LEYDSCHE COURANT. Vli N°. 4hEbec£I r - 1845. WOENSDAG, 16 APRIL. U^fM- BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 15 April. Men verneemt dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, tot Raadsheeren in het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Hollandte benoemen de Heeren 1°. Mr. .4. J. T. de Hordes, Regter in de Arrond.-Regtbank te Leyden; 2°. Mr. S. Schmolck, Procureur bij den Hoogen Raad en 3«. Mr. P. J. Elout, Regter in de Arrond.-Regtb. te 's Gravenhage. Z. M. heeft volgens besluit van den 13dcn bepaald, dat op 1 Mei aanst. de uitloling zal plaats hebben van de nog overgebleven 4J pCt. schuldbeken tenissen ten laste van het"Amortisatie-Syndicaat, groot 5,000,000. Op 1° Januarij 1845 heeft de bevolking der provincie Zuid-Holland be dragen 553,456 zielen, waarvan 289,538 in de steden en 263,918 in de ge meenten. Onder dat totaal bedrag der bevolking waren begrepen 5186 mili tairen en 1870 gevangenen. Onder anderen telde men: te Brielle 4649, Delfshaven 3085, Delft 18098, Dordrecht 20989, Gorinchem 8478, Gouda 14946, 's Gravenhage 67293, waaronder zijn begrepen 5982 zielen te Sche- veningen, mitsgaders 2369 militairen en 130 gevangenen; Hcllevoetsluis 2633; Leyden 39023, waaronder begrepen 617 militairen en 38 gevangenen Maassluis 4071 Rotterdam 81832, waaronder 205 militairen en 185 gevan genen; Schoonhoven 2630; Vlaardingen 7691, en Woerden 4262, waaronder 328 militairen en 536 gevangenen. 'sGRAVENHAGE14 April. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft dezer dagen de gemeente-besturen aangeschreven van bij verzuimde aangiften voor de krijgsdienst, welke bij de toegefelijkheid daaromtrent tot hiertoe gebruikt hoe langs zoo meer toenemen, toe te zien dat de gunst om nog met de gewone lotelingen te worden gelijk gesteld, niet ligtvaardig worde verleend, en daartoe in de berigten van dien aard uitdrukkelijk te vermeldenzulke buitengewone omstandigheden als tol bijzondere verschooning zouden kunnen strekken voor de volbrenging van een vijfjarigen iverkelijTcen diensttijd. In de Zitting van Zaturdag 11., zijn ingekomen eenigc verzoekschriften, als: betrekkelijk het voorstel tot herziening der Grondwet; van 84 ingezetenen van Breda, van 41 van Bergen op Zoom; van 23 van Middelburg; van 114 van Vlissingen. Voorts het reeds door ons medegedeelde tweede adres van G. C. Bosch Reilz, en een aantal belanghebbenden bij de kolonie Suriname; een van Piterson te Dalfsenover de posterijen en een van belijders der Is raëlitische godsdienst te Rotterdam daarbij bezwaren inbrengende tegen de jaarlijksche kerkelijke opbrengst, met een voorstel nopens de verdeeling dei- op de begrooting voor 1846 en 1847 ten behoeve van het Israëlitische kerk genootschap voorgedragene som. Al deze verzoekschriften zijn aan de daartoe bestemde Commissie verzonden. Morgen zullen de Aldeelingen van de Tweede Kamer der Staten Gene- neraal het heden aangevangen onderzoek over het wets ontwerpnopens de Schutterijen voortzetten. Daarna zal de Centrale sectie bijeenkomen over de voordragt betrekke lijk de wettelijke verordeningen in Limburg. Dezer dagen is bij de Gebroeders Belinfanle alhier in het licht gegeven en aan de leden der Tweede Kamer aangeboden, het eerste gedeelte eener ver zameling van stukkenbetreffende de Surinaamsche aangelegenbeden. De verzameling wordt geopend door het octrooi van 1682, en beval overigens in historische orde alle stukken van vroegeren en latercn tijdwelke over de aanhangige quaestiën eenig licht kunnen verspreiden onder anderen de allé- zins merkwaardige correspondentie tusschen Z. Exc. den Minister van Kolo niën en de Amslerdamsche handelshuizen, welke het aanbieden van het be kende adres aan de Tweede Kamer door de laatsten is voorafgegaan. Een jongman, voorgevende te zijn secretaris van een aanzienlijk heer, heeft in den avond van den HJen op eene listige wijs, den Heer P. W. Krop, horologicmaker alhier, met een assortiment gouden horologiën in het logement la Ville de Paris doen komen, ouder voorgeven, dat zijn meester daaruit eene keuze moest doen na een kort gesprek heeft de bedrieger gelegenheid gevon den om zich met de horologiën te verwijderenhet medegenomene bestaat in 6 gouden cylinder horologiën een gouden balsketting en een dito vestketting. Meu verzekert dat de politie reeds len horologieen ketting heeft teruggevonden. AMSTERDAM, 13 April. Heden morgen ten drie en een half ure ontstond er brand in een- in de hooge Bylemer een half uur van Abcoude gelegene boerderij van den Heer van Reenenbewoond door J. Zaal. De brand nam zoo spoedig toe, dat de geheele boerderij, uitgenomen het zomerhuis, dat echter ook merkelijk werd beschadigd, is afgebrand. Het vee is, op een schaap en hond na, en voorts een gedeelte van den inboedel gered. Naar men verneemt was het gebouwde voor brandschade verzekerd. Uit deze stad is aan een Duitsch blad het volgende geschreven: Tot het protest van 77 Duitsche en Hongaarsche rabbijnen tegen de be voegdheid en de besluiten der Brunswijksche vergadering van rabbijnen, zijn nu ook de rabbinaten van Holland toegetreden, waaraan zich onlangs weder eenige Duitsche rabbijnen aangesloten hebben. Hunne protesten zijn in zend brieven in de Hebreeuwsche taal vervat. Van de zijde der protesterende rab bijnen wordt beweerd, dat de Brunswijksche vergadering van rabbijnen in competent is, omdat zij zich cigenmagtig en zonder aanstelling of lastbrief beeft gevormd, daar hare beraadslagingen en besluiten niet slechts den Tal mud maar ook het Bijbelsch Jodendomals de positive grondslag der gods dienst in het algemeen tegenwerkt, en alzoo iedere deelneming aan de toeko mende beraadslagingen dezer vereeniging en elke erkenning van haar aange- matigd gezagals een afval van de Israëlitische godsdienst te achten zij. De protesterende rabbijnen beweren, dat niemand ter wereld bevoegd is, ook het geringste in het Jodendom gewoon geworden gebruik (Minhag) te veran deren, veelmin af te schaffen. DEN HELDER, 11 April. Heden is alhier binnengekomen Zr. M'. stoomschip Vesuviusgevoerd door den Luitenant ter Zee der eerste Klasse C. G. van Hogenhouck Tulleken, laatst van Plymouth; genoemde bodem was naar Oost-Indië bestemd, doch heeft zijne reis niet kunnen voortzottenten gevolge van gebreken aan de machines, welke te Amsterdam zullen worden gerepareerd, werwaarts gemeld stoomschip den 12den zal vertrekken. UTRECHT, 13 April. De vlinders der dennen-rupsenwelke den vorigeu zomer te Zeist aanzien lijke schade in de dennenbosschen veroorzaakt hebbenbeginnen zich aldaar des avonds in menigte in de aangestokene bosschen te vertoonenen der- zclver getal groeit nog dagelijks aan. De hoop, dat hare poppen dezen winter door de langdurige en gestrenge koude zouden omgekomen zijn, waar mede sommigen zich gevleid hadden, is thans geheel vervlogen, en men is niet zonder reden beducht dat de ramp zich dit jaar niet alleen zal herhalen, maar zelfs verder door de geheele provincie verspreiden. Het insekt heeft zich op eene schier ongelooflijke wijze in de aangetaste bosschen vermenigvuldigd, zoodat de pappen bij duizenden in het mos gevonden werden, en nu grooten- deels reeds uitgekomen zijn. De tijd zal spoedig leeren, in hoe verre ons verdere onheilen te wachten staan, daar reeds in de volgende maand de eije- ren der vlinders moeten uitkomen, en de jonge rupsen te verwachten zijn. ARNHEM, 11 April. Ter vervulling der vacature in het collegie der Provinciale staten van Gel derland, ontstaan door de benoeming des Heeren de Kempenaer tot lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, is door den stedelijken raad alhier, op den 9den dezer, gekozen de Heer Mr. J. J. A. A. Baron van Pallandt, Burge meester dezer stad. ZWOLLE, 12 April. De concessie voor den aanleg en exploitatie van spoorwegen in Overijssel en Gelderland is verleend van het punt van aansluiting van den Rhijnspoorweg te Arnhem over Deventer, en van Kampen over Zwolle naar Raalte, en van daar over Almelo naar de Duitsche grenzen, zonder dat daarbij eene leiding of aansluiting naar of aan de Hanoversche grenzen is bepaald; alleen wordt in het voorschreven besluit gezegd, dat, wanneer de weg van Almelo naar de Hanoversche grenzen mogt worden gelegd, er tevensin den aanleg van een zijtak van die stad over Enschede naar de Pruissische grenzen zal worden voorzien. In den afgeloopen nacht is de Controleur van 's Rijks belastingen te Uyterdijk door een messteek van het leven beroofd. LEEUWARDEN, 10 April. Bij de algemeen wording van de Spoorwegen in bijna alle landen van Europa en ook in ons Vaderland, en vooral nadat nu onlangs de aanleg van zulk eene

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1