LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 14 MEI. JN°. 58 bijvnejslajndsche berigten. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs dor Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 13 Mei. Heden heeft zich het geheele Koninklijke Gezin, omstreeks 3 ure, naar Amsterdam begeven, om gedurende eene week in die hoofdstad door te bren gen. Z. M. de Koning en de Prinsen zullen morgenWoensdag, de plegtige opening van den Spoorweg van Amsterdam naar Arnhem bijwonen. Z. Exc. de Minister van Finantien heeft aan de belanghebbenden bekend gemaaktdat de gewone wekelijksche audiëntie op aanstaande Donderdag geen plaats zal hebben. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn opgeroepen om te vergaderen op Maandag den 19(len dezer. De Commissie van beheer over de Tentoonstelling van Schilderijen enz. te 's Gravenhage, heeft ter kennisse van het publiek gebragt, dat de zalen der Tentoonstelling in bet gebouw der Toeken-Akademieaan de Prinsessegrac.ht, op den 12deD dezer, des middags ten 12 ure, geopend zijn, en dat de toegang tot dezelve is opengesteld des Dingsdags, van 10 tot 3 ure, gratis, te be ginnen met Dingsdag den 20sten dezer, en voorts des Maandags, Woensdags Donderdags, Vrijdags en Zaturdags, van 10 tot 4 ure, tegen betaling van 25 Cents. AMSTERDAM, 10 Mei. Eergisteren werd hier ter stede gehouden de Negentiende Algemeene Verga dering van bet Nederlandsch Genootschap: Tot zedelijke verbetering der gevan genen onder voorzitting van den Heer W. H. Suringarbij afwezigheid van den eersten Voorzitterden Heer Mr. J. J. Uytwerf Sterling. Nevens de tegenwoordig zijnde leden des Hoofdbestuurs vereenigden zich in deze vergadering de H. II. Afgevaardigden van wege de afdeelingen des ge- nootschaps te Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Gouda, 'sGravenhage, Gronin gen, Haarlem, Heerenveen, Hoorn, Leeuwarden, Lcyden, Rotterdam Sneek Utrecht, Woerden, Zaandam en Zwolle. In dezelve werd hulde bewezen aan de nagedachtenis van wijlen den Heere H. N. Baron van Slingelandt, in leven Mede-Hoofdbestuurder en algemeenen Thesaurier des Genootschaps, in wiens laatstgenoemde betrekking de Mede-Hoofdbestuurder Jonkh. Mr. J. M. Deutz van Assendelft is opgetreden. Het verslag van de werkzaamheden des Genootschaps en de staat van het zelve op 31 December 1844opgemaakt door den Heer W. II. Warnsinck Bz., eersten Secretaris, is in de vergadering voorgedragen, terwijl de Mede-Hoofd bestuurder C. F. Lurasco cenige mededeelingen heeft gedaan, betreffende ver- kregene resultaten van het afzonderingstelsel, in de staats-gevangenis van het Oosten Cherry-Hill) in Pennsylvanië, volgens de daarvan opgemaakte officiële rapporten, sedert de opening van genoemd strafgestichtin 1829, toten met het einde des jaars 1843. MAARSSEN, 11 Mei. In den nacht van Zondag op Maandga 11. ontstond hier een felle brand in het magazijn en de werkplaats van den Huis- en Rijtuigschilder J. van Willigenburg. Behalve een' stal, waaruit echter het vee gered is, is die werkplaats, met bijna al wat er in was, in zeer korten tijd een prooi der vlammen geworden. De beide gebouwen waren tegen brandschade verze kerd doch het verlies zal nog over de ƒ2,000 bedragen. Men heeft zich bevlijtigd dezen voor hem zwaren ramp eenigermate te leenigen, waar toe, zoo als men verneemt, zelfs Roomsch Katholijken hebben medegewerkt, ofschoon genoemde v. W. diaken is bij de Hervormde Gemeente. Het zou in deze dagen een navolgenswaardig bewijs van broederlijke verdraagzaamheid opleveren, zoo wij ons in staat gesteld zagen bet bedrag van derzei ver giften met eere te melden. CHINA. Berigten uit Macao melden dat de Chinesche Regering het plan zou hebben om het bevelschriftvóór meer dan eene eeuw aan alle Chinesche onderdanen gegeven, waarhij hun op zware straffen verboden werd het Christendom te omhelzengeheel in te trekken en hun de volkomcne vrijheid van handelen te laten, die hun vóór dien tijd werd toegestaan. Het Fransche Gezantschap zou vooral door zijnen invloed medegewerkt hebben, om de opheffing van dat be velschrift te erlangen, hoewel de onderhandelingen daaromtrent het eerst door Chinezen geopend waren, namelijk, Ki-Yng vertegenwoordiger des Keizers en Huan Keizerlijk schatmeester. TEREEMGDE STATEST. NEW-YORK, 7 Mei. De Mexicaansche regering heeft bij een beluit al de havens van Mexico voor de N. Amerikaansche vlag gesloten verklaard, en tevens geproclameerd, dat een leger naar de grenzen zal worden gezonden. Men kan zulks als eene oorlogsverklaring aan de Vereenigde Staten van N. Amerika, wegens de inlij ving van Texas, beschouwen. De oude Generaal Jackson ligt bedenkelijk ziek, zoodat men ieder oogen- blik den dood te gemoet ziet. PITTSBURG, 10 April. Een hevige brand heeft in 24 uren het grootste gedeelte dezer stad, tusschen de 1,000 en 1200 huizen, in de asch gelegd. Het bedrag verbrande koopwa ren is aanmerkelijk en wordt op 10 millioen dollars berekend. Pittsburg was de tweede stad in Pennsylvanië, het was het Birmingham van N. Amerika. In het voorgaande jaar had men er 29 stoomschepen met derzclver machines ver vaardigd. ALGERIE. ALGIERS, 1 Mei. De volgende brief van Orleansville van den 25slcn April deelt nieuwe bij zonderheden mede van den aanval der Kahijlen van Dahra tegen bet convooi, dat den 22sten April uit de haven van Tcrez naar Orleansville was vertrok ken en van 450 soldaten was begeleid. Naauwelijks (schrijft men) hadden wij een blokhuis verlaten of wij zagen Arabieren van de hoogte komen, en werden wij door een hagelbui van kogels begroet, waarop onze geleiders als tirailleurs ons beschermden, en zich op de hoogten hielden om ons in de diepte te beveiligen, en alzoo in groot gevaar waren, daar de Kahijlen wel 4000 man sterk, hen zoo nabij vervolgden, dat er tien van de onzen werden genomen. Van tijd tot tijd werden er gekwetsten in liet convooi gebragt, en met moeite hebben wij het punt kunnen bereiken waarop wij ons zouden terog trekken. Met den avond staakten de Kabijlen hun vuur en wij verbonden de gekwet sten bij fakkellicht. Tegen elf ure kwam de maan op, en nu werd er be sloten om in alle stilte op te breken. Ongelukkig brak er iets aan een voor span dat gekwetsten vervoerde: men moest hamerslagen aanwenden, dit ge luid verraadde ons, en kort daarop ontbrandde er weder een geweervuur; onze soldaten hieven niet schuldig, maar er werden menschen gekwetst en gedood, men was genoodzaakt twee rijtuigen in den loop te laten. De Ara bieren staken er den brand in, waardoor een pijp met sterken drank sprong en hen kwetste. Wij hebben vijftien dooden en zestig gekwetsten gehad, waaronder tien officieren. Den 24slen April is de afdeeling onder den Generaal Marey uit Boghara, op drie marschen van Medeah gelegen, naar het zuiden uitgerukt. Men moest twee dagen te Boghara vertoeven om 1100 kamelen voor dezen togt te ver zamelen, welke 25 dagen moet duren, en zich denkelijk tot Djebcl-Sahary zal uitstrekken. EGYPTE. KAIRO14 April. Ibrahim-Pacba is hier gekomen om heeling of leeniging voor zijn jaarlijks terugkeerende ziekte te zoekenwier ernstig kenteeken is eene geheele slape loosheid. Sedert eenige dagen liep hier het gerucht, dat in Jerusalem de pest zou zijn uitgebroken. Men had derhalve gezondheids-ambtenaren en inzonder heid een goed aantal troepen naar Arrisch gezonden het laat zich vermoe den dat het gerucht voorbedacbtelijk door de Regering verspreid en een cordon gelegd isniet om de pest uit het landmaar de Egyptische arbei ders (fellahs), die hun land willen verlatener in te houden. SPANJE. MADRID, 3 Mei. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 93 tegen 3G stemmen het wets ontwerp aangenomen, waarhij de Regering wordt gemagtigd om de openbare

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1