LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 28 APRIL. é'-ii BJNNENLANDSCHE BERIGTEN. 1845. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. N°.\.51. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 April. Bij gelegenheid der aankondiging van de Verkooping op het Huis ter Wad ding (zie de adv.) der Schilderijen en zeldzaamheden van wijlen 5Ir. M. v.Noort, een man die hij eigene bedrevenheid in boetseren, teekenen en schilderen, door fijnen en zuiveren smaak uitmuntte, kunnen wij niet nalaten de opmerk zaamheid te vestigen op de uitnemende kunststukken door Francis van Bossnit in ijvoor gesneden, het eene, eenc afneming van het kruis, het andere de wegzending van Hagar. De Kunstenaar was geboren te Brussel in 1635. Hij bragt zijn besten leef tijd door te Bome, waarheen hem Bonaventura van Overbeek schilder, archi tect en graveur te Amsterdam, die drie reizen naar Rome deed, tot reisgezel naar Nederland met zich nam. Hij maakte te Amsterdam welverdienden op gang, waar hij den 22sten September 1692 in 57-jarigen ouderdom overleed. Groot was de toevloed der genen die iets van zijn werk verlangden, hij werd als een wonder heschouwd van wege zijne vrije, stoute en gemakkelijke manier om in ijvoor te werken, dat hij behandelde of het was ware, en er eene teederheid aan gaf, die weinige beeldhouwers kannen bereiken. Een 4°. boek in 1727 te Amsterdam uitgekomen, bevat honderd en vijf zijner haut- en bas-reliefs in koper overgebragt, en komt onder N°. 20 op bladz. 14 van den Catalogus der verkooping voor. Echter worden er geen der beide genoemde kunststukken in gevonden, die evenwel nog ruim zoo voortreffelijk zijn als de beste uit het vermelde werk. Zonderling is het dat deze man niet meer algemeen bekend is, en daar hij wel bekendheid ver diende, deelen wij dit berigt omtrent hem en zijn werk mede. Men kan zich aan de beschouwing vooral van het eerste dezer kunststuk ken als het ware niet verzadigen, zoo veel juistheid en diepte van uitdruk king, zoo keurige uitvoerigheid in de kleinste bijzonderheden, paren zich met de allergelukkigst gekozene ordonnantie van het geheel. Het is te hopen dat deze kunststukken eene waardige plaats mogen vinden; zij zouden 's Konings zaal waarlijk geene oneer aandoen, en mogten althans wel ergens belandenwaar het kunstlievend publiek gelegenheid kan vinden om ze te ziente beschouwente bewonderen. De Heeren J. Perk en Zoon, graanhandelaars te Delft, hebben aan Z. M. een verzoekschrift ingediendstrekkende om op het inkomend regt op de buitenlandsche boekweit gedurende 6 maanden eene korting te verleenen •omdat de voorraad hier te lande gering en slecht is, en daardoor de prijzen voor dit voornaam voedings-middel van de arbeidende klasse hoog is gestegen. 'sGRAVENHAGE25 April. Men verneemt, dat de negen leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaaldie een voorstel tot herziening der Grondwet aan die Vergadering hebben aangebodenhunne beantwoording op de bedenkingenin de afdee- Hngen der Kamer tegen dit voorstel gemaakt, in gereedheid zijn gebragt, en dat zoowel die beantwoording, als een 40-tal ontwerpen van wet, waarin thans het voorstel is gesplitst, en die bij de antwoorden gevoegd zijn, eerst daags aan de leden der Kamer zullen worden medegedeeld. In de Zitting van heden is door de centrale afdeeling verslag uitgebragt over het ontwerp van wet nopens het muntwezen. De dag der beraadslagin gen zal nader worden bepaald. Vervolgens zijn de beraadslagingen gehouden over de adressen van handela ren enz. te Amsterdam, betrekkelijk de Surinaamsche aangelegenheden. De Heer Telting is tegen het benoemen eener Commissie tol onderzoek waarop in eene vorige Zitting is aangedrongen- De Heer van Goltstein onderzoekt, of de onderhavige zaak tot de dadelijke en regtstreeksche bemoeijenissen der Kamer behoort. Wat de klagte over schending van de Grondwet aangaat, hieromtrent is de Kamer verpligt kennis te nemen, en kan dan ook blijken, of Suriname te regt thans als weinig meer dan een lastpost wordt beschouwd. De spreker schetst het gewigt der kolonie voor het moederland; jaarlijks varen er nog 90 met suiker, koffij en andere voortbrengselen bevrachte schepen op. De spreker deelt deswege sta tistieke bijzonderheden mede, alles om de belangrijkheid van de kolonie te doen uitkomen cn tevens om het nut van een onderzoek nopens de aangehe ven klagten te bcloogen. Zoodanig onderzoek zou kunnen loopen: over dc regtsbetrekking tusschen de kolonie en het moederland; de verpligtingen van den Staat, aangegaan jegens Suriname; de mate van zekerheid voor personen en bezittingen aldaar; de vraag, of er willekeurig is gehandeld, enz. De spreker weidt nog verder uit over den gelds-omloop in Suriname, het bank papier, en de verandering van het slaven-reglement. Met betrekking tot het slaven-reglement zeide hijdat de Regering dit wil veranderenen dat de belanghebbenden daartoe wenschcn mede te werken, maar dat er, lancs den ingeslagen weg, geene overeenstemming denkbaar is. Aan den eenen kant wil de meester eigenaar blijven van den slaaf, of schadevergoeding ontvan gen; aan de andere zijde roept men de regten der menschheid in. Op die wijze is geene verandering mogelijk; en toch is zij onvermijdelijk. Het geldt eene zaak van algemeen belang. De Heeren Wichers, Storm, v. Dam, Thorbecke, de Kempenaer, v. Ro senthal, Sterling en den Tex verklaren zich mede voor het benoemen eener Commissie tot onderzoek. Zij achten het pligt, hier eene buitengewone be langstelling aan den dag te leggen, want het geldt hier algemeene, gewigtige belangen. Het begeerde onderzoek is evenzeer in het belang van den Minister, als van de waardigheid der Kamer, en tevens in het belang van het moeder land en der kolonie. Vervolgens is de vraag gesteld: »of er al dan niet eene Commissie zal worden benoemd?" en is deze vraag bevestigend beantwoord met 47 tegen 7 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Meuso, v. Naamen, Repe- laer, Ilinlopen, Backer, Telting en v. Akerlaken. Hierna is de beraadslaging geopend over het ontwerp van wet, strekkende tot verandering van het hoofdstuk der begrooting voor de nationale schuld over 1844. Na eenige discussie, en nadat het ontwerp door Z. Exc. den Mi nister van Finantiën was verdedigd, is hetzelve aangenomen met 45 tegen 4 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Bruce, v. Panhuys, Jordens en v. Twist. De Zitting wordt tot morgen opgeheven. Maandag zullen de afdeelingen de Leden der Commissie tot onderzoek van de Surinaamsche aangelegenheden verkiezen. Met belangstelling nemen wij het berigt over, dat bij de op den 21slen dezer te Amsterdamdoor de Nederlandsche Handel-Maatschappij gehoudene veiling van 75,000 blokken Banca tin, de geheele massa in één koop tot den prijs van 43.70 per 50 Nederlandsche ponden door onze stadgenootcn de Heeren L. 1. Enthoven en Comp. gekocht is. Het bedrag van dezen koop is nagenoeg twee millioen guldens. Men herinnert zich niet, dat in de laatste jaren een koop van zoo aanzienlijk bedrag is geschied. Niet zonder zelfvoldoe ning kondigen wij dezen koop aanomdat gemelde firma in onze stad geves tigd is, en daar een fabrijk die aanvankelijk van kleinen omvang was, tot eene hoogte heeft opgevoerdwaardoor zij met de grootste fabrijken hier te lande en zelfs met vele buitenlandsche. in uitgebreidheid en doelmatige inrigting kan wedijveren. Zoo genoemde heeren derhalve in de nijverheid eene eervolle plaats bekleedende thans door hen gedane kapitale koop van een artikel, waarmede de belangen onzer Overzeesche Bezittingen in een naauw verband staan, en dat nu, in weinige dagen, eene beduidende rijzing heeft ondervondenbewijstdat zij zich ook als handelaren van den eersten rang onderscheiden en ook als zoodanig ccn' zeldzamcn ondernemingsgeest aan den dag leggen. 26 April. In de Zitting van heden is beraadslaagd over het ontwerp van wet. betrekkelijk de invordering der directe belastingen. Nadat onderscheidene leden daarover het woord hadden gevoerd, en Z. Exc. de Minister de voordragt had verdedigd, is zij, met eene meerderheid van 41 tegen 12 stemmen, aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren: Romme, de Kempenaer, Heemstra, Thorbecke, van Goltstein, van Sasse van Ysselt, van Heloma, de Jong, Wichers, Stormvan Rechteren en Luzac. De Zitting is verdaagd tot aanstaanden Maandag, als wanneer zal worden beraadslaagd over de wet nopens het Muntivezen. ROTTERDAM, 24 April. In de op gisteren door de Nederlandsche Handelmaatschappij alhier gehou den veiling van 374 hcele en 4,256 halve cn kwart kisten Java-indigo en 23

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1