BUITEN LA JNDSC HE BERÏGTEN. kisten Java cochenilleis alles verkocht, de indigo van 2,15 tot 4.20 en de cochenille van 2.25 tot 3.55. AMSTERDAM25 April. Z. M. zal aanstaanden Dingsdag alhier ten 10) ure audiëntie verlecnen aan de militairen en ten 11 ure aan de autoriteiten en collegiën, en des avonds den Franschen schouwburg bezoeken. Dezer dagen is alhier voltooid geworden de Fabrijk van het Hallo-Gaz gebouwd op stads grond, tegenover het Roet.ers-Eiland. Genoegzaam dag en nacht is daaraan in den afgeloopen winter gearbeidonder onafgebroken beheer van den kundigen Heer Hallo, onzen stadgenoot, die zoowel de metselwerken als de machinerie, naar deszells bijzonder systema voor zijn gaz heeft ge bouwd. Ofschoon in het systema van den Heer Hallo niet ingewijd, valt evenwel eiken deskundige, de kunstige zamerivoeging der werktuigenniet minder ook de hechtheid der toestellen dadelijk in liet oog. Behalve den stoomketel bevinden zich onder anderen in deze fabrijk twaalf cylinders en ketels, allen door een groot getal positief en negatief werkende pijpenafsluitingen en doorgan gen verbonden. Die Fabriek verdient daarom ook nog te meer opmerking daar de Heer Hallo, die in persoon de ontleding der vochten en de bewerking bestuurtdaarmede van vijf tot tienduizend kannen vloeibaar gaz op cenen dag kan maken, als een product, dat een nieuw en merkwaardig lichtmiddel daarstelt, hetwelk in de rij der brandstollen tot verlichting eene aanzienlijke plaats bekleedt. In de veiling van 413 heele en 4,619 halve en kwart kisten Java- indigo, alsmede van 93 kisten Java-coclienille, door de Nederlandsche Han delmaatschappij den 21steü dezer alhier gehouden, is alles verkocht; de indigo van ƒ1.95 tot 4.65, en de cochenille van 2.20 tot 3.55. In de vorige week is aan de Fabrijk van Stoom- en andere Werktuigen onder het bestuur van de Heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heelop Oostenburg alhier, met het best gevolg van stapel gelaten een ijzeren ligter, hestemd voor de vaart op den Rhijn. In den afgeloopen winter namelijk heeft het etablissement van genoemde g Heeren wederom eene aanzienlijke uitbreiding ondergaan door den aanbouw van eene overdekte werf tot het bouwen van ijzeren stoomschepen en andere vaartuigen ingerigt. Men zal zich herinneren dat aan deze tabrijk is opgedra gen de vervaardiging van de ijzeren stoomslepers en ligters welke door de twee in het voorledene jaar te Frankfort en te Dusseldorp opgerigte Stoomsleepvaart- Maatschappijen zullen worden in dienst gesteld. Alzoo worden hier thans vervaardigd 4 ijzeren stoomslepers, elk van 160 paardenkracht en niet min- der dan 28 ijzeren ligterschepen van 250 h 300 tonnen inhoud. De overdekte wert bestaat uit een steenen gebouw met houten kapgedeeltelijk met pan nen gedekt, waarin zich twintig smidsvuren, eene stoommachine met blaas- werk voor die vurenbenevens verschillende gereedschappen en werktuigen tot het knippen, drukken, verzinken, walzen en boren der platen en spanten bevinden, en is op zoo groote schaal aangelegd dat drie vaartuigen achter elkander op stapel kunnen worden gezet, terwijl nog bovendien in de open lucht ruimte genoeg aanwezig is, om, des noodig, het dubbele getal te ge lijker tijd op stapel te kunnen zetten. Met deze schepenvoor de Rhijnvaart bestemd is in dezelfde Fabriek op dit oogenblik ook nog in aanbouw eene ijzeren stoomboot voor de maatschappij Concordia te Embden. Terwijl men overigens in de eigenlijk gezegde Fabriek zelve tegenwoordig bezig is, (buiten en behalve aan een aantal werken van minder belang) aan de vervaardiging van vijf paren stoomwerktuigen voor schepen, vier dito werktuigen voor ia- brijken onderscheidene locomotieven voor den Rhijnspoorweg en een luchtle dig suiker-kooktoestel voor Javavan zeer grooten omvang zijnde een gelijk toestel voor Amsterdam kort te voren geplaatst, en een ander voor Milaan weinige dagen vroeger derwaarts afgescheept. In eenen tijd, waarin men zoo menig malen klagten hoort over den achter uitgang van onze fabrijkindustrieover het moeijelijke om de mededinging met den vreemdeling vol te houden, en over gebrek aan bescherming en on dersleuning van de zijde der Regering, is het wel do moeite waard het oog te vestigen op eenen tak van nijverheid, die eerst voor betrekkelijk korten tijd hier te lande is ingevoerd maar zich tot cenen bewonderenswaardigen trap van bloei heelt opgeheven, zonder bescherming te genieten, en zelfs on der omstandigheden, welke de mededinging van het buitenland als schier onoverwinnelijk moesten doen voorkomen. De plaats, welke deze fabrijk op liet eiland Oostenburg beslaat, is die van een niet onaanzienlijk dorp; meer dan zeshonderd werklieden vinden er zomer en winter arbeid en brood vier onderscheidene stoommachines brengen door de vernuftigste inrigtingen en zamenstellingen een aantal werktuigen in beweging, waarmede het fijnste cn kunstigste bankwerk en de zwaarste smidswerken even gemakkelijk worden vervaardigd. MIDDELBURG, 23 April. Laatstleden maandag-nacht is het schip van C. Adriaansen Beurtschipper van deze stad op Delft's Gravenhage en Leydenliggende in de Reetenen geladen met Tarwe en andere Koopmansgoederen gezonken. Bij het ophalen van het anker moet het schip een lek hebben hekomenwaardoor het water dadelijk met geweld naar binnen drong en het vaartuig oogenblikkelijk begon te zinken, zoodat de ongelukkige schipper met zijne vrouw, zoon en dochter, benevens twee passagiers, naauwelijks den tijd hadden zich te redden. De gemelde schipper heeft alzoo bij dit droevig ongeluk zijn bestaan cn alles wat aan boord was in een oogenblik verloren. TURKTE. KONSTANTINOPEL2 April. Sir Stratford Canning heeft eene stoomboot naar Athene gezonden en laat er een vertoog indienen omtrent de bewegingen tegen Turkije aldaar, met aandrang om die te onderdrukken. In Epirus hebben 3,000 Albanezen een Turksch Opperhoofd met een aantal soldaten ingesloten. Vóór eenige da gen werden 3,500 soldaten ontslagen, en die zich zeer goed hadden gedragen, ontvingen eene kleine gift tot aankoop van een stuk lands in hunne woonplaats. Die vrijwillig weder in dienst treden, ontvangen soldij en worden eenen graad bevorderd. Evenwel waren er slechts 200 die de caserne voor de vrijheid wilden verwisselen. Sedert lang zijn de Franken of vreemde Christenen alhier van de magt der Turksche policie en regtspleging uitgezonderdthans wil men bij de verbeterde inrigting daarvan zulks als noodeloos doen voorkomen en acht de Porte het voor de betere orde zeer wenschelijkdit voorregt op te heffen en de Turksche policie ook het opzigt over de Frankische logementen en wijn huizen toe te vertrouwen. Maar als de vreemde Gezanten dit gedoogenzal het leven voor de Franken hier ondragelijk worden. Van Berlijn kwam hier onlangs eene bezending van geschenken van groote waarde aan den Grooten Heer, bestaande uit porseleinen vazen, schoone sabelseene pianoeen kunstig bearbeide kaptafel enz. XWITÜEBLAID. ZURICH20 April. In de Zitting van den Landdag van gisteren is beslist gewordendat men de Jesuiten-zaak tot de gewone jaarsvergadering van Julij zoude uitstellen. Na deze beslissing heeft de Afgevaardigde van Lucern gevraagddat de Landdag de officieren die aan de vrijcorpsen hebben deelgenomenonmid- delijk van de kaders van het bondsleger zou schrappen, waarin niet is bewil ligd. De Heer Briatte, Afgevaardigde van AVaadtland, heeft krachtig tegen de Fransche nota's geprotesteerd, cn zijn protest is in het proces-verbaal opge nomen. Eindelijk heeft de President van den Landdag nog kennis gegeven, dat hij eenige diplomatieke mededeelingen had ontvangenop welke men ge antwoord hadzoo als het aan de waardigheid en onafhankelijkheid van Zwitserland betaamde. De beroemde Natuurkundige de Saussure is dezer dagen te Genève in den ouderdom van 77 jaren overleden. ITALIË. ROME, 12 April. Gisteren is de Graaf Rossi in groot gala-optogt naar het Vaticaan gereden, waar hij door den Paus in een plcgtig gehoor ontvangen is, om zijne geloofs brieven als buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van Frankrijk te overhandigen. Hij moet door den Paus zeer welwillend ontvangen zijn. OOSTENRIJK. AVEENEN, 8 April. De meest beroemde geleerden en letterkundigenonder welke men er velen opmerkt die hooge posten bekleeden zoo als de Kardinaal-Patriarch van Ve netië de Graaf Ladislas van Pyrkesde Baron Hammer van Purgstallde Baron van Zedlitz, de Baron van Munch-Bellinghausende Graaf Auersperg, welke laatste twee hunne werken onder den verdichten naam van Joseph Halm en Anastasius Grun hebben uitgegeven, hebben een verzoekschrift aan den Keizer geteekendwaarin zij wijziging vragen van de verordeningen op de censuur, zoodanig, dat de openharing der gedachten door de drukpers ontsla gen worde van de talrijke hinderpalen, die haar thans in den weg staan. Dit verzoekschrift is door den Vorst van Metternich aan den Keizer met bij voeging van een gunstig advies overhandigden door Z. M. met de grootste welwillendheid aangenomen door hem is het aan den Directeur-Generaal der policie en het collegie der censuur te AVeenen gezondenom er hem rapport op te doen. HESSEN-DARJHSTADT. DARMSTADT, 19 April Het is Prof Liebig, den wereldberoemden scheikundige, die zich onlangs voor korten tijd hier bevond, ten volle gelukt eene minerale mestspecie te vinden, welke in verbinding met guano van uitstekend gunstige werking moet zijn. Deze uitvinding zet aan de landbouwkundige scheikunde de kroon op en opent het uitzigt op eene ontwikkeling van den landbouw, zoo als men die tot heden nog niet kent. Naar wij vernemen was het om deze uitvin ding te volmaken, dat de Heer Liehig onlangs te Londen is geweest, waar zich reeds eene actiën-maatschappij met een kapitaal van 120,000 heeft gevormd, tot het fabriceren dezer meststof. Mannen van hoogen stand en groot vermogen hebben onmiddelijk deel genomen in deze onderneming, wier omvang alleen hieruit is af te leidendat voor het drijven der fabriek eene stoommachiene van 100 paardenkrachten zal worden gebruikt. Deze vermen ging van mineralische meststof met guano moet, naar men wil, aan alle vereischten voldoen. Terwijl de guano hoofdzakelijk de zaadvorming bevor dert en den grond in weinige jaren uitmergelt, doet de andere specie haren invloed voornamelijk tot de stam- en bladvorming geldenen blijft een voort durend werkend middeldat den vruchtbaren grond niet uitzuigt.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2