LEYDSCHE COURANT. N°. 84. S 845. MAANDAG, 14 JULIJ. BININEflLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Zaterdag avond uit. De Prijs der Courant is 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 12 Julij. Bij besluit van Z. M. is, naar aanleiding der nadere overeenkomst, door de Regering met de maatschappij van weldadigheid aangegaan en met in trekking van een vroeger besluitbepaalddat voortaante rekenen van den lslen dezer maanddoor eiken persoon in bet genot van pensioen, die van dat tijdstip af aan in de koloniale stichtingen der maatschappij van wel dadigheid zal worden opgenomenuit diens pensioen zal moeten worden vergoed, de uitgaven, voortvloeiende uit zijne plaatsing en verzorging in de stichtingen, voor zoo verre dat pensioen gedurende den tijd van zijn verblijf in dezelve, daartoe genoegzaam zal zijn. Bij besluit van den Ist™ dezer heeft Z. M. goedgekeurd de door den Minister van Koloniën opgemaakte algemeene rekening, aantoonende de hoe grootheid der Oost-Indische remises in goederen en in geld en het gebruik van die remises gemaakt in het jaar 1844, benevens de tot den 2d™ Junij 1845 Ioopendc eerste suppletoire rekening van 1844, de tweede en laatste sup- pletoire rekening over 1842en de eerste suppletoire rekening over 1843en voornoemden Minister gemagtigd om hij de hoeken van het Departement als oninbaar te doen afschrijven: a. eene vordering van ƒ647,212.73). ten laste van Suriname, wegens nadeelig verschil tusschen de van daar ontvangene remises en de voor die kolonie gedane betalingen in de jaren 18371842, toen Suriname heette niet gesubsidieerd te zijn, en echter blijkens deze uitkomst een subsidie ontving; b. eene vordering als voren van ƒ35,138.63, waarmede het door Ons aan de kolonie Suriname in 1844 verleende subsidie van ƒ150,000 is over schreden geworden. De Minister van Koloniën zou het noodige verrigten, om, zoo veel mogelijk gevolg te geven aan de wenken der Staats-Commissie met opzigt tot eene verdere vermindering van kosten, en tot de verevening van uitstaande vorde ringen en zal te zijner tijd van den uitslag zijner pogingen aan Z. M. ver slag doen. Z. M. heeft benoemd tot Griffier bij het kantongeregt te Alphen den Heer J. W. P. Kluit, Notaris-klerk aldaar; bij dat te 'sGravendeel Mr. A. ter Veer, Advocaat te Vianenbij de Arrondissements-Regtbank te Dordrecht Mr. 11. F. van den Bergh, thans Substituut-Griffier bij die Regtbank, en in zijne plaats Mr. J. E. R. L. Maritz, Advocaat aldaar; tot Plaatsvervan gend Kantonrcgter te Oud-Beijerland Mr. J. Los, Advocaat te Nieuw-Beijer- landen tot Substituut-Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Assen Mr. P. Hofstedethans in dezelfde betrekking te Winschoten. UTRECHT, 10 Julij. Z. K. H. Prins Alexander is op Soestdijk aangekomen. De bevolking der provincie bedroeg op 1°. Januarij 11. 151,663 zielen. NIJMEGEN, 11 Julij. In de vergadering der Provinciale Staten van Gelderland is goedgekeurd een reglement van voorzieningenter verzekering eener goede bewaring van gedenkstukken van geschiedenis en kunst, en bepaald, dat de Heer I. A. Nijhoff, bewaarder van het Provinciale Archief, van wege de Staten zal wor den uitgenoodigdom zich met de redactie van de gemelde beschrijving te belastenwaarvoor aan hem zal worden toegekend een honorarium van 600. Bovendien is eene som van 400 bestemd, om de kosten te bestrijden ten einde bouwstoffen op te zamelenof ook om eenige noodig geoordeelde proef nemingen te bekostigen. ZWOLLE, 10 Julij. Gisteren overleedna korte ongesteldheidde Graaf van RechterenLid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Oud Gouverneur dezer provin cie, op zijn buitengoed IJsselvliet. Hij was een zeer werkzaam en bekwaam staatsman, wien de Voorzienigheid met buitengewone gaven had toegerust. Overijssel betreurde algemeen zijn aftreden als Gouverneur. En hoewel de handelingen van ecnen man, die in zulke hooge betrekkingen stond, natuur lijk aan zeer uiteenloopend oordeel zijn blootgesteld, wordt hij als menscli om zijne behulpzaamheid cn weldadigheid zoo wel als om zijnen aangena- men omgang geroemd, en blijft zijne gedachtenis als die van een edel mensch in zegening. GRONINGEN, 10 Julij. De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk heeftin eene van hare zittingen der vorige weekomtrent de zes bekende artikelen tegen welken een groot aantal adressen, op verwerping aandringende, waren inge komen besloten alle die adressenzonder kennisnemingter zijde te leggen en, alleen op de consideratiën, door de drie Theologische Faculteiten ingediend, j lettende, een' beslissenden maatregel te nemen. Het besluit der Synode luidt overigens, zoo wij wel onderrigt zijn, dat de artikelen op nieuw in handen der Synodale Commissie worden gesteld opdat deze over dezelve beraadslage, enna ingewonnen advyzen der faculteitender bevoegde besturen en van bijzondere personenop eene Synode nieuwe voorslagen omtrent dezelve ter tafel brenge. De secretaris der Synode, de Heer Dermout, heeft zijnen post nedergelegd, eer men tot de beraadslaging over de artikelen overging. Be halve den Hoogleeraar Pareauhebbenzoo gezegd wordtde stemhebbende leden uit Groningen, Vriesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Limburg en het lid der Waalsche Commissie aanteekening verzocht van niet tot het Synodaal besluit te hebben medegewerkt. MIDDELBURG, 9 Julij. Wij zijn in de gelegenheid gesteld om hel gerucht te mogen bevestigen, dat dezer dagen een contract is gesloten voor de bezorging van de gelden tot het aanleggen van een' spoorweg uit Zeeland door Noord-Brahand en Limburg, benevens die voor de daarstelling van eene haven voor het eiland Walcheren. Als maximum voor hel benoodigd kapitaal is f 30,000,000 gesteldwaar voor het geheele plan moet kunnen uitgevoerd wordende verdere hiermede in verhand staande bepalingen zijn ons niet genoegzaam bekend, om met zekerheid alhier te vermelden; alleen kunnen wij hier nog bijvoegen, dat het ontwerp eene nog meerdere uitbreiding heeft verkregen. 'S HERTOGENBOSCH, 10 Julij. De verkiezing van den Heer de Grez (zie ons vorig nommer) tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabandis, na het inged.iend rapport der Com missie, door de Staten met 26 tegen 12 stemmen voor onwettig verklaard, zoodat hij dus niet wordt toegelaten. De onwettigheid der keus moet overi gens slechts in den vorm bestaan. TILBURG, 9 Julij. Gisteren voormiddag is in de gemeente Udenhout brand ontstaan, bij den Molenmaker J. de Rooyten gevolge waarvan de huizing en schuurbeide sedert 2 jaren geheel vernieuwd, in de asch zijn gelegd. Het goed was voor 2,500 verzekerd. OOST-I1VDIE. BATAVIA, 19 Maart. De tijdingen van deze dagteekening behelzen een omstandig berigt omtrent de uitvoering van de aan den Heer A. L. Weddik, Gouvernements-Commis- saris voor Borneo, Riouw en I.inga, opgedragen last, om zich naar het Rijk van Koetie (op Borneo) te begeven, ten einde de betrekkingen met dat Rijk, 't welk, blijkens vroegere tractaten van 1812, 1817, 1823, 1825 en 1826, een gedeelte uitmaakt van de residentie Borneo's Zuid- en Oostkust, op nieuw te regelen en den Sultan aan zijne verpligtingen jegens de regering te herinneren. Na den vorst van Koetie kennis te hebben gegeven van zijne zending, is de Nederlandsche Commissaris den 26sten September met Zr. Ms. Schoeners Zephyr en Egmond voor de kampong Samarinda ten anker gekomen, en heeft hij al spoedig van de oudsten dier kampong een bezoek ontvangen, en ver nomen, dat men naar het herstellen der vriendschappelijke betrekkingen ver langde, omdat ten gevolge van de expeditie onder den Luitenant 't Hooft, in de maand Maart van het vorige jaar, de handel geheel stil stond en men elk oogenblik bevreesd was, dat de daardoor ontstane oneenigheden tot open bare vijandelijkheden zouden leiden. Drie vierde van de bevolking van

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1