LEYDSCHE COUR W T N80. 1845. VRIJDAG, 4 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. ■■mNr De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIN1NE1NLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 3 Julij. De Minister van Finantiën heeft berigtdat ter intrekking van de dubbeltjes aan alle Rijks-ontvangers en Directeuren van post kantoren eene zekere hoeveelheid nieuwe dubbeltjes zijn ter hand gesteld, om gedurende de maand Julij tot betalingen of verwisse ling te bezigendat gedurende de vier laatste dagen dezer maand bij gemelde Postkantoren nog gelegenheid zal zijnom oude dubbeltjes te verwisselen tegen nieuwe of ook tegen andere spe ciën en eindelijk, dat met den lsten Augustus geene dubbeltjes voor het Rijk zullen worden aangenomen, dan die onverminkt als provinciale of generaliteits-munt kenbaar zijnterwijl de on kenbare zullen worden afgewezen. Bijzonderheden uit het Verslag, gedaan door de Provinciale Staten der Provincie Zuid-Holland, in derzei ver gewone Vergadering, gehouden te 'sGra- venhage, op Dingsdag den lsten Julij 1845: Bevolking. Deze was op op den lsten Januarij 1844, 553,356 zielen, en wel in de steden 289,538 en ten platten lande of in de overige gemeenten 263,818; 5,186 militairen en 1,870 gevangenen zijn onder dit getal be rekend. Het getal der geboorten in Zuid-Holland was in 1844, met inbegrip der als levenloos aangegevenen 22,724. Dat der overledenen 16,473. Het getal der huwelijken in 1844 was 4,292, en dat der echtscheidingen 11. De bevolking is in een jaar vermeerderd met 6,381 zielen, en was, wat de geloofsbelijdenis aanbelangtverdeeld als volgt 394,257 Hervormden. 133,334 Roomsch-Katholijken. 1,104 van de Klerezy (Jansenisten). 11,205 Lutherschen. 3,107 Remonstranten. 636 Mcnnoniten. 9,201 Joden. 502 niet genoemde gezindheden. Kosten van huishoudelijk bestuur. Betrekkelijk de bcgrooting van huis houdelijke kosten van bestuur dezer provincie hebben wij ditmaal alleen op te merkendat op dezelve aanvankelijk slechts was toegestaan eene som van 83,970.00 dat deze echter verminderd is: 1°. met 10 maanden toelage aan den vorigen Gouverneur, ad 1,666.68 2°. krachtens verschillende Koninklijke besluiten ten gevolge der intrekking van administratie der directe belastingen en registratie, wegens tracte- menten, schrijfbehoeften enz., metƒ9.271.00 10,938.18 blijft 73,031.82 waarmede alle onkosten zijn bestreden, op een niet noemenswaardig te kort van 65.11i. De uitgaven der steden en gemeenten hebben hier en daar ook cenige ver hooging ondergaan waartoe mede heelt bijgedragen de toegenomen verhooging (hoezeer in mindere mate dan ten vorigen jare) van de subsidien uit de ge meentekassen aan armbesturen toegelegd, bedragende over 1844 een totaal van 882,621.95 j zijnde 4,253.60 meer dan in 1843. Droogmakerijen. De Zuidplas-polder voldoet, met uitzondering van cenige aan verzakking onderhevige gronden aan de verwachting; en de droogmaking der Nootdorpsche plassen is na vele wederwaardigheden tot stand gehragt. Betreffende de droogmaking van het Haarlemmer meer valt het navolgende op te merken De Ringvaart is overal gegraven en de bedijking langs dezelve in orde gehragt. Men is bezig om de openingendie door plempdijken moeten worden digt- gemaaktte dempenzoo als bij de kom achter het huis Zwanenburg en aan het Nieuwe Meer hij Amsterdam. De projecten zijn ingezondenom al de overige gatenaan het Spaarne de Kaagde Oude Wetering enz., te digtenwanneer deze zullen worden uitgevoerdzullen de wateren van het Haarlemmer-meer daardoor van den boezem van Rhijnland worden afgesloten. Het stoom-etablissement te Sparendam tot afmaling, is geheel in orde. Men arbeidt nog aan de boezem- en sluiswerken aldaar, die echter binnen kort in gereedheid zullen zijn. Het gebouw voor het stoomwerktuig De Leeghwater is in ordehet stoom werktuig met deszelfs pompen is gesteld en de laatste hand wordt gelegd aan het stellen der deelen van hetzelvede harde en langdurige winter heeft den arbeid zeer vertraagd, ofschoon echter den ganschen winter aldaar is doorgewerkt. Kazernering en huisvesting van troepen. In de dienst der kazernering wordt naar eisch voorzien. De nieuwe te Gouda gebouwde kazerne, is, met overleg van de militaire autoriteiten, behoorlijk ingerigt, en ook die te Delft is in orde en in werkelijk gebruik. Beide deze steden verheugen zich alzoo in het bezit van eene vaste bezetting, en in het vooruitzigt op het behoud van dezelve. Daarentegen staan de zeer uitgebreide cavallerie-kazernen te Leyden geheel ledigen is het gemis van eenig garnizoen van dat wapen eene wezen lijke ramp voor deze door de groote armoede van hare bevolking zoo ge drukte stad. Kerkelijke zaken. De toeneming der bevolking verpligt, hier en daar, tot den opbouw eener kerk, elders tot het stichten eener nieuwe gemeente of het vermeerderen van het getal geestelijken. Zoo verlangt men te Gouda eene 5dc predikantsplaats, en heeft men te Rotterdam eene 13de predikantsplaats moge vervuld zien; in de residentie is behoefte aan eenen nieuwen leeraardaar de waarneming van de dienstbij zonder van het huisbezoek veel te wcnschen overlaat. Te Rotterdam is tot de opbouwing eener nieuwe Hervormde kerk besloten. De Groote Kerk te 'sGravenhage ondergaat aanzienlijke herstellingen, waar toe eene belangrijke gift des Konings, en beduidende vrijwillige bijdragen van de leden der gemeente hebben in staat gesteld. Te Gorinchem is de aanwezige Groote kerk der Hervormden voor afbraak ver kocht, en is tot den bouw eener nieuwe kerk reeds eene aanzienlijke som door de gemeente zamen gehragtwelke echler voor dien opbouw in verre na niet toereikend zal zijn. Te I.eyden zijn de localenvoor de godsdienoefening van de militairen bestemd, verbeterd. Ook voor de Roomsch-Katholijken wordt eene 4de kerk te Rotterdam ver langd, tot welker oprigting eene voorwaardelijke autorisatie is verleend. De bouwing eener nieuwe Roomschc kerk aan den Boschkant te 's Gravenhage is bijna voltooid. Eene nieuwe Israëlitische synagoge is aldaar gesticht. In het afgeloopen jaar zijn eenige Hervormde, Remonstrantsche, Lutherschc en Israëlitische gemeenten, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ10,209 uit de provinciale fondsen ondersteund; voor de loopende dienst is daartoe over eene som van 7,100 beschikt, welke, verecnigd met de van Rijkswege toegezegde 4,000 en eene bijdrage van 5,650 uit de fondsen voor noodlijdende kerken te verstrekkentot hetzelfde einde zal worden aangewend. Eene som van ƒ2,500, in twee termijnen te voldoen, is bij onze resolutie van den 13den Junij jl.aan de R.-K. gemeente van Ooltgensplaat en den Bommel toegelegd geworden. Vroeger had Z. M. tot hetzelfde einde eene som van 5,000 uit 's Rijks kas gelieven te vcrleenen. Vervolg in een volgend nommer Uit het verslag van den Gouverneur en de Gedeputeerde Staten der Pro vincie Noord-Holland aan de Provinciale Statenin derzelver vergadering den lsten dezer te Haarlem gehouden, ontleenen wij het volgende: De bevolking bedroeg 1 Januarij 1844, in de steden 290,806, in de ge meenten 165,514, te zamen 456,320 zielen. In 1844 waren geboren 17,671 en van elders ter woon gekomen 658 personen, te zamen 18,329; overle den 13,979 en hadden de Provincie met er woon verlaten 571 personen, te zamen 14,550; zoodat de bevolking met 3,779 zielen of ruim Tijr gedeelte der bevolking vermeerderd was. De gchccle bevolking beliep dus 1 Jan. 1845,

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1