460,099 zielen. Er waren in 1844 gesloten 3,887 huwelijken en er hadden 17 echtscheidingen plaats gehad. Er waren vergunningen verleend tot ontginning van 816 morgen heide gronden, onder Hilversum, Blarikum, Bussum, Huizen en Laren. Als legaten aan kerkbesturen, kerkelijke en liefdadige armbesturen en instel lingen worden de volgende genoemd: tot verbetering van het tractement der Predikanten van de Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam, een van 1,000 door wijlen C. van Valkenkurg, laatst Wed. J. ten Bosch, en een groot ƒ3,000 door wijlen M. G. de Waal, Wed. Mr. W. van Homrich; aan Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Monnikendam een groot ƒ5,000, door wijlen T. Boterkoopcrechtgenoot van den Heer E. J. van Rooy. Aan de Hervormde - Gemeente te Koog aan de Zaan ƒ1,000 door wijlen W. Meyn; aan de Commis sie tot het bestuur over de kerkgebouwen enz. der Ned. Herv. Gemeente te Am sterdam, en voor het fonds tot verhooging van pensioen der Weduwen van de Predikanten bij voornoemde Gemeente, door dezelfde, aan elk 3,000. Een legaat van f 100,000 gelegateerd door wijlen Z.M.Willem I en door H. D. erl- genamen uitbetaald, voor de armen der hoofdstad, om te worden belegd 10,000 om te worden verdeeld, en 8,000 bijzonder aan de diakonie der Hervormde Gemeente; 150,000 aan de Ned. Herv. diakonie van wijlen de Wed. de Water; aan dezelfde door wijlen C. van Valkenburg, Wed. J. ten Bosch ƒ4,000 in kontanten en 2,000 2) pCt. schuldbrieven; aan dezelfde door wijlen C. Weybel, 1,000, alsmede door wijlen J. J. Winkelman ƒ1,000, door wijlen B. J. Smecgh 3,688, door wijlen Jonkvr. A. E. Elias ƒ5,000, cn door wijlen H. Rijnders 1,000; aan de diakonie der Evangelisch-Luther- sche Gemeente aldaar, een legaat groot 2.000, door wijlen J. C. F. Breuk- meyer, aan het Weeshuis dier Gemeente 6,000door wijlen J. M. Kleman; aan het Walen Weeshuis 5,000 door wijlen A. van Hierdenaan de diakonie der Herv. Gemeente te Aartswoud 7,000 door wijlen Dirk Buis; aan de R. K. armen te Monnikendam ƒ2,000, ƒ5,000 aan het Huis-7,ittenhuis der algemeene armen, en 1,000 aan de Luth. diakonie aldaar, allen door wijlen F. Boterkooper, echtgenoot van den Heer E. J. van Rooy; aan de dia konie der Herv. Gemeente te Sloterdijk cn aan het algemeen armbestuur al- daar, elk ƒ2,500 door wijlen H. L. Jordens, en aan de diakonie der Herv. Gemeente te Enkhuizen ƒ10,000 2J pCt. schuldbrieven; alles te zamen eenc som bedragende van 343,688. In 1844 had de aanvoer van koiïij bedragen 657,879 balen en 621 vaten, zijnde 79,400 balen meer dan in 1843; de aanvoer van suiker had 2j. mil- lioen minder beloopen ook was de uitvoer veel minder. Van tarwe was ingevoerd 17,570 lasten, van rogge 15,335, garst 667, haver en boekweit 174, benevens 8,100 lasten kool- en 8,350 lasten lijnzaad; aan granen cn zaden waren in 1843 naar Duitschland verscheept 362,506,42 centenaars, in 1844 bedroeg hetzelve slechts 50,915,66 centenaars. In 1844 waren in de onderscheidene Gemeenten aan de longziekte 1380 stuks vee gestorven. Ter markt was gebragt of dadelijk van de pakhuizen afgeleverdte Alk maar 4.520,497 Ned. ffi kaas, te Hoorn 2,817,492, Purmerend 1,134,136, Medemblik 1,007,300, Enkhuizen 662,840, Edam 546,018, Monnikendam 173,177, cn Opmeer 47,109, te zamen 11,008,569 Ned. ffi. Door de haringvloot was in 197 reizen 2,800 lasten haring aarigehragt, hetgeen 1,670 lasten meer was dan in 1843 en 130 minder dan in 1842. Nog vinden wij in het verslag berigten van nieuwe bedijkinge, uit welke wij in een volgend nommer, ten slotte cenige bijzonderheden zullen mede- deelen. In het Algemeen Handelsblad van den 2(,en vindt men cenige opmer kingen omtrent het tarief op den in- en uitvoer in Engeland, ontleend uit een officieel verslag in dit jaar te Londen uitgekomen, en de daarop door den Minister van Koophandel, Gladstone, gemaakte aanteekeningen. In 1842 is de Minister Peel begonnen met eene geheele omwerking van h t tarief, uitgaande uit de vier volgende bepalingenafschaffing van verbod liet inko mend regt op afgewerkte fabriekaten niet hooger dan 20pCt.op halt be werkte niet hooger dan lOpCt.op grondstoffen niet hooger dan 5pCt. De artikelen waarop vermindering van regten werd voorgesteldwaren 672 in getal. De mindere opbrengst werd geraamd op 1,450,000 Nieuwe wij zigingen in 1844 deden nog een vermindering van 270,000 vooruitzien. Men ziet uit de staten van genoemd verslag hoe verscheidene artikelen hij vermindering van regtvermeerdering van opbrengst aanwijzenen hoe bij allen het verlies in het tweede jaar al veel minder was dan in het eerste. Voorts merkt de Heer Gladstone op, hoe overdreven in bijna elk geval de vrees was dat de binnen 's lands bestaande takken van nijverheid nu door de vreemde invoeren geknakt zouden worden. Slechts enkele voorbeelden nemen wij ten slotte over. Pachters en veehouders verhieven luide hunne stemmen door deputatiën en adressen zonder tal bij Regering en Parlement, tegen de voorgestelde reductiën op aardappelen (van 2 sh. op 2 p. per centenaar) en op slagtvec. Volgens hen was het met de aardappelenteelt in het geheele Koningrijk gedaanvolgens hen zou nu minstens een millioen stuks slagtvee van'tbuitcn 's lands ingevoerd worden cn zou het Engelsche vee geen geld meer waard zijn. En wat was de uitkomst der vermindering wèl vermeerdering van invoer, maar van zoo weinig belang, dat de in 1843 ingevoerde aard appelen nog niet het l/600sle gedeelte Iredroegen van de behoefte, en dat de in 1843 en 1844 ingevoerde beesten niet meer waren dan voor het verbruik van 3,000 personen (uit eene bevolking van 16 millioen) noodig was. 's GRAVENHAGE2 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den N.L. Jhr. Mr. A. J. van der HeimGriffier van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal. Heden is de 30ste Vergadering der Synode van de Ned. Hervormde Kerk geopend, bestaande uit de Heeren Dss. Franken, te Utrecht, President, A- Verweyte Leyden, Vice-President, Dermout, Secretaris; Roozeboom, Secundus-Secretaris; G. Ruitenschild, Secundus van den Vice-President, de laatste drie te 's GravenhageAmeshoff, te Amsterdam Secundus van den Questor-Generaal KistBoumanPareau Hoogleeraren te LeydenUtrecht cn Groningen; Dss. te Gempt, te Batenburg; van Tricht Az., te Enkhuizen; Borsius, te Middelburg; AVinsemius te Tjerkwerd; Hoek, te Kampen; Boeleste Noorddijk: Krom, te Leur; Doorenbos, te Hijkersmilde; Suringar, te MaastrichtSerrurierte Dordrecht, en Mr. C. A. van Munster Jordens Ouderling te Deventer. Men verzekert dat de Heer Repelaerin Zuid-Hollanden de Heer Hinlopen in Zeeland, die dit jaar als leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Gencraal moeten aftredenaan de Staten hunner provincie zouden verzocht hebben, bij de te doene keus niet meer in aanmerking te komen. Ook wil men dat de Heer Brouwerals lid der Tweede Kamerzou hebben bedankt en dat de Staten van Vriesland alzoo genoodzaakt zouden zijn in eenc buiten gewone vacature te voorzien. Men verneemt dat de Heeren Mr. G. Groen van Prinstcrer cn Mp. P. J. Elout een verzoekschrift aan de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gerigtomtrent de afwijzing eener bijzondere school der eerste klasse te 's Gravenhage. 3 Julij. De Staten van Zuid-Holland houden zich heden bezig met het verkiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalen zijn als zoodanig bij het afzenden van dit herigt, herkozen de Heeren Mr. Nederburgh en Jhr. Boreel van Hogelandcn. Voorts, zegt men, dat gekozen zijn: t". Mr. Timmers Verhoeven van Dordrecht, in plaats van den Heer Repelaer van Molenaarsgraaf, en 2°. A. Ryckevorssel van Rotterdamin plaats van den Heer Mr. J. R. Thorbecke. ROTTERDAM, 1 Julij. Door den Heer F. van Vollenhoven Hoofdingeland van Schicland is een derde adres ingezonden aan de Staten van Zuid-Hollandwaarbij hij nog maals ernstig verzoekt, »om afdoende maatregelen te nemen tot het daarstellen en in werking brengen van een nieuw en verbeterd Reglement voor het Hoogheemraadschap van Schielandwaarhij niet het belang, het voordeel en genoegen van den Dijkgraaf of der Hoogheemraden, maar de ware belan gen der Ingelanden van Schieland op den voorgrond zullen staan en waaruit derhalve zal blijken dat thans ook bij UEd. Gr. Achtb. de overtui ging is doorgedrongen en het beginsel aangenomen, dat het Collegie van Dijk graaf en Hoogheemraden van Schieland niet moet blijven voortdurengeheel of meer ten voordeele van hendie daarin zitting hebbenmaar voor het waar belang der landeigenaars en bruikers, wier belang toch wel de voor naamste reden moet zijnwaarom zoodanige Collegiën bestaan." AMSTERDAM, 2 Julij. In de afgeloopen week zijn aan boord van het Amerikaansche schip Angeli- que, Kapt. Edwards, ingescheept 114 Duitsche landverhuizers. Er worden er nog 50 verwacht. De Electro-Magnelische Telegraaf van Amsterdam tot Haarlem is bijna voltooid, 11. Zaturdag zijn met dezelve de meest voldoende proeven genomen. De seinen bestaan in letters zoodra er een op het eene station voor den wijzer is geplaatst, verschijnt diezelfde letter voor eene opening in eenc toestel op het andere station, terwijl bij de eerste gegevene letter, tevens een klokje begint te luiden. Zelfs een ongeoefende kan 15 a 16 letters per minuut overbrengen terwijl bij cenige meerdere oefeningdat getal wel tot 24 a 28 zal kunnen worden verhoogd. Een regel van 50 letters zoude derhalve in drie minuten zijn over te brengen. De toestel die naar willekeur wordt ge bezigd is zeer kleinen kan met cenige voorzorg weken achtereen werken. Bij de proevenzijn berigten van allerlei aard overgebragtterwijl het ant woord, mede naar willekeur der zich op het andere station bevindende perso nen werd teruggegeven. UTRECHT, 1 Julij. Alhier is een onbekende bergplaats van sterke dranken ontdekteenc ge meenschap hebbende met eene naburige branderij; in dezelve was eene aan zienlijke hoeveelheid sterken drank aanwezig. In de buitengewone vergadering van het departement Thielder maat schappij tot Nut van 't Algemeenvan den 23sleü 11., is door den Voorzitter Jonkh. P. A. Reuchlin kennis gegevendat op voorstel van Heeren Directeu ren van de spaarbank en na bedachtzaam overleg van dezelve gebleken is, dat uit de aanzienlijke overw insten der spaarbankdoelmatig eene somma van 4,000 renteloos zoude kunnen verstrekt worden tot den opbouw van eene armenschoolonder bepaling nogtans dat het te stichten gebouw als waarborg voor die gelden zouden blijven verbonden. Hiertoe is de spaarbank gemagtigd cn de uitvoering aan eene vereenigde Commissie uit de besturen van het departement en der spaarbank opgedragen. GOES. Op den 10den en 11 den gcr vorige maand is aldaar de tweede algemeene vergadering gehouden der Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Vee teelt, van welke wij uit hoofde der uitgebreide berigten van de handelingen der Tweede Kamer, het verslag tot nadere gelegenheid hebbende moeten uit stellen, thans het onderstuand berigt laten volgen:

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2