ziet niet om. Hij verlangt als Vertegenwoordiger, geen gnnst des Konings; de herziening moet uit volle, vrije overtuiging voortvloeijen. Men heelt ten onregtc de rcquaesten ten voordeele der herziening als weinig beduidende en onvoldoende beschouwd. Zeker zijn zij niet door de voorstellen uitgelokt. Ove rigens dagtcekcnen de verzoeken om Grondwets-herziening al van 1820. De Heer Duymacr van Twist zegtdat de Natie den Koning dankbaar zou zijn voor cene Grondwets-hcrziening zijner zijds uitgegaan. De Heer Aneinaet treedt in eene breedvoerige, geschiedkundige ontwikkeling der gebeurtenissen na 1813 ten betoogedat der Grondwets-herziening uit een zamenloop van allerlei omstandigheden noodzakelijk is geworden, in den geest der bevolking is ingedrongen en kan strekken tot het geven van meer dere veerkracht aan den Staat. De Heer van Dam ondersteunt het voorstel in eene uitvoerige rede. De Heer Hooft is tegen alle voordragten. De Heer Kniphorst zal sommige voorstellen aannemen. De Heer Gevers acht de voorstellen te veel omvattend. De Heer van Heemstra dringt op de geschiktheid van het oogenblik voor de herziening aan. Bij het sluiten dezes, duren de beraadslagingen voort. BU1TEJN L A ]N DSC HE BER1GTEN. RUSLAND. PETERSBURG, 8 Mei. De Prinsen Albert en George van Cambridge worden hier verwacht. Som migen zeggen dat deze reis wel met een huwlijksplan met de Grootvorstin Olga in verband zou kunnen staan. Van de Poolsche Grenzen wordt onder dagteekening van 15 Mei geschre ven dat de Regering de kloosters thans geheel aan het opzigt der wereldlijke magt heelt onderworpenzoodat deze de vergunning tot het verkiezen van opperstenhet houden van kapittels enz. moet verleenen. Het aannemen van nieuwelingenvroeger reeds zoo bemoeijelijktis thans bijna geheel ver boden, daar de monniken geen' nieuweling voor zijn 24sle jaar mogen aanne men, en dewijl-alle Polen met hun 20ste jaar aan de krijgsdienst moeten vol doen zoo blijft er na volbragtcn diensttijd niet veel lust tot het klooster leven overig. SPANJE. MADRID, 18 Mei. De tijdingen uit Rome ontvangen zijn niet voldoendedaar de Paus voor als nog geen concordaat wil sluitenmaar slechts eene voorloopige overeen komst treffen. De Minister van Gratie en Justitie heeft reeds zijn ontslag j genomen en zijn voorbeeld schijnt door andere leden van het Kabinet te zullen gevolgd worden. ZWITSERLAND. LUCERN, 21 Mei. In den Grootcn Raad is den 19dcn begonnen beraadslaagd te worden over het verzoek van begenadiging door Dr. Steiger ingediend, die zelf voorgesteld hadom Zwitserland voor altijd te verlaten. Er waren ten zijnen gunste een aantal verzoekschriften ingekomen, te zamen met meer dan 5,000 ondertee- keningen. Het voorste] om hem genade te verleenen is naar den Regerings raad gezondendie daaromtrent nu finale uitspraak doen moet. Ook is in die zitting een nieuwe Regeringsraad benoemd. Hoewel te voren reeds be staande uit mannen, die tot de partij van liet oude behoorden, waren er echter 4 leden in, die tegen de toelating der Jesniten gesproken hadden; deze zijn nu door warme vrienden van deze laatsten vervangen. Onder de rubriek Aargauleest men in de Zwitsersche bladen het volgende artikelTerwijl zich in dit kantonondanks de ernstige vermanin gen der Regering daartegende ruwste mishandelingen van vreedzame inwo ners uit Lucern en het Frciamtdoor leden der vrijcorpsen nog elke week hernieuwen, verdient de volgende trek van eenen beteren geest bekend ge maakt te worden. In het dorp Granichen bij Aarau, uit hetwelk almede eene talrijke bende togtgencioten der vrijcorpsen uitgetrokken wasvereenigde zich laatstelijk een bataljon troepen van het Eedgenootschap tot het houden der Zondags-godsdienstoefening. Het bataillon bestond uit Katholijken en Her vormden. De kerk te Granichen is echter slechts tot de Hervormde ceredienst ingerigt. Daar trekt geheel het bataillon de kerk binnen de twee geestelij ken de Katholijke en de Hervormde, treden voor en verklaren, dat zij over eengekomen zijn, om in deze omstandigheden gemeenschappelijk godsdienst oefening te houden en zulks ook daaromten einde in dit onecnige kanton waar Hervormden en Katholijken zoo onbroederlijk (mag men niet ook wel zeggen onchristelijk tegen elkander handelen te toonen dat echte eedge- nooten, ongeacht alle verschil van belijdenis, elkander eeren en beminnen, en tot éénen Vader en Verlosser bidden. En zoo deed dan de Hervormde gees telijke de gebeden en de Katholijke hield de preek, tot algemeene stichting. PRUISSEN. BERLIJN, 24 Mei. In de nieuwe Duitsch-Katholijke gemeente is eene scheuring ontstaan, daar sommigen meenden in de geloofsbelijdenis het onderscheidend kenmerk der nieuwe gemeente te missen zij keeren echter niet terug tot de Roomsche kerk, maar zullen eerlang cene bijzondere afdeeling uitmaken, aan welker hoofd een geestelijke staat. Te Offenbach heeft Pastoor Kerblcr opentlijk in zijne leerrede verklaard dat het hoofddoel der nieuwe gemeente wasin Duitschland cene vereeniging van alle Christelijke geloofsbelijdenissen tot ééne algemeene kerk tol stand te brengen daartoe moet alle menschelijke over leveringalle geloofsdwang, alle priesterheerschappij verbannen worden. Overigens handelt de Roomsche kerk niet meer zoo streng omtrent Priesters, welke tot de nieuwe gemeente overgaan zoo is de Priester Thciner nog niet in den ban gedaan zij laat hem werkzaam zijnzonder er eenige kennis van te nemen. De gemeente telt nu reeds 15 geestelijken, van welke 11 vroeger Roomsch-Kalholijkc en 4 Protestantschc geestelijken of godgeleerden waren. HE8SEN-DARR8TADT OPPENHEIN, 19 Mei. Een merkwaardig natuurverschijnsel is in de nabijgelegen mark van Dien- heiin waargenomen. In den afgeloopen nacht namelijkliet de aarde in de hoogstgelegene wijnbergen los en rolde naar het aan den voet des bergs gele gen vlek Dienheim. De weg, alsmede de aan denzelven grenzende muren werden op eene breedte van 15 tot 20 voet van hare oude plaatsen gerukt. Er ontstonden verzakkingen van 20 tot 30 voet dieptein welke muren en wijnstokken neerstortten. Alle grenzen in een streek van ongeveer 50 morgen werden verplaatst en de wijnbergendie anders vlak warenkregen cene golvende oppervlakte, daar zich op dezelve verhevenheden en verzakkingen van 10 tot 20 voet diepte vormdenbovendien bespeurt men in alle velden scheuren en spletenen heden des avonds heelt de beweging nog niet opge houden. Het schijntdat onderaardseh water oorzaak van deze gebeurtenis is, die reeds in het jaar 177B op cene soortgelijke wijze heeft plaats gehad. Alle wijnbergen dezer landstreek zijn meer of minder verwoest. RADEN. HEIDELBERG, 21 Mei. Onze Iloogeschool heeft twee zware verliezen geleden door den dood van onzen door zijne schriften over materies medica en botania beroemden Hoog- lecraar Dierbach, en het afscheid van onzen grijzen philoloog Crcuzcr, die 40 jaren lang en eens met schitterend gevolg zijne voorlezingen hield. In ouderdom overtreft hem nog onze Hooglecraar Pauluswiens frischhcid en kloekheid van geest en belangstelling in de nieuwste voortgangen in het gebied van de wetenschap en het leven cene verschijning is, die ecnig in hare soort mag heetcn. ENGELAND. LONDEN, 23 Mei. Het Lagerhuis heeft eindelijk in zijne zitting van den 21stcn het wets ontwerp betrekkelijk de aan het collegie van Maynooth te verleenen toelage met 317 tegen 184 stemmen aangenomen, welke meerderheid grooter is dan men laatstelijk verwacht had. Groote belangstelling is in de laatste dagen opgewekt door het ontwerp, dat aan den Raad van Bestuurdercn der O. I. Compagnie is overgelegd tot het aanleggen van spoorwegen in Indië. Een Ingenieur van groote bekwaam heid zou zich derwaarts begeven om de moeijelijkhedendie zich daartegen mogtcn opdoenop de plaats zelve te onderzoeken en zoo mogelijk op te ruimen. Het testament van den Marquis van Westminster is te Londen geopend. Zijne eigendommen in Engeland en in de provincie Kanterhurry worden op ƒ9,000,000 geschat. Hij heeft aan zijne weduwe eene rente van 80,000 na gelaten behalve hetgeen zij reeds bezat. Zijne eigendommen in Westminster en zijn woonhuis te Ebury zijn gelegateerd aan zijnen jongsten zoon; die van Chester enz. aan een' anderterwijl een derde zoon het park van Moor en eene som van ƒ2,125,000 heeft ontvangen. Het overige van zijne bezittingen bestaat in voortreffelijke schilderijen, diamanten en edelgesteenten van de grootste waardeen voorwerpen van kunstdie ontzettende sommen gekost hebben. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Mei. Den 23s,cn is het verslag omtrent de vermindering der 5pCts. rente, door de Kamer van Afgevaardigden goedgekeurdin die der Pairs door den rappor teur der Commissie voorgelezen. Deze Commissie is geheel tegen eene vermin dering en wel wegens vroegere bepalingen omtrent de schuld van 5 pCt. aan gegaan. Zij stelt dus voor het geheele wets ontwerp te verwerpen De geruchten bevestigen zich, dat de Keizer van Marokko het geteekende verdrag niet wil bekrachtigen; hij zou zelfs zijnen Gevolmagtigdedie met den Generaal de Larue onderhandeld hadin de gevangenis hebben laten werpenomdat hij buiten zijne orders zou zijn gegaanen in plaats van een vredesverdrag, een voor Frankrijk zeer gunstig handelsverdrag had gemaakt en geteekend. AKADEJIIE-jVIEUW'S. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCHE HOOGESCHOOL. Den 24stcn Mei, de Heer W. H. van Pabst-Bingerdenvan 's Gravenhagc in de Regten. DEVENTER, 22 Mei. Heden is het volgende Zestal geformeerd: DD. Metslar, te Norg; Huyzcrs, te Pietershuren; Rutgers, te Kolham; Eskcr, te AVagenin- gen Blomin 't Woudcn Sinnege Damstete Bellingwolde.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2