LEYDSCHE MAANDAG, 19 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 Mei. Wij vernemen rlat de Heeren D. A. Schretlen en C'omp. dezer dagen de be langrijke levering hebben aangenomen van 10,000 ijzeren kribben, ten dienste van bet leger, voor de som van ƒ123,000. Men verneemt dat de meerderheid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, bij bet laatste onderzoek, hetwelk in de afdeelingen is gehouden, over bet voorstel betrekkelijk het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, krachtig heeft blijven aandringen, dat de voorgestelde bepalingen nopens de regten op sommige graansoorten geheel uit bet tarief zouden wegvallen waarvan men meendedat het lot van de geheele voordragt grootendeels zou afbangen. Men verzekert dat bet tarief een der eerste onderwerpen zijn zal waarmede de Kamer zich bij de hervatting barer werkzaamheden welke den 20stcn dezer zal plaats hebbenzal bezig houden. Ook worden eerlang te ge- moet gezien de beraadslagingen over de voorstellen tot herziening der grondwet. De Inspecteur der geneeskundige dienst heeft Nedcrlandsche Apothekers opgeroepenom als Apotheker der 3de klasse in de garnizoenen of hospitalen bier te lande te worden aangesteld. ROTTERDAM, 25 Mei. Het onderzoek bewerkstelligd op het lijk van wijlen D°. B. van Willis heeft niets opgeleverd dat liet vermoeden van vergiftiging bewijst. Men weet tot heden nog nietwat aanleiding zou hebben kunnen geven tot het ver moeden van zulk eene vreeselijke misdaad. AMSTERDAM16 Mei. Gisteren avond heeft bet Hof andermaal den Hollandschen Schouwburg be zochtde voorstelling heeft van half 8 tot ruim half 10 ure geduurd. De Koninklijke Prinsen Alexander en Hendrik hebben met Zr. Ms. Adju dant van Karnbeekten 2 ureop de Werf van de Heeren Meijes en Zonen het schip de Javabestemd tot de Zuidzee-walvisch-visscherij onder bestuur van de Gebroeders Reell's bezocht, en hunne bijzondere tevredenheid over deze belangrijke ondernemingwaarvan dit schip bet tweede iste kennen gege ven. HH. KK. HH. hebben anderhalf uur alles naauwkeurig nagegaanen voorts ten huize van den Heer Meijes eenige ververscbingen gebruikt. H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden vergezeld van U. D. Dochter Prinses Louise, den jongen Prins Fredrik en verder gevolg, heeft de naar haren naam genoemde en onder hare bescherming staande Louisa-Bewaarschool met een bezoek vereerd. De Dames Bestuurderessen en meer dan derdehalf honderd kinderen waren in het welingerigte lokaal aanwezig. Bij de komst hunner edele Weldoenster, hieven de kinderen, baar ter eere en dank, een lied aan. Daarna zijn nog andere liederen gezongen. De Prinses was zeer Voldaan over den toestand en bloei dezer zoo heilzame inrigting. Heden morgen heeft Z. M.door den Burgemeester vergezeldhet nieuwe Beursgebouw bezocht en over de volvoering van dit belangrijk, ge noegzaam volbragt werk, II. D. genoegen betoond. UTRECHT, 15 Mei. Daar do gestreepte dennenrups zich weder iri de bosschen vertoond heeft wordt als middel ter verdelging opgegeven, de stammen der dennen met een zwaren ijzeren hamer met een langen steel eenige lievige slagen toe te bren gen waardoor de rupsen van den boom vallenen aldus kunnen opgeraapt en vernietigd worden. Ook kan men om de stammen eenen ring van teer strijken, ter breedte van eene palm, om het weder opkruipen te verhinderen. De rupsendie zich onder de ringen van teer verzamelen kunnen tegen den stam ook gemakkelijk gedood worden. ARNHEM, 15 Mei. Alhier is door den Gouverneur eene vergadering van Grondbezitters gehou den om te raadplegen over de beste middelen om de dennen-rups, welke zich weder begint te vertoonen, te keer te gaan, er is eene Commissie benoemd om zeer spoedig een rapport op te maken. 's HERTOGENBOSCH, 15 Mei. De Heer W. II. Peters alhier, heeft het bouwen van een krankzinnigenbuis voor dOO personen aangenomen voor 79,900. KAAP DP GOEDE HOOP. De South African Commercial Advertiser deelt het volgende mede over de Kaapsche wol Omtrent de wol van de Kaap blijft niets nieuws meer te zeggen over; dezelve heeft hare plaats op de groote Europesche markt ingenomen, en wel onder de beste soortenen zij zal weldra den eersten rang bekleeden want de luchtstreek en het gras aldaar schijnt geschikt, om bet ras der merinos- schapen tot de hoogste volkomenheid te brengen. Dit uitvoer-artikel heeft op de volgende wijze toegenomen in 1824 bedroegen de uitvoeren 23,049 8; in 1834, 143,883 8en in 1844, 2,233,946 8. De voortgang in Nieuw- Zuid-AVallisgedurende gelijksoortige tijdvakken van 10 jaren, tot 1835, als wanneer de hoeveelheden bijna gelijk stonden met die van de Kaap, is als volgt: in 1815, 32,971 8; in 1825, 411,600 8; in 1835, 3,893,927 8. Derhalve is de hoeveelheid wol aan de Kaap gedurende de laatste 10 ja ren (van 1834 tot 1844) vijftienvoudig toegenomen. Gedurende betzelfde tijdsverloop (van 1825 tot 1835), was die vermeerdering in nieuw Zuid-Wallis slechts negenvoudig. EGYPTE. Een werk over de pyramiden van den Heer F. de Persigny, wekt thans te Parijs het levendigste belang der geleerde wereld. De volgende zinsnede van een' brief, door hem aan de voornaamste geleerde genootschappen gerigt, zal een denkbeeld van dit onderwerp geven «Geleid door geschied-, oudheid-, aardrijkskundige en plaatselijke waar nemingen zoowel als door natuur- en wiskundige proeven heb ik onderno men aan te wijzen, dat de bestemming der pyramiden in de eerste plaats niet was tot begraafplaatsen der Koningen, maar dat deze wonderbare gebou wen een groot, wetenschappelijk doel verbergen; dat zij dienen om de vallei van den Nijl te beschermen tegen de verstuivingen der woestijn; daar zij allen, betzij afzonderlijkhetzij bij groepen aan den ingang der valleijen gesteld, (die van de strekenwaar het loopend zand zich bevindtschuins op de vlakte van den Nijl uitloopen), en volgens opmerkenswaardige wetten geplaatst, de dwarlwinden van zand tegenhouden door de oorzaken zelve van de ramp aan te vallendat is door aan den wind der woestijndie van nit de kolken dei- bergen opkomt, groote oppervlakten tegen te stellen, bestand om zijne snel heid te matigen, door in één woord, aan den luchtstroom een' tegenstand te bieden, die gelijk staat met de snelheid die noodig is, om het zand te verplaatsen dat eindelijk wel verre van den hoogmoed en den ijdelen waan der Pharao's te vereeuwigen, de pyramiden integendeel de roemvolste gedenk- teekenen zijn van de kennis der Egyptenaren." SPANJE. MADRID, 3 Mei. De liellebardiers die de lijfwacht der Koningin uitmakenmoeten den 17deo Mei naar Barcelona vertrekken. De Koningin zal er op 't laatst der maand of in het begin van Junij heengaan. Vóór dien tijd zullen de Cortes hunne werkzaamheden niet hebben kunnen eindigen. Men gelooft ook dat de verga dering zal bijeenblijven èn dat de staatsregeling, met welker hervorming het tegenwoordig ministerie zich zoo zeer heeft gehaastniet zal worden afgekondigd althans niet dit jaar. In de zitting van heden hebben de Cortes de beraad slagingen gesloten over de gansehe begrooting der ontvangstenen vervolgens het eerste artikel aangenomen, dat de begrooting der ontvangsten op ongeveer 150 millioen guldens bepaalt. OOSTENRIJK. AVEENEN, 7 Mei. De groote tentoonstelling zou den 15dcn alhier geopend worden. Ten dien einde was een groot houten gebouw, met koper overdekt, op het glacis opgerigt. Een groot aantal voorwerpen is nog niet aangekomen en ter naauwernood zal er plaats genoeg zijn om alle te kunnen bergen. Het dagblad der Lloyd's, eenige voorloopige opmerkingen omtrent deze tentoonstelling inededeelende, voegt er eene statistiek bij, waaruit blijkt, dat de geheele waarde der voort brengselen van nijverheid in het Rijk jaarlijks 1,000,000,00011. bedraagt. De artikelen welke de eerste plaats in die voortbrengselen beslaanzijn: de stoffen

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1