LEYDSCHE COURANT 1845. N°. 79. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. WOEiNSDAG, 2 JULIJ. De Prijs dor Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1U Centen afgegeven. BljNJNEJNLAjNDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 1 Julij. Z. M. heeft den 'Voorzitter der Tweede Kamer van de Staten-Generaal Jhr. Mr. P. van Akerlaken, benoemd tot Commandeur der Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot President der Hervormde Synode, welke op mor gen. Woensdag, zal geopend worden, Ds. A. Francken te Utrecht, tot Vice- President Ds. A. Verwey alhier, en tot Secundus van den Vice-President Ds. G. Ruitenschild te 's Gravenhage. De bekwame schilder de Vignc, te Gent, heeft zijne door de Brussel- sche Akademie bekroonde Verhandeling over de Ogivale Architectuur (spits boog vor mi ge bouwkunst), rnet de noodige platen, in het licht gegeven. Na de uitgave van zijn KostuumboekVade mecum du Peintreheeft hij in zekere kapel te Gent, een fresco muurschilderij ontdekt, voorstellende eene uittogt derGentsche gilden in gewapende ridderkleeding, met hunne banieren. De stijl duidt het begin der XIV eeuw (1310) aan. In deze fresco herkent men zes gilden van de 54 die er toen warenSt. JorisSt. Sebastiaande Vleeschhouwersde Viscbkoopersde Bakkers en de Droogscheerders. Kunslspiegel. 'sGRAVENHAGE, 30 Junij. Z, Exc.de Minister van Binnenlandsclie Zaken, Schimmelpenninck, begeeft zich naar zijne landgoederen in Gelderlandtot herstel van zijne gezondheid. Men verneemt dat door het Departement van Oorlog in overleg met dat van Binnenlandsche Zakenbepaald is 1°. Dat verlofgangers, die zich aan insubordinatie, onbetamelijke gedragin gen, of verwaarloozing van hunne uitrusting (ofschoon met hen afgerekend mogt zijn) hebben schuldig gemaakt, dadelijk voor zekeren tijd onder de wa penen zullen worden geroepen. 2°. Dat zij, de inspectiënook die welke wordt gehouden in het jaar, voor afgaande aan dat waarin hun diensttijd eindlat, moeten bijwonen om hun paspoort te kunnen bekomen. Voorts verneemt men, dat, even als in 1844 ook dit jaar weder slechts eene inspectie over de verlofgangers in October zal worden gehouden. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij besluit van den llit™ dezer verklaard dat de vroedkundigen wel ontheven zijn van de verpligting van het inzenden van die tabellen waarvan het model naar aanlei-, ding van het Koninklijk besluit van 19 Maart 1839, N°. 89, is gearresteerd, doch dat zulks ziet op den vorm dier tabellenen dat zij tot nadere bepaling gehouden blijven, opgave in te zenden van alle bijzondere gevallen door hen in het afgeloopen jaar behandeld. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie van Mr. C. Verwaijen uit gever van de Bataviertegen twee arresten van het Prov. Geregtshof van Gelderland verworpen. De Batavier heeft opgehouden te verschijnen. De Stedelijke Regering heeft ter kennis gebragt van de belanghebbenden dat de plattegronds-teekeningen van de gronden tot deze gemeente behoorende welke benoodigd zijn voor de voortzetting van den spoorweg naar Rotterdam op de Secretarie ter inzage liggen en dat tot de afbakening van die gronden zal worden overgegaan. DELFT 29 Junij. De Heer Plège, een der akrobaten van het gezelschap van den Heer Lehman, die zich bij gelegenheid van de kermis alhier bevindt, heeft een meisje, welke bij de nieuwe brug in het water viel en reeds zinkende was, gered door dade lijk er bij te springen. Dit is reeds de 27ste persoon, welke die Heer gered beeft. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. OOST-I X DIE. BATAVIA, 8 Februarij. Volgens berigten uit China maakten de Nedcrlandsche Gemagtigden aldaar zich gereed, naar Batavia terug te keeren, ten einde zich naar Europa in te schepen. Volgens bijzondere berigten van Padang, is de toestand ter Westkust van Sumatra gedurende de maand December jl.door de wederspannigheid der bevolking tegen het Nederlandsch bestuur, vrij hagchelijk geweest. De zamenzwering, om een opstand te bewerken, bestond sedert ecnige maanden en was zeer uitgestrekt. Door nog tijdig bekomen berigt, van het op han den zijnde gevaar, werd aan een gedeelte der troepen in de bovenlanden last gegeven, zich op een zeker punt te vereenigen en van daar trokken zij met grooten spoed naar de in opstand zijnde Kampongs, die reeds tamelijk wel versterkt waren, en de daartoe leidende toegangen, in staat van versperring gebragt. Maar door de snelle marschen en goed uitgevoerde krijgsverordenin gen, werden de Kampongs achtereenvolgens genomen; de laatste werd met gevelde bajonet overmeesterd. Bij die onderscheidene gevechten hebben de muitelingen vrij veel volk verloren; aan onze zijde zijn geen gesneuvel den maar wel een aantal gewonden. Onze dappere troepen hebben zich stoutmoedig geweerd en ook een vrij belangrijken buit aan wapens en krijgsbehoeften bekomen. Deze niet gering te achten krijgsbedrijven zijn in den tijd van 10 a 11 dagen uitgevoerd; door de geforceerde marschen en contramarschen der troepen, zijn de opstandelingen overrompeld en verslagen geworden. Bijna had dat waardige leger een zeer dapper en verdienstelijk veldheer verloren: de Generaal Michiels bevond zich met zijne familie bij een' goeden vriend in den omtrek van Padang, niet verre van het brandpunt der opstan delingen; doch zeer kort voor de uitbarsting werd de Generaal van het hein dreigende gevaar verwittigd en had nog even den tijd om zich met de zijnen te redden. Bij alle weidenkenden en die het met het vaderland goed meenen blijft de wensch over, dat de krijgsmagt op Sumatra met veel meer Europeërs aangevuld worde, dewijl hel te vreezen is, dat eenmaal, door vcreenigde zamenspanning der verraderlijke bevolking onze te ver van elkander verwij derde en te zwak bezette militaire posten, onverhoeds overvallen en het slagt offer daarvan zullen worden. SYRIË. DAMASKUS, 29 Mei. De gruwelen der Drusen in den Libanon gaan alle denkbeeld te boven en blijven op de dweepzieke Turken, die Christenen en Joden den ondergang heb ben gezworen, niet zonder terugwerking. Den 14den dezer werd den Franschen Consul berigt dat men een aanslag op zijn huis in den zin had; hij zag zich deswege genoodzaakt, het eenige nachten door 20 gewapende mannen te laten bewaken. Op den weg naar Aleppo plunderen de Beduïnen al wat hun ontmoet. Verscheidene Engelschen zijn op reis naar Jeruzalem uitgeplunderd. BEYRUT, 4 Junij. De Maronieten hebben te Cornail de Druzen geslagen, maar in de vlakte van Beyrut sloegen de Druzen de Christenen, staken dorpen in brand en be dreven onmenschelijke wreedheden. In het dorp Ahey werden 54 Maronieten die vier dagen lang zich tegen 1700 vijanden verschanst hadden en uit hon gersnood zich moesten overgevenvermoord. In het Capucynerklooster ver moordden de Druzen vier monniken en een' Katholijken zendeling. Zij namen het Christen-dorp indat toen door de Turksche troepen werd uitgeplun derd. Reeds zijn 70 tot 80 dorpen in den asch gelegd en 10 tot 12,000 menschen van huisdak beroofd, en in Europa ziet men deze gruwelen, naar het schijnt, lankmoedig aan. RUSLAND. PETERSBURG, 19 Junij. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlandenhunne dochter en Prins Karei van Pruissen zijn 11. Zondag van Stettin te Kronstadt aange komen en hebben hunne reis naar onze stad dadelijk voortgezet. De volgende statistiek wordt van de geboorten enz. alleen in de Griek- sche kerk in 1843 medegedeeld Het getal geborenen bedroeg 2,304,761, dat der overledenen 1,571,043 huwelijken 517,092; de bevolking was aldus in genoemd jaar met 733,718 zielen vermeerderd.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1