LEYDSCHE COURANT. 1845. N°. 59. YRIJDAG, 16 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 15 Mei. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend bij onze dienstdoende Schut terij aan den Kapitein A. C. Leembruggen en den lste Luitenant Mr. .H. Obreen, en benoemd tot Kapiteins C. J. van den Aardwegh en N. H. de Graaf, thans lste Luitenants, en tot lste Luitenants Mr. P. du Rieu, W. Pottum en A. A. van der Spruit, thans 2tlc Luitenants. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn bevracht geworden de navolgende schepen, als: Voor Amsterdam: de Nehalennia, kapt. D. J. Bart; Veronica, kapt. D. Grim; Plancius, kapt. S. J. Rotgans; Geertruida, kapt. G. Blom; Jan Pietersz. Koen, kapt. B. van der Plas; de Vrienden, kapt. D. Ilerdersche; Javaan, kapt. P. Dekker; Heppens, kapt. H. de Boer; Javaan, kapt. G. Eijlers; Johanna, kapt. J. II. Schippers; Oost-Indiën, kapt. J. En gelenburg; Sirius, kapt. 11. Mulder; Osiris, kapt. J. II. Hazewinkel, van Dordrecht. Voor Rotterdam: de Hendrika, kapt. J. Admiraal; Ternate, kapt. S. van de KoppelKolonel Koopmankapt. H. G. PottJonge Jan kapt. R. A. TangeVriendschap, kapt. F. W. E. Schuchard; Madura, kapt. P. Nap; Sourabaijakapt. F. PoodtsTheresia kapt. M. A. Smits; Welte vreden, kapt. J. A. Bangma. Voor Dordrecht: Delta, kapt. G. Crans. Men kondigt twee openbare verkoopingen van Tulpbollen te Doornik in België aanwaarvan de laatste alleen 12,000 bollen zal bevatten. "Wij twij felen, niettegenstaande dit getal, of deze verkoop wel zooveel zal opbrengen als die, welke in 1637 te Alkmaar plaats had, waar ƒ90,000 voor slechts 100 bollen werd besteed. Onder anderen bragt de bol Admiraal van Enk- liuizen f 5,200 en de Onder-Koning 4,200 op. 'sGRAVENIIAGE14 Mei. De Minister van Finantien heeft bekend gemaakt dat de schatkistbiljet ten, daargesteld krachtens de wetten van 27 December 1840 en 19 Junij 1843, welke op den eersten dezer nog in omloop waren, gezamentlijk be droegen eene som van ƒ952,900. Den eersten April beliep dat bedrag nog ƒ2,356,900 zoodat de staat van de Schatkist heeft veroorloofd de uitgegevene schatkistbiljetten terug te voerentot een bedrag als sedert jaren het geval niet is geweest. AMSTERDAM, 14 Mei. Z. M. heeft wegens verkoudheid de opening van den Rhijnspoorweg heden niet kunnen bijwonendoch is door de Prinsen II. D. Zonenvertegenwoor digd die den togt hebben medegemaakt en ten half 5 ure op het palcis zijn wedergekeerd. Alle gebouwen van den spoorweg waren met vlaggen versierd cn eene menigte menschen was zamengevloeid. II. M. de Koningin is heden morgen uitgereden, als ook I1H. KK. HH. Prins en Prinses Frederik, die de Tentoonstelling der Schilderijen, en H. K. II. de Prinses van Oranje, die de Sophia-Bewaarschool cn het Burger Weeshuis bezocht heeft. Z. M. zal heden avond de voorstelling in den Hollandschen Schouwburg met II. D. Gezin bijwonen. Deze stad heeft in de verloopene week een groot verlies geleden door het afsterven van den Heer Dr. II. Pol, na eene kortstondige en hevige ziekte. Als uiterst bekwaam in de oude en nieuwe letterkunde en hiervan door de keu rigste uitgegevene schriften blijken gegeven hebbende, betreurt men algemeen bel derven van eenen man, die nog zóó veel beloofde cn in den bloeijenden leeftijd van 33 jaren aan het vaderland, aan zijne hoogbejaarde ouders, aan zijne talrijke vrienden en leerlingen ontrukt is. Naar men verneemt is onze verdienstelijke Beeldhouwer, de Ridder Royer, gereed met zijn standbeeld van Willem I, bestemd om in metaal ge goten in de Residentie te worden opgerigt. Zij die het voorregt genoten heb ben in de werkplaats van dien kunstenaar dit hoogsthelangrijke beeld in pleis ter te aanschouwen, roemen, ook bij de aldaar gebrekkige verlichting, hooge- lijk de juiste uitdrukking in die ernstige en peinzende gelaatstrekken. De stand van bet beeld is ongedwongen, eenvoudig en juist. De plooijen van stoffen en mantel zijn verheven van stijl. De anatomie is onberispelijk en het is ons onverklaarbaar, hoe deze kunstenaar, zonder zijn werk bij eiken tred op zekere afstanden in deszelfs geheel te kunnen nagaanin oogenschouw ne men en beoordeelen, zoo juist alle, tot zelfs de geringste verhoudingen met elkander in overeenstemming heeft kunnen brengen. Het is te hopen dat het gietenhetwelk nu door andere handenhier of elders volgen moet even gelukkig mogen slagen; dan voorzeker zal de Heer Royer eeneschoone bijdrage geleverd hebben tot roem zijner verhevene kunst. UTRECHT, 13 Mei. Den 8sten dezer is te Soest de eerste steen gelegd van een nieuw Schoolge bouw, waartoe H. M. de Koningin, bij gelegenheid der gelukkige bevalling van H. K. II. Mevrouw de Prinses Sophia der NederlandenGemalin van den Erfgroothertog van Sakscn-Weimar-Eisenacheene zeer aanzienlijke ondersteu ning had geschonken. BARNEVELD, 12 Mei. Een daglooner een half uur van hier was met zijne vrouw cn twee kinde ren naar het dorp gegaanom die te laten inentenen hadden een kind van 9 maanden in de wieg achtergelaten. Inmiddels bad hun varkenuit het hok ontkomen, het kind uit de wieg gesleurd en eer toevallig eene buurvrouw het van den dood redde, reeds meerendeels de vingers der regterhand en twee teenen van den voet afgeweten. Het deerniswaardig wichtje is door de ge neesheer verbonden en schijnt in het leven te zullen blijven. Het Departement van het Nut van 't Algemeen alhier heeft eenig fonds verzameld en in de spaarbank geplaatst, om indien het kind blijft leven, later aan hem uit te reiken. DELFZIJL, 10 Mei. De befaamde Appingadammer sluikhandelaar W. Smithis met eenige zijner handlangers op heeler daad betrapt en gevangen genomen. Zij wilden bij het dorp Spijk in den nacht van den 7(lcn op den 8sten dezer buitenlandsch gedisteleerd suiker en andere accijns-goederen ter waarde van ƒ900 binnen smokkelen doch werden door 4 commiezen aangehoudendie na eene worste ling van bijna twee uren tegen 18 gewapende smokkelaars, de bovenhand behielden, 8 hunner gevangen en al de smokkelgoederen in beslag hebben genomen. Geen der Commiesen is gekwetst; maar van de smokkelaars hebben er verscheidene zware wonden bekomen. VLISSINGEN, 13 Mei. Den 9dC11 is van 's Rijks werf te water gelaten de schooner de Adder en de brik de Sperwer, in tegenwoordigheid van den ice-Admiraal Lucas, Directeur der Marine aldaar, zijnde juist op den 50stc" verjaardag, dat Z. Exc. in dienst bij de Zeemagt van den Staat is getreden. De werklieden van 's Rijks werf zijn dan ook door Z. Exc. bij deze gelegenheid onthaald geworden. 's HERTOGENBOSCH, 13 Mei. Zaturdag avond kwam hier aan de nieuwe ijzeren stoomboot Jan van Arkel, bestemd in de vaart van deze stad op Schiedam en vice versa. Maandag morgen te 6 ure zal deze boot hare geregelde dienst aanvangenzoodat er gelegenheid bestaat, om des avonds met dezelve weder alhier terug te kunnen zijn. Heden is aan het publiek de vrije toegang ter bezigtiging verleend en men kan met regt zeggen, dat het eene zeer schoone boot is, die wel aan de verwachting zal voldoen. OOST-INDIE. BATAVIA, 17 Januarij. Den 30stcn der vorige maand is hier eene staartster waargenomenwier kern met het bloote oog onzigtbaar, doch wier lichtstreep flaauw was. In 1844 zijn in straat Sunda gepraaid 627 schepen, onder welke 282 Nederlandsche, 217 Engelsche, 57 Amerikaansche, 22 Fransche enz. Volgens berigten van Anjer, is aldaar op den 10den dezer des avonds ten ruim 10 ure, met een hevigen N. AV. storm en dikke mist gestrand, het Engelsch schip InglisKapitein Isaksongroot 1,600 tonnen, den 14den December van Bombay vertrokken en bestemd naar China. De la ding, bestaande uit 7,000 balen katoen, is gedeeltelijk gelost en gedeeltelijk over boord geworpen. Het plaatselijk bestuur van Anjer verleent alle mo gelijke hulp om het schip te redden. Tot bijstand van het genoemde schip is den 13den van hier vertrokken Zr. Ms. stoomschip tlekla, onder bevel van den Luitenant ter zee lstc klasse J. H. Sterk. Zr. Ms. brik de Arendonder bevel van den Luitenant ter zee der ls,e klasse F. R. X. 't Ilooft, is op den 23sleD November 1844, ter reede van

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1