BXJ1TEINLAINDSCHE BERIGTEPï. tegen alle overval te hebben willen wapenen. Des morgens kwam er bevel aan den Burgemeester te Zwolle, hem te arresteren, die vergezeld van den Commissaris van politie, gevolgd van de noodige assistentie zich hierheen be gaf. R. schijnt hunne aankomst uit zijne vensters gezien te hebben hij sloot de deur zijner kamer, en een oogenblik daarna hoorde men den knal van een pistoolschot. Brunner en diens familie snelden naar boven, doch, daar zij de deur gesloten vonden, keerden zij terug, en ontmoetten op den trap den Burgemeester en den Commissaris van politie. Nadat de deur, met behulp van een smid, geopend was, vond men den ongelukkige levenloos op den grond uitgestrekt. Hij had zich op eene vreeselijke wijze de hersenpan ver brijzeld. Het ongelukkig eerste slagtoffer dezer jeugdige wraakzucht en dol zinnigheid was een man van ruim vier en zestig jarendie eene weduwe en een zoon achterlaat. ZEVENBERGEN, 11 April. Den 28stcn Maart was in het zoogenaamde Zevenbergsche land eene schuur afgebrandin huur bij den landbouwer M. van Dongendaar hij kwaad willigheid vermoedde, had hij de volgende nachten door 3 man laten waken, doch deze zich in den nacht van heden bij het vuur verwarmende, is er weder brand uitgebarsten, die de geheele huizing, de graanzolders nog van grooten voorraad voorzien den stal met 33 runderen en gereedschappen in de asch heeft gelegd; slechts eenige meubels en bedden en 3 varkens zijn kun nen gered worden. De huizing, maar niet het overige was tegen brand schade verzekerd. WEST-INDIE. SURINAME, 29 Januarij. Een brief geplaatst in het Engelsch blad de Berhice-Gazette bevat het volgende De koloniale raad is ontbondenen alle beambten die zich tegen den Gou verneur hebben verzetzijn ontslagen. De koloniale raad is thans zamenge- steld uit Officials. Deze onverwachte gebeurtenis heeft de verbittering van den partijgeest aanmerkelijk doen toenemen. Sommige der afgezette raadsleden zien niets dan ontevredenheid en desertie onder de slaven en voorspellen den volslagen ondergang der kolonie. De Officials daarentegen vrcezen niets, en vertrouwen op eene verbetering der om standigheden, vermits de Gouverneur door den Hollandschcn Minister wordt ondersteund. Te midden van dit alles wordt de Britsehe arbiter der gemengde commissie geregtelijk vervolgd wegens wangedrag, en men moet erkennen, dat zijne handelwijze hoogst berispelijk is geweest, en zoodanig, dat, indien zij had voortgeduurd, misnoegen en oproer onder de slaven zou hebben moeten ontstaan. Hij schijnt den oorsprong zijner aanstellingen zelfs het karakter van Harer Britsehe Maj. gouvernement te vergeten. Hij is door Lord Aberdeen in verschillende depêches vruchteloos gewaarschuwd geworden, en nu laatste lijk heeft zijn gedrag tot eene aanklagt tegen hem bij het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken aanleiding gegeven. Ongetwijfeld zal zijne terugroeping en welligt de verbeurte van zijn pensioen daarvan het gevolg zijn. Dat het door den Gouverneur alhier gevolgde stelsej door het Gouvernement in het moeder land is bekrachtigd geworden bewijstdat de vooroordeelen der kolonisten moeten zwigten en dat er plannen tot verbetering zullen aangenomen wor den tegen welke geen verstandig en edeldcnkend mensch iets zal inbrengen. VEBEEMGDE STATEN. NEW-YORK, 24 Maart. De Gezant van Mcxiko heeft zijne passen gevraagd en alzoo de Mexikaansche Regering hare staatkundige betrekking met de Vereenigde Staten afgebroken. Ook beeft de Mexikaansche Consul te New-Orleans van zijne regering bevel bekomenom vóór het einde van Maart het grondgebied der Staten te ver laten. Er zijn er hier die vrcezen, dat de oorlog zal uitbarsten en Mcxiko door het uitgeven van kaperbrieven de Noord-Amerikaansche scheepvaart schade zou toebrengen; doch men hoopt aan den anderen kant, dat Engeland dit niet zal gedoogen omdat aan de onzijdige vlaggen daardoor ook groot nadeel zou kunnen worden berokkend. Een dagblad beval het verhaal van het volgend voorval De groote olifant van de menagerie van Hopkins en Comp.heelt zijn' geleider gedoodterwijl hij hem van Baton-Rougc naar Clinton voerde. Ziet bier de omstandighedendie er bij hebben plaats gegrepenDe twee oli fanten en de kameel gingen aan het hoofd der menagerie, toen op een' afstand van 4 mijlen van Baton-Rouge er zich eene brug voordeedwelke de mannetjes-olifant niet wilde overgaande geleider steeg te paardten einde hem er over te brengenmaar toen het paard hem afwierpgreep de olifant den man met zijnen tromp aan en smeet hem herhaalde malen 40 tot 50 voet in de Jucht opterwijl hem zijne tanden door het ligchaam gin gen; vervolgens ging hij naar de bosschen, bij voortduring het ligchaam van den ongelukkigen geleider in de hoogte werpende, tot dat het in de boom takken bleef hangen. De olifant keert daarop naar de brug terug, waar het wijfje en de ka meel vastgebonden warenhij werpt zich op henbreekt de keten die hen zamenkoppeldewierp den kameel omstootte hem zijne tanden door het lijf en sleepte hem insgelijks naar het hosch hem somtijds in de hoogte wer pende. Toen hij de overige dieren van de meuageric zag aankomen, hield hij zich gereed hen aan te vallen, doch onderscheiden schoten, die men op hem riglte, doch niet kwetste, hielden hem terug. Men zond om hulp in de kasernc van Baton-Rouge, van waar een 50tal soldaten, gevolgd door een groot getal inwoners gewapend kwamen opdagen en verscheiden keeren op den olifant schoten, doch nogmaals zonder gevolg. Men ging eindelijk een veld stuk halen, toen een der bewakers van de menagerie eene lans nam en het dier een stoot toebragt, dat daarop bedaarde, hoewel van smart zuchtende, hem door zijne wond veroorzaakt. Men maakte zich toen van hem meester en deed hem de brug overgaan. WASHINGTON, 8 Maart. De schouwburg alhier is eergisteren geheel door brand verteerd benevens een belendend blok van 12 huizen. Men speelde juist een nieuw stuk toen de brand ontstond en de zaal was zeer vol. De regisseur behield echter zijne tegenwoordigheid van geest en kwam het publiek zeer bedaard aankondigen, dat er beginsel van brand ontdekt wasdoch datindien men den schouw burg zonder overijling verlietniemand er hinder van kon hebben. Dit ge beurde en allen hadden het gebouw reeds verlatentoen de brand de overhand begon te krijgen dezelve was in eene stookplaats achter het tooneel aangeko men. Den vorigen dag had men nog onderhandeld met een brandwaarborg genootschap doch het over de voorwaarden niet eens kunnen worden. RUSLAND. PETERSBURG, 3 April. H. K. H. de Grootvorstin Maria Nicolajewna, Gemalin van den Hertog van Leuehtenberg is den lstcu dezer gelukkig van eene dochter bevallen. Eene keizerlijke ukase geeft aan de Jonggeborene den titel van Keizerlijke Hoogheid. SPANJE. MADRID, 8 April. H. M. heeft een besluit genomen waarbij hare moederde gewezen Ko ningin-Regentes gemagtigd wordt een huwelijk met Munoz, die tot Hertog van Rianzares benoemd is, aan te gaan; [zoo als men weet, is dat huwelijk reeds lang gesloten en verscheiden kinderen er uit voortgekomen.] Het doel van dit besluit is om haar in haren rang te herstellen, welken zij door haar hu welijk verloren had en opdat haar de toelage van 3,000,000 realen (ƒ375,000) als lid van de Koninklijke familie door de kamers zou toegekend worden hetgeen dan ook met 116 tegen 9 stemmen geschied is. In het Ministerieel blad, den Heraldoleest men het volgende: De goedkeuringdoor het hof van Rome verleend aan de door onze omwen teling voldongene feiten is een harnaswaarop al de beschuldigingen der progressisten moeten afstuiten en de onzinnige verwachtingen van den balling van Bourges [Don Carlos] en van zijne partij verpletterd moeten worden. Die gelukkige gebeurtenis heeft dan ook de gramschap van den Católicoden tolk der apostolische Carlistenopgewekt. Hij ziet in de openbaarheiddoor ons daaraan gegevende bedoeling om de bisschoppende geestelijken en alle an dere personen te beleedigendie den verkoop der nationale goederen afgekeurd en den banvloek daarover uitgesproken hebbenof ook uit naauwgezetheid van geweten die goederen niet hebben willen koopen. Maar wat zijn het an ders, dan slechte katholijke en slechte priesters, zij, die in plaats van zich over de verzoening der Spanjaarden met den algemeenen vader der geloovigen te verheugentegen zijne beslissingen protesteren de gepastheid en voegzaam heid daarvan ontkennen en in hunne woede zich tot keltersche uitboezemingen laten vervoeren Daarentegen bevat de Eco del Commercio dit artikel Wat beteekenen die woorden, dat Zijne Heiligheid op geenerlei wijze de koopers der geestelijke goederen die deze in overeenkomst met de burgerlijke wetten gekocht hebbenin hun vreedzaam bezit zal bemoeijelijken Men wil daardoor zeggenwat reeds in het geheime consistorie te Rome van den lsten Februarij 1836 is uitgedrukt, dat namelijk Z. H. hoogelijk afkeurde en als nietig en van onwaarde beschouwde" de wezenlijk oppermagtige beschikkingen der Spaanschc natie, eenmaal vrijwillig door diezelfde Koningin-Regentes on derschreven wier geboortedag men thans vieren wil door ons nederig te doen buigen voor eene mogendheid, die, zoo zij eene groote geestelijke magt bezit, er geene in de wereldlijke aangelegenheden heeft. Het concordaat, waarvan men gewaagt, is eene erkenning van een ultramontaansch regt, eene loochening van de nationale souvereiniteit in de afkeuring der plaats gehad hebbende verkoopen van geestelijke goederen. De veiligheid der koopers dier goederen is voortaan van de genade der Pausen afhankelijk. Wij hopen ons te bedrie gen maar kunnen de vrees niet verbergendat degeendie men ons als een vreesachtig en onschadelijk lain voorstelt, weldra zich in een verscheurenden wolf herscheppen zal, even als het nederig huikje des visschers in een prachtig schip is verkeerd. ITALIË. ROME, 3 April. Met Paschen was het getal geestelijken, dat moest gewijd worden zoo groot, dat men er geen voorbeeld van heeft, namelijk 214; bovendien waren den 8sten en 22ste" reeds twee groote wijdingen door den Vicaris-Generaal ge schied. H. K. H. Prinses Albert van Pruissen is van hier naar Napels vertrokken. Sedert eenige weken hebben wij cenen wolkeloozen hemel, en bij eene warmte van 16 tot 18° Reaumur (68» Fahrenheit) hloeijen kruiden en heesier» in de schoonste pracht.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2