LEYDSCHE COURANT. 1845. N°. 62. BININEINLAINDSCHE BERIGTEN. BUITEINLAJNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt VRIJDAG, 23 MEI. Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f IS in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 22 Mei. Menigvuldig zijn de brandenwelke in de provincie Groningen plaats heb benbijna komt er geen dagblad uit, of zij worden er in gemeld. Thans bevat de Provinciale Groninger Courant wederom de vermelding van drie branden, te Beerta, AVesterlee en te Bellingerwolde, welke drie woningen en eene schuur verwoest en aan de inboedels meer of min schade hebben aangebragt. Al die gebouwen waren verzekerd. Ook is te Wehl, in Gel derland een daglooners woning, die verzekerd was, afgebrand. ROTTERDAM, 21 Mei. Bij gelegenheid dat hier eene tepronkstelling op het schavot plaats hadis door het verbazend gedrang een knaapje onder den voet geraakt en op eene deerlijke wijze vertrapt. AVelk nuttig gevolg van dergelijke tentoonstellingen kan er worden aangewezen, dat tegen zulk een vreeselijk onheil opweegt. AMSTERDAM21 Mei. De voorloopigc Commissie tot het daarstellen eener waterleiding van Breu- kelen of van de Lek naar deze stad heeft het plan en de voorwaarden van deelneming in het bijeenbrengen van een fonds, tot oprigting eener naam- looze Maatschappijin het licht gegeven. Het fonds zal bestaan uit een ka pitaal van 3,200,000, verdeeld in 3,200 aandeelen elk van ƒ1000, die in halve en vierde aandeelen zullen kunnen gesplitst worden de aandeelen zul len a 95 pCt. worden uitgegevende storting zal geschieden in 8 termijnen da makelaars en commissionairs genieten A pCt. Verder bevat dit plan bere keningen der vermoedelijke ontvangsten en uitgaven en te wachten dividenden. De tentoonstelling van Schilderijen door oude meesters zal tot den 26slcn dezer geopend blijven. HILVARENBEEK, 18 Mei. Naar men verneemt is gisteren onder de gemeente Oostel-, Westel- en Mid- delbeers eene verschrikkelijke misdaad gepleegd. Een boerenmeisje van bijna 25 jaren oudhetwelk fatsoenlijk gekleed en vrij wat met goud was behan gen, had, zoo men zegt, te Oirschot boter naar den winkel gebragt, en van daar eenige winkelwaren in haren korf medegenomenop den weg schijnt zij door een of meer boosdoeners overvallen en om het leven gebragt te zijn, zijnde haar lijk nog in den avond van dien daggeheel ontdaan van geld goud en kleederen, gevonden, en bij schouwing gebleken, dat hetzelve op eene wreedaardige wijze met een snijdend werktuig was doorstoken en door korven. Niettegenstaande alle aangewende pogingen door de policie, is of zijn de dader of daders tot heden niet ontdekt. VEREENIGDË STATEN. NEW-YORK, 29 April. De stoomboot Virginia, van 90 paardenkracht, is tot een' drijvenden schouw burg ingerigt, met twee koffijkamers en de noodige verblijven voor het per soneel van het tooneel. Men heeft haar den naam van Tempel der Muzen gegeven en zij is bestemd om al de bevaarbare rivieren van de Vereenigde Staten langs te varen. Ter inwijding heeft men het treurspel Hamlet ge geven. TURKTE. KONSTANTINOPEL20 April. De Staats-Commissie voor het openbaar onderwijs is zeer gevorderd en heeft aan de Regering voorgestelddat er voor alle onderdanen drie graden van onderwijs zouden zijn, op drieerlei scholen in tweeën gesplitst, voor Turken en Christenen waar men de beginselen der godsdienst zal leerende Turksche taalrekenen en aardrijkskundeen eindelijk eene algemeene school, die eene soort van Uni versiteit zal zijn, waar men geschiedenis, wetenschappen, Fransch en Itali- aansch zal onderwijzen, en bij welke inrigting eene normale school zal gevoegd worden. Te gelijker tijd zal er eene Commissie worden benoemd om eene lijst te maken van de boeken in al de boekerijen voorhanden, en zal er eene alge meene boekerij bij de Universiteit worden opgerigt. Men zal ook onder toe- voorzigt eener Commissie al de noodige boeken voor het onderwijs uitgeven. De Grieksche Patriarch heeft zijn ontslag genomen. Hij had voorziendat hij toch zou ontslagen worden, daar dit plan reeds lang bij de Porte bestond. De Patriarch werd gemeend de Russische belangen voor te staan. De som welke de Porte bij iedere aanstelling van ecnen Patriarch trekt, is aanmer kelijk; de onkosten beloopen bijtia een millioen piasters. (De Turksche piaster van 1818 geldt 46 Cents.) RVS Ij A WD. Te Riga is de winter zeer kort geweest, hebbende slechts 3 maanden ge duurd den 24slen Januarij was er nog een schip naar zee gegaanen den 26sten April kwamen de eerste schepen reeds voor anker. Te Odessa is de winter reeds in het begin van April opgehouden, en is het aldaar zoo warm gewordendat de thermometer van Fahrenheit 63° in de de schaduw tee- kende. Door gebrek aan regen werd de groei der planten belet. De Regering heeft te Astrakan 3 ijzeren stoomschepen doen gereed ma ken, elk met eene machine van 100 paardekrachtom op de Kaspische zee te varen, ter vervoer van passagiers en koopgoederen. Men belooft zich van deze stoomscheepvaart veel voordeel voor den handel met Persië, Transkau- kasië en Middcn-Asië. SPATJE. Een dagblad meldt, dal de Spaansche Ambassadeur te Londen de Regering verwittigd heeft, dat de uitgeweken Carlisten weder in het geheim werkzaam zijn. Zij zouden 4 afdeelingen op de been brengenen in verband met de zamenzweerders in het binnenland voornemens zijn in Spanje door te drin gen door Gallicië, de Baskische provinciën, Aragon en Catalonië. De uit rusting die Gallicië zou binnen trekkenzou onder het hevel staan van Za- riategui, de anderen onder dat van Cabrera, Villareal en Elio. Ten gevolge dezer berigtcnzou de Regering de grootste waakzaamheid op de grenzen hebben bevolen. ZWITSERLAND. Te Aarau heeft zich onder het voorzitterschap van den loffelijk bekenden schrijver H. Zschokke, eene Commissie gevormd, om bijdragen in te zamelen tot ondersteuning van de hulphehoeyende gezinnen dergenen die op den togt naar Lucerne gesneuveld of zwaar gewond zijn. In eene tot dat einde ver spreide oproeping wordt gewaarschuwd tegen liel'delooze veroordeeling der slagt offere van dezen zoo ongelukkig afgeloopen togt, en het slot der'oproeping, die geheel den geest van Zschokke ademt, luidt aldus: «Eedgenooten, erbarmt u over onze weduwen en weezen Zoo verstomme de partijgeest over hunne verstrooide grafheuvels. Vrede zij aan hunne asch hulp aan hunne hulpbe hoevende familiën Eedgenootentot welke kerkelijke geloofsbelijdenis tot welke politieke meening, tot welk kanton wij hebooren mogen, wij zijn allen belijders van Jezus Christus, allen Zwitsers, kinderen van denzelfden God. van hetzelfde vaderland. Daarom verzoening over de graven dergenen die voor hunne meening moedig in den dood gingen over de smartvolle legerste den der zwaar gewonden en verminktenBrengen wij onzen troost aan hunne troostelooze weezen en weduwen, die onschuldig zijn! Bewijzen wij, door onze edelmoedigheid, het dikwijls ten onzen opzigte bedrogen buitenland, dat wij, ook onder de huiselijke twisten in ons midden, toch nog eene hartelijk verwantetrouwe broederfamilie zijn en dat wij dit blijven willen OOSTENRIJK. AVEENEN, 9 Mei. Een artikel der Wiener Zeitung wederlegt een artikel uit Silesië in de Augsb. Zeitung opgenomen dat met de hand gesponnen linnen driemaal langer zou duren dan dat van machine-garenen dat alzoo de hoogere prijs van het eerste ongelijk minder is, en wel: 1°. omdat het vlas in de lengte versponnen wordt, en de vezelen, nadat het verbindende plantenlijm door den heelen damp is opgelostslechts voortgetrokkenniet verscheurd worden 2°. omdat de gelijkheid van draad een sterk garen maakt, terwijl het gewone handgaren zwakke plaatsen toont; 3°. omdat het vlasgaren, terwijl de heete dampen voor de draaijing van den draad het plantenlijm en andere onreinheden opge lost en weggenomen hebbenzich bij de draaijing inniger vereenigt en ver- eenigd blijft, dan bij het handgaren mogelijk is, waarbij eerst na het spinnen door het hleeken de vreemde stoffen worden verwijderd, weshalve het van den bleek komende lijnwaad altijd losser is en in vergelijking met machine-garen meer aan gewigt heeft verloren.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1