BUITEN LA IN DSC HE BEBIUTEN. WOUDRfCHEM, 20 Junij. Tc Neêr-Andel zijn 3 kapitale huizenwaaronder het wijd en zijd beroemd logement de Ribmet deszelfs schuren en grooten ]>aardenstaleene prooi der vlammen geworden. AMSTERDAM, 22 Junij. Wij vernemendat op de aanbevelingslijst van 6 Candidatendoor het Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland opgemaakt, ten gevolge der in het Hot' ontstane vacature, door het ontslag van den Heer Mr. .1. H. van der Schaaff, zijn gebragt de volgende 6 Heeren, en wel in deze volgorde: 1°. Jhr. Mp. J°. de Bosch Kemper, Advocaat-Generaal bij het Hof: 2°. Mp. W. II. van VoorstRegtcr in de Arrondissemcnts-Regtbank te Haarlem 3". Mr. H. C. Hooft Graafland, licgter in de Arrondissemcnts-Regtbank te Amsterdam; 4°. Mr. W. J- C. van Hasselt, Regter in dezelfde Arrondissemcnts-Regtbank; 5°. Mr. G. van Leeuwen, Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Alk maar, en 6°. Mr. J. van Lennep, Rijks Advocaat te Amsterdam. UTRECHT, 21 Junij. Naar men verneemtzijn de werkzaamheden der hermunting thans aange vangenen zullen dezelve onafgebroken plaats vinden, ook gedurende den aanbouw der nieuwe Pletzaal. Men zal spoedig eene bekendmaking van de Regering zien verschijnen, waarbij maatregelen worden medegedeeld ter intrekking der oude dubbeltjes. Zoo wij wel onderrigt zijn, zullen na den l,te" Augustus aanstaande, geene dubbeltjes meer in 's Rijks schatkist noch bij eenige Rijks comptabelen wor den aangenomendan wanneer dezelve zijn geheel en al onverminkt en dat daarop nog het kenmerk te onderscheiden is, dat die stukken als Provinciale of Generaliteits-niunt zijn vervaardigd. Daar nu dit laatste kenmerk dik wijls slechts ten deele bestaat en maar zeer weinige oude dubbeltjes geheel en al onverminkt zijn zoo zullen de ingezetenen wel doen zoo veel mogelijk gebruik te maken van de gelegenheidwelke hun van Regeringswege zal worden aangeboden om de dubbeltjes, (hetzij dan verminkt of onverminkt,) in te wisselen tegen 10 centsstukken, voor zoo verre die aanwezig zullen zijn, of tegen andere geldspeciën. Gisteren is bier, bij gelegenheid der 8slc tentoonstelling van planten en voorwerpen van Land- en Tuinbouw, eene algemeenc vergadering der leden van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde gehoudenwaarop de medailles aan inzenders van vreemde en schoone bloemen en gewassen zijn toegewezen. ARNHEM, 21 Mei. De denrups vermenigvuldigt niet zeer. Dezelve vertoont zich echter, ofschoon in gering getal in het Bcekbuizer bosch onder Velp, benevens in het Neder- rijksche wald, op bet zoogenaamde Maldensche vak. Er is voor als nog geene vrees tot eene geheele vernietiging der aangetaste bosschen. CHI IV A. De Gazette de Pekin bevestigt het vroeger door Franschc bladen mede gedeeld berigtdat de Gouverneur-Generaal te Canton aan den Keizer een gunstig verslag van de Christelijke godsdienst gegeven had en deze, na een rijp onderzoek van de voorschriften derzei veverklaard had, dat dat geloot niet alleen niet nadeelig, maar zelfs aanprijzingswaardig was, en hij dus hel verbod opbefte, hetgeen de prediking en invoering verhinderde. BOURBON. 21 Maart. Uit dit in de Indische zee en aan de Franschen toehehoorend eiland wordt gemeld dat er twee dagen te vorenvoor de derde keer in dit jaar een hevige orkaan gewoed had, waardoor groote verwoesting aan huizen en lande rijen aangerigten onderscheiden menschen door het opzetten van het water waren omgekomen. Twee schepen waren van hunne ankers geslagen en weg gedreven. Ook het eiland Maurice had door den orkaan geleden. Er waren op Bourbon twee Franschc missionarissen aangekomenom op Madagascar te predikenvoor wier lot men beducht wasdaar eene vroegere poging geheel vruchteloos was afgeloopen en de zendelingen er bet slagtoffer van waren geworden, omdat de Regering van het land verboden bad, hun eenig voedsel te geven of voort te helpen zij waren van gebrek omgekomen. Al de Europesche residenten op Madagascar hadden bevel gekregen dadelijk bet land te verlaten, uitgezonderd de handelaars die er zich vóór 1828 ge vestigd hadden. TURHÏE. KONSTANTINOPEL4 Junij. De Gezanten der groote Mogendheden hebben de maatregelen goedgekeurd door de Porte genomen om de onlusten in den Libanon te stillen tot deze behooren, het zenden van troepen, en het besluit, om eenige voorname fami- liën, zoowel der Maroniten als der Druzen uit den Libanon te verwijderen, daar deze de onlusten gedurig aanstooktende Christenen hadden tot hiertoe in de gevechten de overhand behouden. Den 30s,en Mei hebben op eene Oostenrijksche stoomboot, naar Trapezunte stevenende, twee Afghanische Derwischen uit Kandakar, in eene fanatieke ra zernij, een' jongen Griek doorschoten, een' Armeniër en den agent der Oos- tenrijkscben Lloyd doorstoken en 6 andere personen doodelijk gewondtot dat zij eindelijk op bevel van den Kapitein door de matrozen met gevelde bajonet werden afgemaakt. Het bloedbad was zonder eenige aanleidende oor zaak begonnen, nadat zij hun middaggebed gedaan hadden. F.r waien ruim 200 Turken en Persianen aan boord. RUSLAND. PETERSBURG, 4 Junij. Z. M. de Keizer is van zijne reis naar Warschau en laatstelijk van Kiew eergisteren hier teruggekeerd. Te Kiew had Z. M. eenige dagen doorge- bragt en er de hoogeschoolhet hospitaal enz. bezocht. CRIEHENLAN». ATHENE, 5 Junij. De kundige schilder Margaritis alhier, heeft eene tentoonstelling tot stand gebragt, welke de eerste in ons land is. Er zijn op dezelve 342 voorwerpen voorhanden, als: 227 schilderstukken, 104 tcekeningen en 11 werken van beeldhouwkunde. SPANJE. MADRID, 12 Junij. Eenige geloofwaardige personen verzekerendat de onderhandelingen met Rome iederen dag een meer ingewikkeld karakter aannemen, en dat dit hof altijd sterker op zijne vorderingen blijft aandringen. Onderscheiden dagbla den van de behoudende partij hebben gesproken van nog minder aannemelijke voorwaardendie aan onze Regering van den kant van den H. Stoel zouden gedaan wezen. De gouden droomen van den Heer Martinez de la Rosa zijn in eene droevige wczentlijkheid verkeerd en ons zoo deerlijk misleid kabinet heelt zichzelve tot een beteekenend stilzwijgen bepaald. TOSCANE. FLORENCE, 8 Junij. Onze Regering heelt de oprigting bekrachtigd van eene vereeniging voor den boekhandel, waarvan de boekhandelaar Poinbe te Turin het ontwerp heeft gemaakt, om de betrekkingen tusschcn de boekverkoopers van al de Italiaansche staten, en met de boekhandelaren buiten 's lands uit te breiden. Er zal jaarlijks eene bijeenkomst zijn als te Leipzig, maar ook de personen zullen er op komen die bij den boekhandel belang hebben. OOSTENRIJK. De Opper-Commissie van studiën heeft beslist, dat de Jesuilen in dc ge- stichten van openbaar onderwijs der Monarchie als Iloogleeraren mogen opge- nomen worden, en dat zij in dat geval geen ander bewijs hunner bekwaam heid zullen noodig hebben, dan dat van hunne oversten. PRUISSEN. BERLIJN, 18 Junij. Gisteren zijn HH. MM. met eene stoomboot van Stettin naar Swineinunde vertrokken. De Koning zal van daar zijne reis naar Kopenhagen voortzetten en de Koningin naar Berlijn terugkeeren. De stad Bicrg in Saksen is den 16deD dezer groot endecis eene prooi der vlammen geworden; er waren over de 120 huizen vernield. Hetzelfde onge luk heeft den S11™ de Bohcemschc stad Daula getroffenwaar ruim 100 hui zen en 30 schuren door de vlammen verteerd waren. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Junij. Het spel neemt in deze hoofdstad hand over hand toe; niet alleen jonge lingen geven zich aan hetzelve over, maar zelfs lieden van ecnen gevestigden stand. Men spreekt van een Notaris alhier, die onlangs in éénen avond 75,000 frs. verloor. Er zijn onderscheidene gaarkeukens, ook van de eerste klasse, waar 's nachts verscheiden sociëteiten onder elkander verbazende som men verspelen en waar de verliezen van 5, 10, 30 tot 50,000 frs. beloopen. Volgens eenen brief uit Rome zou de Heer Rossi, in gehoor bij den Pausmet veel geestkracht de maatregelen verdedigd hebbenwelke de Fiansche Regering tegen dc Jesuiten meende te moeten nemen. Dc Paus heeft, zegt men, bij die gelegenheid zijne gewone bedaardheid uit het oog verloren en te kennen gegeven dat hij Frankrijk zoude weerstaan gelijk hij Pruissen en Rnsland weerstaat. Dezelfde brieven zeggen ook nog, dat de Heer Rossi in last hadom de Pauselijke Regering tot hervorming en amnes tie te raden, maar dat, na de even bedoelde verklaringen, de Franschc Gezant gemeend had gcenerlei openingen ten aanzien van deze twee laatste punten te moeten doen. De Courrier de VAin meldt, dat er vele dolle honden dezer dagen het departement afgeloopen en onderscheiden personenbenevens hondenrun deren en varkens hebben gebeten. Te Port de Veyle zijn onderscheiden personen en honden gebeten. Een jongetje is woensdag door de watervrees aangetast en den volgenden dag bezweken. Ken der geheten hondendie men de onvergeeflijke onvoorzigtigheid had gehad niet vast te leggenheeft zich op een meisje geworpen en haar den arm afgebeten en onderscheiden wonden in het gezigt toegebragt. BELGIË. BRUSSEL, 22 Junij. Het ontslag van den Minister van Binnenlandsche Zaken, Nothomb, is door den Koning reeds aangenomendeze heeft hem tot Slaats-Minister be noemdzijn departement zal door de Ministers van Justitie en Openbare Wer ken voorloopig worden waargenomen. De andere Ministers, die ook hun ontslag hebben ingediend zullen nog in dienst blijven tot er een andor Mi nisterie zal gevormd wezen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3