ENGELAND. LONDEN, 12 April. De openbare inkomsten hebben van 18441845eindigende met bet vier endeel jaars den 5den dezer, 1,752,788 meer opgeleverd, dan in het vorige jaar, zijnde in het geheel 51,800,000 De opbrengst der tolregten, accijn- scn en zegelregten is vermeerderddoch die der belasting op de inkomsten verminderd. Men is over deze uitkomst verheugddaar de meerdere opbrengst der accijnsen de algemeene welvaart en die der zegelregten meerdere handels- bedrijvigheid kenmerkt. Een lid van het Huis der Gemeente zal een verzoekschrift indienen door 2000 leden der vereeniging van Protestantsche werklieden te Dublin geteekend, waarin de Minister Peel beschuldigd wordt van onderscheiden misdaden en zijne inbeschuldigingstelling wordt gevraagd. De maatregelen door den Minister voorgesteld, om aan het Iloomsche collegie van Maynoolh in Ierland eene vermeerderde toelage te geven, schijnt tot die petitie aanleiding te heb ben gegeven, omdat die maatregel in en buiten het Parlement veel ongenoegen verwektdewijl men er eene groote begunstiging van de Roomschcn of wel der Jesuiten in ziet, daar dit collegie geheel Jesuitiseh zou zijn, en daaren boven zelfs O'Connel dat voorstel van den Minister geprezen had. Er zijn echter anderenwelken het aanmerken als eene groote staatkundige trek van den Minister, om Ierland te bevredigen, en alzoo de partij, welke de intrek king der Unie wilte verzwakken en te vernietigen. Er komen ondertus- schen van alle kanten petitien inwelke op het niet aannemen van dat voorstel aandringen. Gisteren bedroegen zij reeds het ongehoorde getal van 2,372waaronder eene van Liverpool met 58,000 onderteekeningen. Een voorstel in het Lagerhuis gedaan, om eene Commissie te benoe men, ten einde onderzoek te doen naar de voorregten en inkomsten van de Hoogeschool te Oxford, en die instelling naar den geest van den tegenwoor- digen tijd te hervormen, is met 143 tegen 82 stemmen verworpen, vooral j uit aanmerking, dat die instelling in vorigen tijd zoo vele voortreffelijke mannen had opgeleverd, zoodat reeds dit alleen de gepastheid barer inrig- j ting bewees! j De bekende, moedige zendeling D1'. AVolff is hier te lande uit Bochara teruggekeerd en heeft door een' brief in de dagbladen aan zijne vrienden daarvan kennis gegeven. Na een kort vertoef begeeft hij zich naar Brugge, waar thans zijne vrouw en kind wonen. De invoer van vee uit Holland is weder begonnen. De Batavier Woensdag uit Rotterdam komende, heeft een 50 tal ossen aangevoerd, voor onze markt bestemd. Zij zijn eerst toegelaten toen de beambten zich verze kerd hadden, dat zij door geene ziekte waren aangetast. De kleedermaker Stoltz alhier heeft dezer dagen 14,000 aan het bureau van Weldadigheid van zijn gild gezonden, en tenzelfden tijd een gift geschonken van een eigendom dat hij buiten Londen bezit, hetwelk hij beloofd heeft op zijne kosten ten behoeve van arme kleederrnakers zonder onderscheid van landaard of godsdienstbelijdenis in te rigten. Hij is de cenige zoon van een Duitsch kleedermakerdie na jaren alhier zijn bedrijf te hebben uitgeoefend naar Hyères in Frankrijk vertrok, waar hij in 1833 stierf en onder andere legaten er een van 60,000 fr. maakte aan de Polytechnische school te Parijs. Het stoomschip Mermaid11. Donderdag avond van Waterford naar Liverpool vertrokken, met ruim 130 passagiers aan boord, benevens veel vee •en goederenis op het punt geweest van te vergaandaar het Vrijdag avond op een bank stootte, aanmerkelijke lekken bekwam, doch op de bank bleef vastzitten. Om hulp seinende, is dezelve eerst den anderen morgen verleend doch nog tijdig genoegom allen alsook het vee en de goederen te redden. In 1844 bedroeg het aantal zegels van 1 penny voor de dagbladen 53,933,848 voor Engeland 3,797,585 voor Schotland419,700 voor Wales, 7,018,617 voor Ierland; totaal 67,159,150, en daarenboven 1,062,748 van penny voor bijvoegsels. Er heeft eene schaakpartij van eene nieuwe uitvinding plaats gehad tus- schen twee beroemde spelers, namelijk door middel van den electrischen tele graaf langs den spoorweg van Londen naar Gasport, meer dan 100 Engelsche mijlen afstands van elkander gelegen. Elke zet werd binnen het vierde ge deelte eener minuut wederzijds aan de spelers medegedeeld. Het spel heeft 9 uren geduurd zonder gewonnen te zijn. Een ontzettende ramp heeft weder in eene kolenmijn te Westrnoor hij Newcastle plaats gehad daar eene uitbarsting van gaz een veertigtal menschen heeft doen omkomenmeest allen vaders van huisgezinnen. Men heeft brieven van de Kaap de Goede Hoop van het laatst van Ja- nuarij, volgens welke de opperhoofden der Kaffers van den stam der Garka's toegestemd hadden in het teekenen van het met den Gouverneur gesloten tractaat. FRANKRIJK. PARIJS, 13 April. Er openbaart zich bij voortduring een geweldige tegenstand tegen de aan de Kamer geleverde wet op de verdere voltooijing der wapening van Parijs. Onderscheiden officieren der nationale garde nemen niet alleen deel aan het teekenen van petitiën, maar hebben zelfs hunne huizen aangewezen, als de plaats, waar men petitiën kan teekenen. Verscheidenen dier officieren zijn reeds in hunne dienst geschorst, doch hun getal neemt al meer en meer toe, zoodat het der Regering moeijelijk zal vallenom met dat schorsen voort te gaan. De geestelijkheid heeft van het collegie der Kardinalen te Rome het s berigt ontvangendat liet met die geestelijkheid volkomen overeenstemt over de wijze, waarop zij de vrijheid van onderwijs en godsdienst vorderen. Alleen moesten zij zich nog meer opentlijk verklaard hebben tegen de voorgewende vrijheden der Gallikaansche kerk. Er zijn tijdingen gekomen, welke den onrustigen toestand van het Ma- rokkaansche rijk bevestigen, al de Provinciën langs den Oceaan zijn in vollen opstand, de gemeenschap tusschen de steden aan de kust is van de landzijde afgesneden. De Keizer is te Fez, een zijner zonen te Marokko. In het midden van December is de volkplanting Bourbon door een' zwa- ren orkaan hevig geteisterd. Eerst had van den 12<len tot den 19<ien eene buitengewone warmte geheerscht en was de wind al meer en meer opgestoken totdat hij den 19aen in een' vollen orkaan veranderde. De barometer daalde sterkde ondergaande zon had eene koperkleurde zee werd woedend. Vooraf hadden de schepen, die ter reede lagen, hunne ankers gewonden en de ruimte gekozen. Vele ongelukken zijn er gebeurd, huizen omver geworpen en plant soenen beschadigd. In Januarij en Februarij 1844 had Bourbon door over strooming en storm reeds veel geleden. Te Condé sur-Noircau is in de vorige week eene groote spinnerij ver brand, de schade wordt begroot op 150,000 fr. Te Perrières-sur-Andcllc is eene katoenspinnerij verbrandmen schat de schade op 225,000 fr. De Conslitulionnel geeft het volgend artikel bij gelegenheid van het proces van Affenaër, boekhouder der Jesuiten, die, wegens het onttrekken van gelden, tot 5 jaren gevangenschap veroordeeld is: AVij hebben het verslag van het merkwaardig proces openbaar gemaakt, dat op nieuw deze sociëteit der Jesuiten beeft doen te voorschijn treden, hoewel verworpen door onze wetten, veroordeeld door de openbare mening, en toch altijd werkzaam, altijd zich staande houdende tegenover onze instellingen, die zij braveert. De zaak kan, na door den regter beoordeeld te zijn, ook aan het oordeel van het publick onderworpen worden. Zij bevat inderdaad nuttige en opmerkenswaardige leeringen. Het bestaan eener gemeente van Jesuiten in Frankrijk moet ons verwonderen. Hoe! de wet is ten dien aanzien stellig; een arrest van het koninklijk hof van 1826 heeft aan de wet eene nieuwe kracht gegeven. En niettegenstaande de wetgeving en de regtsgelcerdheidis die instelling in ons land gevestigd. De vraag is hier niet over eenige priesters, die gemeenschappelijk leven en in het geheim eenen godsdienstigen regel volgen. Het is, een geheele orde, hare inrigting, hierarchic en eenheid bezittende. Wij hebben het genootschap van Jezus onder ons. Frankrijk is slechts een van hare provinciën. Een pro vinciaal, een zaakverzorger, kloosterlingen, medehelpers, die in de orde op genomen zijn, maken hare krijgsmagt uit. Er zijn huizen, waar het proef jaar wordt gehouden, nieuwelingen, enz. De wet bestaat, waarom wordt zij niet uitgevoerd? Men moet het bekennen, die zaak bood bovendien een zeer zonderling schouwspel aan. Zij hetrof eene kerkelijke inrigting, eene godsdienstige instelling, eene orde bestemd om het geloof te verdedigen. Men spreekt ondertusschen over niets dan over Öostenrijksche metalliekeri, Napel- sche obligatiën, Romeinsche leening, tontinen, spoorweg-actiën, bankoperatiën in dukaten, banknoten, levensverzekeringen, 3 en 5 pCts. inschrijvingen; men zou zich waarlijk op een bankierskantoor gewaand hebben. Dit is niet alles; de speculatie doet zich onder alle vormen voor. Koop en verkoop van gods dienstige zaken, handel in vrome prenten, koopmanschap in stichtelijke boe ken. Men gaat koopen aan met handelaars in steendrukken, met verkoopers van miskleederen, met boekverkoopers. De zoo verdienstelijke werken van Va der Loriquet leveren een inkomen van 7,000 fr. op. Er zijn dus in Frankrijk opvoedingshuizen onder het heheer van priesters, kleine seminariën, waar men die ongerijmdheden, die logens onderwijst! Om dit hatelijk onderrigt in.de geschiedenis nog verder uit te breiden, vraagt men de vrijheid van het mid delbaar onderwijs zoo als dit in Belgie plaats heeft. De comptabiliteit is gedeeltelijk tweevoudig: men verkoopt actiën op de Beurs. Het huis der Jesuiten handelt even als dat van Rothschild. Het cijfer der zaken bedraagt jaarlijks 3 a 4,000,000; de bijzondere inkomsten zijn moeijelijker te bepalen. Eindelijk is op het kantoor eene kist met een dric- dubbeld slot, waaruit een commies 240,000 fr. kan wegnemen, zonder dat men het bemerkt. Voor het overige moet het ons niet verwonderen indien dit proces naar koopmanschap-drijven en scbagcheren ruikt. Zóó zijn de Jesuiten ten allen tijde geweesthunne liefde voor speculatie is geene nieuwigheid. Is het noo- dig, om dit te bewijzen, de bullen in te roepen van Pausen, de ordonnantiën van Bisschoppen, de arresten die te vergeefs in hen dien koopmansgeest heb ben trachten te beteugelen? De bul van Urbanus VIII in 1663, die van Clemens IX in 1669, de synodale statuten van den Bisschop van Berytus (Beirut) in 1670, de bul van Clemens X in 1673, van Benedictus XII in 1741, de uitspraak van de regtbank van Parijs 2 September 1760, en ein delijk, ten tijde van het proces Lavaletle, dat merkwaardig arrest van het Parlement,hetwelk die handelaars uit den tempel dreef. Het ultraniontaansche blad VUnivers heeft uit Lucern een brief ont vangen dien hij zich beijvert, zegt hij, om in al zijne eenvoudigheid mede te deelen. En wij geloovcn ook dat het nuttig is om dit stuk zoo publiek mogelijk te maken! Men zou kunnen denken dat het uit de slechtste dagen der zestiende eeuw ware gedagteekend. Het ademt al de dweepzucht der godsdienstoorlogen. De maagd en de heiligen worden er telkens bij aange roepen, maar geen woord van menschelijkheid, geen medelijden met de over wonnenen matigt deze woeste kreet van zegepraal! De schrijver weidt met welbehagen over de verliezen der vrijcorpsen uit, en in welk eene taal! Men heeft de moeite niet genomen om de lijken der overwonnenen te tellen maar men weet dat er verscheidene honderden zijn opgenomen. De 1 io s

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3