BUITElNLAiNDSCHE eserjgtein. geest onzer Grondwet en het beginsel van iedere representative regering. Als voorbeeldwaartoe men komt, indien men geen haarbreed wil afwijken van hetgeen men begrepen beeft het volmaaktste te zijn, betoogt Z. Esc., dat de voorstanders van een zeer liberaal handelsstelsel, "indien zij bij deze gelegenheid onbuigzaam bij hunne absolute denkbeelden bleven volharden, in de hand zouden werken diegenen, welke oneindig van hen in zienswijze verschillen, en de handel dns aan hen te danken zou hebben, dat het tarief minder vrijgevig is, dan de Regering gewenscht had. Een tweede voorbeeld van het gestelde vindt Z. Exc. in het gebeurde, met opzigt tot de oorspronkelijk voorgestelde veranderingen in de graanwet, voor zoo veel de haver, gerst en boekweit be treft, leggende hij bloot, hoe de Regering gedwongen is geworden tot het we der weglaten dezer bepaling, omdat juist die leden, welke zich thans niet zonder bitterheid beklagen, dat deze wijziging niet ter sprake kan worden ge- bragt, haar hunne ondersteuning weigerden. Bij de reeds opgenoemde groote voordeelen, welke handel en nijverheid hij dit tarief in vergelijking met het bestaande zullen erlangen, moet ook nog gevoegd worden: 1°. dat de AVest- Indische koloniën voortaan, wat den vrijdom van regten betreft, met de Oost- Indische zullen worden gelijk gesteld; 2°. dat meerdere eenvoudigheid in de omschrijvingen van het tarief heerscht, zoodat de 580 artikelen van het be staande tot 400 zijn zamengesmoltenen 3°. dat voor de gewigtige belangen der scheepvaart op eene meer doelmatige wijze is gezorgd. Men heeft hoog doen klinken, dat de regten op 60 artikelen verhoogd zijn, maar behalve, dat men den aard en het belang dier artikelen niet genoegzaam tegen andere in de weegschaal beeft gelegd, heeft men te dikwijls verzuimd er bij te voe gen, dat te gelijk op 170 meer belangrijke artikelen eene vermindering van invoerregten is voorgedragen. Z. Exc. toont vervolgens aandat handelland bouw, noch tabrijkmatige nijverheid bij de verwerping van dit tarief zouden winnen, maar integendeel veel verliezen, ook omdat men dan de vaststelling van een nieuw tarief wel geheel zou moeten opgeven. Ten slotte wijst Z. Exc. aan, waarom aan den wenschom dit tarief slechts voor een bepaalden tijd vast te stellen, niet heeft kunnen worden voldaan, en toont aan in welken geest de Regering er steeds op bedacht zal zijn om op het voetspoor der voorvaderen van tijd tot tijd zoodanige veranderingen in het tarief te brengen, als de omstandigheden noodzakelijk zullen maken. De Heeren de Monchy en Hoffman verdedigen nog kortelijk het vroeger door hen gezegde. Niemand meer het woord vragende, is de Vergadering tot de stemming over gegaan, en daarbij het wets-ontwerp met 31 tegen 24 stemmen aangenomen. Foor hebben gestemd de Heeren: Strcns, van Heioma, Telling, Anemaet, Wichers, Ilinlopen van llarencarspelEnschedé, van Panhuys, Modderman, Corneli, de Man, Brouwer, Luyben, van Bleiswyk, Snouck Hurgronje, Ne- derburg, Menso, Star Busmann, van Heemstra, Gouverneur, Jongsma, Faber van Riemsdyk, Mutsaers, Druyvesteyn, de Jong van Beek en Donk, van Sassc van Ysselt, de Backer, Romme, Corver Hooft en de Voorzitter. Tegen hebben gestemd de Heeren: Repelaer, Storm, Schooneveld, van Na- gcll, Boreel van Hogelanden, Gevers van Endegeest, Luzac, Hoffman, Knip- horst. Backer, van Naamen, Bruce, Nedermeyer van Rosenthal, van Rechte- ren, Duymaer van Twist, Uytwerf Sterling, de Monchy, de Kempenaer, den Tex, Cost Jordens, Verwey Mejan, Hooft, Thorbecke en van Goltstein. In de zitting van heden is, na eenige beraadslagingen, met eene meer derheid van 44 tegen 3 stemmen, aangenomen het ontwerp van wet betrek kelijk den afstand der steenkolenmijnen van Kerkraede, ten behoeve van den aan te leggen spoorweg van Maastricht naar Aken. Tegen hebben gestemd, de Heeren de Kempenaer, Luzac en Verwey-Mejan. ROTTERDAM, 6 Junij. Gisteren is achter 's Rijks werf een schuitje gezonken met steen heiaden waarop zich de schipperzijn zoon en een knecht bevondende laatste is verdronken, doch de beide eersten gered door hulp van P. Bosman, schipper van een van 's Rijks werkvaartuigendie het gevaar zagwaarin zij verkeer den. Hij is vroeger tot Broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw be noemd omdat hij in 1813 de Vader 1 and.sche vlag het eerst van eene der poorten van Dordrecht deed wapperenen heeft zich overigens zeer beroemd gemaakt door het redden van drenkelingen. Een veehandelaar alhier, heeft van den Heer J. de Kater te Zierikzee en van den Ileer J. Hoogenboom te Noordwelle, twee ossen aangekocht, die te zamen over de 3,000 wegen. AMSTERDAM6 Junij. Den 28sten heeft de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst hare derde Algcmeene Vergadering gehouden onder voorzitterschap van den Heer Büchler; er waren 85 leden tegenwoordig; de Maatschappij telt thans in het geheel 634 leden. UTRECHT, 6 Junij. Den 3dcn werd alhier de tweede Algemeene Vergadering der Broederschap van Notarissen gehouden, onder voorzitterschap van den Heer Fabius, Notaris te Amsterdam; 80 leden waren er tegenwoordig, die ruim zooveel leden ver-, genwoordigden. CHINA. MACAO 8 Maart. De Gouverneur Davis, die zich hier bevindt, was door eenige Chinesen overvallen, die hem reeds wilde ophangen, toen hij door eenige Pprtngesche Heeren ontzet werd. De handel in opium was wederom verlevendigd; men|meende dat dezelve een half milliocn meer dan in het vorige jaar zou opleveren. Een Amerikaansche brik is in het laatst van voorleden jaarniet ver van Hong-Kong door zceroovers overvallendie zich in de lading teleurgesteld vonden daar die uit rijst bestonden zij aan niets waarde hechten dan aan opium en geld. Na eenige artikelen van weinig waarde medegenomen te hebben., hebben zij het schip 70or anker gelegd; de kapitein, tweede stuur man en de loots hadden zich verborgende andere manschap7 in getal hadden bij de nadering der roovers het schip in eene boot verlaten. Dit is nu het tweede voorbeeld van zeeroof, kort na elkander, op weinig mijlen afstands van Hong-Kong gepleegd. MEXICO. 30 April. Het Comité der Kamer heeft zijn rapport nitgebragt omtrent de zaken van Texas. In hetzelve worden deze twee voorstellen opgegevenVooreerstdat Mexico verklaren zoudat de aaneenhechting van Texas met de Vereenigdc Staten de regten van Mexico niet kon vernietigenen dat zijdie regten geschonden achtende, de wapenen zou opvatten, om ze te verdedigen en zich tegen de geweldenarij der Staten te verzetten. Ten tweede, dat Mexico zijne inwoners onder de wapenen roependes noodig nieuwe troepen op de been brengenen buitengewone hulpbronnen zal openen oin de eer van het land te handhaven. Omtrent die voorstellen is nog geene bepaling genomen. Het Texiaansch Congres was tegen den 16deQ Junij bijeengeroepen, om zich met het vraagstuk der aaneenhechting bezig te houden. OTAHEITE. 12 Januarij. De Vice-Admiraal Hamclin is alhier in het begin dezer maand aangekomen en aan Koningin Pomaré een' brief van den Koning der Franschen hebbende doen overhandigen, wilde zij dien niet aannemen, even zoo min als een' dien hij haar zelf schreef. Hierop heeft hij bij proclamatie de voornaamste opperhoofden van het Rijk den 7den bijeengeroepenhet opperhoofd Paraïta tot Regent van hetzelve benoemd en het protectoraat hersteld. De opperhoof den hebben hierop al de handelingen van den Vice-Admiraal goedgekeurd, en deze staat van zaken zal nu blijven voortdurentot dat het aan de Ko ningin zal goeddunken van het Engelsch schip, waarop zij zich steeds bevindt, naar Taïti terug te keeren en de teugels van het bewind weder op te vatten. TITRKYE. KONSTANTINOPEL20 Mei. Omtrent den oorlog in den Libanon tusschen de Maroniten en Drusen ver neemt mendat dezelve nog met hevigheid werd voortgezet en reeds 17 dor pen eene prooi der vlammen waren geworden drie Emirs der Maroniten en twee Cheiks der Drusen waren in de gevechten omgekomenin welke de eersten meestal de bovenhand hadden behouden. Te Konstantinopel hadden die berigten een' smartelijken indruk gemaaktomdat de bevolkingenvoor welke de Regering en de bnitenlandsche diplomatie zulk eene zorg aan den dag gelegd en zich zoo welwillend betoond haddenaldus de bewezen welda den vergolden en zich aan wanorde en regeringloosheid overgaven. De Port» heeft eenen buitengewonen Raad gehoudenen ook de Vertegenwoordigers der vijf groote Mogendheden hebben in eene vergadering eene nota over die aan gelegenheden aan de Porie opgemaakt, waarin zij het gedrag van de Turkschc opperhoofden van Beyruth hevig laakten, van welke onderscheidene, in plaats van de rust te helpen bewarende stad hadden verlaten toen hunne aanwe zigheid het meest noodig was. Den 16llon dezer is hier een hevige brand uitgebroken in het kwartier van Psomatia, waarbij verscheidene honderden huizen, elf herbergen en eenige winkels een prooi der vlammen zijn geworden. Te Suez was den 4den het Fransche stoomschip Archimedes van China en Singapore aangekomenaan boord hebbende 8 leden der wetenschappelijke Commissie, die den Franschen Gezant naar China hadden vergezeld. SPANJE. MADRID, 30 Mei. Het Regeringsblad kondigt aandat de rentebetaling der 3 pCt. schuld brieven op den lsten Julij aanstaande zal plaats hebben, en dat die betaling ook te Parijs bij de Spaansche Commissie van Finantiën zal geschieden, de piaster berekend tegen 5 fr. 40 c. ITALIË. NAPELS, 20 Mei. In de kleine stad Terizzi heeft een oploop plaats gehadter zake van een Madonnabeeldhet volk is tegen de geestelijkheid opgestaan. Een priester s te midden der opschudding gedood. De Bisschop is het ter naauwernood ontkomen. De policie heeft door strenge maatregelen het oproer onderdrukt. ZWITSERLAND. BERN, 2 Junij. Men verzekert dat de Sardinische Regering zich belast heeft om Dr. Steiger in een binnen 's lands gelegene sterkte te bewaren. Boven Felsberg hebben weder onderscheidene stukken rots los gelaten dochnaar het schijnt op eene andere plaats dan tot dasverre het geval washoewel niet ver er van af. De bewoners van het dorp zijn thans aan het gevaar zoo gewoon, dat zij zeer bedaard uit hunne vensters naar den val kekendie natuurlijk met een hevig gedrnisch gepaard ging. De voorbe-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2