LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 24 MAART. BTNNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSE HE BERIGTEN. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. LEYDEN, 22 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Vice-President van het Prov. Geregtshof van Vries land Jhr. Mr. H. M. Speelman WobmaRaadsheer in dat Hof. De Centrale Afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaalheeft thans opgemaakt haar voorloopig verslag ten aanzien van het ontwerp van wet, betrekkelijk de akten van den burgerlijken stand in vreemde landen. Het Staatsblad n°. 11 bevat de wet van den 18den Maart 11., betref fende de doorvoer-regten het vaste regt en het scheepvaarts-regtbedoeld bij de overeenkomst van 31 Maart 1831 Staatsblad n°. 19), waarbij wordt vast gesteld, dat in het belang van den handel die regten, naar aanleiding der overeenkomst van den 31sten Maart 1831 geheven wordende, tijdelijk kunnen worden verminderd, opgeheven of terug gegeven, en dat de te maken bepa lingen in werking blijven tot en met den 31sten December 1845. AMSTERDAM, 21 Maart. Er is thans aangekondigddat de vergaderingen van de l8le en 3de klasse van het Koninklijk Nederlandsche Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone Kunsten alhier, den 25slcn en 27sten Maart in het Trippenhuis, des voormiddags ten 12 ure, zullen gehouden worden, en dat den 25sten de Hoogleeraar Limburg Brouwer, van Groningen, bij de 3de, en den 27sten de Hoogleeraar van der Boon Mesch van Leydenbij de lste klasse eene rede voering zullen houden. In de Vergadering der Leden van het Genootschap: Natura Attis Ma- gistraeergisteren alhier gehouden, is omtrent den toestand van hetzelve verslag gedaan, waaruit gebleken is dat voorleden jaar, niettegenstaande vele en groote buitengewone uitgaveneen batig slot der gelden bestond van ƒ621. Er zal eene inschrijving geopend worden groot ƒ45,000, voor het oprigten van een geschikter gebouw in den Tuin, tot ontvangst der leden. DEN HELDER, 18 Maart. Poor Z. Exc. den Minister van Oorlog is eene Commissie benoemd tot het doen eener wetenschappelijke reis naar Zwedentot het onderzoeken en bij wonen der te nemen proeven met de sedert vele jaren bekende Schrapnell- grenaten. De Kapitein der artillerie, Steuerwald en de lste Luitenant der veld-artilleriede Man, zouden tot die Commissie behooren. UTRECHT, 20 Maart. De opbrengst van de onderscheiden collecten aan dc huizen en der bijzondere inzamelingen voor de noodlijdenden ter dezer stede, wordt op bijna f 8,500 gerekend behalve heigeen in eetwaren en kleedingstukken ten behoeve der armen is beschikbaar gesteld. VREESWIJK, 20 Maart. Aan het Veer geschiedt de overgang over het ijs voortdurend met rijtuigen en paarden, met uitzondering van de Diligences, en aan het Oude Slijkerveer gaat men met geladen wagens over het ijs. De dikte van het ijs is boven de Inundatiesluis 23, voor de Inundatiesluis 25, voor de groote Schietsluis 26, en beneden de groote Sluis 29 duim. NIJMEGEN, 21 Maart. In den nacht tusschen den 13den en 14den dezer, onstond te Echteld, ten huize van den landbouwerW. A. van Lulterveldeen brand die de nood- lottigste gevolgen na zich gesleept heeft. De dienstmeid welke te bed lig gende den brand het eerst gewaar werdbevond bij het opstaan dat hel huis in liehtcrlaaije vlam stond en reeds ten deele was ingestort. Zij had even tijds genoegom den landbouwer en twee in het achterhuis slapende knechts te wekken, die, als door den rook bijna gestikt, ter naauwernood hun bed konden verlatendoch het was haar onmogelijk om den broeder van haren baas, een grijsaard van 82 jaren, in een afzonderlijk kamertje, te bereiken; er is slechts een gering overschot van zijn lijk gevonden. De eigenaar heeft, behalve twee bergen, eene schuur en een afzonderlijk staand bakhuis, alle zijne goederen verloren, benevens al zijn vee, bestaan hebbende in 3 paarden, 11 stuks hoornvee en 30 zoo groote, als kleinere varkens. Het huis was voor brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is nog niet ontdekt. ZWARTSLUIS, 17 Maart. Vijf personen hebben op den 15den dezer, met eene narresledeeene reis over zee ondernomen van hier naar Schoklandzijnde een afstand van ten minste 6 uren. Deze namiddags ten 4 ure kwamen zij, wel behouden, terug, voorzien van een getuigschrift, afgegeven door den Burgemeester van Schok land ten één nre waren zij van daar vertrokken. Men beschouwt dit als eene ongehoorde bijzonderheidnimmer toch was op Schokland eene narren slede gezien, en niemand weet, dat men van Zwartsluis ooit zulk eene reis in dit saizoen ondernomen heeft. 's HERTOGENBOSCH, 19 Maart. Gisteren namiddag is alhier in haar logement door dc politie aangehouden, eene zangeres, welke met zang en muzijk op hare guitarre in de kolHjliuizen haar brood won; omstandigheden echter, die niet kunnen vermeld worden, hebben het vermoeden doen opvattendat gemelde persoon niet was hetgeen waarvoor zij zich uitgaf, en het is dan ook bij onderzoek gebleken, dat het meisje een man was, welke zich Leon Knoemt, die deze vermom- ming had aangenomen, omdat hij al het uiterlijke van een meisje had, en om zekere reden onbekend wilde blijven den zangeres-zanger is echter voorloo pig het huis van arrest ter dezer stede tot zang- en verblijfplaats aange wezen. OOIT-INDIE. BATAVIA, 25 November. Volgens beriglen van Bawean was het 1£ mijl beoosten van daar gelegen eiland Gilieop den 23sten October jl., door de opvarenden van 5 groote en 6 kleine zeeroovers praauwen aangevallen, vermeesterd en uitgeplunderd, zonder dal weerstand is geboden door de ingezetenenaan wie echter het ge lukt is, zich door middel van sampangs of door zwemmen te redden, met uitzondering van 5 hunnerdie in handen der roovers zijn gevallen en waar waarvan er onmiddelijk twee zijn afgemaakt. Door den adsistent-resident waren dadelijk maatregelen genomenom het eiland Bawean tegen eenen aanval voor te bereiden, en de zeeschuimers, die op onderscheidene punten van Gilie wittemet een rood kruis voorziene en roode vlaggen lieten wapperenvan ons gebied te verdrijven. Aanvankelijk werd dit laatste door genoemden ambtenaar beproefd met drie sloepenmet gewapende inlanders, doch bevonden dat de roovers te wel gewapend waren, om hen zonder geschut aan te tasten, te meer daar zij zich hadden gehaast, om eene verschansing op te werpen, bezet met het op Gilie geroofde geschut, voor welks vuur de sloepen verpligt waren terug te deinzen. Gedurende den nacht werden daarop zoo goed mogelijk negen sloepen ge wapend met 12 lillas, doch de roovers waren inmiddels afgetrokken. Blijkens berigt van Samarang van den 6deD November, was door den aldaar van Bima aangekornenen djoeragan van de praauw djolong-djolong-Boenga- Langoetien, gerapporteerd, dal hij inet zijn vaartuig op den 31sten October jl. om den noord van Bawean was slaags geweest met twee praauwen voorop met een of twee stukken gewapend. Zijn vaartuig was vrij wat beschadigd en twee man gedooddoch de praauwen haddenzeer gehavend afgehouden en waarschijnlijk was er een gezonken. Zeven praauwen die nog in 't gezigt waren, daagden niet op, zoodat hij zijn koers had vervolgd. Het Collegie van bestuur over de f'rotestantschc kerk in N. Indiëbe staat uit de Heeren Mr. J. F. W. van Nes, Lid in den Raad van Nederland. Indië, President, N. Pluim Mentz, Vice-President, S. A. Buddingh, Secretaris, W. R. Baron van Hoë- vell, J. G. G. Bierhaus, Predikanten; P. .feekei Mr. P. Mijer; en M. Reijnst. Tot Adsistent-Resident te Ngrowo (residentie Kedirie), is benoemd J. A. du Puy, thans Adsistent-Resident van Bodjonegoro (residentie Rembang); tot tweeden Kommies bij de Algemeene Rekenkamer, de eerste Klerk J. D. Mispel blom Beijer; tot Ambtenaar ter beschikking van den Gouverneur van Suma tra's WestkustF. A. Halewijngeëmploijeerde bij de directie der producten en civiele magazijnen. Op verzoek eervol onder toekenning van wachtgeld ontslagen, de eerste Kommies bij de Algemeene Rekenkamer, 11. Martens. Zr. Ms. brik de Arendis na op den 13dcn Augustus de reeJe van Soe- rabaija te hebben verlaten op Jen 27*,en van die maand ter rrede van Mac.ro

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1