te doen. Schoon men hem een doek om den hals had gebonden, die ter we derzijden door twee man werd vastgehoudenstortte hij toch vijf malen als een lijk er af. Op de haven besmeerde een scheepsarheider zijnen rug met kookenden pik, en de menigte juichte. De huizen van de Consuls waar de trein voorbijkwam, werden met steenen gegooid, een winkel onder Engelsche bescherming zwaar beroofd en meer dan twintig personen meer of min mis handeld. Men moet zich verwonderen], dat de regeringen, die de slavernij', en teregtte keer gaanzich niet meer ernstig het lot der Christenen onder Mahomedaansch gebied aantrekken. GRIEKEKLAKD. ATHENE, 10 April. De berigten meldendat cr wezentlijke eene zamenzwering in die stad was ontdektdie niet minder ten doel haddan het ministerie Kolettis om ver te werpen en al de Ministers en hunne voornaamste vrienden, ten getale van 27, te vermoorden. Maurokordatos, Kalergis en andere leden der oppositie waren in dat plan betrokken, en de officieren der in de stad liggende onge regelde troepen zouden door de zaamgezworenen gemakkelijk gewonnen zijn. In het berigt, dat hiervan melding maakt, leest men nog het volgende: De hemel heeft gelukkigerwijze een zoo voorbeeldeloos verraad van dit zwaar beproefde land afgewend; door snel genomenc maatregelen werd het plan geheel verijdeld. Het ministerie wist reeds lang dat er iets gaande waszonder nadere inlichtingen te kunnen erlangen. Eerst de voor eenige dagen nieuw benoemde directeur van politie, een zeer scherpziend man, die reeds onder Capodistrias eene soortgelijke betrekking vervuld had, slaagde er in de zamenzwering te ontdekken. Er had terstond eene verwisseling van bezetting plaats. De omgekochte troepen werden door andere, op welke men staat kon makenvervangen en verdere krachtige maatregelen van voorzorg genomen. Het ergste is, dat de ontdekking op eene zoo zonder linge wijs heeft plaats gehad, dat de hoofdleiders niet geregtelijk vervolgd kunnen worden, ofschoon men thans al hunne plannen kent. Nog heerscht te Athene groote opgewondenheid. Het revolutiefeest van den6den is intns- schen in orde afgeloopenmaar het was toch bekenddat er iets had moeten voorvallen; de rustige burgers hieven te huis in bange verwachting van het geen er zou plaats hebben, zonder te weten wat gebeuren zou en nog min der, dat het plan voor ditmaal verraden en verijdeld was. ZWITSERLAND. ZURICH, 24 April. Onderhandelingen aangeknoopt onder bemiddeling van de Bonds-Commis- sarissen tusschen den Zaakgelastigde van Lucern en die van BernSolo- thurn, Aargau en Bazel-landschap, hebben den grondslag gelegd van eene overeenkomst, bevattende: dat aan Lucern eene schadevergoeding van 350,000 Ir. zal toegelegd wordentot welke de kantonswaaruit de vrijcorpsen ver trokken zijnelk een evenredig deel zullen betalen. Men zal bovendien aan den Landdag eene aanvulling van 150,000 fr. vragen, om de geheele som tot 500,000 fr. te brengen. Op die voorwaarde verbindt Lucern zich om al de vreemdelingendie thans gevangen zijnlos te laten. LUCERN, 23 April. Gisteren heeft de krijgsraad zijn vonnis uitgesproken over hen die, tot de burgers van het Kanton Lucern behoorendezich bij de vrijcorpsen gevoegd hadden; zij zijn tot vijfjaren gevangenisstraf veroordeeld. OOSTENRIJK. WEENEN20 April. De Baron Salomon Rothschild heeft door zijn handelhuis alhier 20,000 fl. voor de noodlijdenden door den watersnood in Bohemen doen uitreiken. Nog drie andere handelhuizen hebben elk 15,000 fl. gegeven. Onder den titel van: Menschenhandel in Walachye in cle 19de eeuw leest men in het Agrammer blad Luna: Bij de Heeren, Zonen en Erven van den overleden Nikolaas Nika, in de voorstad St. Vincre, in Bucharest, zijn te koop 200 Heidensche familiënuitoefenende verscheiden handwerken als zilversmeden, ijzersmeden, schoenmakers, muzijkantenlandbouwers enz. De gegadigden kunnen zich over de koopvoorwaarden verder verstaan met de eigenaren in gemelde voorstad. PRUISSEN. BERLIJN, 23 April. De officiële lijst van de scheepvaart in de Pruissische havens geeft het getal in- en uitgeklaarde schepen in 1844 op, 500 minder te zijn dan in 1843. Die vermindering zal deels daardoor verklaard worden, dat de handel in de laatste jaren andere wegen genomen heeft, deels daaruit, dat men op binnen- zoowel als huitenlandsche werven sedert eenige jaren zich meer op den bouw van groote schepen toelegtwant hoewel het getal schepen is afge nomen is echter dat van den tonnenlast toegenomen. De haven van Swine- munde overtreft door het aantal in- en uitgeklaarde schepen al de overige daarop volgt Dantzig. De opbrengst der mijnen hier te lande hebben van 1836 tot 1843 33,000,000 thl. opgeleverd. Er worden van 5 tot 8,000 werklieden hij de mijnen gebruikt. De Zwcedsche beeldhouwer Fogelberg heeft twee kolossale marmeren beelden vervaardigdvoorstellende twee Goden uit de Noordsche fabelleer Thor en Baldur. Thor staat daar in krijgshaftige houding met den geweldi gen krijgsbijl op den schouder, Baldur daarentegen in volle schoonheid der jeugdongewapend en toch onkwetsbaar. Een jonge kunstenaar Knaur uit Leipsig heeft het model van eene groep voltooid die men bij het vermelde meesterstuk mag noemen. Die groep stelt den dood voor van Abelen is in ordonnantie en uitvoering even lofwaardig. Dit werk herinnert ons onder nieuwere beeldhouwwerken het meest aan de beroemde groep van den zoo vroeg gestorven Kessels, uit den zondvloed de vreedzame zin van Abel teekent zich zeer schoon tegen den woesten aard, die zich in Kains gelaat en voorkomen uitdrukt. SAKSEN. DRESDEN, 20 April. De middelste hoog van de schoone steenen brug over de Elbe is op punt van in te storten, en men vreest dat lagere waterstand meerdere schade zal doen ontdekken. De gemeenschap wordt nu door een nood-schipbrug en vaar tuigen onderhoudenmen hoopt echter de groote brug voor voetgangers gangbaar te kunnen makendaar overvaren of het gebruik maken van die eenigzins verder gelegen nood-schipbrug te veel tijd kost. Door den hoogen waterstand is de stroom te breed om die brug voor rijtuigen te doen dienen weshalve te dien einde aan twee overzetveeren wordt gewerkt. Daar bij de jaarmarkt, die morgen invalt, de groote brug anders van voetgangers en rij tuigen wemelt, is het gemis en bezwaar thans dubbel groot. Deze brug werd in 1260 gebouwd, in 1344 vernieuwd en in 172731 in hare tegenwoordige schoonheid voltooid; zij is 552 schreden lang, heeft 16 bogen en rust op 17 pilaren, is met steenen banken en ijzeren leuningen voorzien, welke tevens de dragers zijn van 36 gaz-lantaarnen. WEIMAR, 21 April. Volgens ons officieel dagblad was een handelstractaat gesloten en gerati ficeerd tusschen den Groot-Hertog van Saksen-Weimar-Eisenach en Portugal. Dit tractaat, 8 artikelen bevattende staat de wederkeerige handelsvrijheid toe voor de onderdanen der twee contracterende partijen. BADEN. KARLSRUHE, 24 April. Heden namiddag heeft Z. K. II. de Groot-Hertog in een plegtig gehoor den Baron van Bentinck ontvangen, tot hiertoe Minister-Resident van Nederland hij het Groot-Hertogelijk Hof, welke zijne brieven van terugroeping van Z. K. H. heeft aangeboden. De Baronna gelijkelijk een gehoor bij H. K. H. de Groot-Hertogin gehad te hebben, had de eer aan de Groot-Hertogelijke tafel te dineren. ENGELAND. LONDEN, 26 April. In het Lagerhuis heeft de Heer Ward bij de verdere beraadslaging omtrent de toelage aan het R. K. Collegie te Maynooth voorgesteld, om deze gelden te vinden uit de inkomsten der Protcstantsclie Kerk in Ierland; dit voorstel is met 322 tegen 148 stemmen verworpen. De hooge prijzen van het ijzer, welke zoo schadelijk zijn voor de fabrij- kanten en den handel, zijn hoofdzakelijk door speculanten veroorzaakt, wien het alleen eenig voordeel aanbrengt. De prijzen schijnen door eenige perso nen te Liverpool opgevoerd te worden, die weinig of geen kapitaal bezitten, alleen in de hoop om het ijzer aan eenige spoorweg-maatschappij af te zetten. Hierdoor zijn de ijzersmelters, die oude orders hebben tegen lage prijzen, aan groote verliezen blootgesteld, als ook wegens de hooge arbeidsloonen, die zij te betalen hebben. Door het een en ander wordt de uitvoerhandel zeer gedrukt. FRANKRIJK. PARIJS, 28 April. Z. M. heeft aan den Minister Guizot, tot herstel van zijne gezondheid, ver gund eenigen tijd het bestuur van het departement yan Buitenlandsche Zaken neder te leggen, en heeft hetzelve voor dien tusschentijd opgedragen aan den Graaf DuchatelMinister van Binnenlandsche Zaken. Het Journ. des Débats verzekert, dat zoodra de krachten van Guizot hersteld zullen zijn, hij wederom de worsteling zal voortzetten, dien hij met zoo veel glans gedurende 5 jaren heelt volgehouden. Den 26sten April heeft H. M. de Koningin haar 64ste jaar bereikt. In de Zitting der Kamer van Afgevaardigden van gisteren heeft de Rege ring, in hare bezorgdheid voor den toestand der eigenaars in de koloniën en ter betere instandhouding van den kolonialen landbouw een crediet van 600,000 fr. aangevraagd, bestemd om kolonisten, uit Europesche landbouwers gekozen, naar de koloniën over te brengen, bij hen vrijgemaakte slaven in dienst' te doen en in de bebouwing van het land die verbeteringen in te voeren, welke aan Frankrijk ontleend zijn. De bureaux hebben de aanvraag gunstig opge nomen en zelfs de oppositie heeft zich ten dezen opzigte voor de bedoelingen der Regering verklaard. Bij de Kamer van Afgevaardigden waren voor eenige dagen twee ver zoekschriften ingekomen, een van ingezetenen van Corsica, om de afschaffing der wet, waarhij de leden der familie van Napoleon uit Frankrijk verbannen zijn, en een van zekeren Barbier, die de afschaffing vraagt der wet ter ver banning van den ouderen tak der Bourbons. De Commissie heeft gemeend, dat dit verzoek ten aanzien van Lodewijk Napoleon, de Hertogin van Berry en den Hertog van Bordeaux moest geweigerd worden, maar dat zij er geene zwarigheid in zag om genoemde wetten ten aanzien van de overige leden der beide genoemde geslachten te doen vervallen. Er werd beslist de verzoek-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2