LEYDSCHE COURANT. 1845. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond uit. MAANDAG, 5 MEI. N#. 54. De Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL, hetwelk Gratis wordt uitgegeven. B im EN LAIN DSC HE BERIGTEN. LEYDEN, 3 Mei. Op de verkooping der verzameling Schilderijen door oude meestersbeeld houwwerken enz., van wijlen Mr. M. van Noort, in de atgeloopene week op den Huize Ter Waddingnabij deze stadzijn voor de voornaamste stukken de volgende prijzen besteed Voor N°. 1. Een Landschap, door Beeldemaker, ƒ200. 5. Een Binnenhuis, door Brekelenkampƒ88. 6. Een Mans Portrait, door Gerard Dou, f 200. 8, Twee Gezigten in de Berglanden, door J. Griffier, 151. 13. Een Landschap, naar Hobbema, door J. van Strij, ƒ101. 14. Een Boerenvertrek met een man en vrouw, doorD. van Tol 327. 15. Een Vertrek met een rijk gekleeden Heer en Dame, met sier lijk bijwerk, door Jacob Uchtervcld, 721. 16. Een Landschap, door van de Velde, f 143. 17. Eenige Gebouwen met zwaar geboomte enz., door R. de Vries ƒ143. 21. Een Vertrek waarin een man eene pen zit te vermaken, met verder bijwerk, door Thomas Wijk, ƒ81. 29. Een Mans Portrait, door een' onbekende, ƒ100. 17. De graflegging van den Zaligmaker, in Ivoor, door Francis van Bossuit582. 18. De wegzending van Hagar met Ismaël, in Ivoor, door den- zelfden 116. 22. Een Christusbeeld aan het kruis, fraai in palmhout gesne den, ƒ65. 'sGRAVENHAGE2 Mei. Nadat in de zitting van de Tweede Kamer van 11. Woensdagwaarvan wij het begin in onze vorige hebben medegedeeldde Heeren Duymaer van Twist en Gevers nog het woord gevoerd hadden over het ontwerp van wet nopens de onteigening- ten algeineene nutte, is de zitting ver der bepaald des avonds om 7£ ure; toen hebben nog gesproken de Heeren van Goltstein, de Kempenaer, Thorbecke, Star Busman en den Tex, hebben de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie het ontwerp verdedigd, en is hetzelve daarna inet eene meerderheid van 31 tegen 20 stemmen ver worpen. Vóór hadden gestemdde Heeren SchooneveldJongsniavan Heeckeren, de Monchy, Telting, de Jong, Uytwerff Sterling, van Naamen DruyvesteynStrens, den Tex, Backer, Mutsaers, Kniphorst, LuyhenEn schedé, Corneli, Hoffmann, llinlopen en van Akerlaken. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal zijn heden vergaderd over het ontwerp van wet, betrekkelijk het Tarief. Het voorloopig verslag der Centrale Afdeelingten aanzien der wets ontwerpen, uitmakende de staatsbegrooting voor 1846 en 1847, bevat eenige algemeene beschouwingen. Vooreerst heeft men opgemerktdat de Staten-Generaal behoorden te wor den in staat gesteld om de noodzakelijkheid der voorgedragen uitgaven te kunnen toetsen aan de werkelijke behoeften van vroegere dienstenwaartoe men verlangt: 1°. een uitvoerig verslag der geldmiddelen, bedoeld bij het 126slc artikel der Grondwethoedanig verslag hij de Kamer gedurende het jaar 1844 niet is ontvangen en welk verslag van eencn geheel anderen aard be hoorde te zijndan het zoogenaamde algemeen overzigt van den toestand van 's Rijks schatkist, hetwelk tot dusverre jaarlijks aan de Vertegenwoordiging werd medegedeeldwant dat daaronder behoort te worden verstaan een be redeneerd verslag wegens het gebruikhetwelk gedurende het laatst afgeloopen jaar van de geldmiddelen van den Staat is gemaakt. 2°. eene algemeene opgave van de uitkomsten der dienst van 1842, met inbegrip van alle Iiijks fondsen en gedeponeerde kassenen welke opgave alzoo eene volledige balans oplevert van die geheele dienst. Men heelt in het algemeen opgemerkt, dat er nog altijd vele uitgaven worden gedaan buiten de begrooting. Zoo lang de Staat inkomsten geniet en uitgaven doet buiten de begrooting, kan deze niet geacht worden den waren staat van 's Rijks behoeften en middelen op te leveren. Daarom dringt men op het opheffen van bijzondere fondsen aan. Men heeft voorts het gevoelen geuit, dat er niet genoeg stelselmatig is bezuinigdten gevolge waarvan te dien opzigte een groot onderscheid tusschen de verschillende departementen is waargenomen. Bij sommige departementen zou er nog wel meer te bezuinigen zijn, indien men wilde terugkomen van de overdreven zucht om alles te centraliseren, en het bestuur met bemoei- jingen en werkzaamheden te overladen, die beter aan de plaatselijke en pro vinciale besturen konden worden overgelaten. Ook meende men, dat de pensioenen nog voor verdere vermindering vatbaar zijn, en dat men zich bij de herziening niet even stipt aan de beginselen van het besluit van 29 Augustus 1842 heeft gehouden. Sommige leden betwij felden ook of wel door de Regering aan de bestaande bepalingen nopens den aftrek van pensioenendie bniten 's Lands worden verteerdstiptclijk de hand werd gehouden. Ten slotte is er ernstig aangedrongen op de vervulling der toezegging no pens eene volledige liquidatie inet Luxemburg. Gisteren heeft de Commissie van de Tweede Kamer over de Suriiiaam- sche aangelegenheden, hare eerste bijeenkomst gehouden. Woensdag, den 30®leD April 11., zijn in eene openbare Zitting van den Hoogen Raad, de Heeren Mrs. W. B. Donker Curtius van Tienhoven en J. Op den Ilooff, door Z. M. als President en Vice-President van dat hoogste reg- terlijke collegie benoemd, geïnstalleerd. Bij die gelegenheid hebben beide voorzitters, zoo mede de Procureur Generaal, belangrijke toespraken gehou den. De Heeren M". J. C. Faber van Riemsdijk, namens de orde der ad- vokateu, en J. G. A. Clant, als oudste procureur, hebben die redevoeringen in sierlijke en toepasselijke bewoordingen beantwoord. Dcnzelfdcn dag zijn ook bij het Prov. Gercgtshof van Zuid-Holland als raadsheeren geïnstalleerd, de Heeren Mrs. A. J. T. de Bordes en S. Schmolck. De Heer Mr. P. J. Elout, niet tegenwoordig zijndezal later worden ge ïnstalleerd. Men verneemt, dat Zaturdagmiddag j. 1. op de hoogte van Texel, een Scheveningschc visscherspink, stuurman Krijn Roelevelddoor een kofschip is aangezeilden gezonken. De equipage had slechts den tijd om zich op dat kofschip te redden. Zoo wij wel onderrigt zijn, hebben de visschers door ge schreeuw in tijds gewaarschuwd. Slechts één man van de bemanning was op het dek van de kof aanwezig. De pink behoorde aan den reeder D. Hoo- genraad, en was bemand met zeven koppen. Het kofschip, dat te Zwolle te huis behoort, is genaamd de stad Enschedé, en werd gevoerd door kapitein Veldhuys. Dezer dagen heeft het nieuwe prospectus wegens den Kon. Franschen schouwburg alhier, voor het tooneeljaar 18451846, het licht gezien. Uit de lijst van het personeel blijkt, dat de voornaamste acteurs van het vo rige jaar ook voor het volgende speeljaar aan den schouwburg zullen ver bonden blijven, terwijl onder de nieuwe, onder anderen, voorkomen de Heer Philibert Bizot, als Gavaudan, Moreau-Sainty, 2e. tenor; en de Dames Masson als eerste zangeres, Falcon, en (lillen van Prague als tweede, légère. Een der drie Vrijmetselaars-loges alhier, l'Union royaleheeft onder voorzitting van den Heer Verwey-Mcjan laatstleden Woensdag avond eene bui tengewone zitting gehoudenuitsluitend toegewijd aan de nagedachtenis van den Generaal Merkus de Koek, in wien de orde eene harer grootste sieraden heeft verloren. Z. K. II. Prins Frederik heeft als Grootmeester deze plegtig- heid met zijne hooge tegenwoordigheid vereerd, waarbij ook de afgevaardigden van de andere loges tegenwoordig warenen een groot getal leden der orde zoo van hier als uit andere plaatsen des rijks. AMSTERDAM, 1 Mei. De Commissie der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten tot de Ten toonstelling van Schilderijen door Oude Meesters, liecft onder dankbetui ging voor de op hare schriftelijke uitnoodiging ontvangene belangrijke bijdragen, berigt, dat de ontvangst van Stukken den 22sten April is geslo ten; dat die Tentoonstelling is geopend op Maandag den 28s,en April en zal worden gesloten op Maandag den 26sten Mei daaraanvolgende. Zij heeft plaats in de Zalen der Academievan 's morgens half tien tot des namiddags

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1