en Dragomestre een zecroover zicli vertoond heeft; waarop van hier terstond twee kanonneerbooten zijn afgezonden, om op den zeeroover jagt te maken. GeJijktijdig vernemen wij, dat men in Rumelie eene talrijke rooverbcnde op het spoor is gekomen, die over den aankoop van een schip in onderhandeling was, niet alleeen om daarmede op zeerooverij uit te gaan, maar om een der Ionische eilanden te overrompelen en te plunderen. Wij hopen, dat de Re gering er in slagen zalom door krachtdadige maatregelen het kwaad te be teugelen, hetwelk de scheepvaart in onze wateren weder meer begint te ver ontrusten. De lange droogte boezemt ongerustheid in voor den oogst; want er heerscht thans grootte hitte, zoodat de landerijen als 't ware door de zon ver brand zijn. ITALIË. ROME, 23 April. De Paus heeft in het Vaticaan in openhaar consistorie met de gebruikelijke plegtigheid den Kardinaalshoed aan de Kardinalen Asquini en Zacchia gege ven, en vervolgens in geheim consistorie verscheidene Aartsbisschoppen en Bisschoppen benoemdonder anderen den Heer Wicartvoor het bisdom Frejus. In plaats van den Heer Zacchia is de Heer Marini lot Gouverneur van Rome benoemd tot Tresorier der apostolische kamer den Heer Antonelliin plaats van den Kardinaal Tosti, en tot Secretaris der congregatie van Bisschoppen en tot eene orde behoorende geestelijken, de Heer Baluffi, oud Aartsbisschop van Camerino. De Heer Brenelli, secretaris der congregatie van de propaganda, is met eene buitengewone zending naar Madrid vertrokken. 1 WITSERLAAO. LUCERN, 3 Mei. Heden is Dr. Steiger, Opperhoofd der vrijscharen die Lucern hebben aange vallen voor de lijfstraffelijke regtbank verschenenwelke hem op den eisch van den openbaren aanklager heeft ter dood veroordeeld. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 Mei. Aanstaanden Maandag zal in de Hof-kapel de volgende plegtigheid plaats hebben. Z. M. de Keizer zal namelijk de Pauselijke Nuntius, Vorst Altieri den Kardinaalshoedwelke hem dezer dagen door den Paus is verleendmet plegtigheid opzetten. Op den Spoorweg van hier naar Gliggnitz is een groot ongeluk gebeurd. Door het verleggen van een spoor is de locomotief en de wagons uit het spoor geraaktvier personen zijn terstond omgekomen en een groot aantal minder of meerder gekwetst. Heden overleed alhier in den ouderdom van 80 jaren Hendrik Simon de Laëmel, Joodsch bankier, die bij Keizer Frans II in hooge achting stond, en den staat groote diensten had bewezen. In Boheme moeten de Joden eene persoonlijke belasting betalenen als een rijke Jood van geloof verandertwordt zijn aandeel over de anderen omgesla gen. De overledene onderscheidde zich bijzonder door de verligting van dien last, welke zwaar op de arme Joden drukte. De berigten omtrent den hongersnoodwelke in een gedeelte van Duitschland en in het Graafschap Arva in Hongarije blijft voortduren, bren gen inderdaad vreeselijke bijzonderheden aan den dag. De inwoners van on derscheiden dorpen hebben verlof gevraagdom zich van de lijken van dieren als voedsel te bedienen. In het geheele kerspel van Willetzken telt men slechts 600 personen welke vreemde ondersteuning kunnen ontberendit is ook het geval in andere. In het Graafschap Arva leven mensch en dier van hetzelfde voedsel, en onlangs vond een geneesheer van Zuzriva bij de opening van het lijk eens jongelings, een weinig hooi in de maag. SAKSEN. LEIPZIG, 4 Mei. De Leipziger Allg. Zeitung bevat bij gelegenheid eener redenering over de kerkelijke aangelegenheden daar te lande, de volgende overal behartigings- waardige woordenslechts een weg leidt tot vrede onder de gezindheden wederkeerige verdraagzaamheid, achting en opregte wedijver der kerken om door de beste vruchten te toonen dat men den zekersten weg tot God en heiliging des levens bezit, die zich kenbaar maakt in reinheid, vroomheid, vertrouwen en liefde. EN6ELANB. LONDEN, 5 Mei. Dezer dagen is hier een nieuw jagt voor de Koningin van stapel geloopen. Het is van ijzer vervaardigd en met een schroefstelsel voorzien. Het overtreft in snelheid van vaart de beste vaartuigen op de Theems. Dit bewonderenswaardig klein ijzeren vaartuig is op de hechtste wijze ver vaardigd en is van 260 tonnenlast. De groote snelheid is door eene zeer vernuftige aanwending van dubbele trekkers of schuiven in de stoomwerk tuigen verkregen, die daardoor verre den voorkeur verdienen boven die volgens een ander stelsel voor vaartuigen met schroefwerking vervaardigd. De stoomwerktuigen zijn twee in getal en ieder van 64 paardenkrachtzij geven 48 zuigerslagen in eene minuut, waardoor de schroef 240 malen rond draait. Zij zijn keurig gemaakt en omdat ze met slingers zijnnemen zij slechts zeer weinig plaats in. Het uitwendige van het jagt is nog ruw; lang en nog ongetuigd, heelt het veel van een snelzeilend negervaartuig. Daar er geene raderkasten aan zijn, vertoont het onmatig lang, maar het oog zal zich wel aan dat voorko men gewennen en het groote voordeel van geene raderen meer te behoeven is ontegensprekelijk. De draaijing van de schroef veroorzaakte slechts weinig be weging. De Ierschc Protestanten en Dissenters schijnen geene gemeene zaak te willen maken met hunne mede-belijders in Engelandten aanzien van de levendige oppositie door deze getoond in het toeslaan van eene vermeerderde toelage aan het Roomsch-Katholijke collegie van Maynooth. Zij hebben aan het Parlement petitiën aangebodenten gunste van dien maatregelwelke vele onderteekeningen dragen. Die van de Protestanten te Limerick is in de volgende bewoordingen bevat: »De ondergeteekenden hebben met de levendigste voldoening gezien, dat aan het Parlement eene bill is voorgelegd, om de ongenoegzame toelagen tot hiertoe aan de Katholijke Seminaristen van Maynooth toegelegd, te vermeer deren zij keuren het bijzonder goed dat men door die vermeerdering bij voort during toe te kennen, het tergende jaarlijksche stemmen van het Parlement voor eene geringe toelaag wil vermijden, heigeen sedert eene halve eeuw tel kens de haat der secten heeft doen herlevenwelke zoo noodlottig is voor de rust en den voortgang der maatschappelijke betrekkingen." »Als Protestanten zijn de ondergeteekenden natuurlijk zeer gehecht aan hunne godsdienstige gevoelens, maar zij zijn te gelijkertijd overtuigd, dat de uitbreiding der weldaden voor de opvoeding onder hunne Katholijke landge- nooten, niet anders kan uitloopen dan op algemeen welzijn, en in het ge heel dat deze groole en wijze maatregel van regtvaardiglieid wezenIlijk zal dienen om den vrede en den voorspoed van Ierland te bevestigen." De petitie hierover door de Presbijteriaansche gemeente van Moneyreamet 1,700 onderteekeningen is in niet minder verzoenende en goedkeurende be woordingen bevat. De petitionarissen zeggen er in, dat die maatregel hun volkomen regtvaardig, wijs en zoodanig toeschijntals eene goede en onpartij dige regering die moest bedenken, en dat hij noodzakelijk zal bijdragen tot de bevrediging van Ierland en het algemeen welzijn van het vcrcenigd Rijk. De petitionarissen drukken nog het denkbeeld uil, dat hoe verschil lend ook hunne godsdienstige gevoelens mogen zijn van die hunner Katholijke landgenootendeze echter zoo ruim bijdragen in de lasten van den Staat, en altijd dapper hebben gestreden om het vaderland in het uur van gevaar te verdedigen, en daarom in alle opziglen zich waardig hebben getoond, dat de Regering voor hen zorgde; welke hij deze gelegenheid eene nieuwe proef heeft gegeven voor den geest van regtvaardigheid, die hare handelingen regelt, door het iniatief te nemen in zulk een gewigtig vraagstuk. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Mei. Er bestaan in deze hoofdstad 32 vrouwenkloosters, bevattende 2,830 non nen. Ziet hier de benamingen der kloostersDe Abdij in het Boschde Annonciades, drie huizen van Augustijner- en twee van Benedictijner nonnen, de Zusters van de Goede Hulp, de Vrouwen van den berg Calvarië, twee huizen van Carmeliterinnen, de Vrouwen van het Medelijden, drie huizen van onderscheidene Vereenigingen de Vrouwen van St. Clotilde, de Zusters van het Kruis van St. Andréde Dominicaner- en Franciscaner nonnende Vrou wen van de onbevlekte ontvangenis, van St. Maria, van Lorette, van St. Marthavan St. Michael der Barmhartigheidvan Picpus[een dorpje hij Parijs, thans aan de voorstad Sl. Antoine verheeld, waar in 1601 een geeste lijke stichting van SL Franciscus werd gevestigd die van daar "de naam van Picpus draagt], van de Voorzienigheid twee van het Heilige Hartde Vrou wen van St. Thomas, van St. Vincent de Paula en twee kloosters van de Vrouwen van Maria Boodschap. Uit eene statistieke opgaaf van de bevolking der Fransehe koloniën blijkt, dat de bevolking op Martinique bestaat uit 10,362 blanken, 32,319 kleurlingen en 75,225 slavenop Guadeloupe en onderhoorigheden uit 40,986 blanken en kleurlingen en 93,558 slaven; op Guyana uit 1,263 blanken, 4,543 kleurlingen en 14,997 slaven Bourbon uit 40,684 blanken en kleur lingen en 65,998 slavenop Senegal en onderhoorigheden uit 225 blanken 8,356 kleurlingen en 10,283 slaven; op de etablissementen in Indië 1,070 blanken, 166,720 kleurlingen, geene slaven; op St. Pierre en Miquelon gemengde bevolking 1,448 personen op St. Marie en Madagascar uit 80 blanken en 4,920 kleurlingen; totaal op Martinique, Guadeloupe, Guyana, Bourbon en Senegal, 260,061 slaven en 139,418 vrijen. HAVRE, 5 Mei. De twisten tusschen de Engelsche arbeidersdie aan den spoorweg naar Rouaan werken, nemen toe. Men verzekert ons dat er laatstleden Zondag te Mirville een geregelden slag is geleverd tusschen de ingezetenen van Bolbec en de Engelsche arbeiders, en dat er van de laatste vele gevaarlijk zijn gekwetst. Men vreest dat deze vechtpartijen ernstiger zullen wordennaar mate men deze stad nadertzoodat de Regering wel voorzorg mag nemen. BEECJTE. BRUSSEL, 8 Mei. Na twee onstuimige Zittingen op laatstleden Maandag en Dingsdag, heeft de Kamer der Vertegenwoordigers het ontwerp van wet op de granen aangeno men, hetwelk door 21 leden der Kamer was aangeboden, en welke verderfe lijke wet ten doel heeft om door verhooging van inkomende regten de graan prijzen op te drijven, ten einde de grondeigenaars ten koste der bevolking te verrijken.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3