PUBLICATIE. van linr.en cn hennep, voor eene waarde van 75,000,000 fl.; de lakens en linnens, voor 71,740,000: liet leder, voor 64,566.000; de zijden stoffen, voor 58,000,000; de chemische voortbrengselen voor 54,891,000; katoenen goederen enz. voor 45,000,000. Bohcme wordt op dezen staat genoemd als die Üostenrijksche provincie, welke het meeste oplevert. Haar aandeel in de voort brengselen van nijverheid is 110,344,000 11., dan volgt Lombardye, dat 89,846.000 oplevert. °P den Donau is een vaartuig met bedevaartgangers van Maria-Taferl terugkomende, door tegen een paal te stoten, gebcel verbrijzeld en hebben van de 112 zich aan boord bevindende personen, 58 den dood gevonden. Jaarlijks gaan naar genoemde plaats, aan den Donau gelegen vele licdevaart- gangers uit Opper-llongarije van de geringe klasse, die bij hunnen terugkeer gczaüicntlijk een schip koopenwaarbij alleen op de goedkoopte niet op de hechtheid gelet wordt; en van daar dat men in de laatste 10 jaren van zoo veel ongelukken leest, welke met die vaartuigen zijn voorgevallen. FKITISSfiN. BERLIJN11 Mei. De bcrigten van den eersten Zuidzeevaarder der llanoversche Ziiidcr-Yisschcrij- Compagnie luiden over liet algemeen gunstig, liet schip de Kroonprinses van Ilanover verliet de Wezer den 5de" Januarij 1844, en bad bereids, blijkens schrijven van den Kapitein, dd. St, Francisco in California 1 October 1844, dus drie maanden na de opening der visclivangst1774 tonnen traan, 52 tonnen spérmaeetie-olie en ongeveer 15,000 pond balein aan boord, hetgeen men berekent op eene waarde van 40,000 rthlrs. Zoodra het 5,000 ton nen hebhen zon, zou bet de terugreis aannemen, en naar de uitzigten, welke de vangst gaf, hoopte de Kapitein met volle lading in bet eerstkomend voorjaar op de YVczer te zijn. Naar men verneemtis de Compignie voorne mens bare onderneming uit te breiden en een tweede schip te boawen. Uit Dautzig meldt men van den 30sleB Aprildat de Prtiissische oor logskorvet Amazone uitgerust wordt tot eene nieuwe oefeningsreis en wel naar de Kanarische eilanden, de Antilies, de kusten van Mexico, de Columbiaanscbe republieken, eenige BraziliaanSche havens, enz. BRESLAU, 1 Mei. De wol is zoo verre opgeruimd dat bet mocijelijk zou zijn in bet gebcel nog 2,000 centenaars bijeen te brengenen dan zou inen nog allerlei soort moeten nemen; dit zeldzaam voorval heeft plaats in weerwil, dat er sedert verscheidene maanden een menigte wol uit Polen, Galicie en Hongarije is in gevoerd. Men wacht nog wel eenige partijen van daar, maar volgens bet gerucht hebben de Oostcnrijksebc fabrijkeurs de Galieische en Hongaarsche wol reeds zoo in besprekdat men weldra gebrek te gemoet zieten zich bij tijd a van Lel geen voorbantlen is, verzekert. Het is geen wonder dat de han delhuizenonder zulke omstandigheden nog steeds overeenkomsten sluiten om trent de scheerwol van dit jaar en voordeeliger voorwaarden toestaan. De schapenfokkerij, hoezeer nu buiten nood, beeft door gebrek aan goed voedsel veel door sterfte geleden. BONN, 14 Mei. Eergisteren is alhier in den ouderdom van 78 jaren overledende be roemde letterkundige A. IV. von Schlegef, de vriend van Schiller en Goethe. SAKSEN. LEIPZIG, 8 Mei. De Minister van Eercdienst heeft aan de Kreitsdircctie bet bevelschrift ge zonden dat de nieuwe Duitsch-Katholijke gemeenten erkend worden, dus hunne vergaderingen veroorloofd zijn en in het openbaar kunnen geschieden. De «loop echter, de trouwplegtigheid en het bedienen van het avondmaal, moest nog door Protestantsche geestelijken uitgeoefend worden. Tot heden zijn er over de Duitsch-Katholijke aangelegenheden niet min der dan 900 boekwerken cn vlugschriften in het licht gegevenwelk getal nog dagelijks vermeerdert, terwijl bovendien ditzcllde onderwerp iederen dag het mecrendeel der Duitsche bladen bezig houdt. ENGELAND. LONDEN, 14 Mei. Heden licbben <le korvetten Erebus en Terror hnnnen togt naar de Noord pool aangevangen. Men voedt omtrent den uitslag dier onderneming de beste verwachting. Volgens eene cebte raededeeling omtrent het verbruik van thee hier te lande, blijkt, dat dit in 1740 bedroeg 1,493,625 en in 1844, 41,363,770®. In 1787 bedroeg de zuivere jaarlijkschc ontvangst door den invoer van thee 579,681 in 1844, 4,524,193 Het getal der stoombootenwelke op Pinksterdag den Theems hebhen bevaren wordt op bijna 100 en dat der personen welke er gebruik van heb ben gemaakt op 50,000 berekend. Van de Kaap de Goede Hoop is in 1844 voor eene waarde van ruim 100,000 ingevoerd. FSANKRIJfi. PARIJS, 15 Mei. De Ingenieur Garella heeft dezer dagen hij den Minister van Buitenland- sche Zaken zijn verslag ingediend, betreffende de geschiktheid van de land engte van Panama tot den aanleg van eene vaart, die de Atlantische en stille Zuidzee op dit smalste punt tusschen Noord- en Zuid-Amerika zou kunnen vereenigenen alzoo zonder «len langen en moeijelijken omweg om geheel Zuid-Amerika heen, de westelijke zijde van Amerika te kunnen bereiken. Ilij is met oen uitmuntend bewerkt plan teruggekomen. Vooreerst is het uit naauwkeurigc opmetingen gebleken dat de hoogte van den bergketen die gansch Amerika van het noorder tot hel zuider punt doorloopt, daar ter plaatse op eene lengte van 40 Ned. mijlen, zich niet liooger dan 120 tot 160 N.ed. ellen boven de zee verheft, terwijl de geliecle breedte tusschen de beide zeeën van de sterkte Chagrcs tot de stad Panama slechts 65 Ned. mijlen is. Het water bij het verloop der sluizen benoodigd, zou de rivier Chagres genoeg zaam opleveren. Ter voorkoming van de lastige vermenigvuldiging van slui zen, wil hij een gedeelte der vaart onder door eene rots laten loopen, ter lengte van 5350 ellen, 7 el diep, 30 el hoven het water hoog en 20 ellen breed, in welk geval men 18 sluizen aan den eenen en 16 aan den anderen kant zou behoeven. Dit is het moeijelijkste punt en liet stoutste plandaar andere onderaardsche gangen hoogstens 8 ellen breedte en boogie hebben. Hij raamt de kosten op ruim 20 milliocn guldens. Ingeval dit plan niet werd aangenomen, stelt hij eene doorgraving voor, welke 10 sluizen meer noodig zou maken cn 13 millioen guldens meer kosten. Voorts vindt men in het land zelf al de noodije bouwstoffen; de geheide som met de doorgraving wordt op 60 millioen guldens berekend, en met een regt van ongeveer 5 per ton, acht inen 5 ten honderd rente le kunnen waarborgen. Bij den tegenwoordigen President van Nieuw-Grcnada, de Generaal Mosqncra, een verlicht man die te Parijs heeft gewoond, een man die kennis, ijver cn welwillendheid vereeniglzou men zeker veel medewerking vinden. STADS BER1GTEN. Beschrijving voor let reyt op de Patenten en het Personeel vcor den jare 1845 en 1846. BURGEMEESTER en fl ETEOUDERS der Stad LEYDEN, brengen hij deze, naar aanleiding van een ontvangen besluit van Z. Exc. den Heer Staatsraad Gouverneur van Zuiühollund, van den lüdcn April jl. N°. 3215 3de Aid., houdende eenige bepalingen ten aanzien der beschrijving voor het patentreyt over 1845 en 1846, (dat is, van den Ist™ Mei 1845, tot den 30SUn April 1846,) alsmede naar aanleiding van een gelijk besluit van 16 April 1845 N". 3427 3de Aid., betrekkelijk de beschrijving voor de Personele Belastiny voor het jaar 1845 en 1846, ter kenuisse van de Ingezetenen dezer Stad: Dat op den 2dea Mei den aanvang zal worden gemaakt met de beschrijving «Ier Patentpligtigen, tabel 14, N». 37—40, zijnde de Slijters, Tappers, Kroeg" en Koffijhuishouders, waarvoor de dcclaratoircn aan de huizen zullen worden rondgebragten na verloop van drie dagen, van wege den Ontvanger der Directe Belastingen, tegen recu worden afgehaald, en worden gemelde Patent- pligtigen herinnerd aan de bepaling van art. 2 der wet van den 24st<"a April 1848 Staatsblad j\°. 16) dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen dan nadat zij de helft van hunnen aanslag over liet dienstjaar 1845 en 1846 hebben voldaan, en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar, ten volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken alvorens de acten van Patent aan hen zullen kunnen worden algegeven. Dat zoodra mogelijk hunne aanslagbiljetten zullen worden bezorgd, de Patenten in gereedheid o-e- bragt, cn de tijd bekend gemaakt, waarop die zullen kunnen worden afge haald. Dat, met uitzondering «Ier bedrijven, bedoeld bij de tabel N°. 16 der Wet van den. Gdca April 1823, N°. 14, houdende wijzigingen en uitbreidingen van de Ordonnantie op liet regt van Patent, van den 21steo Mei 1819, (staats blad N°. 34) de tijd der uitgifte vau de door de patentpligtigen in te vullen verklaringen van aangifte, voor den jare 1845 wordt vastgesteld op den 8sten Mei van «lat jaar, en dat de wederinzamefiiig der-zelve, tegen recudoor den Ontvanger of deszelfs daartoe gequalifieeerden geteekencl, op den achtsten dag na de uitgifte zal geschieden. Dat de Registers der patentpligtigen, op of met den 31stca Mei daaraan volgende zullen gesloten worden, en er ua dien tijd volstrekt geene verkla ringen meer zullen worden aangenomen. Wordende ieder patentpligtige bij deze herinnerd aan art. 18 der Wet op het regt van Patent, van den 21itc" Mei 1319, inhoudende: adat zrj, die bij liet aanbieden of bezorgen der verklaringen van aangifte, of ook bij bet i>terughalen derzelve, mogten zijn voorbijgegaan, zich niet mogen beroepen »op een of ander begaan verzuim, maar integendeel gehouden zijn om zorg Bte dragen, dat de bij de Wet gevorderde aangiften, verklaringen en aanvra- Bgen, welke ter invulling aan het kantoor vau den Ontvanger der directe bbelastingen," (op het Vrouwe Klooster binnen deze Stad) Bverkrijgbaar zijn, adoor in persoon of door hunnen gemagtigden, behoorlijk ingevuld, op tlea Bilaarbij bepaalden tijd, ter zeiver plaatse moeten worden ingediend." Alsmede aan art. 37 der voorschrevene Wet, houdende: »de aan bet regt Bvan Patent onderhevige personen, welke, na den afloop van den tijd, tot bbet doen der aangifte bepaald, bevonden zullen worden zich niet, of door Bvalschc, onnaauwkeurige of onvolledige opgave, niet behoorlijk van hunne bverpligtingen ten aanzien dier aangiften te hebben gekweten, zullen telken Bieize, wanneer bun verzuim of overtreding wordt ontdekt, vervallen in eene b boete van niet minder dan 25, cn niet meer dan 400 guldens." Dat, met betrekkiug tot de Schippers, Schuitenvoerders enz., in Je tabel N°. 16 der Wet, van den 6'tea April 1823, N». 14, voorkomende, de eigena ren van schepen, Schippers, Schuitenvoerders en alle zoodanigen, die de ail- ministratie hebben over eenige binnenschepen, schuiten en andere vaartuigen, gehouden zullen zijn, om zich van behoorlijk Patent te voorzien. Dat, tot de door hen daartoe te doene schriftelijke aangiften, zal worden gevaceerd ter Secretarie alhier, van den 5dea Mei aanstaande tot en met den 15deB «lier- zelfde maand, 's voormiddags van 10 tot 12 ure, de Zondagen uitgezonderd, voor zoo verre dat beroep niet in den loop des jaars wordt aangevangen; wordende dezelve tevens uitgenoodigdom de meetbrieven hunner vaartuigen mede le brengen, en alle die inlichtingen te geven, die van hun, betrekkelijk «le vaartuigen, zullen worden gevorderd; terwijl er na den 15dL'a Me» voormeld, geene verklaringen meer kunnen of zullen worden aangenomen, en de gebrekigen, bij ontdekking, zullen incurreren de boete, bepaald bij het 37stc artikel der Wet, van den 21sten Mei 1819, hiervoren omschreven. Dat echter gemelde termijn, voor de alhier niet gedomicilieerde Schippers, ver lengd wordt tot den 24stcn derzelve maand, ten. einde zij volgens 13 der Wet, van den 6den April 1823, gebruik kunnen maken, om in tlerzelver

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2