schc gat heeft verlaten, en weder met het stoomjagt de I.eeuw is vertrokken, om zich naar Bergen-op-Zoom, en van daar dadelijk naar Tilburg te begeven. 's HERTOGENBOSCH, 3 Junij. Er zal ecne nieuwe diligence-dienst tusschen deze stad en Arnhem geopend worden in correspondentie met den Rhijnspoorwegde ondernemers zijn de Heeren Jonker en Comp. Tijdingen uit Rome deelen mede dat onze stadgenoot de Ridder J. A. van der Ven, Beeldhouwer, aldaar de eervolle onderscheiding geniet van meer malen in zijne werkplaats bezocht te worden door I1H. KK. HH. Mevrouwen de Gravin van Nassau en Prinses Albert van Pruissen terwijl eerstgemelde hem voor een altaarstuk in bare bijzondere kapel een basreliet' heeft besteld levensgroot voorstellende de afneming des Zaligmakers van het kruis, op bet oogenblik dat Zijne Moeder hem vol droefheid in haren schoot ontvangt, welk tuk door dien kunstenaar in wit Cararisch marmer wordt gebeiteld. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ©©ST-INDIE. BATAVIA, 31 Januarij. Behalve cenige burgerlijke en militaire benoemingen door den waarnemen- den Gouverneur-Generaalwordt medegedeelddat den 23stcn cene uitbars ting heeft plaats van den berg Gedé in de Preanger Regentschappendat den 12deti 27 vrouwen en meisjes en 1 man verdronken zijn, bij het overvaren over de Rawa Bondjok zij keerden van den Bazaar te Telogo onder Amhal residentie Baglen, weder; de pont tot de overvaart bestemd, bestond uit 9 aan elkander vastgemaakte zeer kleine praauwen, die gezonken zijn; en einde lijk dat van den 717 in de residentie Japara zware regens zijn gevallen waardoor eenige bergkruinen van den Moréa instortten, 13 huizen vernield en 36 menschen omgekomen zijn, veel houtwerk aan het zeestrand liggende is weggespoeldwegen zijn beschadigd en de helft van het. kookhuis der sui- kerfabrijk van den Heer Borwater te Pakies is ingestort. RIJSLAN». PETERSBURG, 20 Mei. Z. M. heeft aan den Griekschen geestelijke Kamesky, veldprediker in het Transkaukasische leger, de Wladimir Orde geschonken, omdat toen voorleden jaar de Circassiers van een zeker fort reeds 3 bastions bestormd hadden e n de bezetting op het vierde was teruggedreven, door zijne bemoedigende toespraak, de soldaten met de bajonnet nog eenen aanval beproefden en den vijand toen eene vo Ikomene nederlaag hebben toebragt. De schoonzoon des Keizers, Prins Alexander van Hessen, weduwenaar van de Groothertogin, verscheidene Adjudanten en Officieren van de lijfwacht zijn op reis gegaan naar het Kaukasisch leger. De Keizer neemt groote maat regelen om dien verderfelijken oorlog ten einde te brengen. Het leger bestaat uit 150,000 man. Gebrek aan gemeenschap en levensmiddelen hebben tot biertoe de vereeniging van zulk eene menigte menschen in zulk een woest land verhinderd. De oorzaak van den opstand van dit voorheen rustige berg volk dat niet meer dan een millioen bedraagtis te wijten aan de gewel- dadigheden der Officieren en ambtenaren. De benoeming van Woronzow tot opperhoofd, een der oudste en beroemdste veldheeren van Ruslandeen man van uitstekende bekwaamheden getuigt van het belang dat de Keizer in dien strijd stelt. De Keizer heeft hem cene onbepaalde magt verleend en een leger toevertrouwd, dat aanzienlijker is dan hetgeen onder PeterI en Catharinall, zoo menigmalen Turkije overweldigde. Door den ijsgang op de rivier Wilya is aan de stad Wilna belangrijke schade in April aangebragt. Drie der stevigste bruggen zijn weggerukt, vele steenen en houten huizen, een nonnenklooster, molens en fabrijken zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Te Kronstadt was de reede nog met ijs overdekt; ook is op de Newa de gemeenschap nog geheel gestremd wegens het menig vuldig ijsdat uit het meer Ladoga aandrijft. §PANJE. MADRID, 26 Mei. Twee redacteurs van het dagblad el Clamor Publico zijn op bevel van den Raadspresident gevangen genomen en naar Cadix gevoerd, om zonder vorm van proces, naar Manilla verbannen te worden. De overgebleven redacteurs van dit dagblad hebben in een bijvoegsel tot hun blad een protest bekend gemaakt tegen dezen onwettigen maatregel. Zij noemen dien eene schending, een met voeten treden der staatsregelingvan het besluit over de vrijheid der drukpers en van de wetten die de burgers beschermen en den vorm bepalen tot de gevangennemingen. Zoo men zegt, zon de reden der gevangenneming, een artikel zijngetiteldeen hoofdstuk uit de geschiedenis van den held van Ardoz. De artikelen van het charter, zoo overmoedig met voeten getreden, zijn het 2'le en 7||C; het eerste verzekert den Spanjaarden het regt om vrijelijk, zonder voorafgaande censuur hunne denkbeelden bekend te maken en te doen druk kenvermits zich aan de wet onderwerpende; en het 2de bepaalt, dat nie mand kan worden gevat noch aan zijn huis ontrukt, en dat zijne woning niet mag worden geschonden dan in gevallen en met de vormen door cfe wetten voorgeschreven. Door deze schreeuwende onregtvaardigheid wordt niet alleen dit kostbaar regt vernietigd, door de schrijvers der oppositie in de handen van het ministerie en deszelfs agenten over te leverenmaar zij is tevens ecne ongehoorde schending der vormen van procedure, die de vrijgeleide der onschuld zijn. Verder treden zij in bijzonderheden over de wijze, waarop de gevangenneming heeft plaats gehad, welke, indien die alzoo is geschied, op de schandelijkste wijze is bewerkstelligd. Onderscheiden dagbladen zijn sedert niet uitgekomen. Het Journal d'Annonces bevat een berigt van den Vicaris-Generaal van Madrid aan de uitgevers, drukkers en alle andere personen, die be lang hebben bij de uitgaaf van den Joodschen Wandelaaren bij het Zak-Woordenboek der Christelijke Godsdienst of Godgeleerdheiddoor den Abt Berguier, om zich te stellen voor het Geestelijk Geregtshof, om hunne middelen van verdediging voort te brengen in het aanhangig proces omtrent de censuur en de verhindering van die werken. Drie dagbladen van Madrid, waaronder de Heraldoeen half officieel blad, geven tegelijk den Joodschen Wandelaar in het licht. Alle drie protesteren tegen de beslissing van het Geestelijk Geregtshof, en de Eco del Comercio verklaartdatniettegenstaande al de beletselenhij tot het einde toe voort zal gaan met de vertaling van het gecensureerde werk, hetgeen hij ten hoogste zedelijk en godsdienstig noemt. ITALIË. ROME, 20 Mei. De Heer van Bommel, Bisschop van Luikis den 12don hier uit Napels, waar hij zich ecnigen tijd had opgehouden wedergekeerd en heeft voor zijn vertrek naar België eene langdurig bijzonder gehoor met den Paus gehad in hetwelk, volgens verzekering van wel onderrigte personen, zou gehandeld zijn over de uitoefening cn da wijziging der vrijheid van openbaar onderwijs in BelgiëFrankrijk en andere landen. Den 14den 7_;jn (]e laatste schilderijen van den Kardinaal Fcsch verkocht en heeft de Prediking van Joannes door Rembrand 14,700 en de Kruisiging door Raphaël 10,000 scudi opgebragt. De gehcele verkoop heeft echter niet aan de verwachting voldaan; men had de opbrengst op 2.000,000 scudi be rekend (ƒ5,000,000) en dezelve is sle chts 400,000 geweest. HAMBURG. De Pruisische Regering is voornemens om ter opbeuring der lakenfabrijken een gansche lading dier artikelen naar China te zenden. Men weet dat de voorspoed van Silesië zich alleen had staande gehouden door den lakenhandel met China over land, over de Russische grensstad Kiachta. Later sloot Rus land, tot grooter vertier van eigen fabrijkaat, dien weg voor Pruissen af. ENGELAND; LONDEN, 1 Junij. De ontvangst der 26 hoofdspoorwegen heeft in de afgeloopen week bedragen 117,427 (ƒ1,409,124). De honge geestelijkheid van Ierland heeft aan Lord Meytesbury, den Gouverneur-Generaal van Ierland, haar adres ingediend omtrent het wets ontwerp aangaande het onderwijs. Zij verklaart dat zij bereid is om op redelijke voorwaarden mede te werken tot uitbreiding van het Academisch onderwijs in Ierland dat het haar pligt is om voor het geloof cn de zede lijkheid der kweekclingen te w aken en dat de Roomsch-Katholijke kweeke- lingen geen lessen over de geschiedenisde redeneerkundede zedelijke wijsbegeertede kennis der aarde of de OJitleedkunde kunnen bijwonen zonder hun geloof of hunne zedelijkheid aan dreigende gevaren bloot te stellen, zoo er geen Roomsch-Katbolijk Hoogleeraar voor ieder dier leerstoelen be noemd iscn dat wijders, daar er geen sprake is om de studenten in de academie gebouwen te huisvesten, er een Roomsch-Katholijk kapelaan moet zijn om voor de zedelijke cn godsdienstige opvoeding te waken, en dat de benoeming of de afzetting van dezen alleen aan den Bisschop van het kerspel moet toeko men. De Staat zit nu tusschen twee vuren; maakt ze het onderwijs Roomsch dan schreeuwt de Prolestantsche partij maakt ze het Proleslantschdan schreeuwt de Roomsche, maakt ze het onzijdig, dan heffen de heethoolden der beide partijen den kreet van Godverzakende opvoeding aan. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Junij. De Spaansche Gezant heeft aan den Koning de akte van afstand van Don Carlos overhandigdmet verzoek dat hem dadelijk paspoorten naar Italië zouden worden verleend waarop de Koning beeft geantwoorddat die zaak in den Raad van Ministers zou worden onderzocht. De ministeriële bla den hechten aan dien afstand op het tegenwoordig oogenblik weinig gewigt. In de mijnen van Montaigu, departement van Puy-de-Dóme, werden onlangs 8 werklieden door ecne uitgestrekte aardstorting bedolven 3 redden zich, 5 bleven begraven. Men gaat terstond aan het werk om hen op te graven, werkt vier dagen lang en vindt hen niet; nog geeft men de hoop niet opmaar geheel de bevolking arbeidt voortonder bestuur van deskun digen. Eindelijk moest men wel gelooven, dat zij óf verplet, óf verstikt, óf verbongerd waren. Evenwel houdt men niet op rnet werken en wil ten min ste hunne lijken wedervinden. Na tien dagen dringt men tot hen door en vindt hen levend. Een oude mijngang had hen eene wijkplaats verschaft, met doorzijpelend water hadden zij zich gelaafd en het geluid van het voort durend werken had hen bemoedigd en getroost. Berigten uit Algerië meldendat Abdel-Kader den oorlog weder ver nieuwd heeft door het aanvallen van eenige stammendie zich aan de Fran- schen onderworpen hadden. De Generaal Grey was den 19dc,) Mei te veld getrokkenom hem te volgen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3