LEYDSCHE H COURANT. 1845. MAANDAG, 21 APRIL. N°. 48i BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BÜ1TENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. K< X O,* x 'Y ^ivV De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 19 April. Donderdag laatstleden besloot de Zangvereeniging der Maatschappij voor Toonkunst alhier, hare gewone bijeenkomsten in dit Maatschappelijk jaar, met het voordragen, onder quartet-begeleiding, van Haydn's beroemd Orato rium De Schepping." Dat de verwachting, die men van dit muzijk- f'eest zich voorstelde boog gespannen was, bleek uit de talrijke opkomst van de Leden der Maatschappij, die met hunne dames zich reeds vroeg naar de Schouwburg begaven en weldra schier alle beschikbare plaatsen bezet hadden. Aan die verwachting is niet alleen ten volle beantwoordmaar wij durven verzekeren dat zij nog ver is overtrofïen geworden. Het zoude even vermetel als onbescheiden wezen wanneer wij ons openlijk over de wijze waarop de verschillende Solo's en Koren van het tot nog toe onovertroffen meesterstuk der kunst voorgedragen werden, ecnig oordeel wilden veroorloven. Maar de aandacht van zóóvele toehoorders, eene voortdurende stilte, niet gestoord of afgebroken door bet even ongepaste als hinderlijke gedruisch van eene luide toejuiching gedurende de uitvoering en tusschen de verschillende stukken, hebben getuigd van den diepen indrukdien de uitvoering op al de aanwezi gen te weeg bragt, eenen indruk, die zeker nog lang de aangenaamste herin neringen zal achter laten, en der Zangvereeniging nieuwe aanspraken geeft op den dank en de achting van de leden der Maatschappij. Aangenaam was het ons, onder de Commissiën en genoodigde Autoriteiten, ook afgevaar digden uit de Stedelijke Regering het feest met hunne tegenwoordigheid te zien vereeren. Want in eene stad, welker bestaan onafscheidelijk met den bloei van Wetenschap en fraaije Kunsten in ons land verbonden is, moet de goede, grondige, en op de opvoeding en beschaving zoo krachtig werkende beoefening der edele Toonkunst, de werkdadigc belangstelling van allen, maar in de eerste plaats van de Overheid, tot zich trekken. Ingezonden Z. M. heelt den Minister van Staat J. J. Rochussen, benoemd tot Gouver neur-Generaal van Nederlandsch Oost-Indië, eervol teruggeroepen uit zijne betrekking als Gezant aan het Hof van België, en in zijne plaats benoemd den Baron A. A. Bentincktot hiertoe Minister-Resident bij de Hoven van Baden, Beijeren en Wurtemberg. In het Handelsh. van gisteren leest men eene geregtelijke aankondiging in de Fransche taal, berigtende dat zekere Johann Carl Gorgas den lste" dezer aan een handelhuis te Amsterdam 40 bankbiljetten van ƒ1000 guldens heeft ontstolen, als betaling van eenen wisselbrief dien hij op een' valschen credielbricf van de algemeene directie der Pruissische zeehandel-maatschappij bad weten te beko men. Hij noemde zich koopman of fabrikant, geboortig van Berlijn, is 4'8 jaren oud, heeft blaauwe oogen, is grijsachtig en nog al gezet. Hij heeft waarschijnlijk te Weenen in Augustus van het vorige jaar eene dergelijke afzetting gepleegd, is nu voortvlugtigen de regtbank van Am sterdam heeft een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. 'sGRAVENHAGE18 April. Heden is alhier overleden de Heer F. G. Baron van Lijnden van Hemmen, President van den Hoogen Raad van Adel, Commandeur der orde van den Nederlandsch en Leeuw, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal cri van de Ridderschap der provincie Gelderland. President en directeuren van de Nederlandsche bank hebben bekend ge maakt, dat Ileeren Commissarissen, na onderzoek en goedkeuring van de ba lans over het afgeloopene boekjaar, verschenen 31 Maart 1845, opgemaakt, de uitdeeling of het dividend aan deelhebbers uit te kcerenhebben bepaald op 60 per actie. Men zegt, dat er een plan zoude bestaan om den Rhijnspoorweg te doen overnemen door eene maatschappijdie zoowel daarvoor als tot den aanleg van zijtakken, alsook van Utrecht op Rotterdamen tot verlenging van den weg tot de Pruissische grenzeneen kapitaal van 30 tot 40 millioen zou bijeenbrengen. Men verneemt uit Assendat door de firma S. H. Balkema en C'omp. -aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken concessie is gevraagd, -tot het aanleggen en exploiteren van eenen ijzeren spoorweg van Zwolle tot iCroningen door Drenthe. 19 April. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de Voorzitter medegedeeld, dat, dewijl de Regering nog eenige wijzigingen in het ontwerp omtrent de invordering der directe belastingen heeft gebragt, de centrale afdeeling voorsteltdie veranderingen op nieuw aan de afdeelingen te verzenden en de beraadslagingen voorloopig uit te stellen, waartoe beslo ten wordt. Vervolgens zijn de beraadslagingen gehouden over het ontwerp tot het ver lengen van het tijdstip van invoering van sommige wetten in Limburg. De Heeren van Goltstein en Storm hebben zich tegen dat ontwerp verklaard. Zij vreesdendat de provisionele toestand van Limburgdoor het telkens ver lengen van deze wet, een vaste, voortdurende en bestemde toestand zou worden. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het voorstel verdedigd. Het kwam Z. Exc. voor, dat men Limburg veel meer genoegen deed, door de invoering van bestaande wetten uit te stellendan ze met eene invoering lastig te vallendie spoedig door eene nieuwe zou moeten worden gevolgd. Ter stemming overgegaan zijnde, is bet ontwerp aangenomen met eene meerderheid van 47 tegen 5 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Luzac, van Goltstein Storm, de Kempenaer en van Rosenthal. Daarna wordt de Zitting opgeheven. ZWOLLE, 16 April. Als eene navolgenswaardige bijzonderheid, dient te worden vermeld, dat de stoomboot, tusschen deze stad en Amsterdam varende, steeds postduiven aan boord heeft, welke te Zwolle of te Amsterdam, aan de kantoren der maatschappij op bet hok gewend zijnten einde aldusbij voorkomende om standighedenterstond en op eene spoedige wijze berigten naar eene dezer beide steden te kunnen zenden. LEEUWARDEN, 16 April. De vreeselijke moord, gepleegd aan den Heer J. Uiterdijk, Controleur der Veenderijen te Steenwijkzal ook wegens de dubbele misdaadmet welke hij gepaard ging, zeker in ons Vaderland algemeene verontwaardiging en deelne ming verwekken. Dit zou ook het geval zijn al ware de persoonwien de zaak betrof, onverschillig. Maar weinigen is hel bekend, welk een' geleerde de wetenschap in den Heer Uiterdijk heeft verloren. Groot waren zijne bekwaamheden in de wis-, natuur- en sterrekunde. Reeds in zijne jeugd gat bij blijken van een' bijzonderen aanleg voor die vakken, welke hij door ijverige inspanning van eigene krachten tot eene verwonderlijke hoogte ont wikkelde. Van al hetgeen hij daarin belangrijks verrigt heeftzijn er slechts twee werken in bet licht verschenen, als over de Kegelsneden en over den schijnbaren en waren afstand deiHemelligcliamen van elkander. In de laatste jaren als eenvoudig burger te Enkhuizen, Wolvega, Enschede en laatstelijk te Steenwijk woonachtigvond hij naast getrouwe ambtsver vulling, in de beoefening der wetenschappen bevrediging voor zijnen veelom- vattenden geestzonder met andere geleerden veel in aanraking te komen. Hij bereikte den ouderdom van 62 jaren, en laat, behalve eene bejaarde we duwe en zoon, in zijne geboorteplaats, het Vriesche dorp Rinsumageesteen 87 jarigen vader na, die zelf als bekwaam werktuigkundige eenen naam heeft verworvenen die veel heeft bijgedragen lot de vorming van zulk eenen zoon. 's HERTOGENBOSCH, 17 April. Naar men met zekerheid verneemt moeten dit jaar, ter uitbreiding van het geretrancheerd kamp op de Vughtsche en Cromvoirtsche heide, vooreerst nog vier lunetten in de rigting der dorpen Vught en Esch gemaakt worden, en zou de aanbesteding daarvan in het laatst van Mei plaats hebbenwordende de kosten dezer werken begroot op ƒ48,000. Voorts zal ook dit jaar begon nen worden met het leggen en bestraten van eenen militairen weg van deze stad door Ortcnwelke later van daar tot Zalt-Bommcl door den Watcrstaa zal worden vervolgd. TEREEMGDE STA T KW NEW-YORK, 1 April. Bijzondere brieven melden dat het lot van den ex-President Santa Anna beslist was. Met eene groote meerderheiddoor het Congres schuldig ver-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1