ijzeren vaartuigenkoopwaren uit omliggende ladingsplaatsen en uit Siberië aanbrengende, op sleeptouw te nemen. Men zal aldus eenc groote menigte bout, kosten en tijd besparen, dat groote gevolgen voor den handel in die streken hebben kan. GRIEKENLAND. ATHENE, 21 Junij. De Kamers hebben bet hoofdstuk der begrooting van het inkomen der Kroon met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De Fransche Gezant, de Heer Piscatory, die met verlof naar Parijs was gegaan, is bier wedergekomen en heeft de reis in den ongeloofelijk korten tijd van 7 dagen gedaan. Hij brengt veel geld voor de bank mede, cn de aangename tijding dat de quarantaine in Frankrijk voor Gricksche schepen is opgeheven. De Nederlandsclie Zaakgelastigde, de Ilcer Travers, is bier ook uit zijn vaderland teruggekeerd, zoodal het diplomatiek ligchaam bijna weder voltallig is. ZWITSERLAND. LUCERN, 1 Julij. Laatstelijk zijn wcèr 100 burgers van ons kanton, die aan den opstand hadden deelgenomen, voor de criminele regtbank gebragt en tot 10 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Van de veroordeelden zijn 24 vaders van huisge zinnen, van welke sommigen met 6 en 7 kinderen. In het geheel zijn nu 192 onzer burgers van 10 maanden tot 6 jaren tnchtbuisstral veroordeeld wegens het deel nemen aan den opstand en den inval der vrijwillige corpsen. Thusis, na Coire de welvarendste stad van Graauwbunderlandis geheel door een' brand verwoest. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 .Julij. De Engclsche Maatschappij Italian and Austrian Companyaan welker hoofd zich de Heer W. Jackson bevindtte Londen gevestigd met een kapi taal van 3,000,000 om den bouw van de ijzeren spoorwegen in Italië en Oostenrijk op zich te nemenheeft de Lombardijsch-Venetiaansche-Spoorweg- Maatschappij 25,000,000 lire aangeboden, om de voltooijing van dien spoor weg te bespoedigen, en wel door de kundige mannen van de Engelsche spoorwegen; waartegen dezelve 25,000 actiën zal ontvangen, als de spoorweg van Venetie naar Milaan geheel zal gereed zijn. Daar men de noodzakelijk heid der spoedige voltooijing van dien spoorweg inziet, zal dit aanbod worden aangenomen. TESCHEN, 16 Junij. Zeer verblijdend was de spoedige vooruitgang van de matigheids- vcrccniging in Pruissisch Silezieniet minder in het oogloopend zijn de gevolgen van den afstand van den brandewijn in één jaar in Oostenrijksch Silezie. De Aartspriester Joseph I'aduch, die reeds in de gedenkwaardige jaren 1813 tot 1814 wegens de uitstekende vervulling zijner beroepspligten met het gou den eermetaal werd vereerd, was de eerste die met zamenwerking van zijne achtingswaardige hulppriesters Dr. Burga, Kascbiczka, Burda en Kollar op de gemoederen zijner talrijke gemeente door woord en daad zóó werkte, dat in weinige maanden 5000 van hen en nog vele uit een nabijgelegen kerspel zich verbonden om geen sterken drank te drinken. In weerwil der ontegensprekelijke heilzaamheid dezer matigheids-vereeniging, vond ze tochals elke nieuwe inrigting, vele tegenstanders. Daar de talrijke kroegen weldra ledig stondenwas het den kroeghouders niet kwalijk te ne men dat zij er tegen warenmaar het verwekte bevreemding dat zelfs grond bezitters de vereeniging belasterdenden armen voor niet brandewijn aanboden en verdere ondersteuning aan de tocgetredencn weigerden. Wij willen deze den adel der menschheid onteerende handelwijs niet verder aanroeren, veel eer mogen onder de overheden, die de zaak der matigheid bevorderende Aartshertogelijke Kamer worden geroemdde grijze krijgsheld Aartshertog Karei, zag zonder eenig voorbeding van het zeer aanzienlijk inko men af dat hem het regt op de slijterijen in een gebied van meer dan 100,000 menschcn opleverdeen de twee beheerders zijner goederen zijn er op uit om hunne menschlievende gezindheden door ondersteuning van de matigheids- vereeniging te bevestigen en zoeken inzonderheid door eene reeds in bouw zijnde brouwerij, de arme klasse in staat te stellen om tot matigen prijs on- vervalscbtcn en gezonden drank te bekomen. Ook in de Hradischer Kreitz hebben ongeveer 3000 personen op het altaar de plegtige gelofte van onthou ding van brandewijn en matig gebruik van alle overige dranken afgelegd. Ook van den militairen kant wordt onze matigheids-vcreeniging begunstigd, en de Generaal-Majoor Vrijheer van Harsch waakt met strengen ernst over de nuchterheid zijner manschappen, die tot de vereeniging zijn toegetreden. PRUISSEN. BERLIJN, 30 Junij. De Regering heeft te Elberlëld eene weefschool opgerigt, waar men koste loos theoretisch en praktisch onderwijs in al de takken van de weverij zal bekomen, met het doel om bekwame meesterknechts cn opzigters van werk plaatsen te vormen. Onder de onderwijzers is een jonge Franschmande Heer Montarlier, van Lyon, door verscheidene zeer geachte werken over de fabrieken en manufacturen met lof bekend. OLDENBURG. 1 Julij. Uit het verslag van de algemeene directie van het matigheids-genootschap alhier, welks vergadering den 23sten Junij 11. gehouden is, bleek, dat er thans 27,892 Oldenburgers leden van waren. Het telde over geheel Duitsch- land 800 plaatselijke genootschappen, met ruim 700,000 leden. In liet atgeloopen jaar was het getal leden sterk toegenomen. ENGELAND, LONDEN, 7 Julij. De Ingenienr Simmsdie door de Regering belast is om aangaande het leggen van spoorwegen in Indië onderzoek te doen, zal in deze maand daar heen vertrekken. De Regering wil deze reusachtige onderneming met kracht doorzetten. De voornaamste kooplieden, bankiers cn andere aanzienlijken der hoofd stad hebben eene inteekening geopend voor de slagtolïers van den brand van Quebec in Noord-Amerika. De Lord-Major heeft voor 100 ingeteekend, en spoedig had men 3,000 bijeen. Door den genoemden brand zijn 1,636 huizen vernield en 16,500 inwoners zonder huisvesting. De inwoners van Quebec meest van Fransche afkomst, hebben zich tot het land hunner va deren gewend cn te Parijs ondersteuning verzocht. In een der dagbladen werd gezegddat daar men te Parijs zoo veel bals en concerten tot liefdadige oogmerken gaf, de Parijzenaars ook, ten behoeve van Quebec's inwoners, wel eens zouden willen dansen. Het bekend gemaakt overzigt van den handel tusschen Engeland en China tot op het einde van 1844 luidt zeer gunstig. Het bedrag der in- en uitgevoerde goederen in de Chinesche zeehavens gaat dat van alle vorige jaren ver te boveninzonderheid was de invoer van Engelsche katoenen cn andere manufacturen aanmerkelijk geweest. Men heeft over de handelwijs der Chinesche Regering, ten opzigte van de bescherming der vreemde scheep vaart zeer te roemen. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Julij. H M. de Koningin heeft dezer dagen aan den Paus eene prachtige kroon ten geschenke gezonden, kostende bijna 100,000 fr. De gewiglige tijding is aangebragt, dat de Keizer van Marokko het tractaat geratificeerd had, gesloten tusschen zijnen gevolmatigden Minister en den Generaal de Larue; de aankomst van 3 oorlogschepen op de reede van Tanger had tot deze goede uitkomst veel bijgedragen. Uit de begrooting voor deze stad met hare 900,000 inwoners, voor het aanstaande jaar, blijkt, dat hare schuld 23 millioen Ir. bedraagt, die in 1853 geheel moet zijn afbetaald. Hare ontvangsten zijn op 30 millioen ge raamd. De ontvangsten vermeerderen in alleszoo is b. v. het regt op de bloemen, (want ook deze zijn belast) dat in 1844 19,000 fr. opbragt, voor 1846 op 35,000 fr. geraamd. Onder de uitgaven zijn 400,000 fr. voor een nieuw ziekenhuis, aan hetwelk naar den kant van Mont-Martre eene groote behoefte is. Men heeft 800,000 fr. gebragt voor de vergrooting der hallen voor eetwaren. Voor hare verschillende inrigtingen voor hooger en lager on derwijs is eene som bepaald van ruim een millioen. Het getal der inrigtin gen dat in 1845 214 bedroeg met 39,800 leerlingen, is voor 1846 op 227 met 41,900 leerlingen gebragt. Het gieten van het geschut voor de wapening van Parijs heeft reeds een' aanvang genomen; aanzienlijke aankoopen van koper zijn daarvoor in den laatsten tijd geschied. Vijftien jaren geleden telde men naauwelijks 30,000 rijtuigen die de straten dezer stad doorkruisten thans telt men er 75,000waaronder 400 omnibussendie te zamen dagelijks 32,000 Ned. ellen afleggen. De Ingenieur Colin heeft aan de "Wetgevende Kamers, aan de Ministers en de Akademie van Wetenschappen een plan ingezonden, om over land en over zee een' spoorweg van Parijs naar Pekin aan te leggendeze wegwelke 372,325,000 fr. zou kostenzou heen en weder in 14 dagen kunnen afge legd worden. Men heeft opgemerkt, dat het water van den Artesiaanschen put te Grenclle, bij hevige stormen troebel is en weinig oplevert, terwijl bij bedaard weder hetzelve helder en overvloedig is. BELGIE. BRUSSEL, 8 Julij. De spoorwegen hier te lande hebben in Mei 11. ruim 67,000 fr. meer opge leverd dan in het vorige jaar. De gemiddelde ontvangst per mijl bedroeg van 1837—1840, 16,000, van 1840—1843, 18,000, in 1844, 20,000, en tbans mag men op 22,000 fr. rekenen. ANTWERPEN, 8 Julij. Gisteren avond ten 7 ure is alhier voorspoedig van stapel geloopcn het ijzeren galjootschip Ville de Liège, groot 140 ton, en welks gewigt geene 50,000 Ned. overtreft. Dit schip is gebouwd voor rekening van den Heer Orbanen de bouwtrant wordt door alle kenners goedgekeurd. Naar men zegt zal genoemde Heer op dezelfde plaats een ander ijzeren schip, maar van 220 tonnendoen bouwen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3