genoot te Barcelona eene goede gezondheiden zouvóór naar Madrid weder te keerende Baskische provinciën bezoeken. ÏWITSEBLASD. ZURICH, 1 Julij. De gemeente Höngg beeft Dr. Steiger en zijn gezin bet bnrgerregt geschonken. De Jesuiten zijn te Lncern aangekomen en hebben reeds een aanvang gemaakt met prediken en lecren. Hel besluit hetgeen men meende, dat de 1 .anddag nemen zouom Lucern te verbiedende Jesuiten toe te laten moet dus door de werkelijke toelating vervallen. Deze handeling heeft evenwel te Lucern een' zeer ongunsligen indruk ge maakt en het reeds bestaande misnoegen vermeerderd zoodal de Regering de bezetting met een geheel balaillon vermeerderd had om de rustverstoring te voorkomen. PKlïISSEX. KEULEN, 2 Julij. Het plan om groote schepen te bouwen voor de vaart tusschen onze stad en Amerika wordt ten uitvoor gebragt. Reeds slaan 6 schepen van 100 tot 120 last op de timmerwerven een 7de is reeds voltooid en van stapel gcloo- pen van ruim 200 last. De kiel van dat schip is geheel loszoodat deze wanneer bet schip de Rhijn moet bevaren, er van kan worden afgenomen en wel in zeer korten tijdhet is overigens geheel van ijzer. BONN, 30 Junij. De Koning heeft in plaats van den onlangs overleden Hoogleeraar von Schlegel die 27 jaren de leerstoel der geschiedenis van de schoone kunsten heelt be kleed, benoemd den geleerden Oudheid-kenner Sulpicius de Boisscree van Munchen, die met zijne beide broeders bet rijkste en volledigste kabinet van de Duitsche schilderschool bezit dat bestaaten waarin men vele stukken vindt van de IS11' eeuw. Deze benoeming heeft veel vreugde verwekt onder de studerende jeugd. Eergisteren is in de groote gehoorzaal het colossale marineren borstbeeld van Schlegel geplaatst door den franschen beeldhouwer David vervaardigd en dat Schlegel aan de Hoogeschool had vermaakt. WlTRTEMBERCi. STUTTGARDT, 2 Julij. Alhier heeft de verloving plaats gehad van de oudste dochter van Z. SI. uit zijn tegenwoordig huwelijk Prinses Carolinamet haren neet Prins Frc- derik van Wurtemberg, Zoon van des Konings broeder. FRISTKRUK. PARIJS, 6 Julij. De begrooting van ontvangsten is door de Kamer van Afgevaardigden met 240 tegen 20 stemmen aangenomen. De uitgavenzoo als zij tot nu toe vastgesteld zijn bedragen 1,484.840,806 fr. De Regering beeft gisteren het herigt ontvangen van de voldoende beëindiging der onderhandelingen met Rome, veel spoediger dan men ver wacht had. Het is nu ongeveer zes maanden geleden, dat de Regering door herhaalde berigten barer Procureurs-Generaal en bovendien door opentlijke erkentenis die veel van uitdaging bad, de zekerheid bekwam dat het genootschap der Jesuiten zich weder had gevestigd, snelle voortgangen maakte en reeds 22 huizen bad ingerigt. De wet verbiedt hun aanwezen stellig. De Regering moest die handhavenmaar wilde getrouw aan hare verklaringen dat zij slechts de ware belangen der godsdienst: bet handhaven van den vrede en eens gezindheid onder al hare burgers bedoelde, eerst alle middelen van bevredi ging en overreding uitputten. Met dat doel werd de Heer Rossi naar Rome gezonden om de sluiting van alle Jesuiten-inrigtingen te vorderen en de verspreiding der leden van de orde, die in verecnigingen leefden, alsmede dat zij die op zich zelve in Frankrijk bleven, onder de gewone geestelijkheid en haar opzigt zouden terugkeeren. In weerwil der groote en talrijke moeijelijkhedcn welke deze onderhande ling ontmoette, is bet vertrouwen der Regering op het beleid van het Hof van Rome verwezenlijkt; dank zij den verlichten geest van Paus Gregorius XVI., de wijsheid en ondervinding zijner Raadslieden en bet schrander doorzigt van den Generaal der Jesuiten, zijn de hinderpalen allengs opgeheven, en de zaak der wettigheid, der voorzigtighcid en des vredes heeft gezegepraald. Al de eiscben van den Franschen gezant zijn toegestaan, en wij denken dat de Overste over de Jesuiten-huizen in Frankrijk reeds de order uit Rome zal hebben gekregen om zich met de bedoelingen van den Roomschen stoel te vereenigen. Wij hopen dat die uitkomst de door onvoorzigtige uitlatingen opgewonden geesten tot bedaren zal brengen. De regering beeft getoond, dat zij zoo veel en misschien meer aan de zaak der godsdienst en des kerkelijken vredes hechtte, dan zij wier zending bet was om beiden te handhaven, en beweerden die zending alleen te hebben. De regering heeft door haar beroep op Rome geen bekrachtiging van daar willen vragen, die was voor de wetten van den Staat niet noodigmaar zij heeft een nieuwe waarborg voor het behond der zedelijke orde gegeven en beeft den genen, die beweren getrouwe katholijken te zijnallen voorwendsels van verzet ontnomen tegen de maatregelen die nu door de goedkeuring en medewerking van bet hoofd der kerk zijn gewijd. De gematigdheid en vastheid der regering heeft de wet doen zegepralen ,door eene overeenhrenging van alle belangen en geruststelling der gemoederen. De Rcgaring is voornemens om alle punten, welke nog op de kust van Nieuw-Zeeland door Fransehe onderdanen bewoond worden en onder de Fran- sche bescherming staan, te ontruimen. Gedurende 1843 zijn er 7226 misdadigers in 5394 crimineel-processen veroordeeld; 2233 wegens aanranding van personen en 4993 wegens die van eigendom; in 1842 waren er 276 en in 1840, 1125 misdadigers minder. Den laatsten zondag in Junij is het dak van de kerk der gemeente Albe, (departement dn Rhone) terwijl er godsdienstoefening gehouden werd, ingestort en zijn meer dan 200 menschen er onder bedolven geraaktde pastoor, burgemeester en kerkmeester evenwel bleven onbeschadigd en spanden dadelijk met de toegeschoten dorpelingen al hunne moeite in om de ongeluk- kigeri te redden verscheiden echter waren reeds bezweken. Er zullen wederom 3 groote dagbladen uitkomen: VEpoque hetgeen voor 48 fr. jaarlijks den inhoud van 12 der grootste Journalen zal leveren l'Esprit public zal voor 28 frs. jaarlijks het dubbele formaat van het Jour nal des Débats geven, en la Semaineeen weekblad, dat voor 25 frs. jaarlijks zijnen lezers de stof van verscheidene honderden boekdeelen zal ver schaffen. RELGIE. BRUSSEL, 6 Julij. Door den Minister van Finantien is bepaald dat de rente op de schatkist biljetten van 1000 fr. en daar boven is bepaald: op die van 1 jaar op 2j pCl. en op die van 6 maanden op I j pCt. in het jaar. ANTWERPEN, 6 Julij. Te Exaerde in Oost-Vlaanderen is een man, die van eene koe, welke ziek was, gegeten had, den daarop volgenden dag gestorven, terwijl twee ande ren, die hem in het slagten behulpzaam geweest en met bloed besmet waren geworden gezwellen kregenwelke van een gevaarlijken aard zijn waarom misschien wel hunne handen zullen moeten afgezet worden. De dokken van Antwerpen zijn in dit oogenblik derwijze met'schepen opgevuld, dat men zich niet herinnert, er ooit een zoo groot aantal in deze haven gezien te hebben; ineerendeels brengen zij granen, inzonderheid tarwe, aan. In den omtrek van het dok zijn gccne pakzoldcrs meer beschikbaar om het graan te bergen. AHAIIE Tl IE - Ni IE ITW Op den 30s,cn Junij, had aan de Koninklijke akademie te Delft het opcntlijk examen plaats der doctoren in de regten, die zich aldaar door de studie der taal-, land- en volkenkunde van Nedcrlandseh Indie hadden voor bereid, om als koloniale ambtenaren der eerste klasse te kunnen optreden. Het examen werd afgenomen door eene Commissie, waaraan was toegevoegd de Heer D. Lcnting, vroeger Predikant te Batavia, thans te Zeist; in tegen woordigheid van den Minister van Koloniën en den Staatsraad van der Vinne. Het examen liep over de Javaansche en Maleische talende land- eri vol kenkunde van Nederlandsch Indiehet Mohammedaansche regt en de Ja vaansche wetten en instellingen. De Heeren Mrs. R. A. Eekhout en L. T. J. Verenet legden het examen af, en ontvingen bet akadernisch diploma. De hulpmiddelen van onderwijs in de bovengenoemde vakken zijn in het jongst verloopen jaar aanmerkelijk vermeerderd. Bijzondere opmerking verdient daaronder het door den.Leeraar Meursinge bewerkt en uitgegeven Handboek van liet Mohammedaansche rept, in de Maleische taal. Het handschrift van een door den Heer J. F. C. Gericke za- mengesteld Javaanseh woordenboekwaarvan in hel vorige jaar bij gelijke gelegenheid melding gemaakt werd, is reeds voor een groot gedeelte ontvan gen en door den Hoogleeraar Roorda voor de uitgave beweiktzoodat thans met den druk een aanvang gemaakt kan worden. Volgens ontvangene berigten wordt ook het uitvoerig Javaanse!) woorden boek van de Heeren Winter en Wilkens te Soeraearta met ijver voortgezet. De bibliotheek is met onderscheidene nieuwe Javaansche bandschriften verrijkt, als ook met eene verzameling van schetsen en tcekeningen der merkwaardige op Java beslaande gedenkleekenen van vroegere beschaving en godsdienst, ver vaardigd door wijlen den Schilder Sieburgh. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 3den Julij de Heer C. L. J. Backer, van Jutphaas, in de Medicijnen, na verdediging zijner Dissertatie: de Structura subtiliori hepatis saai et morbosi. SCHOONHOVEN, 30 Junij 1845. Nadat Ds. .4. van Witzenburg voorde op hem uitgebragte beroeping herwaarts had bedankt, is heden door den Kerkenraad geformeerd bet volgende twaalftal: DD. van Schermbeek, te Eist; van Slaveren, Theol. Doet. te Kedichem; Knuttel, te Ammers Tol; Swalue, te ZandvoortRoldanus, te Katwijk-Binnen Boon, Theol. Doet. te Sassen- heim: de Vries, te Hei- en BoekopJleken, te Kolderveen: van Staveren, te Oostwoud; Romer, Theol. Doet. te Deyl en Enspeyk; le Fèvre de Montigny, te Nieuwe Tonge en van Bonga, te Voorhout. Zestal: van Schermbeek, van Staveren, le Kedichem; de Vries, Ileken, Römer en le Fèvre de Montigny, de laatste met het lot. tegen Ds. Swalue en Boon. Drietalvan Schermbeek de Vries en van Staveren. En is terstond daaruit beroepen D\ Johannes Cornell's van Schermbeek Predikant te Eist,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3