'sGRAVENHAGE, 10 Julij. De Commissie belast met het beheer der Tentoonstelling heeft aangekondigd, dat de verloting van schilderijen en kunstwerken den lldcn en 12dcn dezer zal plaats hebben. Voornoemde Commissie heeft den uitgeloofden prijs voor de best gekeurde proef van etskunstgroot 125 toegewezen aan den Heer P. L. Dubourcq van Amsterdam. ROTTERDAM, 9 Julij. Wij vernemen, dat de Heer A. van Ryckevorsel de op hem uitgebragtc be-, noeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft aangenomen. Gisteren in den vroegen morgen barstte boven deze stad en omstreken een hevig on weder uit, dat zich na een weinig bedaard te zijn, ten 6.1 ure met des te meer hevigheid hervatte. Naar men verneemt, moet hetzelve zich vooral ontlast hebben boven Delften zon de bliksem op drie plaatsen brand hebben verwekt, namelijk in de kerktoren te Nootdorp, in eenen molen on der de gemeente Pynacker, en in de glasblazerij even buiten Deltt. VLA AR DINGEN, 9 Julij. Gisteren avond is hier de 3Jc haringjager aangekomen, medebrengende 154£ tonde prijs per ton is gesteld op 350. AMSTERDAM, 9 Julij. Niet alleen deze stad, maar het geheele rijk, heeft dezer dagen een treffend verlies geleden door het afsterven van een van deszelfs waardigste burgers den Staatsraad in buitengewone dienst Mr. Jan BondtCommandeur der orde van den Ned. Leeuwdie zijne zoo werkzame en zoo zeer ten nutte van het Vaderland bestede loopbaan, gisteren in den leeftijd van 78 jaren alhier besloten heeft. Bij de aankomst van den Haarlemmer spoortrein van Zondag-avond ten 10 ure, werd een conducteur vermist, die des nachts ten 1 ure nabij Sloterdijk bewusteloos op den weg liggende is gevonden. Hij was van een der wagens afgevallen en had eene belangrijke wonde aan het hootd, eerst den volgenden morgen is hij tot zich zeiven gekomen, ofschoon dadelijk geneeskundige hulp was aangewend. Op den S"10" dezer is alhier de eerste vergadering van de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij gehouden waarin de statutenzoodanig als die op den lsten Julij bevorens door den Koning zijn bewilligd, tot maatschap pelijke wet zijn aangenomen. De meest gewigtige bepalingen dier statuten zijn: De maatschappij, welker hoofdzetel alhier gevestigd is, is aangegaan voor den geheelcn duur der concessie, en alzoo tot 31 December 1898, doch kan telkens voor een nieuw tijdvak van 25 jaren verlengd worden; het kapi taal der maatschappij is bepaald op 24 millioen guldens, verdeeld in 100,000 aandeelen, ieder van ƒ240, doch kan tot 30 millioen guldens worden opge voerd. Het algemeen bestuur der maatschappij is opgedragen aan ten minste 18 commissarissen en ten hoogste 12 directeurenterwijl zes van de laatst genoemde het hoofdbestuur uitmaken, belast met hel geldelijk bestuur van al de aangelegenheden en met het gewoon beheer der maatschappij. Aan de betrekking der commissarissen is geene geldelijke vergoeding verbonden de jaarwedde der leden van het hoofdbestuur kan de som van 2000 niet overschrijden. Art. 3 der statuten luidt als volgt: »De maatschappij zich bovenal voor stellende aan de handelsbeweging in het vervoer van personen en goe deren de grootst mogelijke uitbreiding te verzekerenzal tot dat einde het daarvoor vereischte materieel aanmerkelijk vermeerderen, en steeds in eenen volledigen staat beschikbaar hebben. De maatschappij kan ten allen tijde, uit krachte van een besluit der algemeene vergadering van deelhebbers, met hetzelfde doel hare werkzaamheden uitstrekken tot den aanleg en de exploi tatie van andere dan de in het voorgaande artikel genoemde spoorwegen, of tot dat einde overeenkomsten van overnameverbindingaansluitingin koop, huur, pacht, deelgenootschap, of op eenigen anderen voet, hetzij met de Nederlandsche Regering, hetzij met alle andere autoriteiteneigenaren, bijzondere personen of maatschappijen, aangaan. Wijders is de maatschappij bij magte, wanneer de bereiking van het voorgestelde doel zulks mogt verei- schen, uit krachte van een besluit der vergadering in het algemeen bestuur, haren werkkring uit te strekken tot zoodanige andere middelen van vervoer, hetzij te water, hetzij te landewelkedoor de verbinding met het bui tenland te verbeterenden meerderen bloei van de Nederlandsche spoorwegen kunnen bevorderenmits zich in alles gedragende naar de wettelijke verorde ningen alreeds bestaande of alsnog daar te stellen." Onder de deelhebbers merkt men op Z. M. den Koning en Z. Exc. den Minister van Binnen]. Zaken. Tot Commissarissen zijn onder anderen geko zen Z. Exc. Graaf Schimmelpenninck, Minister van Staat, en de Heer E. W. van Dam van lsselt. HAARLEM, 9 Julij. De luchtreis van den Heer Kirsch, eerst tegen eergisteren avond en later tegen gisteren aangekondigd, heeft geen plaats gehad; naar het schijnt, door dien men niet konde slagen in het vullen der ballon met gaz. Gisteren avond bij 7 ure is dc ballon, slechts gedeeltelijk gevuld en zonder schuitje, opgestegen, doch, daar dezelve niet gesloten was en dus het daarin zijnde gaz weldra ontsnaptespoedig gedaald en even buiten de stadbij het Noorder- Buitensparen neergevallen. LEEUWARDEN, 6 Julij. Den 3dfn hield het Friesch genootschap voor geschied-, ondheid- en taal kunde alhier dezclfs 51slc vergadering, onder voorzitting van den Heer Mr. U. A. Everts. Op dezelve werden verschillende geschied- en oudheidkundige belangcn en onderwerpen behandeld en ook het jaarlijksch verslag van den Secretaris voorgelezen, waaruit vooral de toenemende bloei en werkzaamheid der leden des genootschaps bleek, terwijl het verslag van den Penningmeester van den gunstigen finantieelen toestand dezer vereeniging bewijzen gaf. De Commissie, namens het genootschap, belast met het oprigten van een' een- voudigen gedenksteen, ter vereering van den beroemden vervaardiger van het Franeker Planetarium, Eise Eisinga, deed verslag, dat zij hare eervolle taak volbragt had. Vervolgens deed de Heer J. J. Bruinsina eene belangrijke voor lezing over den geologischen toestand, de vorming en vervorming van den Fricschen bodem, welke, toegelicht met vele kaarten en platen met veel genoegen werd aangehoord. De Fricsche Doopsgezinde sociëteit, bestaande uit eene vereeniging van nagenoeg alle Doopsgezinde gemeenten in deze provincie, waarvan de strek king is om den band van eenigheid te bewaren, en om, door het verleenen van hulp aan noodlijdende gemeenten en predikanten, elkander te ondersteu nen, mogt, sedert zij in 1695 werd opgerigt, 150 jaren bestaan en zich thans in gewenschten welstand verhengen. Dat 150jarig bestaan werd giste ren met een plcgtig feest gevierd, dat door de afgevaardigden van al de ge meenten en van dc algemeene sociëteit werd bijgewoond, ten getale van 90 per sonen. Men kwam bijeen in het dorp Akkrum, in welks aanzienlijk kerkge bouw door den Eerwaarden Heer J. Plantinus, I'red. te Dragtcn, eene feestelijke rede werd gehouden, waarna alle leden zich begaven naar de daarbij gelegen Oudeschouwe, waar de feestmaaltijd hen wachtte, en waarop men zich dank baar verheugde in de gezegende vruchten, welke deze vereeniging had tot stand gebragt. ASSEN, 7 Julij. De Gouverneur der provincie Drenthe heeft, bij het openen der vergadering van de Provinciale Staten, mededeeling gedaan, dat hij tot het tot stand brengen der kanalisatie van Drenthe, voor eenige maanden de noodigc voor stellen heeft gedaan aan eene der mededingende compagnieschappen tot het aanleggen van spoorwegen in de noordelijke provinciën, die van de Ileeren S. H. Balkema en Comp. en dat die voorstellen den meesten bijval hebben ge- gevonden, ten gevolge waarvan dezer dagen door gemelden Heer Balkema aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek is ingediend, om con cessie tot de uitvoering van die algemeene kanalisatie van dat gewest in ver hand met den aanleg van eenen spoorweg van Zwolle over Meppel en Assen naar Groningenmet vertakkingen naar Delfzijl en naar de Hannoversche grenzen; eindelijk, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken het verleenen van die dubbele concessie behoudens nadere overwegingen opzigtelijk den aard en rigting der vertakkingen naar Delfzijl en naar de Hannoversche gren zen, aan meergemelden Heer S, II. Balkema voorloopig heeft toegezegd. MIDDELBURG, 7 Julij. Wij vernemen, dat de Staten dezer provincie in hunne bijeenkomst van eergisteren een eerbiedig adres aan Z. M. den Koning hebben gestemdtot het nemen der vereischte beschikkingen voor de verwezentlijking der twee bij de Hooge Regering aanhangende ontwerpen, te weten de spoorbaan van Mid delburg over ZuidhevelandTholen, door Noord-Braband en Limburg naar de Duitsche grenzen, en de verbinding der eilanden Walcheren cn Zuidhe veland door de digting van het Sloe, met de daarmede in betrekking staande daarstelling van een kanaal door Walcheren en de verbetering der Middel- hurgsche haven. 's HERTOGENBOSCH, 6 Julij. Eenige stemgeregtigde ingezetenen van den Oudenbosch hebben protest in gediend bij de Provinciale Staten wegens het verkiezen van den Heer Jhr. Mp. de Grez; er zou bij de verkiezing gehandeld zijn tegen artt. 37, 38, 39, 52 en 60 van het reglement. Door de Provinciale Staten is eene Com missie benoemd, om daarnaar onderzoek te doen. Het vroeger bestaande plan tot het leggen van eenen Spoorweg van Antwerpen over Breda tot onze stad, schijnt verwezentlijkt te zullen worden; de Heeren Visser en van Calker zouden aanvraag daartoe gedaan hebben en met de Regering reeds in onderhandeling zijn. BU1TEJNLAJNDSCHE BERIGTEN. NOORWEGEN. Terwijl de Zweedsche handelsvloot in de laatste jaren steeds vermindert, is de onze daarentegen gedurig toegenomen. In het voorjaar van 1842 be stond zij uit 1,740 vaartuigen, metende 93,000 lasten, en thans uit 1,800, melende 98,689 lasten. RUSL A»D. PETERSBURG, 28 Junij. Te Kertsch is in de vorige maand de oudste veteraan van het Russische leger in den ouderdom van 120 jaren overledenJessaul Iwan Saporoschky. In 1725, het sterfjaar van Peter de Groote geboren, trad hij onder de rege ring van Keizerin Elisabeth in het leger en geraakte na vele jaren dienst in Turksche gevangenschap, waarin hij 18 jaar bleef. In Rusland terug geko men, nam hij zijn verblijf in de Krim en heeft aldaar dc laatste jaren zijns levens gesleten. Den Uien Mei II. is te Perm, in het Uralsche gebergte, het eerste ijzeren stoomschip met het beste gevolg van stapel geloopen. Zijne bestemming is

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2