BUITEINLAINDSCHE BERÏGTEN. rn liet haar meer billijk voorkomt, dat het beloop daarvan door den Rcgter •worde bepaald. Intusschen zou de Regtcr, zoo als de bepaling thans luidt, nimmer meer dan de enkele vergoeding kunnen bevelen; hetgeen de meer derheid voor onvoldoende blijft houden. Aan beide deze bedenkingenten bewijze dat de bepalingen van het ont werp in eenen voor de onteigenende partij te gunstigen zin zijn vervaardigd, hebben vele leden verklaard bijzonder veel gewigt te hechtenterwijl men nog heeft opgemerkt, dat dit 14de artikel liet krachtigste bewijs in zich be vat, dat de Regering bij deze voordragt eenen verkeerden weg is ingeslagen, daar toch het onoverkomelijk bezwaarwaarop men bier stuitgeheel zoude kunnen vermeden wordenindien het middel van voorziening enkel in de vereenvoudiging en verkorting der proces-orde werd gezocht. De Centrale Afdeeling meent eindelijk dat de oorzaak der vertraging en moeijelijkheden voor bet grootste gedeelte gelegen is in de verkeerde handel wijze van de onteigenende partijendie het aan zich zeiven te wijten hebben indien zij door hare voorbarigheid zich in het geval hebben gebragt, om óf de uitvoering van ontijdig aangevangen werken te moeten uitstellen of staken óf aan de onbehoorlijkste vorderingen te moeten toegeven. AMSTERDAM, 23 April. Den 21stcn is voor liet Provinciaal Geregtshof alhier in appel behandeld, de zaak van Pieter Cleban. De Directeur van hel kabinet des Koningsde Heer van Rappard, is daarbij ten verzoeke van den beklaagde, als getuige, opgeroepen en door het Hof gehoord. De uitspraak is op den 5den Mei bepaald. Thans kunnen wij het genoegen hebben met zekerheid aan te kondi gen dat de komst van het Hof op aanstaanden Maandag is vastgestelden dat Hanne Majesteiten door geheel hun Gezin vergezeld zullen worden. Aanstaanden Maandag zal alhier de tentoonstelling van stukken van oude meesters, in het gewoon locaal der Academie van Beeldende Kunsten, geopend worden en gedurende vier weken voor het publiek toegankelijk blij ven. Bijdragen tot dezelve zijn verleend door de stedelijke Regering, de be sturen van onderscheidene gestichten en cenige particuliere voorstanders en beschermers der schilderkunst, die aldus, edelmoediglijk, het genot door hen van hun bijzonder eigendom getrokken, mede aan het beschaafd publiek heb ben willen deelachtig maken. De toegang wordt verleend op de gewone wijze, tegen betaling van 25 cents. Eergisteren morgen is alhier, in den ouderdom van 70 jarenplotse ling overledende Hoog-Eerwaarde Hooggeleerde Heer G. F. Sartoriusvroe ger Evangelisch-Luthersch Predikant te Zwolle, te Schiedam en te Dordrecht, en sedert het jaar 1814 alhier, alsmede sedert het jaar 1825 buitengewoon Hoogleeraar aan het Luthersch Seminariumen wijders Vice-President der Evangelische Synode, Mede-Hoofdbestuurder van het Nederlandsch Bijbel-Ge nootschap en Lid van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap. Dit zoo plotseling overlijden van den verdienstelijken man wordt niet al leen door zijne betrekkingen, maar ook door zijne veelvuldige hoogschatters en vrienden ten diepste betreurd. DEN HELDER, 20 April. Men verneemt dat de werkzaamheden der indijking van den Anna Paulowna Polder thans onder begunstiging van het schoone lenteweder met de meeste kracht worden voortgezet. Een gedeelte dijk, grenzende aan het Koegras, zag men dezer dagen bijna bereids voltooiden ongeveer over eene lengte van een half uur gaans zijn bovendien de kaden in zee uitgebragt. Alles duidt aan dat bij dit werk eene buitengewone krachtsontwikkeling zal plaats heb ben, en zonder ongunstige omstandigheden kan de thans onderhanden zijnde Westelijke Polder zeer waarschijnlijk in twee maanden door eene waterkeerende kade van de zee zijn afgesloten. UTRECHT, 22 April. Donderdag den 8stcn Mei aanstaande, zal, op het Raadhuis dezer stad worden aanbesteed: het leveren van gedeeltelijk overdekte goederenwagens met dekblad, zonder assen en wielen, mitsgaders van bestel-, rol- en handwa gens, ten dienste van de exploitatie van den Rhijnspoorweg. De bestekken zullen op de gewone plaatsen ter lezing liggen. Bij de opening van den spoorweg van Amsterdam naar Arnhem, op den 13(len Mei, zal de feesttrein des voormiddags van Amsterdam vertrekken, ten einde tegen 1 ure te Arnhem aan te komen. Den 15de» Mei zal de spoorweg naar Arnhem voor het publiek worden opengesteld. ARNHEM, 22 April. Naar men verneemt, zullen in den loop der maand Junij aanstaande, te Apeldoorndoor de sociëteit der Valkenjagt belangrijke wedrennen gehouden wordenen zulks met het doelom ook in die omstrekende zucht tot ver betering van het paardenras op te wekken en aan te moedigen. Aan de ge lijkmaking der daarvoor benoodigde baanwaarvan de lengte op ongeveer 2,700 ellen en de breedte op 30 ellen worden geschat, wordt met ijver ge werkt. Ook zegt men, dat aan de Valkenjagtdoor de tegenwoordigheid van onderscheidene aanzienlijke personaadjenbijzondere luister zal worden bijgezetzoodat men zich aldaar in het vooruitzigt van groote levendigheid en ruim vertier verblijden mag. 's HERTOGENBOSCH, 21 April. De persoondie op den naam van den geneeskundige Carron du Villars zich te 's Gravenhage aan diefstal van onderscheiden horologiën en eene gou den ketting heeft schuldig gemaakt, is de Zalt-Bommel gevangen genomen en hierheen gebragtde gestolen voorwerpen waren nog in zijn bezit. VEREENIGDE STATEN. NEW-YORK, 3 April. Uit een rapport aan bet Congres overgelegd, blijkt, dat van 1830 tot 1840 in Noord-Amerika 87 stoombooten door het springen der ketels zijn verloren gegaan en daarbij 780 menschen zijn omgekomen en 296 verwond dit is bijna ééne stoomboot in de 6 weken. Men moet echter hierbij in bet oog houden, dat er niet minder dan ruim 600 stoombooten den Missisippi op en afvaren. In genoemd tienjarig tijdvak waren er 25 schepen door brand ver woest en daarbij 255 personen omgekomen. TÜRKYE. KONSTANTINOPEL2 April. Wedschilii Pacha, tot hiertoe Stadhouder van Aleppo, is in plaats van Essad Pacba tot Gouverneur van Saïda benoemd. De toekomst zal leeren of de Christen bevolking van het gebied van Sarda bij die verandering zal winnen. Essad Pacha heeft zich gedurende zijn verblijf le Saida door beradenheid en gematigdheid met de Europeschc Consuls op een goeden voet weten te houden, en is te midden der moeijelijkheden door de strenge bevelen des Sultans om trent de Christenen van den Libanonbij die bevolking als een billijk en regtvaardig man bijzonder wel gezien. Van Wedschiki Pacha weet men alleen, dat men beter te vrede scheen over zijne zorg voor de veiligheid der wegen, die onder zijne voorgangers verwaarloosd was, daar het zoo verre was geko men, dat de Beduïnen van Horns en Hama tot voor de poorten der stad zwier ven en soms weken lang de gemeenschap stremden. ITALIË, NAPELS, 8 April. Grieksche zeeroovers maken de Ionische zee en zelfs de kusten van Italië on veilig. De Regering heeft zich verpligt gezien eene quarantaine van 7 dagen te bevelen voor al de schependie deze zee bevaren. Deze maatregel is een nieuwe slag voor den reeds zoo kwijnenden handel van het koningrijk. Er is slechts ééne stem in het publiekom de talrijke verliezert en faillissementen welke men in den laatsten tijd te betreuren heeftaan de veranderingen toe- te schrijvendie in onderscheiden takken van het beheer der finantiën hebben plaats gehad. De handels-onderhandelingen met Frankrijk gaan voorspoedig voort. De Graaf de Trapani heeft zich stellig tegen het huwelijks-ontwerp mot de Koningin van Spanje verklaard, zeggende, dat hij geen automaat-Koning wilde zijn. OOSTENRIJK. AVEENEN, 7 April. Do zucht voor 'nieuwe wegen in Tyrol wordt dagelijks grooter. AVij hebben goede en snelle gemeenschapsmiddelen noodig. Niet alleen de regering maakt belangrijke kosten daarvoor, maar ook enkele gemeenten. Hoe vruchtbaar ook onze landstreek is, verliezen wij veel grond door kale rotsen, hooge ber gen en ijsspitsenen moeten alzoo bij de karigheid der natuur ons zeiven door handel en nijverheid voorthelpen. Sedert eeuwen is bij ons de doorvoer van koopwaren een middel van bestaan. De gedurige overstroomingen van den Etsch vorderen dringend voorzieningenvooral de laatste in den vorigen herfst heeft de regering daartoe opgewektwelke twintig Ingenieurs heeft ge zonden ter opmeting van het Etschdal en het ontwerpen van voorslagen voor de afleiding van de rivier. Deze zullen eerst aan de Stenden ter goedkeuring worden voorgelegd en dan aan de gemeenten om er hare bedenkingen over te vernemen. Men zegt dat de regering drie millioen Oostenrijksche guldens er toe bestemd heeft. AA'elligt gelukt het den Ingenieurs, die in Mei hun op perhoofd uit Venetië verwachten, het nieuwe bed van den Etsch bevaarbaar voor stoombooten te doen maken. PRUIS SEN. BERLIJN18 April. De stedelijke Raad heeft bijna met eenparigheid van stemmen besloten, om gedurende drie jaren, jaarlijks eene ondersteuning van 1000 thl. aan de Duitsch-Katholijke gemeente alhier te verleenen. Ook zal eene der kerken aan de stad toebehoorende, in medegebruik aan die gemeente worden afgestaan. BREMEN. 4 April. Heden eindigde de dood een aan arbeid en liefde rijk en daarom kostelijk levenhet leven van Frederick Adolf Krummacher. Twintig jaren lang (van 18241843) heeft hij het predikantsambt alhier bekleed, tot zijn door hoo- gen ouderdom (hij was in 1768 geboren) nedergebogene schouderen de zwaarte van zijne beroepspligtcn moede waren geworden, en gedurende welken langen tijd zijn trouw onderwijzen en werken in duizende harten zijner gemeente den rijken zegen voorbereiddenwelke nu den verscheidene als dank en droefenis volgt. Maar ook in ruimer kringen is hem den Dichter der parabelen eene blijvende gedachtenis verzekerd. AA'at echter Krummacher bij ieder, hij moge hein uit persoonlijk verkeer als leeraar en geestelijke gekend of zijne schriften hebben gelezenwat hem ieder dierbaar en tot vriend moest makenwas het beminnenswaardige van zijn persoon de vrolijke helderheid van zijn gemoed en de milde wijsheid van zijnen geestdeze eigenschappen hebben hem in zijne ambtsbediening tot een' regten zielverzorger gemaakt en aan zijne schrif-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2