LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Zaturdag avond uit. VRIJDAG, 11 APRIL. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 11) Centen afgegeven. BÏNNEINLAJVDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 10 April. De heden ontvangen rivierberigten meldendatten gevolge van den voortdnrenden val des waters, thans alle gevaar voor dijken en waterkeerin- gen als afgewend kan beschouwd worden. De buitengewone rivier-correspon dentie langs de Waal was dienvolgens op gisteren gestaakt, en zou heden ook langs den Neder-[lijn en de Lek kunnen ophouden, 'sGRAVENHAGE10 April. Na inzage van het verslag van den Gonverneur-Generaal in 's Rijks West- Indische bezittingen, gedagteekend: Paramaribo, den 17dcn Januarij jl.we gens de uitvoering der besluiten van den 6dcn November te voren, en na gelet te hebben op het loffelijk getuigenis, daarbij gegeven omtrent de ge schiktheid en de goede gezindheid der zes ingezetenen door hem gekozen tót het waarnemen der vacante Heemraadschappen in de kolonie Suriname; heeft Z. M. op voordragt van den Minister van Koloniën van den 3den April jl. beslotendat de buitengewone voorzieningenhij besluit van den 6deQ No vember jl. bevolen, ten aanzien van de voorloopige zamenstelling des Kolo nialen Raads in Surinamezoodra mogelijk buiten werking zullen worden gesteld; en dat tot leden van den Kolonialen Raad van Suriname nu, voor alsdan worden benoemdde lleercnJ. de Niefeld F. G. llenckelII. Ka merling, A. Ferrier, M. A. Thurkow en H. Bylaart, thans reeds door den Gouverneur-Generaal met. de functiën van Heemraden belast. Z. Exc. de Minister van Binrienlandsche Zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat er, tegen den aanstaanden winter-cursus, die met den eersten October begint, aan 's Rijks Vée-Artsenijschool të Utrecht eenige plaatsen open zijn voor jongelingen, die aldaar voor eigen rekening de lessen mogten willen bijwonen. De Afdeelingen der Tweede Kamer hebben zich gisteren bezig gehouden met het nader onderzoek van het wets-ontwerp strekkende tot wijziging der staatsbegrooting over 1844 en 1845, voor zoo veel het hoofdstuk der Nationale Schuld betreft. De centrale afdeeling is vergaderd geweest over de ontwerpen van wet wegens de Staatsbegrooting voor 1846 en 1847. Heden ten elf ure zijn de Afdeelingen bijeengekomen over de ontwerpen van wet betrekkelijk de wetgeving in Limburg en nopens de onteigening ten algemeenen nuttezoodat het blijktdat met dit laatste ontwerp voortgang wordt gemaakt; op de bedenkingen, tegen die wet in de afdeelingen gemaakt is thans geantwoorden er zijn onderscheiden wijzigingen in gebragt. AMSTERDAM, 10 April. Nadat de stoomboot Friso op Dingsdag 1 April weder in de vaart was ge komen deed zij Woensdag hare eerste reis van Ilarlingen naar Amsterdam. Op het afvaarts-uur was zij reeds zoo beladen met passagiers en goederen, dat de Kapitein het veiliger achtte, den steiger te verlaten en in de haven voor anker te gaan liggen, vóór dat de diligence van Leeuwarden aankwam. Na 2£ uur wachtens kwam deze, doch tot aller verbazing met vijftien hijwagens, welke nog tachtig passagiers aanbragtenzoodat het getal personen, bijna 400 bedroeg. Yoor het goed was naauwelijks plaats genoeg, zoodat het zelfs boven de raderkasten stond. Een half uur na het vertrek geraakte zij wegens den lagen waterstand vast, hetwelk een oponthoud vau twee uren ten gevolge had. Nadat zij losgeraakt was, dreven ontzettende massa's ijs haar voorbij zoodat de raderen gedurig ijs scheptenen de hoot in hare vaart ge stuit werd. Met veel inspanning kwam men dit oponthoud te bovenen eindelijk des avonds ten 9 ure aan. N1EUWEDIEP, 8 April. Heden, de verjaardag van H. K. H. de Erf-Groolhertogin van Saxen-Wei- mar-Eisenach is van 's Rijks werf alhier met goed gevolg te water geloopen Zr. Ms. schoonerbrik Banka. Het is tegen den lste" Mei aanstaande in dienst gesteld en bestemd voor de Oost-Indië, voor welk gewest het een in allen op- zigte zeer geschikt vaartuig kan geacht worden. UTRECHT, 9 April. In Mei e. k. zullen de eerste 50 volkplanters-gezinnenonder geleide der HH. van den BrandholT en Copijn, zich naar Suriname inschepen. De schepen zullen (ten einde de besmetting met de begrippen van slavenhouders en allen ongunstigen zedelijken invloed te voorkomen), zonder Paramaribo aan te doen, onmiddclijk de rivier Saramacca hinnenloopen en naar de plantaadje Voorzorg stevenen, alwaar de rivier diep genoeg is voor de zwaarst geladen koopvaar dijschepen. Daar vinden de aankomelingen hnnne woningen gereed, hunne akkers gedeeltelijk met bananen bezet, de noodige runderen en trekvee, als mede pluimgedierte, een weinig huisraad en bouwgereedschappen. Daar zij zich echter niet bloot met bananen voeden kunnen en de overgang tot het gebruik van keerkringsvruchten niet te spoedig moet zijn, zal er hun gedu rende de eerste maanden door het koloniaal gouvernement vleesch, zout, azijn, koffij, rijst, meel en olie verstrekt worden. Aanvankelijk zal zich de groote kuituur vooral tot den tabak bepalen. De conceptreglementen van inwendig bestuur, door het koloniaal gouvernement ter hoogere approbatie herwaarts gezonden, ademen in het algemeen een' vrijgevigen geest, die eene voldoende vrijheid aan de kolonisten laat, om zich naar eigen keuze en onbelemmerd te kunnen ontwikkelen. De kolonisten zijn bij voorkeur uit den landelijken stand genomen, doch onder hen zijn lieden, die alle voor de eerste nederzet ting onontbeerlijke handwerken en ambachten verstaan. Hun zijn toegevoegd 40 jongelieden van beide kunnenwaaraan de Regering vrije overvaart en uitrusting, eene jaarwedde van 150 en, in geval van huwelijk, een uitzet van 50 toegekend heeft. De plaats der gehuwden zal alsdan telkens door jongelieden uit het moederland aangevuld worden. Het kroost, dat reeds bij de geboorte door de tropische zon beschenen wordt, zal het best aan die lucht streek zich gewennen. Bij de keuze der kolonisten is in de eerste plaats op de zedelijkheid en gezondheid gelet. De woningen van de directeurenden geneesheer en den onderwijzer worden in hel moederland getimmerd, alsmede het kerkgebouw, waarin aanvankelijk tevens school zal worden gehouden. Naar men verneemt, heeft door tusschenkomst van de Overijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van Provinciale welvaart, de timmerman Klin ker t fc Zwolle, van den Minister van Koloniën den last ontvangen eene kerk .te houwen, welke geheel uit hout vervaardigd, daarna uit elkander genomen en tegen de maand Augustus naar Suriname vervoerd zal worden. ARNHEM, 8 April. De Arrondissements-Regthank heeft in hare zitting van den 5dcn dezer haar vonnis uitgesproken in de zaak van NV. NVillemsc, beschuldigd en overtuigd van in ons land te hebben willen invoeren en verkoopen een zeker aantal exemplaren van het wetenschappelijk woordenboek van P. NVeilandnage drukt door van Dieren en Compte Antwerpen. Bovendien is het bewezen dat deelen van dat werk te 's Hertogenhosch in beslag genomen door den beschuldigde aan een' voerman gegeven waren, om ze 'naar Nijmegen over te brengen. Overwegende, dat de Heeren Blnssé en van Braam te Dordrecht het regt van copie van voornoemd werk verkregen hebbenheeft de regtbank W. Willemse bij verstek veroordeeld tot 100 boeteten voordeele der armen van de plaats waar hij woont, eene schadevergoeding aan Blussé en van Braam van 2,000 exemplaren of 16,000, en zijn al de in beslag genomen exem plaren ten hunnen voordeele verbeurd verklaard. NIJMEGEN, 8 April. Sedert onze laatste is het water in de rivieren aanmerkelijk gevallen. De rivier de Waal stond heden morgen 5 el 80 duim, zoodat men de huizen buiten de Meipoorttot nabij de Kraanreeds te voet kan bereiken. De dam in de Hezelpoort is 11. Zondag weder weggenomen. Het water uit de Ooy loopt met schrikkelijk geweld uit over den overlaat, zoodat de straatweg naar Kleef weldra weder droog zal zijn. ZWOLLE, 5 April. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 73 jaren, Mr. J. E. Hubert, Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Overijssel een manwiens kunde, langdurige ervaring en beminnelijk karakter hem algemeen betreurd ten grave doen dalen. Hij is het eerste offer door den doodsints de regter- lijke organisatie, onder de leden van het Hof geëischt. GRONINGEN, 7 April. De berigten aangaande den waterstand in het NVestcrwoldsche luiden bij voortduring gunstig. Daar weder en wind steeds aan de afstrooming zeer bevorderlijk blijvenschijnt het gevaar voor verdere onheilen in dit oord thans geweken te zijn. Verder verneemt men nog, dat de dijk aan den Oostwolder polder be zweken en de polder daardoor onder water is gezet. Ook scheen de Lettel- berder polderdijk in groot gevaar te verkeeren.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1