van eene borstontstekingwaardoor hij bij zijne te buiskomst werd getroffenwelke nogtans door tijdig aderlaten geen gevaar meer vertoont. Te Anecy, provincie Turin, zal eerstdaags de derde jaarlijksche vergade ring voor den Landbouw worden gehouden en tevens eene tentoonstelling voor Landbouw en Nijverheid plaats hebbende zittingen die den 30ste" Junij 1, 2 en 3den Julij zijn vastgesteld, zouden met prijsuitdeelingen worden be sloten. PRVIS8E1V. De zomer van 1407 was, luidens de kronijkenzoo koud, dat alle vruchten verloren gingen en er zulk een groote hongersnood ontstonddat de mensehen gras en hooi moesten eten. In Saksen kostte een stuk brood ter grootte van eene noot, 3 penningen. Deze broodjes noemde men Markus broodjes. Tot herinnering van dien benaauwden tijd bakte rnen ze in het vervolg op St. Markusdag, maar zij werden dan sterk gekruid en kregen in Duitschland den naam van marcipan (van Marei panisMarkusbrood), bij ons marsepein. HANOVER. GÖTTINGEN, 2 Julij. Den 30slen dezer is de Koning alhier onverwacht te paard aangekomen, van eenen anderen kant, dan door de poort waar de menigte hem verwachtte. Z. M. werd in het logement de stad Londen, hetwelk voor hem was gereedge maakt door de militaire en burgeroverheden ontvangen, 's Avond was de stad feestelijk verlicht. Na het middagmaal heeft Z. M. de bibliotheek waar de Hoogleeraren vergaderd warenen het Academiegebouw bezocht. Den vol genden dag heeft hij de Hoogleeraren aan zich doen voorstellen, en onder anderen voor het plan van een groot ziekenhuis veel belangstelling ge toond. Heden morgen vertrok Z. M. in stilte, alleen door burgerij te paard een eind weegs begeleid, zoo het heette zeer te vrede over zijn verblijf. Er zijn eenige benoemingen gedaan en bij de verzekering des Konings, dat alle vroegere afdwalingen vergeten en vergeven zijnhoopt men dat de laatste staatsgevangene uit de onlusten van 1831Dr. Seidensticker ook zijne vrij heid zal bekomen. WERTEMBERG. STUTTGARDT, 6 Julij. Gisteren werden er te Ludwigsburg proeven genomen met brandraketten, waarbij de Koning en de Kroonprins tegenwoordig waren en voldoende aflie pen doch daarna proeven met brandkogels bewerkstelligd wordende, sprong een twaalfponder, na in den grond gegraven en aangestoken te zijn, uit elkander, zoodat de Koning en zijn Zoon in groot gevaar verkeerden, door de losgeslagen stukken ijzer gedood te worden. Gelukkig gebeurde dit niet, alleen werden zij door het opgeworpen zand getroffen; doch den Hoofdman van Liridaucr troffen 5 stukken van den kogel, die hem diepe, doch niet ge vaarlijke wonden aan het onderlijf veroorzaaktenook eenige andere militairen werden gekwetst. Z. M. heeft aan genoemden Hoofdman een gouden snuifdoos met zijn beeldtenis, ter waarde van 100 Louis d'or geschonken. Den 3den dezer overleed alhier de Baron van de SpiegelNederlandsche Zaakgelastigde bij ons Hof, in den ouderdom van 30 jaren. Zijn verlies wordt algemeen betreurd. ENGELAND, LONDEN, 9 Julij. Aan een groot aantal Engelsche schepen te zamen 50,000 ton bevattende, zijn door het Departement van Koloniën premiën verleend ten einde guano te halen van het Vogelen-eiland en andere plaatsen in dien omtrek. Er worden weder treurige berigten medegedeeldomtrent den toestand van Ierland en de eigendunkelijke wraakoefeningen op personen door geheime genootschappen. Onlangs was weder een regter uit het Graafschap Cavan opentlijk op straat vermoord, zonder dat iemand den moordenaar wilde grij pen of vervolgen. Die geheime genootschappen kiezen hunne slagtoffcrs en brengen ze vroeg of laat om, en niemand durft er zich tegen verzetten, of hij wordt zelf het slagtoffer van zijne regtvaardigheid. Hierbij komt niet zoozeer godsdienstige gezindheid in aanmerking of partijschap in het staat-' kundige, maar het is de armoede, welke zich tegen den rijkdom verzet, gebrek tegen den overvloed. Zoodra een landbezitter aan zijnen pachter meer huur oplegt of de pachter meent door zijnen landheer in iets benadeeld te zijnstaat de laatste voor de wraak der geheime genootschappen bloot. Zij laten hem echter eerst eene waarschuwing toekomen, en helpt dit niet, dan kan hij zeker zijn, te zullen vermoord worden. De wetten kunnen hier weinig of niets tegen doende Ministers weten diten het eenige dat bet kwaad zou kunnen uitrocijen, zou daarin bestaan, dat de goederen meer gelijk verdeeld werden; doch dit is een hersenschim. Gedurende het 4 jaars, geëindigd met 5 Junij hebben de inkomsten

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2