De Regering van Bern had den 27sten nog geene ligting van troepen lievo- len, maar in geval dat Lueern de kantons te hnlp zou roepen, heeft zij zich in staat gesteld, voor iedere gebeurtenis gereed te zijn. Volgens berigten uit Rome, zouden de pogingen door Oostenrijk en Frankrijk bij den Paus en den Generaal der Jesuiten gedaanom deze laatsten te bewegen aan hunne beroeping naar Lueern geen gevolg te geven, met geen goeden uitslag zijn bekroond geworden. In ,Jcn avond van den 29sten Maart zouden de vrijwilligers van Basel- landsehap zich van twee stnkken geschut en eenige krijgsbehoeften uit het tuighuis van Leichthal hebben meester gemaakt en zich bij die van Arau gevoegd. Het gerucht liep dat Lueern den SO5*6" zou zijn aangevallen. Bern had maatregelen genomen om zijne vrijwilligers terug te honden. In AVaadtland heerscht reeds geldgebrekde handel kwijnt en het gemis van 10,000 fr. die de vreemdelingen daar verteren zou misschien het beste middel zijnom de landstreek tot bedaren te brengen. De Voorzitter van den Landdag zou geweigerd hebben om op eene herhaalde nota van den Prui6sischen Minister, eerst omtrent het voorkomen van een' inval in Lueern en daarna om ophelderingen omtrent de geruchten deswegen te antwoorden. OOSTENRIJK. AVEENEN22 Maart. Het amortisatie-fonds voor de volksschuld, in 1817 op bevel van Keizer Frans daargesteldheeft tot hiertoe aan zijne bestemming op eene voldoende en zelfs verrassende wijze beantwoord. Dit fonds, hetgeen oorspronkelijk met een kapitaal van 50,135,627 florijnen, conventions-munt, begiftigd werd, had op het einde van 1844 een montant bereikt van 185,342,317 fl,het is dus door zijn eigene hulpmiddelen met 135,206,690 fl. vermeerderd. De in komsten alleen van het 2ÜC halfjaar van 1844 hebben eene verhooging van 245,737 fl. ondergaan en in alles 10,159,989 fl. bedragen. PRÜISSEN. DUSSELDORP, 30 Maart. Heden nacht ten 1 ure gaven drie kanonschoten het teekendat de schut- dam bij Heerdt was bezweken. De overstrooming breidt zich thans zonder tegenstand naar dien kant uit. Van Neus af kan men het stormluiden der klokken hooren. Ook op onze zijde is het grootste gevaar. Het water staat op het oogenblikten 7 ure des morgens26 voet 5 duimen dreigt op alle punten door te breken. Er wordt hier niet meer overgevarende posten moeten over A'olmerswerth geleid worden maar ook deze weg zal weldra ver sperd zijn. Een groot gedeelte der stad staal onder water. De straatwegen naar Keulen, Duisburg en de Roer zijn thans niet te begaan wegens de doorbraken, en men kan slechts langs verre omwegen die punten hereiken. KONINGSBERG, 18 Maart. Alhier heeft een zeker persoon, tot de fatzoenlijke klasse hehoorende, getracht zijne zuster, op wier leven hij eene verzekering van eenige duizend daalders genomen had, getracht door gebrek te doen omkomen. Reeds gedurende twee jaren had hij haar in een eng kamertje onder het dak opgesloten gehouden en aan het noodige doen gebrek lijden. De policie heeft het ontdekt, den broeder gevangen genomen en de zuster doen verplegen. §AKIEH. LEIPZIG, 24 Maart. De Synode van de afgescheiden Katholijke Gemeente, heeft heden eenen aanvang genomen. Ten 10 ure vergaderden de aanwezigen, zoo vreemden als stadgenooten in de Stad Rome. Afgevaardigden waren gezonden uit do steden Annaberg, Berlijn, Brunswijk, Breslau, Chemnitz, Dresden, Elberfcld, Hil- deshcim, Leipzig, Maagdeburg en Offenbach. Vertegenwoordigd waren ook de volgende: Merseburg, Oschatz en Dahlcndoor Leipzig; Zschoppari en Pe- nig, door Chemnitz; Nauendoor Berlijn; Liegnitz door Breslau. AVorms en AViesbaden hadden brieven gezondenAAlsmarMarienburg en Oppelen hadden berigt, dat zij op het punt stonden om zich te constitueren. Kerhler was tegenwoordig; Ronge was door verhinderingen belet te komen. Professor AVigard uit Dresden werd tot voorzitter bij de eigenlijke synodale raadpleging gekozendie des namiddags ten 5 ure plaats had. Na eene door Kerbler in plaats van Ronge gehouden aanspraakdie met een gebed besloten werd en na beraadslaging over de ter tafel gebragle puntenwerden de voorgestelde artikelen voorloopig voor den tijd van 5 jaren vastgesteldofschoon nog niet bepaald is of, na verloop van dien lijd, een tweede concilie gehouden zal wor den. Men verwacht dat nog op het tegenwoordige de Breslauer geloofsbelijde nis aangenomen zal worden en dat ook Czerski, die hier aanstaanden Dingsdag moet aankomentot dezelve zal toetreden. Heden zal in de Burgerschool godsdienstoefening gehouden wordenen des namiddags komen de afgevaar digden tot eene nieuwe vergadering bijeen, in welke men denkt dat over den door het genootschap aan te nemen naam en de inrigling der gemeente zal worden gehandeldgelijk morgen misschien reeds over eerdienstgezangboek en katechismus. 25 Maart. Gisteren heeft de gemeente hare eerste godsdienstoefening gehouden, hij welke gelegenheid de heer Kerhler eene predikatie hield en het Avondmaal onder de twee gedaanten bediende, volgens de wijze bij de Evangelische kerk in gebruik. ENGELAND. LONDEN, 31 Maart. H. M. is gisteren met haren Gemaal naar Gosport vertrokkenwaar zij zich aan boord van het Koninklijk jagt hebben ingescheept, om zich naar het eiland AVight te begeven. Te Blackwall, bij Londen, is een gedeelte van eene fabrijk ingestort, waardoor 8 werklieden onder het puin begraven zijn. Er worden in Ierland groote toebereidselen gemaakt, om de Koningin te ontvangen. De hoofdkerk te Dublin is reeds prachtig versierdomdat door H. M. daarin een kapittel der St. Patricks-orde zal gehouden worden. In de kerk van Anstruther zijn 11. Zondag vierlingen gedoopt, die twee maanden geleden ter wereld waren gekomen en de beste gezondheid genieten. Een ontvangen brief uit Nieuw-Zeeland meldtdat te beginnen inet 1°. April al de tolregten haven- en ankergelden afgeschaft waren hetgeen tot groot voordeel verstrekte voor de walvischvaarders, omdat zij zich zonder groote onkosten in de havens van leeftogt zullen kunnen voorzien en hunne schepen herstellen. FRANKRIJK. PARIJS, 1 April. De eerste Minister, Maarschalk Soult, heeft zijn 76sten verjaardag gevierd. Hij is den 29steD Maart 1769 geboren, en dus in het geboortejaar van Napo leon en van den Hertog van AVellington. Het wetsontwerpbetrekkelijk de wapening der vestingwerken van Pa rijs, hetwelk der Kamer aangeboden is, zal aanstaanden AVoensdag ol Don derdag in de bureaux onderzocht worden. Men zegt algemeen dat het Minis terie zich zal verwijderen, zoo dit onderwerp niet met eene aanzienlijke meer derheid aangenomen wordt. De heer Thiers zou besloten hebben dit ontwerp van wet te ondersteunen, hoewel de linkerzijde hoopt dat hij zich onzijdig zal houden. Eene commissie uil Brussel aangekomenheeft aan den Heer Suevan wege een groot aantal inteckenarenBelgische liberalen genoemdeene me daille aangeboden, als blijk van erkentenis van het door hem uitgegeven wor dende werkde Joodsehe AVandelaar. Het overige bedrag der inschrijvingen zal besteed worden, om een A'laamsche uitgave van genoemd werk te vervaar digen alsook om broodelooze arbeidslieden te ondersteunen. De winter is op Corsica zeer streng geweestniet zoo zeer door groote koude, maar door eene verbazende menigte sneeuw en regenwaardoor ook de wegen onbruikbaar en de hoop op eenen voordeeligen oogst vernietigd is ge worden. De oudste bewoners herinneren zich zulk eenen strengen winter niet. BELGIË. BRUSSEL, 1 April. Het Hof van Assises te Namen heeft een' 17-jarigen jongeling Dorvillers genaamd wegens vadermoord tot de doodstraf verwezen. Zijne afgrijselijke daad heeft hij in de volgende bewoordingen bekendzonder cenig berouw vóór of na zijne veroordeeling te bctooncn »Na in den morgen van den lstcn Januarij niets gedaan te hebben dan jene ver drinken keerde ik in de woning mijns vaders terug, met wien ik alleen woonde; daar vond ik mijn' broeder Alexander en mijne zuster Louize, die mijnen vader waren komen nieuwejaar wenschen. Alle vier dronken wij te zamen jenever; toen nu Alexander en Louize heengegaan waren, bevond ik mij met mijnen vader alleen, die mij verwijtingen deed, omdat ik-dronken was. Ik antwoordde niets, en zette mij aan tafel tot het middagmaal. »Mijn vader diende mij witten kool, dien ik at; en vervolgens eenigzins gebelgd over de verwijtingen, welke hij mij had gedaan, dronk ik twee groote glazen jenever uit, ieder nagenoeg een halve pint inhoudende. Mijn vader zeide mij, dat ik een zwijn was, zoo jenever te drinken; ik antwoordde hem, dat men zoo altijd jenever dronk. Op deze woorden stond hij op, en gaf mij een' slag op het hoofd, die mij op den grond deed neertuimelen. Ik stond op en, zonder dat mijn vader het gewaar werd, greep ik een stuk brandhout op, dat tegen den haard overeind stond, en met beide han den gaf ik hem daarmede een' slag op het achterhoofdmijn vader stortte neder, en toen hij op den grond lag, zag ik dat hij beefde, dat zijne lede maten stijf werdenen dat hij veel pijn scheen te lijden. »Ik naderde digt bij hem en vraagde wat hem scheelde; hij antwoordde mij niet, en, om zijn lijden te verkorten, nam ik het stuk brandhout we der op, hetwelk ik op den grond had laten vallenen bragt hem nu een tweeden slag toe aan de zijde van zijn hoofd. Daarop gaf mijn vader terstond den laatsten snik. Ten einde mijne misdaad te verbergen, nam ik het lijk bij de schouders en sleepte het voort tot in de naaste kamer, boven de leerlooijerijtoen dit gedaan was, wischte ik de bloedvlekken uit op den vloer der kamer waar ik mijn vader had doodgeslagen toen ging ik uit om de twee dwijlendie gediend hadden om het bloed uit te wisschcnin de rivier te werpen. (Zij zijn daar ter plaatse gevonden.) »Nu ging ik den sleutel der huisdeur bij Pieter Hannevart brengen ver volgens begaf ik mij naar de kroeg van Elizabeth Henry, alwaar ik mij in een drinkgelag vermaakte. Omstreeks ten 4 ure 's namiddag begaf ik mij naar mijne moeder, maar ik zeide haar niets. Na van Pieter Hannevart den sleutel onzer huisdeur te hebben teruggehaaldnam ik het lijk van mijnen vader op mijn' regter schouderwaadde met dezen last de rivier doordie achter ons huis loopt, en toen wierp ik het in het stortebed van den molen der fabrijk van Harpignies.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3