LEYDSCHE COURANT N°. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. MAAJNDAG, 7 APRIL. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEINLANDSCHE RERIGTEIV. LEYDEN, 5 April. Z. M. heeft tot Broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, den Cipier van het burgerlijk en militair Hais van Verzekering te Arnhem G. Deibei, wegens langdurige diensten en bijzonderen ijver en trouw, waar mede hij zijne pligten vervult. Z. Exe. de Minister van Finantiënin ervaring gekomen zijndedat de omloop van vreemde koperen Munten in dit Rijkongeacht de meermalen daartegen gerigte waarschuwingen, steeds blijft aanhouden, heeft nogmaals ter algemeene kennis gebragt, dat die munten op Nederlandsch grondgebied geen wettigen koers hebben of gangbaar zijn dat dezelve in alle publieke kassen worden uitgeschoten en afgewezenen niemand alzoo verpligt is die in betaling aan te nemen; mitsgaders dat, tot voorziening in de behoefte, welke hier of daar aan koperen Munt mogt bestaan, de noodige schikkingen zijn gemaakt, om bij de Agentschappen van 'sRijks Schatkist, aan welke men zich tot dat einde zal aanmelden, tegen betaling in gouden of zilveren specie, te doen afgeven Nederlandsche koperen Munt, mits de aanvraag geschiede voor niet minder dan tien gulden te gelijk. Op den Hollandschen spoorweg zijn in de maand Maart vervoerd 33,149 personen, als 5,660 van hier, 7,296 van 's Gravenhage, 7,396 van Haarlem, 10,572 van Amsterdam, de overige van tusschenliggende stations, en is ont vangen 42,552.82hetgeen met de ontvangst der twee vorige maanden maakt 120,373.36^en het getal reizigers brengt tot 103,671. Het Weehhl. v. h. Regt meldtdat de behandeling der voorziening in cassatie van den Heer Mr. C. YerwaijenDrukker en Uitgever van het dagblad de Batavierwelke aanvankelijk was bepaald op Dingsdag 11., uitgesteld is tot 23 April aanstaande. Volgens de laatste rivierberiglen was langs de Waal alles in orde, maar op den Neder-Rhijn was de verzakking in den dijk bij Elden den 2den dezer nog met 10 el verlengdten gevolge waarvan het versterkingswerk minder snel was gevorderd. Bij Driel had zich den 2den des avonds insgelijks eene verzakking geopenbaarddie echter minder verontrustend was. Bij Lienden en Ingen was het gevaar den 2(lcn voor het oogenblik iets minderechter bleef de Rhijndijk aldaar in eenen bedenkelijken toestand. De Lijmersche overlaat was sterk opgekistzijnde het water aldaar den 2den geklommen tot 37 duim boven het overlaatspeil, zoodat de toestand van de Lijmers gevaarlijk werd. Volgens berigt uit Emmerik waren in de regter-Boven-Rbijndijken onder anderen te Haffen en tusschen Praast en Doornickverzakkingen ont staan, en vreesde men voor het bezwijken van dezelve, in welk geval de Lij mers ook van dien kant en een gedeelte van het voormalig graafschap Zutphen met overstrooming zouden bedreigd worden. 'sGRAVENHAGE4 April. Gisteren morgen is Z. M. de Koning van Tilburg in deze Residentie terug gekeerd. Kort na de eerstdaags te verwachten aankomst van II. K. II. Mevrouw de Erf-Groothertogin Sophie van Saxen-YVeimar, zal het bal-costumé bij Z. M. plaats hebben. Tegen de helft der maand Mei vertrekken IIII. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje naar het Looter bijwoning der Valkenjagt en blijven aldaar twee maanden. Bij vonnis van de Arrondissements-Regtbank alhier, van den 27sten Maart 11., is J. K., oud 65 jaren, behanger te dezer stede, wegens diefstal van rijtuigkussens, veroordeeld tot een jaar gevangenis en in de kosten. Deze zaak heeft weder een treffend voorbeeld geleverdwaartoe misbruik van sterken drank kan voeren. De veroordeelde toch heeft daardoor zijne zaken verwaarloosdis in armoede geraakt en is eindelijk een dief geworden alleen om zich jenever te verschaffen. NIJMEGEN, 4 April. De groote val des waters, is ontstaan door eene doorbraak te Heerdt, bij Dusseldorf. Den volgenden dag is de was op nieuw begonnen en steeds toe genomen zoodat het water den 2Jcn April stond ter hoogte van 6 el 47 dm., gisteren 6 el 78 dm., en heden 6 el 90 dm. De nooddam aan de haven is gisteren morgen bezwekenzoodat de Havende Bottelstraateen gedeelte van de Hezelstraat, de Korte Brouwerstraat, de Papengas, en in deze de ka zerne van een batailjon infanterie, de Vischmarkt, de Groote en Sleenstraat, blank stonden. In de Hezelpoort is een zware dam gelegdter beveiliging van den dien kant uit gelegene dorpen. De straatweg op Kleef tot Ubbergen is geheel en op eenige andere punten te Beek en op l'ruissisch grondgebied onder water geloopen. Kranenburg is mede in het water, zoodat de weg naar Kleef over de oude Kleefsche Baan en geheel langs den bergkant moet geno men worden. Hier en daar verheft zich een huis ter halver wege boven den waterspiegel, in hetwelk de bewoners door de rollende golven werden verrast en thans met hun vee, naar levensmiddelen uitzien. ZAVOLLE, 2 April. Rondom deze stad zien wij de landerijen overstroomenmen zegt dat sedert gisteren de Snippelingendijkbij Zutphen overloopt; de Vecht is zoo gewas sen, dat in hare dijken meer dan eene doorbraak moet plaats hebben, en het dorp Dalfsen is zoodanig overstroomd, dat nog slechts het kerkhof begaan baar is. KAMPEN, 2 April. De scheepvaart op de Zuiderzee is gisteren hersteld. Heden zijn de beurt man en de stoomboot voor 'teerst naar Amsterdam gevaren. Dingsdag den 25sten Maart had aan de Lemmer op de Zuiderzee eene harddraverij met paard en slede plaats. Den volgenden dag is Dr. Visser al daar, met de schippers J. E. Bosman en Schuttanus, met eene ijsschuit tus schen Schokland en Urk door, naar gissing tot omstreeks Elburg gezeild de sterke mist en 'tllaauwen van den wind maakten 'tondoenlijk om den vasten wal aan te doenzoodat men moest besluiten naar de Lemmer terug te keerenvan waar de genoemde personen met nog een vierdeAV. Ras genaamd, Donderdag den 27sten nog een togt met dezelfde schuit naar Schok land ondernamen en des middags ten 3 ure van daar weder vertrokken zijn de tegen 5 ure behouden aan de Lemmer terug kwamen. Den 29sten was er reeds geen ijs meer in de Zuiderzee in die streken te bekennen. GRONINGEN, 3 April. De waterstand in Westerwold is sedert den lsten nog veel verergerd. De dijk onder het gehucht Hoorn is ter lengte van 35 en ter diepte van 3 ellen doorgebroken. De Sellingerdijk is met veel moeite behouden geblevendoch de Bakovenkade bij Bourtange bezweken. Ook de Aadijken zijn nog behouden geblevenofschoon zij veel hebben geleden en op vele plaatsen reeds begin van doorbraak en veel overstorting plaats had; de vruchtbare kleigronden zijn daardoor onder water gezet, al het wintergraan is verloren en men vreest, dat het land voor den bouw van zomervruchten niet vroeg genoeg van het water zal ontlast zijn. Ilet water was overigens vallende. Onder Brakzand is het oesterschip van G. G. Smit, den lste" van de Zoutkamp naar Schiermonnikoog gezeilddoor den harden wind op eene plaat gestooten en omgeslagen waardoor de schipper en zijn zoon van 15 jaren benevens twee passagiers verdronken zijntwee andere passagiers zijn door schipper J. T. Douwes van Ezumazijl gered. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ALGERIE. Den 18llcn Maart is in het kamp Lalla-Magrenia het tractaat gesloten om trent de grensscheiding tusschen deze volkplanting en Marokko. De twee Marokkaansche Gezanten, waar sedert nog een derde bijkwam, namen den toevlugt tot allerlei uitvlugten en omwegen en kwamen nimmer ronduit tot de noodige ophelderingen of verklaringen omtrent de hun gedane voorstel len, maar behandelden alles in een duisteren stijl met veel omslag van woor den en onbestemde of dubbelzinnige uitdrukkingenopgevuld met godsdien stige spreuken waarachter zij trachten te schuilen. De Generaal de la Rüe hield zich standvastig, en zij zagen zich genood zaakt toe te geven, toen er een nieuwe zwarigheid ontstond. Zij wilden de stammen van de af te stane landstreek doen verhuizen, omdat hunne gods dienst hun niet veroorloofde onder Christen gezag te staan. Doch ziende dat de Generaal op ziju stuk bleef staanhebben zij toegegevenover de onder geschikte punten ten aanzien van Koophandel enz.is men het spoedig eens geworden De bijeenkomst ter teekening van het tractaat was prachtig. De Marok-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1