Bewoners van Daghestan, denkt aan den wreeden toestand waarin de hecrschzuchtige en tronwelooze treken van zekere lieden, die uw goed ver trouwen misbruikten, om u te doen afdwalen, u gebragt hebben. Zoo gij het oor sluit voor den heilzamen raad dien ik u geefzou ik ge dwongen om n te bestrijden, den toorn Gods op u, die het bloedvergieten den voorkeur geeft, inroepen. Maar ik zon veel gelukkiger zijn indien gij, de stem der rede hoorende, mij in staat steldet om de welwillende oogmerken des Keizers te verwezentlijken. Zij hebben slechts een enkel doeldat is een einde te maken aan de rampen die u verteeren, en u al dat goede te bezor gen dat gij verlangen kunt. Stel dan in mij uw geheel vertrouwen en weet, dat wat ik u uit naam des Keizers beloof, naauwgezet zal worden gehouden en uitgevoerd. Uw geloof, uwe wetten en gebruiken, uwe vrouwen en kinderen, uwe eigendommen en landerijen zullen getrouw geëerbiedigd worden. De magt en grootmoedigheid van Rusland zullen alle bezittingen beschermen en panden van uw geluk zijn. Het zal van u zeiven afhangen om die voordeden te verkrijgen zoo als het ook van u zal afhangen om van uw land en uwe hoofden al de rampen des oorlogs af te weren. Overweegt mijne woorden wel en moogt gij er voor uwe toekomstige bepa lingen een nuttig gebruik van maken. Voor mijik herhaal het u nogmaals: stelt vertrouwen in mijgelooft vast aan mijne beloften en gij zult zien dat ze naauwgezet zullen gehouden worden. PORTUCrAL. LISSABON, 23 April. II. M. heeft den 20sten de Cortes in persoon gesloten. Het besluit, om de bons van 1841 in een nieuw vast papier van 4 pCt. te veranderenwas den vorigen dag uitgevaardigd. De natie scheen in dien maatregel veel genoegen te nemen. Voor uiteen te gaan hebben de Cortes met algemeene stemmen het ontwerp van wet aangenomen, om eene jaarlijkscbe toelage van 20 contos (ƒ66,000) te geven aan den oudsten zoon der Koningin, Don Pedro, en 10 contos aan zijnen broederden Hertog van Oporto. De dagbladen doen bij deze gelegenheid opmerkendat de Koningin zeer spaarzaam is met de penningen van haar volken datniet alleen een groot gedeelte van de burgerlijke lijst ieder jaar in de schatkist terugkomt, maar dat tot heden toe 11. M. niet eenige aanvraag van gelden voor hare kinderen gedaan heefthoewel de Constitutie er haar regt toe verleent. In alle deelca van het Koningrijk heerschte thans de volmaakste rust. ITALIË. VENETIE, 12 April. Sedert eenigen tijd zijn hier weder verscheidene leesten gevierd uit den ouden tijd. Vooreerst de reyatawedvaarten met gondels, ten andere de tombola eene soort van loterij onder den blooten hemel ten voordeele der behoeftigen. Deze wordt niet meer als voorheen op dag, maar 'savonds gehouden bij het gellikker van duizend gaz-vlammendie honderdduizend spelers op het St. Marcusplein verlichten. De aanschouwer vindt hier nog tallooze sporen der oude zeden en de reiziger kan er zich eene voorstelling uit vormen van die liooggeprezene leesten van het oude Venetië. De gemelde feesten zullen den 7den en 8ste0 Junij gevierd worden, en geven dan eene levendigheid in deze beroemde stad, die anders zoo vele sombere denkbeelden der vergankelijkheid van aardsche grootheid opwekt. ZWITSERLAND. In een oogenblikdat de aandacht op dit land bijzonder is gevestigd, zal het onzen lezers niet ongevallig zijn eene opgave der bevolking van dien staat te ontvangen. Zij bestond volgens de laatste telling in 1838 uit 2,190,258 zie len; in 1828 was dat bedrag slechts 1,978,000; zoo dat de bevolking iri 10 jaren tijds met 212,258 zielen is toegenomen. Van gezegde bevolking be- hooren 1,322,984 tot de Protestantsche867,274 tot. de Roomseh Katholijke godsdienst. Men rekent dat van het opgenoemde getal van 2,190,258, een getal van 56,344 vreemdelingende overige Zwitsersche burgers zijn. Men schat de behoeftigen op 220,000. Met betrekking tot de taal zijn 75 percent Duitschers, 20 pCt. Franschen en 5 pCt. Italianen. De oppervlakte be- draagt 403 vierkante mijlen. LUCERN, 26 April. De Groote Raad heeft zich inet het voorstel der Commissarissenwegens de schadevergoeding door onderscheiden Kantons aan Lucern te betalenvereenigd maar tevens een besluit genomen, waarbij aan de Regeringen dier kantons zekere voorwaarden worden opgelegdten aanzien van hare onderdanendie zich bij de vrijcorpsen gevoegd hadden. De eedgenootschappelijke Commissaris heeft aan het voorzittend Kanton berigtdat alle geruchtenomtrent het weder oprigten van vrijcorpsen en het doen van eenen tweeden inval in Lucern, van allen grond ontbloot waren. PRUI§§EN. KOBLENTZ, 28 April. De handelstand alhier heett met eene compagnieschap van Frankforter ban kiershet huis Rothschild en C0., die zich tot het op den Rhijn oprigten eener stoomsleepvaart hebben vereenigd een verdrag geslotenhetwelk voor onze plaats van de gewigtigsle gevolgen kan zijn vermits deze maatschappij onder andere zich verbonden heeftmaandelijks vier stoomslepers uit de Ned. havens onmiddelijk herwaarts te laten afgaan. De stoombootcn worden reeds in Holland gebouwd. NEURENBERG30 April. Men schrijft ons hier uit Berlijndat de nieuwe Katholijke gemeente aldaar den bekenden Pastoor Theiner te Ilundsfeld heeft beroepenwelke geantwoord heeft: dat hij de opgedragene plaats niet kon aannemen, daar hij, hoewel hulde doende aan de zaak der hervorming, nog geen voornemen had om zich van de Roomsch-Katholijke kerk af te scheuren. Ook betreurde hij vooral dat men' de plegtigheden der kerk te na was gekomen. Hij hield zich overtuigd ffat de Bisschop van Diepenbrock een zegenrijke werkzaamheid zou beginne/ die, hij besloten had af te wachten. Uit Breslau meldt men dat de R. K. Priester^ Thomas Woynarski zijne bediening te Przemisl in Gallicië had nedergelggd en zich aan de nieuwe Katholijke kerk aangesloten. LANDSBERG, 30 April. In deze stad waar de Godgeleerde Scheiermacher nu 50 jaren geleden zij no werkzaamheden begon, doet men eenen omgang om hem een gedenkteeken op te rigten. De Minister Eichhorn heeft deze onderneming zijne bescherming toegezegd en voor de bijdragen vrijdom van port bij het postwezen toegestaan. ENGELAND. LONDEN, 1 Mei. De reis van de Koningin naar Ierland blijft altijd nog in het onzekere; men spreekt thans weer over haar voornemen om met haren gemaal in de maand Julij eenen uitstap naar den Rhijn te doen en de familie van haren Gemaal te Weimar te bezoeken. In de afgeloopen weck zijn 107 ossen en 50 koebeesten van liet vaste land bier te lande aangebragt. In de ziekelijkheidwaaraan het vee gedurende den overvoer van Rotterdam naar Londen is blootgesteldzal waarschijnlijk binnen ruim een jaar te gemoet worden gekomen door den aanleg van den Harwich-spoorweg, waardoor de overvoer over zee merkelijk bekort zou wor den. Men houdt het er evenwel voor, dat men voortaan de beesten liever dadelijk bij den aanvoer zal verkoopen dan hen vooraf naar de Engelsche wijze te voederen. Er is eene proef te Woolwich genomen met eene nieuwe draagbare red dingsboot, uitgevonden door den Heer Monzani, bestaande uit eene soort van waterdigt laken, hetgeen over planken gespannen is, dat te zamen kan wor den gevouwen; het geheel weegt 216 tl? en kan 24 personen bevatten. Men zou dezelve ook tot pontons voor het ontschepen van troepen enz. kun nen gebruiken. AKADEMIE-1NIEIIWS PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den 3den Mei de Heer J. P. Kraakman, van Alkmaar, inde Medicijnen, na verdediging zijner DissertatieQuaedaui de Narcoticis in genere et d* Opio in specie. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 30sten April de Heer H. A. C. Metelerkampvan Delftin de Regten, GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Z. M. heeft tot Secretaris van het Collcgie van Curatoren onzer Hoogeschool benoemd, in plaats van wijlen den Heer Mr. A. L. Wichers, den Heer Mr. J. H. Geertsema Czn. Door Z. M. zijn, bij besluit van den 18deo dezer, goedgekeurd de uilge- bragte beroepen van Predikanten, door de Kerkeraden der Hervormde ge meenten hierna genoemd, als: Aan de Vuursche, onder Amersfoort, op W. Francken, Candidaat; van Wanswerd en Jislumonder Dokkum, op L. A. Ofl'erhaus, Predikant te IJtens, c. a.; van Foudgum en Raard, onder Dokkum, op J. Cannegieter Rz. Candidaat; van Boxum en Blessum, onder Leeuwarden, op J. Koning, Pre dikant te Beers, c. a.van Bathmen, onder Deventer, op G. J. Rink, Can didaat; van Vorgten, onder Harderwijk, op V. van der WilligenCandidaat; en van de Evangelisch-Luthersche gemeente te Harlingen, op W. F. Barbiers, Candidaat bij dat Kerkgenootschap. ALKMAAR, 1 Mei. Uit het te voren gemaakt drietal van Predikanten is heden door den Breedcu Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, het beroep uitgebragt op den Wei-Eerw. Zeer Geleerden Heer Lcendert van Haal'ten, te Goes. ADVERTENTIEN. Heden beviel voorspoedig van eenen welgeschapen ZOON, A. W. F. BOOY, geliefde Echtgenoot van Zaandam, A. P. FORTANIER, 1 Mei 1845. Instituteur. Alyemeene Kennisyeviny. Pro Deo. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Leydenden veer- Tienden Januarij 1800 vijf en veertig tusschen DAVID van den DOP, Schoenmakerwonende te LeydenWijk VII. N°. 214, als Eischer, en deszelfs Huisvrouw PETRONELLA van LOEmede te Leyden woonachtig, in de Brandewijnsteegals Gedaagdesse, bij verstek gewezen, behoorlijk op de expeditie geregistreerd, is het hu welijk tusschen gemelden DAVID van den DOP en PETRONELLA van LOE bestaan hebbende, verklaard te zijn ontbonden, metal de gevolgen van dien. De Procureur occuperende voor gemelden David van den DOP, A. A. D1LL1É.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3