BU1TEINLAINDSCHE BERIGTEN. mex1ko. alger1e. turkte;. italië. zwitserland. oostenrijk. prvissen. versnelde gemeenschap ook door de naburige provincie Overijssel is onderno men, is bij velen de vraag opgerezen, of ook de provincie Friesland daarin met den tijd vooruitgaan of achterlijk blijven zou. Met groote belangstelling hebben wij daarom vernomen, dat dit laatste wel ligt het geval niet zal zijn, en dat door den Heer Staatsraad Gouverneur nu reeds voorstellen zijn gedaan betrekkelijk bet aanleggen van eenen spoorweg van Zwolle op Leeuwarden en Groningen met zijtakken van Leeuwarden op Harlingenen van Oudeschoot naar de Lemmer. ASSEN, 10 April. Men verneemt dat het cpizoötisch mondzeer, hetwelk voor omstreeks 2 jaren zoo zeer in deze provincie heeft geheerscht, thans op nieuw zich geo penbaard heeft bij de runderen en varkens van den landbouwer J. L. Steen bergente Schottershuizengemeente Zuidwolde, en dat waarschijnlijk reeds 9 jonge varkens aan die ziekte zijn gestorven. 2 Maart. De beide Kamers zijn als groot geregtshof vergaderd geweest, om den Ge neraal Santa Anna te vonnissen. Het rapport is den 24sten Februarij gele- lezen; ziet hier den hoofdinhoud: Er is grond van beschuldiging tegen Z. Exc. den Generaal Santa Anna, President der Republiek, daar hij het stelsel der regering heeft willen verkrachten, gevestigd op organieke grondslagen, en ge wapenderhand in opstand is gekomen tegen de constitutionele regering, in het gemeenebest ingesteld. De menigte, welke de tribunen der Kamer vervulde, gaf herhaalde malen hare goedkeuring door de levendigste toejuichingen te kennen. De dagbla den schrijven dit toe aan de algemeene verontwaardiging, welke de toon van onbeschaamdheid en zwetserij verwekt had, die heerscht in een' brief door Santa Anna uit zijne gevangenis aan den Minister van Oorlog en Marine geschreven. ALGIERS, 6 April. De Europesche bevolking alhier is in het jaar 1844 met 16,324 personen toegenomen. Zij bedroeg 1 Jannarij 1845, 75,354 inwoners. Voor de drie hoofdsteden er de inlandsche bevolking bijvoegende, die voor Algiers 19,237, voor Oran 5,194 en voor Constantino 23,960 bedraagtis de geheele be volking dier drie steden 94,590Oran 14,350Constantino 25,440. KONSTANTINOPEL19 Maart. De Sultan heeft beslotendat voortaan de Christenen in de dorpen van den Libanon met gemengde bevolkingniet onmiddelijk aan den Pacha van Saïda, maar aan hunne eigene opperhoofden zullen onderworpen zijn; zoodat de ge heele Christen-bevolking onmiddelijk door een Christelijk bestuur zal geregeerd worden. Van dit besluit is aan de Gezanten der vijf groote Mogendheden kennis gegeven. Daar er zich een pestgeval op eene stoomboot van Beyrut naar Smyrna, die pelgrims overbragtheeft geopenbaard, is de quarantaine voor alles wat uit Syrië komt op 14 dagen bepaald. SPAKJE. MADRID, 6 April. Men heeft hier stellige lijding ontvangen van de erkenning van de Ko ningin door den Paus, zoodat dus ook de zoo lang afgebroken betrekkingen tusschen onze Regering en het Roomsche hof weder zullen aangeknoopt wor den. Tevens zou de Paus berigt hebbendat hij de reeds gedane verkoop van kerkelijke goederen goedkeurde. De kieswetwaarvan de redactie aan den Heer Rios Rosas was opge dragen is voltooiden zal eerstdaags aan de Kamer der Afgevaardigden worden voorgesteld. Wanneer de heraadslaging daarover in het congres zal zijn afgeloopenzal de wet naar den Senaat worden verzonden. De Heer Salamanca is gisteren door de aandeelhouders benoemd tot directeur der compagnie van den ijzeren spoorweg van Aviles naar Madrid. De mijn-nijverheid ontwikkelt zich op eene opmerkelijke wijze. Dage lijks worden nieuwe smelterijcn opgerigt. De zilver-uitsmeltingen in de maan den Januarij en Februarij te Grenada, AlmeriaSierra, Almagrera, Murcia en Alicante, hebben 266,760 oneen zilver opgeleverd. NAPELS, 22 Maart. De vastentijd ligt achter ons. Het geschut gaf dezen middag het teeken dat de heilige beelden weder ontbloot en de gesluijerde crucifixen die tot ont vangst van ontelbare kussen op bet altaar hadden gelegenweder werden opgerigten alles is tot de vrolijkheid teruggekeerd. In de Toledostraat zijn de gaarkeukens met eetwaren in allerlei vormen voorzienwelke 's avonds hij ontelbare lichten van gekleurde lampen worden ten loon gesteld. Zoo als met Kersmis vischmoeskruiden en vruchtenzoo spelen nu met Paschen geregten van zuivel en gezouten vleesch de hoofdrol. De winkels zijn met guirlandes van worsten en sancijsen versierd, de wanden prijken met geregten van kaas. Vet in blazenpyramiden van boter en hammen met goud en zilver papier beplakt, pronken in de portalen. Dr. Meijer, in zijn allerliefst werk over Napels en de Napolitanenverhaalt ons van een 7 voeten hoog Christusbeeld uit boter, voor hetwelk door een Duitsch beeldhouwer te Rome, ten dienste van de beroemde kaaswinkel bij de fontein Frevi het model was vervaardigd. De afwezigheid des Konings en het ongunstige weder hebben aan het Paasch- feest veel afbreuk gedaan. Evenwel was de kerk van San Fernando prachtig gedecoreerdmen zag er Koning David dansen voor de Arke des Verbonds in den tempel, met vele andere figuren in levensgrootte. Men had in de week voor Paschen nog eene aangename afwisseling door het feest van St. Joseph den patroon der koks en koekbakkers, wanneer in alle straten lekkernijen en ook andere warenzoo als in de straat Medina duizende kanarie-vogelste koop zijn. AARAU, 6 April. Het verslag door de Commissarissen van het Bondgenootschap aan het voor zittend kanton geeft groote ongerustheid te kennen dat hunne maatregelen wantrouwen bij Lucern en diens bondgenooten hebben opgewekt. Zij vreezen dat deze hunne troepen niet onder bevel van 't bondgenootschap zullen willen stellen vooral sedert het voorzittend kanton radicaal is gewordenen laten aan den Landdag de beslissing over of de laatst zaamgeroepene bondstroepen afgedankt of aangehouden moeten wordenhetgeen veel van de handelwijs van Lucern met de gevangenen zal afhangen. Een Zurichs blad berekent de dagelijksche kosten van het bondsleger op 59,000 francs. De stad Basel acht zich zoowel door gewapende benden van de omlig gende kantons als door de radicalen van binnen bedreigd: reeds driemalen zijn er pogingen tot brandstichting ontdekt. WEENEN, 5 April. De Keizer heeft bij eigenhandig schrijven verboden dat in dagbladen en tijdschriften aan de nieuwe Katholijke gemeenten den naam van Duitsche Katholijke Kerk worde gegeven. De Regering heeft aan de Protestantsche Gemeente alhier vergunning verleend tot het bouwen van eene tweede kerk buiten de stad, daar de kerk, welke zich binnen dezelve bevindt, voor het toenemend aantal belijders te klein werd. De nieuwe kerk zal gesticht worden op een stuk grond in de voorstad Gumpendorf, hetwelk een lid der gemeente reeds vóór eenige jaren heeft aangekocht. De runderpest in Bohemenwelke in het vorige jaar aldaar zoo vernie lend geheerscht heeft, is thans geheel opgehouden. BERLIJN, 9 April. De Allgem. Kirchen-Zeilunrj deelt eenen herderlijken brief mede van den Bisschop van Maintz aan de geestelijkheid van zijn gebied bij gelegenheid der nieuwe godsdienstige beweging in Duitschland. Wij nemen het volgende uit den brief over: Hoewel wij niets te vreezen hebben voor onze heilige kerk door Christus gevestigd en op een rots gebouwd en dat wij volkomen vertrouwen stellen in de belofte van den Verlosser: dat de poorten der helle dezelve niet zullen overweldigen, moeten wij evenwel niet onverschillig blij ven als wij den satan de zielen die aan onze zorg zijn toevertrouwd in hun verderf zien slepen. Wij sporen u dus aan om uwen ijver te verdubbelen en door uwe onderwijzing en vermaning uwe parochianen te behoeden voor de aanvallen tegen de kerk. Doet het met zachtheid en liefde, want een die naar des Heeren moet, volgens de uitdrukking van den Apostel geen hevige of uittartende taal gebruiken, maar zich toegevend en verdraagzaam betoonen jegens ieder, met zachtheid berispen die de waarheid weder staan en God bidden dat Hij hun de genade vcrieene, de waarheid te leeren kennen en hen alzoo uit de strikken van den Demon bevrijden. Wij sporen u aan om alle pogingen tot invoering van eenige verandering in het godsdienstige die in uwe parochie mogt worden beproefd, onverwijld ter onzer kennisse te brengen." De Majoor Klaproth in Silesië heeft een geweer uitgevonden hetwelk met lood buskruid en een kogel van 3 lood, op 1,000 schreden het doel kan treffen. De tegenwoordige Pruissische jagersbuksen dragen een kogel van lï lood met buskruid ten hoogste op 600 schreden. Dezelfde Officier heeft ijzeren geschut uitgevonden van 2 voet 8 duim lengte en 6 duim middellijn dat met een vijfponds kogel en 22 lood buskruid met zekerheid treft op 3,500 schreden, terwijl de gewone zesponders met 2 pond kruid geladen slechts op 1500 of hoogstens 2,000 schreden dragen. BRESLAU, 6 April. De Heer Kerbler, welke bij de Roomsch-Katholijke gemeente te Leipzig Pastoor was geweestdoch tot de Duitsch-Katholijke gemeente is overgegaan is den 30sten Maart door het Domkapittel alhier plegtig geëxcommuniceerd en zijn banvloek in alle kerken afgelezen. Bij dien banvloek was de volgende beweegreden gevoegd: »dat Kerbler tot eene secte was overgegaan, die geene Christelijke meer was, maar dien naam zich valsehelijk aanmatigde, daar zij de grondleeringen van het Christendom verloochende, en onder eenen valschen naam en met een' valschen doop een nieuw heidendom stichtte". De ge loofsbelijdenis van de Duitsch Katholijke kerk is deze (zie ons nommer van 7 April onder Leipzig): het geloof aan God den Vader als Schepper, Onder houder cn Regeerder, aan Jezus Christus als Heiland, aan den Heiligen Geest, de algemeene Christelijke kerkgemeenschap der geloovigeneeuwig leven.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2