II E R IJ K. BEKENDMAKING. EXGELAÏVD. LONDEN, 23 April. H. M. heelt gisteren, vergezeld van haren Gemaal, het nieuwe groote stoom schip bezigtigd, genaamd the Great Britain. Dit schip is 322 voet lang, heeft 6 masten en wordt door eene waterschroef gedrevenwelke hare bewe ging van stoomwerktuigen met 1,000 paardekrachten ontvangt. je Perth is een gedenkteeken voor Sir Walter Scott opgcriglhet be staat uit een voetstuk 14 voeten hoog waarop het kolossale borstbeeld van den beroemden schrijver geplaatst is. Zaturdag 11. was een 20tal arbeiders bezig met het gelijk maken van den grond tot het leggen van sporen op dat gedeelte van den Great-Western- spoorweg, dat over een deel der stad Asthon heenloopt, op 20 stcenen bogen rustendewaarvan een boog over de rivier Tarne gespannen istoen tegen 3 uren 9 bogen plotseling instorteden, en de overige bogen in hunnen val mede sleepten. Onderscheiden werklieden werden door het puin en het water over dekt, en den anderen morgen had men reeds 8 lijken gevonden. Men meent, dat een der bogen, die op een' ouden kolenmijn-put gegrond was, het eerst is bezweken en den val der overigen veroorzaakt heeft. FRAHTHRIJH. PARIJS, 24 April. Een der dagbladen meldt, dat Z. M. de Koning der Nederlanden voorne mens zou zijnde Koninklijke familie op het kasteel Eu te komen bezoeken en zich tevens naar Parijs te begeven. Aan den anderen kant, verzekert mendat de Hertog en Hertogin van Nemours dezen zomer eene reis naar Nederland Prurssen en Oostenrijk doen zouden. De Hertog van Montpensier, Zoon des Konings, heeft zich den 19den in de haven van Ciotatop het stoomschip Asmodée naar Algiers ingescheept om den aan te vangen krijgstogt bij te wonen. In de Zitting der Kamer van Afgevaardigden van gisteren is het ont werp van wet ter conversie der 5 in 41 pCt. met 202 tegen 86 stemmen aan genomen en zal aan de Kamer der Pairs worden verzonden. Voor de Godshuizen en cenige andere publieke instellingen zal een crediet geopend worden om aar. deze te vergoedenhetgeen zij door vermindering van rente zouden verliezen. De Commissie, belast met het onderzoek van den finantiëlen staat op het einde van 1844heeft een te-kort van 24,123,500 fr. over dat jaar aan gewezen en maakt daarop de volgende aanmerkingen Deze uitslag moet aan de Kamer ernstige opmerkingen inboezemen. Indien in een jaar van algemeenen voorspoed er een te-kort bestaat van 24 millioen, wat zou dan de toestand van onze finantiën wezenindien ongelukkige om standigheden onderscheiden bronnen van onze inkomsten verminderden of verstoptenterwijl ondertusschen de lasten die op ons land drukten vermeer derd werden! Indien wij uit het binnenste van Frankrijk onzen blik laten wijden over de groote Mogendheden van Europazien wij haar het evenwigt tusschen inkomst en uitgaaf herstellen, bezuinigingen invoeren, alsof zij, in het vooruitzigt van gebeurtenissen, die haar konden dwingen om al hare krachten in te spannenhet overschot voor de toekomst weglegden en zich op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid hielden. Alzoo, terwijl wij een te-kort van 24 millioen hebbensluit Engeland met een batig slot van 36,118,706 fr. Dit is eene les, om de Kamer te doen stilstaan op een' weg, waarvan zij het einde niet met gerustheid kan vooruitzien. De derde uitgaaf van het Handboek van liet Kerkelijk Regt van den Heer Dupin is in het licht verschenen, met eene voorrede gerigt tegen den Bisschop van Lyon en de overige Bisschoppen, die zijn geschrift veroordeeld hebben. Bij Pauselijk besluit van den 7dcn dezer is bovengenoemd werk veroordeeld en verboden benevens nog verscheidene anderewaaronder ook de werken Geschiedenis der Wijsbegeerte door N. CousinOver den Priesterde Vrouiv en het Huisgezindoor J. Michelet, en Heeft de R.-K. eenige ge breken door Wangenmuller. Het voornoemde besluit eindigt aldus: Zoodat niemand van wat rang of staat hij wezen moge, de stoutheid hebbc om voorl aan de voornoemde veroordeelde en verboden werkenin wat taal het zijte verspreidente lezen of te bewarenmaar gehouden zij, ze aan bet gewoon gezag af te geven of aan de Inquisiteurs over de ketterijalles op de straffen in de lijst der verboden werken daartegen bepaald. BELGIE. ANTWERPEN, 24 April. Naauwelijks is de zomer-kabeljaauw-vangst begonnenof twee onzer sche pen zijn reeds teruggekeerd, ieder met een 20-tal tonnen visch aan boord. Zij is verkocht tegen 48 fr. de ton. STADS BERIGTEN. NOTIFICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende de Notificatie van Hun Ed. Gr. Acht. de Hecrcn Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 14llcn Jannarij jl.Provinciaalblad N°. 5) be treffende den Herijk der maten en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhier, van den 21s,c" en 22sten dezer maand; geven mits deze den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van al de bereids te voren geijkte lengte en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten voor droogc waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Zr. Ms. besluit, van den 21sten December 1822, Staatsblad N°. 54) moeten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezor ging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan liet Lokaal van den Ijk, in de Schoolsteeg aan de Latijnsche School. Zul lende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VII, op 28, 29 en 30 April, en Wijk VIII, op 5 en 6 Mei; met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-, benevens de Apothe kers- of Medicinale gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten: voor de Gouds- en Zilversmids-gewigten op 8 Mei, en voor de Medicinale gewigten op 7 Mei; telken dage des morgens van 8 tot des namiddags 2 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemdallen en een' iegelijk wien het aangaatmet herinnering tevens aan art. 2 van Zr. Ms. be sluit, in dato 30 Maart 1827, Staatsblad N°. 13) om op bovengemelde dagen, (na welke de Arrondissements-IJker zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, in dato 18 Januarij 1822, tot uitoefening van den Herijk naar de buitengemeenten van het Arrondissement moet begevenen alzoo buiten de mogelijkheid isom gereedelijk aan het verlangen der verzuimd hebbenden te voldoen,) zich overeenkomstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stipte- lijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er na den afloop van den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Hun Ed. Gr. Achtb. de II. Ged. Stat. van Z.-Holl., in d. 22 Nov. 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd aan de Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de H. H. Ged. Stat. van Z.-IIoll., in d. 4 Aug. 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, Fabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hun nen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de Apo thekers of Medieijnbereiders in liet bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. be sluit d. 21 Oct. 1819, StaatsblN°. 52) bepalende hunne gehoudenhcid tot het bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligting tot den jaarlijkschen Herijk van hetzelve, alsmede aan het Koninklijk besluit van 5 Febr. 1826, N°. 153volgens hetwelk de, hij derzelver eersten Ijk gestempeldegreinge- •wigtenzonder die eene nadere stempeling te doen ondergaanjaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders, door deze, ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarlettcrgedurende 1845, voor den ijk der Maten en Gewigten be paald is de letter Aldus gedaan bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 25sten Maart 1845. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Fi nantiën van den 24stcn April jl., bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Konink lijke Ned. Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de tiveede week der trek king van de laatste klasse der 195sle Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Vet koop. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ76.00. ƒ30.00. Halve-38.00. -15.00. Vijfde-15.20. - 6.00. Tiende- 7.60. - 3.00. Twintigste- 3.80. - 1.50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. M5. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n«. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Leyden26 April 1845. Ter ordonnantie'van dezelve, v. PUTTKAMMER. ADVERTENTIES. Getrouwd J. T. tan der VELDEN, van Leyden, Amsterdam, en 22 April 1845. M. C. IIALDERIET. Getrouwd J. 11. C. van der VELDEN, van Rotterdam Weduwenaar van W. J. van der Spek, Amsterdam, en 22 April 1845. D. E. HALDERIET. Getrouwd D. VELS IIEYN, Weduwenaar Leyden, en 24 April 1845. J. M. SLIGGERS. Op een Administratief Kantoor van 's Rijks Belastingen te Leydenverlangt men eenen JIONfGELillVG van 14 tot 16 jareneene goede hand schrijvende. Degenen welke hiertoe genegen zijn, vervoegen zich in persoon bij den Uitgever dezes.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3