BU1TENLAJNDSCHE BERJGTE1N. De vergadering werd geopend door den Voorzitter met eene redevoering: sover den invloed die de wetenschappelijke kennis op de beoefening van den Land bouw kan hebben en in hoe hoeverre de toepassing daarvan noodig is nop die van Zeeland." In deze redevoering, welke eerlang zal worden gedrukt, werden de denk beelden, die om derzclver belangrijkheid en waarheid, algemeenen bijval von den, duidelijk en overtuigend ontwikkeld. Hoofdzakelijk wees de Redenaar op het belang van cenen vermeerderden veestapel tot voorziening in de meerdere behoefte aan bemesting, sprak over de overdrevene gehechtheid aan oude ge bruiken, en de noodzakelijkheid om steeds vooruit te gaan en zich alle ware verbetering ten nutte te maken. Hoe nuttig daartoe wetenschappelijke ken nis is en hoe hoogst noodig om die bij de jeugd op de scholen te bevorderen. De Redenaar sprak voorts over de drie voornaamste gewassen van Zeeland; bet vlas, de tarwe en de meekrap. Hoe de handel in het eerste door min dere zorg in de zuivering grootelijks werd benadeeld. Omtrent bet laatste is eene Commissie benoemd, ten einde verslag te doen van de middelen, die bij de vreemde mededinging in dit artikel, hetzelve zouden kunnen opbeuren. Het getal der leden is van 600 tot 800 geklommen. De Hoogleeraren Muller en Bergsma te Utrecht, van Hall te Groningen, Enklaar Directeur van het landhuishoudelijk instituut te Zalk, van Echten van Holthe, Voorzitter der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Drenthe en Gibbs Handelaar in zaden te Londenwerden tot eere-leden benoemd. 's Namiddags werden buiten de stad verschillende werktuigen beproefd ot ten toon gesteld; onder anderen een Engelsche handkarn, een pelmolen, een breker voor boonen enz. waarmede één man in één uur 5 mud haver kan breken, een ondergronds-ploeg met zes paarden die 18 duim diep ging zonder opwerpen; voorafgegaan door een gewone driepaards-ploeg, een ondergronds- ploeg naar Zeeuwsch model voor 2 of 3 paarden, gaande 10} duim diep: een schoffel ploeg met 7 scharen, een kluitenbreker, nog andere ploegen en zaai- werktuigen, rollen, wiede-ploegen, en ligte éénpaards-ploegen om aardappelen aan te aarden. Den volgenden dag was er nog eene tentoonstelling van werktuigen, zaden en vee, onder hetwelk de grootste Engelsche stieren met korte horens en vele schapen uit gekruiste rassen, bijzonder de aandacht trokken. Na den afloop der werkzaamheden vereenigden zich 240 leden in de socie- teits-kamer en kolfbaan, die zamen een geheel vormen, aan eenen maaltijd, en hadden de bekrooningen plaats voor 26 voorwerpen. Door de welwillende medewerking der stad en de gastvrijheid der ingezete nen, was het groot getal der vergaderden behoorlijk ontvangen en gehuisvest, en deze bijeenkomst en tentoonstelling geven alle hoop dat hel loffelijk en hoogst nuttig doel der Maatschappij, het gemeenschappelijk streven naar ver betering van welvaart door bevordering van de wczentlijke belangen van den Landbouw, gewenschte vruchten zal dragen. De vergadering zal in het volgende jaar in het tweede district, waar schijnlijk te Zierikzee worden gehouden. Ook in Gelderland denkt men over de oprigting van eene dergelijke Maatschappij. MEXICO. 12 Junij. Alle vrees voor cenen nieuwen oorlog tusschen Mexico en Texas is verdwe nen, daar de Mexicaansche Regering van het Congres de noodige volraagt ont vangen heeft om met de Texicaansche Commissarissen te onderhandelen. Het besluit van bet Congres is met 41 tegen 13 stemmen doorgegaan en in den Senaat met algemeene stemmen aangenomen, tien wetsontwerp voor eene lee ning van 3,000,000 dollars 6,500,000) is ook goedgekeurd. De President van Texas heeft van zijnen kant eene constituerende vergade ring bijeen geroepen tegen den 4deD Julij, om het vraagstuk der aaneenhech- ting met de Vereenigde Staten te beslechten. Maar de gezindheid van het Texicaansche volk schijnt zoo zeer tot dezen maatregel over te hellen, dat de zelve welligt reeds vóór dien tijd zal worden beslist. De Regering van Gualimala heeft aan de Jesuitcn het verblijf in dat gemeenebcst verboden, en cenigen hunner, die na eene lange zeereis de haven van Izabal willen aandoen, belet aan wal te komen. Dit besluit is genomen, omdat de President Carmera vreesde, dat zij in het geheim eene omwenteling ten zijnen nadeele smeedden. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 19 Junij. De Ingenieur bij de Zweedsche Marine heeft met den door hem uitgevonden duiker-klok, waaronder men dagen achtereen op den bodcin der zee kan ver toeven, onder magtiging onzer Regering, naar het wrak van het Engelsch fregat Fireworth gevischt, dat in 1703 in het kattegat op de klippen van het eiland Anholt strandde. Hij heeft onder anderen 26 stukken geschut opgehaald, een menigte scheeps- hout en wapenen. ZWITSERLAND. Volgens de dagbladen zouden de instruction door de onderscheidene kantons aan hunne Afgevaardigden voor den Landdagbetreffende de uitdrijving der Jesuitennog sterker zijndan op den laatsten Landdag. Tessino en Graauwbunderland verklaren zich ten dezen aanzien rondborstig. Men weet reeds dat 10 en 2 halve Staten voor de uitdrijving zullen stemmen. Om de gemoederen alhier te bevredigen zijn te Rome ddor de groote mogendheden onderhandelingen aangeknoopt, om te bewerken dat dc orde der Jesuiten van hare beroeping naar Lucern formeel afstand zoude doen. Slaagt men hierin naar wensch, dan is aan de radicalen een voornaam voorwendsel voor hunne woelingen ontnomen en men ziet dus met groote belangstelling den uitslag van deze onderhandelingen te gemoet. De Regering van Lucern heelt van die van Bern dc uitlevering gevor derd van den Heer Steiger en van de gendarmes die hem hij zijne vlugt behulpzaam geweest zijn. Die eisch is afgewezen. BOHENE. Den 14den Junij is de bliksem 5 maal achter elkander in het marktvlek Weleschin geslagenzoodat te gelijkcr tijd het boven en beneden gedeelte dier plaats in brand stond 45 woonhuizen en 27 schuren zijn in den asch gelegden een meisje van 22 en een jongen van 6 jaren hebben in de vlammen hunnen dood gevonden. PRUISSEN. BERLIJN, 26 Junij. Gisteren heelt in de St. Nicolaï kerk de hoofdvereeniging van het Gustaaf- Adolfgenootschap plaats gehad. Uit het medegedeelde verslag is gebleken dat de oprigting dagteekent van 6 November 1832, het tweede eeuwfeest van den sterfdag van Gustaaf-Adolf. De Koning van Zweden schonk aan het zelve het eerst zijne bescherming, in 1844 nam de Koning van Pruisscn het beschermheerschap in zijne Staten op zich. In 1843 waren de statuten vast gesteld. Kr bestaan bijzondere, provinciale en plaatselijke vereenigingende hoofdvereenigingen zijn te Berlijn, Leipzig, Dresden en Darmstadt gevestigd. De werkzaamheden van het genootschap, hetgeen ruim 1,200 leden telt, biei- den zich niet alleen over Duitschland, maar ook over Zwitserland, Nederland, Frankrijk en Engeland uit. De wolmarkten in Pruissen zijn den verkoopers dit jaar zeer voordeelig geweestwant de geheele voorraad wolbedragende meer dan 200,000 cente naars is bijna geheel opgeruimd, en de prijzen waren 18 pCt. hooger dan voorleden jaar. SAKSEN. DRESDEN, 20 Junij. Professor Wigard, een voorstander der Separatisten, is op bevel van den Minister van Eeredienst voor het gcregt gedaagd, omdat hij. tegen het bevel, een huwelijk door den dissenter-leeraar Eichhorn bij de Godsdienstoefening- den 18deD Mei II. had doen voltrekken. Ook zal hij daarvoor moeten teregt staan omdat hij den Doop heeft laten bedienen door vreemde in Saksen niet opentlijk erkende geestelijken. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Julij. De Heer de Rumilly zal aan de Karncr van Afgevaardigden een voorstel doen tot eene belasting op de honden, )cn bedrage van een maximum van 15 fres. voor elk. Parijs telt thans 10,000 honden zoodat de schatkist van die nieuwe belas ting zou genieten 150,000 fres. Men schat dat deze belasting aan Frankrijk kan opbrengen, ten gevolge der verschillende klassificatien waarin men zal moeten vervalleneene som van 8,500,000 fres.want men begroot het aantal honden, in geheel Frankrijk aanwezig, op 4,375,-000. De beek, welke van de bergen in het Departement Haute-Loire afdaalt en de kleine stad Bar-en-Basset doorloopt, is gewoonlijk in dit jaargetijde droog, doch den 20sten is dezelve tot zulk een' woedenden stroom toegenomen, dat zij in hare vaart 12 huizen heeft medegesleept, waarvan zij niet een' steen op den ander heeft gelaten en 45 andere meer of min beschadigd. Het treu rigste isdat eenige inwoners cr het leven bij hebben verloren. BELGIE. BRUSSEL, 1 Julij. Dc Bisschop van Luik is II. Donderdag van zijne reis naar Rome terug gekeerd. Het Dagblad de Vlaemsclie Belgenis den 30 Junij in den jeugdigen leeftijd van slechts 6 maanden overleden. STADS BER1GT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbendendat ontvangeu is van den Heer Controleur der Directe Belastingen het Eerste gedeelte van het Primitieve Kohier der Patentendienst] 1845 en 1846 hetwelk op den 27sten Junij is executoir verklaard, en aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Ley den 3 Julij 1845. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADEMIE-N1EIJWS. PROMOTIE AAN DE LETDSCHE HOOGESCIIOOL. Privaats Den 3den Julij de Heer A. F. A. Raupp, van Tiberias, in de Medicijnen, na verdediging zijner Dissertatie, sistens quaedam: de Peritonitide Puerpe- rali.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3