BIJVOEGSEL tot de LEYDSCHE COURANT vim 23 Junij 1845. "ri f K' BUITENLANDSE HE BERIGTEN. liedrag der nieuwe 4 pCts., moet als maximum beschouwd worden. Eerst na afloop der conversie is bet mogelijk het juiste bedrag op te geven. De renten der schatkistbiljetten van 1840 zijn voor Memorie uitgetrokken, omdat de uitgave dier biljetten soms noodig zou kunnen zijn. Dit hoofdstuk wordt aangenomen met ecne meerderheid van 39 tegen 14 stemmen. Tegen hebben gestemd de Ileeren Anemaet, Verwey-Mejan Wie hers van RosenthalStormSchooneveld LuzacKniphorstThorbeckevan Dam van Isselt, van Rechteren, de Kempenaer, van Heemstra en van Nagell. De beraadslagingen worden eindelijk gehouden over Hoofdstuk IX R. De partement van Finantiën. Na eenige beraadslagingis dit hoofdstuk aan genomen met cene meerderheid van 39 tegen 15 stemmen. Tegen hebben gestemd, de Hccren: Verwey-Mejan, Wichorsvan Rosen thal, Storm, Schooneveld, Luzac, Hoffman, Thorbecke, van Dam van Isselt, van Rechteren, de Kempenaer, van Heemstra, van Nagellvan Sasse van Ysselt en Anemaet. Daarna wordt, met 31 tegen 22 stemmen besloten, de beraadslagingen be den avond voort te zetten. Het verslag der beraadslagingen over het HoofdstukDep. van oorlogin de zitting van Vrijdag avondis ons van onzen corres pondent niet geworden. 21 Junij. In de Zitting van heden is het XIde Hoofdstuk, Departement voor de Koloniënaangenomen met cene meerderheid van 37 tegen 18 stemmen. Heden avond zullen de beraadslagingen worden voorlgezet over de onvoor ziene Uitgaven; zullende het Hoofdstuk voor de Rinnenlandsche Zaken, door Z. Exe. den Minister voor de Koloniën op last des Koningsworden verdedigd. ROTTERDAM, 20 Junij. De langverwachte luchtreis van den Heer C. Kirsch, is eindelijk gisteren van hier door hem ondernomen; de ballon begon des middags om 3 ure ge vuld te worden en bij 9 ure steeg dezelve omhoog, in de rigting van het zuidwesten. Des morgens te drie ure is de Heer Kirsch te Klaaswaal in het Overmaasehe nedergekomenen in den loop van den morgen gezond en wel hier wedergekeerd. AMSTERDAM, 20 Junij. Het daarstellen van hei- en funderingwerken voor een vereenigd huis van arrest en justitie, op het Rolwerk hij de Leydsche poort, is aangenomen voor 59,000. Den 18den heeft de Nederlandsche Handel-Maatschappij hare gewone jaarlijksche vergadering hier gehouden. Uit het verslag bleek onder anderen, dat in 1844 op de Ned. markten voor bijna 45,000.000 aan Oost-Indisch producten werd gekocht, zijnde 3,500,000 meer dan in 1843, en in de 5 eerste maand van 1845 reeds bijna voor 25,000,000. In 1844 werden door de Maatschappij 178 schepen belast, het grootste getal uitgezonderd in. Het 1841 dividend is, behalve de vaste rente, bepaald op 22,50 jer aandeel. TEXEL, 19 Junij. Voor eenige dagen is alhier binnengeloopen het koopvaardijschip Staatsraad Baud, Kapt. J. H. Scepe, aan boord van welken bodem het volgend ongeval heeft plaats gehad. Den 8slen Februarij van Passaroeang vertrokken bevond zich het vaartuig den 23sttn April zeilende in de Straat Sunda toen eens klaps de 3de Stuurman door eene volslagene verlamming overvallen werd. Reeds den volgenden dag trof den 2den Stuurman hetzelfde ongeluk, en ver volgens den Scheepsdoctor en den Hofmeester. Men herinnerde zich dat de ongelukkigcn te zamen op Passaroeang het middagmaal gebruikt hadden en vermoedt dat hunne ramp een gevolg van kopervergiftiging zijn zou. De 2de Stuurman is gedurende de reis overleden de drie overigen bevinden zich in den beklagenswaardigsten toestand, daar zij, bij het volstrekte onvermo gen om hunne ledematen te gebruiken, door hevige pijnen gefolterd worden. ARNHEM, 19 Mei. Het Provinciaal Geregtshof heeft andermaal de weduwe van Laar, die we derom poging bad aangewend om baren voonnaligen minnaar, Gerritsen, van liet leven te beroovendoor een pistool op hem te willen lossen vrijgesproken op grond van krankzinnigheid. Zij zal nu echter voorloopig gevangen gehou den wordenhaar voornemen om voornoemde te vermoorden laat zij niet varenen geeft dit opentlijk te kennen. ZWOLLE, 19 Junij. De hooibouw vangt in onze Provincie allerwcge onder de verblijdendsle vooruitzigten aanterwijl de rogge in jaren niet zoo schoon gestaan heeft. GRONINGEN, 19 Junij. Gisteren namiddag is boven onze stad een verschrikkelijk onweder uitge barsten, voorafgegaan van drukkende hitte. De eerste bliksemstraal waarop dadelijk een donderslag volgde, die de gehecle stad deed daveren, stak den brand in den zaagmolen van de Heeren C. en G. van Calcar, welke tot aan de steenen fundamenten is verteerd ook eene aanzienlijke partij gezaagd bout is verbrand; slechts de molen was gedeeltelijk voor brandschade gewaar- I borgd. In sommige huizen zijn vensters en glazen stukgeslagen; van hpfc— schoollokaal van den Heer R. G. Rijkers schudden de murenen werden de >- kinderen van de banken afgeslagendoch hebben verder geen letsel bekorten. In de gemeente Tolbert is de bliksem in den kerktoren geslagen, he^ej. eenige verwoestingen aangerigt, doch geen' brand veroorzaakt, maarUre*ffwr'(j zing van den landbouwer II. L. Cazemier werd door den bliksem 1 en is geheel afgebrand. Het onweder van Zaturdag heeft nog branaajbfi- sticht in ecne bovenwoning te Rcllingewoldewaardoor hetzelve met 11 va kens en 2 schapen ecne prooi der vlammen is geworden. RUILAND. ODESSA, 22 Mei. De krijgstogt tegen de bewoners van den Kaukasus is weder met eene nederlaag van de Russen begonnendie veel door koude en gebrek hadden moeten lijden. Het opperhoofd der Circassiërs, Schamvl, had aan al de vol- stammen doen weten, dat hij hen als vijand zou behandelen, indien zij de wapenen niet tegen Rusland opvatteden. In eene proclamatie heeft hij ge zegd: dat God hun het zwaard in handen had gegeven, om Rusland voor zijne onregtvaardigheid te straffen. §PANJE. MADRID, 11 Junij. De Regering heeft afgezien van haar besluit, om de Redacteurs van het. dagblad El Clamor Publico te doen deporteren; zij zullen thans voor de ge wone regtbank gesteld worden, aangeklaagd van poging tot het bewerken eener omwenteling. De stierengevechten blijven hier nog altijd een der grootste vermaken van het volk, doch zelden gebeurt het, dat vreemdelingen het wagen, om zich op de kampplaats te begeven en de stieren te bevechten. Dit is echter gis teren gebeurd. Drie Franschen namelijk, van welke een, lid van het Gezant schap ishebben aan het gevecht deelgenomen. Twee hebben ieder een' stier gedood, zonder zei ven letsel te bekomen, doch de derde is in de borst gewond. Uit de berigten heeft men vernomendat bet ook in de zuidelijke deelen van Europa in het voorjaar streng koud is geweest. Als slagtoffers daarvan worden 5 meisjes genoemdwelke nabij Burgos door de koude zoo danig zijn getroffendat zij het leven er door verloren hebben. Van het dorp Prado Luenzo naar hare geboorte-plaats Vizcainos vertrokken, om cr het Pinksterfeest bij te wonen, waren zij op den weg, zeker uit vermoeid heid gaan zittenwaardoor de koude haar heeft bevangen. PRUISSEN. BERLIJN, 15 Junij. Hoezeer Pruissen als zijn contingent tot het bondsleger (zoo merkt een der Duitsche bladen aan) slechts 79,484 man heeft te veld te brengenbe draagt de sterkte van het leger in vredestijd steeds 211.600 man (waaronder 96,100 man der landweer) en in tijd van oorlog 386,700 man, waarbij nog ongeveer 12,000 officieren, 36,000 man van den trein, 1,800 gendarmen, 2,000 invaliden, 80 veldjagers en 70 onder-officieren der garde geteld be- hooren te worden zoodat de gehcele legerstcrkte in den oorlog 438,650 man bedraagt en door den tweeden ban der landweer zells tot 600.000 man ver meerderd kan worden, eene magt, door welke Pruissens stelling in Europa naar buiten genoegzaam gewaarborgd is. Trouwens de begrooting voor het leger bedraagt dan ook niet minder dan 24,604,000 thalers. BOHEME. PRAAG, 11 Junij. Den 9dcQ heeft hier een gepensioneerde geestelijke, een grijsaard van 80 jaren, zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Deze daad heeft hier algemeen opzien gebaarddaar de man algemeen geacht waszij behoort onder de zeldzaamste psychologische verschijnselen. ENCELAN», LONDEN, 17 Junij. Het IIooger-Huis heeft de hoogere bezoldiging van het R. K. Collegie te May- nooth met 181 tegen 50 stemmen aangenomen. Te Edimhurg zal een Roomsch-Kalholijk seminarie worden opgerigt, door middel van bijzondere inschrijvingende plannen zijn reeds opgemaakt en daaronder is de teekening eener fraaije kerk. Op de kusten van Afrika bevinden zich thans 26 onzer oorlogschepen waarvan 5 stoombootente zamen met 246 kanonnen. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Junij. De Heer Daguerre heeft eene zeer belangrijke uitvinding gedaanname lijk om in 3 maanden tijds aan een' jongen boom dezelltle ontwikkeling te geven, waartoe anders 3 of 4 jaren vereischt wordt. Hij bewerkt dit door eene soort vau inenting aan den wortel.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 5